Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα
Το πακέτο άρχισε να φαίνεται στο flyt express οπότε όλα καλά.
Έγινε το ίδιο που είχε γίνει και στην προηγούμενη παραγγελία μου. 
Ο κωδικός που μου έδωσαν δουλεύει μόνο στο flyt express. Όταν κάνω track από εκεί μου βγάζει ένα άλλο κωδικό ο οποίος δουλεύει σε όλα τα tracking sites. Το αρχικό tracking number δεν δουλεύει σε άλλο tracking site πέραν του flyt express.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία,  τώρα θα ηρεμήσεις λίγο και θα το παρακολουθείς σε όλα τα βήματα.

Με το καλό η παραλαβή.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ την ομάδα.
Επειδη εχω 2-3 χρονια να φέρω απο αμερικη κατι και κανενα χρόνο απο κινα ηθελα να ρωτήσω τους γνώστες της ομαδας τι παιζει πλεον με τα ποσά που πρεπει να δηλώσεις ο προιον.
Παλαιότερα εχω φερει μεχρι και ζαντες απο αμερικη με usps ως μεταχειρισμένο προιον με κόσος 100$ + μεταφορικα και ολα καλα. Πλεον ποιο ειναι το ποσο; κατι μου ειπε ενας γνωστός για 22$ ;

ισχύει κατι τετοιο;Θελω να φερω καποια πραγματα και το ψαχνω παλι.

Εβαλα για παραδειγμα ενα απλο t-shirt και το συγκεκριμένο eshop dhl και FedEx. με κόστος €23.37 μαζι με τα μεταφορικα θα έχω θεμα;
Εγω συνηθως αυτα τα deal τα εκανα παντα μεσω εμαιλ με τον πωλητη απευθειας για το πως θα στειλει το δεμα και δεν ειχα προβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

dhl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, οι αγορές από Αμερική φαίνονται φτηνές, αλλά έχουν ακριβά μεταφορικά.

Και εάν η αποστολή γίνειμε courier,  θα πληρώσεις πολλά περισσότερα, αφού περιλαμβάνεται και η αμοιβή του εκτελωνιστή που ξεκινάει από 80€ περίπου.

Η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες είναι 22€, αλλά σ' αυτή την αξία περίλαμβάνεται το κόστος, τα μεταφορικά και τυχόν ασφάλεια.

Αυτό που έκανες πριν από χρόνια, δεν γίνεται πλέον σήμερα, και ειδικά από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.

Πιστευω οτι σε περίπτωση που επιλέξει καποιος πχ DHL με τη χρεωση που ζηταει για εκτελωνισμό στο checkout, στην προκειμένη περίπτωση για μπλουζακι 22 ευρώ 4-5 ευρώ, τότε δεν παιζει περίπτωση να περασει απο εξτρα αλλο εκτελωνισμό και να θελει αμοιβή ο εκτελωνιστής 80 ευρώ. Δεν βγαζει νόημα. :)  Τοτε γιατι να πληρώσεις την DHL να αναλάβει τον εκτελωνισμό;

Παντως δεν ειναι θέμα αν φαίνονται φθηνές οι αγορές απο αμερική, πολλες φορες απλα θες κατι που δεν υπάρχει εδώ. 

Σιγουρα υπάρχουν παράθυρα ειδικά στην Ελλάδα θα ηταν παράλογο να μην υπάρχουν. :)

Εκανα 2 δοκιμές, θα δείξει σύντομα!!! 
Ευχαριστώ και παλι.

Χρηστος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cts είπε

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.

Πιστευω οτι σε περίπτωση που επιλέξει καποιος πχ DHL με τη χρεωση που ζηταει για εκτελωνισμό στο checkout, στην προκειμένη περίπτωση για μπλουζακι 22 ευρώ 4-5 ευρώ, τότε δεν παιζει περίπτωση να περασει απο εξτρα αλλο εκτελωνισμό και να θελει αμοιβή ο εκτελωνιστής 80 ευρώ. Δεν βγαζει νόημα. :)  Τοτε γιατι να πληρώσεις την DHL να αναλάβει τον εκτελωνισμό;

Παντως δεν ειναι θέμα αν φαίνονται φθηνές οι αγορές απο αμερική, πολλες φορες απλα θες κατι που δεν υπάρχει εδώ. 

Σιγουρα υπάρχουν παράθυρα ειδικά στην Ελλάδα θα ηταν παράλογο να μην υπάρχουν. :)

Εκανα 2 δοκιμές, θα δείξει σύντομα!!! 
Ευχαριστώ και παλι.

Χρηστος

 

Εύλογες οι απορίες σου, αλλά η πραγματικότητα διαφορετική.

4-5 € μεταφορικά με την DHL Courier δεν υπάρχουν. Κάτι άλλο συμβαίνει και ίσως εννοείς το Γερμανικό ταχυδρομείο, που εξυπηρετεί και την Αμερική.

Πρέπει να γνωρίζεις ότι οι εταιρείες courier χρεώνουν αμοιβή εκτελωνιστή, για τον εκτελωνισμό δέματος από τρίτη χώρα, που αρχίζουν από 80€ περίπου, ανεξάρτητα από την αξία του περιεχομένου του δέματος.

Θα είναι χρήσιμο να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα των δοκιμών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cts είπε

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.

Πιστευω οτι σε περίπτωση που επιλέξει καποιος πχ DHL με τη χρεωση που ζηταει για εκτελωνισμό στο checkout, στην προκειμένη περίπτωση για μπλουζακι 22 ευρώ 4-5 ευρώ, τότε δεν παιζει περίπτωση να περασει απο εξτρα αλλο εκτελωνισμό και να θελει αμοιβή ο εκτελωνιστής 80 ευρώ. Δεν βγαζει νόημα. :)  Τοτε γιατι να πληρώσεις την DHL να αναλάβει τον εκτελωνισμό;

Παντως δεν ειναι θέμα αν φαίνονται φθηνές οι αγορές απο αμερική, πολλες φορες απλα θες κατι που δεν υπάρχει εδώ. 

Σιγουρα υπάρχουν παράθυρα ειδικά στην Ελλάδα θα ηταν παράλογο να μην υπάρχουν. :)

Εκανα 2 δοκιμές, θα δείξει σύντομα!!! 
Ευχαριστώ και παλι.

Χρηστος

 

Οι 2 πρώτες επιλογές παραδίδονται στην Ελλάδα απο το ταχυδρομείο και όχι την κούριερ. Με τις αντίστοιχες χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

στο αλη εξπρες βρηκα κατι φαναρια για μοτοσυκλετα 123 ευρω αξια με δωρεαν μεταφορικα με dhl 

αυτο μου ακουγεται περιεργα γιατι κινα με dhl δεν ειχα ανακατευτει ποτε

ξερει κανεις τι παιζει με Κινα κ dhl? κανονικα τελωνειο απο αυτους? η μεσω ελτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, takis1964 είπε

στο αλη εξπρες βρηκα κατι φαναρια για μοτοσυκλετα 123 ευρω αξια με δωρεαν μεταφορικα με dhl 

αυτο μου ακουγεται περιεργα γιατι κινα με dhl δεν ειχα ανακατευτει ποτε

ξερει κανεις τι παιζει με Κινα κ dhl? κανονικα τελωνειο απο αυτους? η μεσω ελτα?

Αν είναι η κούριερ θα κλάψεις με το τελωνείο. Ρωτα τον πωλητή να σου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takis1964 είπε

αυτο φοβαμαι αλλα dhl κουριερ και δωρεαν μεταφορικα, οταν με ems εχει 34 ευρω ειναι περιεργο 

Αν δεν ειναι η κούριερ πάλι θα περάσει τελωνείο και μέσω ΕΛΤΑ αν έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τοχω σιγουρο αλλα αλλο 50 και αλλο 150

34 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Αν δεν ειναι η κούριερ πάλι θα περάσει τελωνείο και μέσω ΕΛΤΑ αν έρθει.

οταν εννοεις αν δεν ειναι κουριερ τι εννοεις?  εμπλεκετε η dhl μεχρι Ελλαδα κ μετα τα παραδιδουν με ελτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εκτελωνίσει η dhl εκτός αν βάλεις δικό σου εκτελωνιστη, οι εκτελωνισμός από DHL είναι πιο ακριβός και θα παραλάβεις μέσω  dhl αν δεν κάνω λάθος για να πληρώσεις και αυτά που θα σου βαλουν... Πάντως το μαλλί θα σου βγει αρκετά (εγώ για κινητό αξιας 152€ πληρωσα 95€ φόρους και εκτελωνισμό) εξαιτίας του κινεζου που αλλα συμφωνήσαμε και άλλα έκανε...  το έστειλε με αυτούς (dhl). 100.% τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...