Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, moutsa είπε

Σε επικοινωνία που είχα ξανά με την dhl ενημερώθηκα ότι ο αποστολέας έχει στείλει το πακέτο με λάθος τρόπο ( σαν να έχει σταλεί από χώρα εκτος ΕΕ) και αν δεν σταλεί πρωτότυπο το έγγραφο Τ2L που απ ότι κατάλαβα είναι απίθανο να επιτευχθεί για να το παραλάβω θα πρέπει να πληρώσω. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση.

Έστειλα mail στον πωλητή αλλά δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση και σε περίπτωση που δεν βγάλουμε άκρη θα μπορέσω να δικαιωθώ στο PayPal?

12 χρονια συνεργαζομαι με DHL, πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Δεν μπορουν να δουν δλδ οτι ο αποστολεας ειναι εντος Ευρωπης εξαιτιας ενος εντυπου; Δεν βγαζει κανενα νοημα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Salvation81 είπε

12 χρονια συνεργαζομαι με DHL, πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Δεν μπορουν να δουν δλδ οτι ο αποστολεας ειναι εντος Ευρωπης εξαιτιας ενος εντυπου; Δεν βγαζει κανενα νοημα αυτο.

Ειλικρινά και εγώ πρώτη φορά το ακούω και το θέμα είναι ότι φαίνεται ξεκάθαρα επάνω στην απόδειξη ότι το κατάστημα έχει έδρα το Λονδίνο.

Επισης σε επικοινωνία που είχα μαζί τους δεν έχουν ιδέα για το T2L και μου απάντησαν σύμφωνα με τα λεγόμενα της dhl uk ότι δεν είναι απαραίτητο παρά μόνο σε αποστολές που ξεπερνάνε τα 15.000€ και ότι πρώτη φορά συναντάται κάτι τέτοιο.

Στην απόδειξη που έστειλαν στο mail μετά την συνομιλία που είχαμε  στο μέσον περίπου υπάρχει κάποια αναφορά στο περιβόητο T2L. https://ibb.co/09NCWPQ

Από την dhl Ελλάδος υποστηρίζουν ότι το εν λόγο έγγραφο είναι απαραίτητο σε όλες τις αποστολές ενός ευρωπαϊκής ένωσης.

Ειλικρινά τι ισχύει δεν ξέρω και αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ θα του είμαι ευγνώμων.

 

Επεξ/σία από moutsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, moutsa είπε

Ειλικρινά και εγώ πρώτη φορά το ακούω και το θέμα είναι ότι φαίνεται ξεκάθαρα επάνω στην απόδειξη ότι το κατάστημα έχει έδρα το Λονδίνο.

Επισης σε επικοινωνία που είχα μαζί τους δεν έχουν ιδέα για το T2L και μου απάντησαν σύμφωνα με τα λεγόμενα της dhl uk ότι δεν είναι απαραίτητο παρά μόνο σε αποστολές που ξεπερνάνε τα 15.000€ και ότι πρώτη φορά συναντάται κάτι τέτοιο.

Στην απόδειξη που έστειλαν στο mail μετά την συνομιλία που είχαμε  στο μέσον περίπου υπάρχει κάποια αναφορά στο περιβόητο T2L. https://ibb.co/09NCWPQ

Από την dhl Ελλάδος υποστηρίζουν ότι το εν λόγο έγγραφο είναι απαραίτητο σε όλες τις αποστολές ενός ευρωπαϊκής ένωσης.

Ειλικρινά τι ισχύει δεν ξέρω και αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ θα του είμαι ευγνώμων.

Ζητα να μιλησεις με τον υπευθυνο στην DHL η στο τελωνειο. Εγω λαμβανω σχεδον καθε εβδομαδα απο Ευρωπη και εξωτερικο και ποτε δεν το εχω συναντησει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, μία ερώτηση έχω παρακαλώ, θέλω να παραγγείλω ένα κινητό από aliexpress, ο πωλητής μου είπε ότι μπορεί να το στείλει μόνο με dhl και δεν θα πληρώσω τελωνείο γιατί θα πάει πρώτα Βρετανία και μετά θα έρθει Ελλάδα. Ισχύει αυτό ή θα έχω καμία αρνητική έκπληξη όταν φτάσει Ελλάδα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Upgreen22 είπε

Καλησπέρα, μία ερώτηση έχω παρακαλώ, θέλω να παραγγείλω ένα κινητό από aliexpress, ο πωλητής μου είπε ότι μπορεί να το στείλει μόνο με dhl και δεν θα πληρώσω τελωνείο γιατί θα πάει πρώτα Βρετανία και μετά θα έρθει Ελλάδα. Ισχύει αυτό ή θα έχω καμία αρνητική έκπληξη όταν φτάσει Ελλάδα?

Ευχαριστώ

Τριγωνικη με DHL δεν εχω ξανακουσει, καποιος αλλος ισως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2020 στις 7:47 ΜΜ, Salvation81 είπε

Ζητα να μιλησεις με τον υπευθυνο στην DHL η στο τελωνειο. Εγω λαμβανω σχεδον καθε εβδομαδα απο Ευρωπη και εξωτερικο και ποτε δεν το εχω συναντησει αυτο.

Μετά από πολλά τηλέφωνα επιτέλους βρέθηκε κάποιος και με απλά ελληνικά μου εξήγησε το λόγο που το πακέτο σταμάτησε στο τελωνείο.

Το πρόβλημα είναι όπως φαίνεται στην φωτογραφία με την φορτωτική https://ibb.co/ZzWFj9G οι μπαγλαμάδες που έστειλαν το πακέτο επέλεξαν λάθος μέθοδο και δήλωσαν το πακέτο για τελωνείο.

Εδώ και 3 εβδομάδες προσπαθώ μέσω PayPal να τους πείσω να στείλουν το T2l έγγραφο που ζητά η dhl και αυτοί σφυράνε κλέφτικα επιμένοντας πως έχουν κάνει τα πάντα σωστά και το τελωνείο είναι θέμα του παραλήπτη και όχι του αποστολέα.

Απ ότι φαίνεται δεν πρόκειται να βγάλω άκρη με τους μπετοβλακες που έμπλεξα και πριν δώσω την υπόθεση στο PayPal θα ήθελα αν γνωρίζει κάποια γνώμη πρώτα για το πως να κινηθώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω αφου ειναι απο Αγγλια και ο αποστολεας ειναι απο Αγγλια τι στο καλο θελει αυτο το τελωνειο.

Απευθειας με τους τελωνειακους μιλησες; Οχι DHL και εκτελωνιστη, τον ιδιο τον τελωνειακο. Αν οχι ζητα το τηλεφωνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ αρχής αυτό υποστηρίζουν στην dhl ότι οι άνθρωποι του τελωνίου  δεν δέχονται  το πακέτο έτσι όπως έχει σταλεί  και ζητάνε επίμονα το έγγραφο T2l που πρώτη φορά το ακούω επειδή το πακέτο έχει σταλεί δηλωμένο για τελωνείο με απλήρωτους δασμούς και φόρους. Υποτίθεται ότι το έγγραφο T2l θα επιβεβαιώσει ότι η αποστολή έγινε από ευρωπαϊκό έδαφος και δεν φορτώθηκε προερχόμενη από κάπου άλλου σε κάποιο ενδιάμεσο αεροδρόμιο. Αύριο θα πάρω στο τελωνείο τηλέφωνο αν και δεν νομίζω να καταφέρω τίποτα.

Μετα από αυτό το περιστατικό στον ενδιάμεσο χρόνο παρέλαβα με κούριερ αλλά 3 πακέτα και πραγματικά επειδή το 1 ήταν με dhl έτρεμε το φυλλοκάρδι μου μην τυχόν και συμβεί κάτι παρόμοιο. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι έγραφαν μόνο τα στοιχεία αποστολέα - παραλήπτη και μια απλή περιγραφή του προϊόντος τίποτα για δασμούς και φόρους και όπως επίσης δεν υπάρχει και η ένδειξη WPX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moutsa είπε

Εξ αρχής αυτό υποστηρίζουν στην dhl ότι οι άνθρωποι του τελωνίου  δεν δέχονται  το πακέτο έτσι όπως έχει σταλεί  και ζητάνε επίμονα το έγγραφο T2l που πρώτη φορά το ακούω επειδή το πακέτο έχει σταλεί δηλωμένο για τελωνείο με απλήρωτους δασμούς και φόρους. Υποτίθεται ότι το έγγραφο T2l θα επιβεβαιώσει ότι η αποστολή έγινε από ευρωπαϊκό έδαφος και δεν φορτώθηκε προερχόμενη από κάπου άλλου σε κάποιο ενδιάμεσο αεροδρόμιο. Αύριο θα πάρω στο τελωνείο τηλέφωνο αν και δεν νομίζω να καταφέρω τίποτα.

Μετα από αυτό το περιστατικό στον ενδιάμεσο χρόνο παρέλαβα με κούριερ αλλά 3 πακέτα και πραγματικά επειδή το 1 ήταν με dhl έτρεμε το φυλλοκάρδι μου μην τυχόν και συμβεί κάτι παρόμοιο. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι έγραφαν μόνο τα στοιχεία αποστολέα - παραλήπτη και μια απλή περιγραφή του προϊόντος τίποτα για δασμούς και φόρους και όπως επίσης δεν υπάρχει και η ένδειξη WPX.

Πολλες φορες αν μιλησεις με τελωνειακο απευθειας βγαζεις ακρη, απλα οι εκτελωνιστες και οι μεταφορικες δεν ασχολουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Πολλες φορες αν μιλησεις με τελωνειακο απευθειας βγαζεις ακρη, απλα οι εκτελωνιστες και οι μεταφορικες δεν ασχολουνται.

Ξεκίνησα με την ελπίδα να μιλήσω με κάποιον τελωνειακό αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι απλά έγινα μπαλάκι και μετά από αμέτρητα τηλέφωνα κατέληξα πάλι να μιλάω με το τμήμα εκτελωνισμού της dhl. Αν εσυ η κάποιος άλλος γνωρίζει τηλέφωνο που μπορώ να απευθυνθώ θα με βοηθούσε αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, moutsa είπε

Ξεκίνησα με την ελπίδα να μιλήσω με κάποιον τελωνειακό αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι απλά έγινα μπαλάκι και μετά από αμέτρητα τηλέφωνα κατέληξα πάλι να μιλάω με το τμήμα εκτελωνισμού της dhl. Αν εσυ η κάποιος άλλος γνωρίζει τηλέφωνο που μπορώ να απευθυνθώ θα με βοηθούσε αφάνταστα.

Ανα καιρους εχω μιλησει με πολλους αλλα δυστυχως σαν χαζος δεν εχω κρατησει τηλεφωνα. Μπορεις να δοκιμασεις στο 2103538103 (αν δεν ειναι αυτοι οι σωστοι Τελωνειακοι ρωτα να σου πουν το σωστο νουμερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια,

χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Μετακομισα απο ΗΠΑ Ελλαδα, εφθασα μολις χθες και εχω το εξης προβλημα:

Εστειλα ολα τα πραγματα μου (3 δεματα γυρω στα 90 κιλα συνολικα) μεσω μιας εταιρειας (mybaggage λεγεται) που προσφερει αυτην την υπηρεσια. Η συγκεκριμμενη εταιρεια κανει τις αποστολες με DHL καθως φαινεται. Και μολις σημερα με ειδοποιησαν απο DHL Αεροδρομιου οτι τα πραγματα εχουν φθασει, αλλα οτι θα πρεπει να προσλαβω εκτελωνιστη για να τα παρει απο εκει και να ολοκληρωσει τη μεταφορα.

1) Δεδομενου οτι τα πραγματα ειναι προσωπικα αντικειμενα που εστειλα ο ιδιος, και οχι εμπορικη αγορα, γιατι υποκεινται σε διαδικασια εκτελωνισμου;

2) Τι μπορω να κανω τωρα για να γλυτωσω οσο περισσοτερο κοστος γινεται;

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από Herman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herman είπε

Καλησπερα παιδια,

χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Μετακομισα απο ΗΠΑ Ελλαδα, εφθασα μολις χθες και εχω το εξης προβλημα:

Εστειλα ολα τα πραγματα μου (3 δεματα γυρω στα 90 κιλα συνολικα) μεσω μιας εταιρειας (mybaggage λεγεται) που προσφερει αυτην την υπηρεσια. Η συγκεκριμμενη εταιρεια κανει τις αποστολες με DHL καθως φαινεται. Και μολις σημερα με ειδοποιησαν απο DHL Αεροδρομιου οτι τα πραγματα εχουν φθασει, αλλα οτι θα πρεπει να προσλαβω εκτελωνιστη για να τα παρει απο εκει και να ολοκληρωσει τη μεταφορα.

1) Δεδομενου οτι τα πραγματα ειναι προσωπικα αντικειμενα που εστειλα ο ιδιος, και οχι εμπορικη αγορα, γιατι υποκεινται σε διαδικασια εκτελωνισμου;

2) Τι μπορω να κανω τωρα για να γλυτωσω οσο περισσοτερο κοστος γινεται;

Ευχαριστω πολυ

Δεν γνωριζω κατα ποσο το τελωνειο αναγνωριζει το "δικα μου πραγματα" για τον λογο του οτι αν πχ ενα στερεο η ενα αυτοκινητο το πηρες απο Αμερικη φυσικα και δεν πληρωσες φορο εδω (παραδειγμα).

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις στο επανω τηλεφωνο και να μιλησεις απευθειας με τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herman είπε

Καλησπερα παιδια,

χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Μετακομισα απο ΗΠΑ Ελλαδα, εφθασα μολις χθες και εχω το εξης προβλημα:

Εστειλα ολα τα πραγματα μου (3 δεματα γυρω στα 90 κιλα συνολικα) μεσω μιας εταιρειας (mybaggage λεγεται) που προσφερει αυτην την υπηρεσια. Η συγκεκριμμενη εταιρεια κανει τις αποστολες με DHL καθως φαινεται. Και μολις σημερα με ειδοποιησαν απο DHL Αεροδρομιου οτι τα πραγματα εχουν φθασει, αλλα οτι θα πρεπει να προσλαβω εκτελωνιστη για να τα παρει απο εκει και να ολοκληρωσει τη μεταφορα.

1) Δεδομενου οτι τα πραγματα ειναι προσωπικα αντικειμενα που εστειλα ο ιδιος, και οχι εμπορικη αγορα, γιατι υποκεινται σε διαδικασια εκτελωνισμου;

2) Τι μπορω να κανω τωρα για να γλυτωσω οσο περισσοτερο κοστος γινεται;

Ευχαριστω πολυ

αν κανεις μετεγκατασταση επρεπε να εχεις ηδη στα χερια σου το χαρτι μετοικισιας....ρωτησε ενα τελωνη ιδιωτη γιατι εχουν καποιες απαλλαγες οσοι επιστρεφουν με το χαρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...