Προς το περιεχόμενο

[Power Bank] XIAOMI 10400MAh, 20.89$ τελική από GEEKBUYING, κ.α προιόντα με έκπτωση


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μου βγάζει από το 17track

 

 

NumberOriginDestinationEventsStatusOperate

 

RS145926830NL

 

 

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:3946 Millisecond2014-09-17 15:16, The item has arrived in the country of destination2014-09-16 09:37, The item is on transport to the country of destination2014-09-13 03:38, The item is at the PostNL sorting center2014-09-09 05:05, The item is pre-advised

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 867
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το tracking μου λέει ότι είναι pre-adviced... Ιντα ναι κιονά;

Τους έχουν στείλει ειδοποίηση ότι έρχεται, όπως λέμε ότι έχει αγοράσει εισιτήριο και έχουν ειδοποίηση την χώρα παραλαβής ότι είναι στην διαδρομή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν διαφωνω οτι μπορει να ισχυει κατι τετοιο και για αυτο αλλωστε το ρωτησα αλλα ψαχνω και καμια αξιοπιστη πηγη για να το δουμε. :P Για παραδειγμα αν φορτισεις το κινητο σου με το δικο του φορτιστη που ειναι 1 Α και αλλη φορα το φορτισεις με φορτιστη 2Α, θα κανει τον ιδιο χρονο η φορτιση; Το εχει τσεκαρει καποιος αν ισχυει στην πραξη αυτο που υποστηριζετε;

 

ΥΓ. το εβαλα σε spoiler γιατι βγαινουμε εκτος θεματος

 

το εχω δοκιμασει με το oneplus μου..Ο εργοστασιακος φορτιστης είναι 2Α και το κινητο φορτιζει σε 2 ωριτσες σχεδον..με αλλο φορτιστη και συγκεκριμενα εναν της HTC μου εκανε 3+ ωρες..οποτε μαλλον ειναι αναλογα το κινητο και τiς ρυθμισεις που του εχουν κανει (μαλλον??).. Πραγμα που ειναι λογικο, απλα αν σκεφτει κανεις ποση ωρα θελει ενα κινητο για φορτισει μεσω του PC.. On topic: το εχω και εγς κατα νου το power back της xiaomi και περιμενω εντυπωσεις απο τα παιδια που το ή θα το εχουν.. Το παρηγγειλε και ενας φιλος μου εδω και κανενα μηνα οποτε αν του ερθει τελικα και το δω, θα γραψω την εμπειρια μου.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


το εχω δοκιμασει με το oneplus μου..Ο εργοστασιακος φορτιστης είναι 2Α και το κινητο φορτιζει σε 2 ωριτσες σχεδον..με αλλο φορτιστη και συγκεκριμενα εναν της HTC μου εκανε 3+ ωρες..οποτε μαλλον ειναι αναλογα το κινητο και τiς ρυθμισεις που του εχουν κανει (μαλλον??).. Πραγμα που ειναι λογικο, απλα αν σκεφτει κανεις ποση ωρα θελει ενα κινητο για φορτισει μεσω του PC.. On topic: το εχω και εγς κατα νου το power back της xiaomi και περιμενω εντυπωσεις απο τα παιδια που το ή θα το εχουν.. Το παρηγγειλε και ενας φιλος μου εδω και κανενα μηνα οποτε αν του ερθει τελικα και το δω, θα γραψω την εμπειρια μου.. :P

 

Βασικα εσυ δοκιμασες το αναποδο το οποιο δεν μας οδηγει σε καποιο συμπερασμα. ;) Δηλαδη το κινητο σου εχει εργοστασιακο φορτιστη των 2Α και του εβαλες μετα καποιο με μικροτερο ρευμα φορτισης. Εκει ειναι λογικο οτι θα κανει παραπανω ωρα αφου ο δευτερος φορτιστης δεν μπορει να δωσει περισσοτερο ρευμα. Το καλο θα ηταν αν ειχες ενα κινητο που εχει εργοστασιακο φορτιστη του ~1A και το φορτιζες μετα με αυτο των 2Α. Απο εκει θα μπορουσαμε να βγαλουμε κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Βασικα εσυ δοκιμασες το αναποδο το οποιο δεν μας οδηγει σε καποιο συμπερασμα. ;) Δηλαδη το κινητο σου εχει εργοστασιακο φορτιστη των 2Α και του εβαλες μετα καποιο με μικροτερο ρευμα φορτισης. Εκει ειναι λογικο οτι θα κανει παραπανω ωρα αφου ο δευτερος φορτιστης δεν μπορει να δωσει περισσοτερο ρευμα. Το καλο θα ηταν αν ειχες ενα κινητο που εχει εργοστασιακο φορτιστη του ~1A και το φορτιζες μετα με αυτο των 2Α. Απο εκει θα μπορουσαμε να βγαλουμε κατι.

 

 

 Η άποψη μου πάνω στο θέμα είναι πως οι περισσότερες συσκευές εαν έχουν φορτιστή 1Α και εσύ βάλεις 2Α τότε ΔΕΝ θα φορτίσει πιο γρήγορα η συσκευή για το λόγο του οτι υπάρχει ασφάλεια πάνω στο chip φόρτισης στη συσκευή και αυτό για αποφυγή υπέρτασης.

Βέβαια αυτό μπορεί να μην ισχύει σε όλες τις συσκευές αλλά στις "σοβαρές" σίγουρα υπάρχει.

 

Φαντάσου οτι πολλά tablet πριν κάποια χρόνια(στην αρχή του tablet age) δεν είχαν ασφάλεια και παααρα πολλά καιγόταν όταν έβαζες πάνω φορτιστή πάνω απο αυτό που όριζε ο κατασκευαστής.

 

Για το πρώτο πράγμα που σου αναφέρω στο δικό μου HTC 8s ο φορτιστής είναι 1Α...δοκίμασα με 2Α φορτιστή και φόρτισε ακριβώς στον ίδιο χρόνο με τον 1Α. Αυτό σημαίνει οτι "τραβηξε" οσο ρεύμα χρειαζόταν η συσκευή και όσο του επέτρεπε το regulator chip που έχει στη βάση του,παρόλο που η πηγή φόρτισης(φορτιστης) είχε ανοχές για περισσότερα Ampere.

 

Όσον αφορά το xiaomi power bank έκανα και εγώ μια παραγγελία απο το pandawill και ελπιζω τουλάχιστον να είναι αυθεντικό..αλλιώς θα κάνω dispute στο paypal.

Έχω ήδη ένα στην κατοχή μου κανα 3μηνο και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος (το φορτίζω με 1Α φορτιστή του htc μου-10 ώρες φόρτιση μινιμουμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η άποψη μου πάνω στο θέμα είναι πως οι περισσότερες συσκευές εαν έχουν φορτιστή 1Α και εσύ βάλεις 2Α τότε ΔΕΝ θα φορτίσει πιο γρήγορα η συσκευή για το λόγο του οτι υπάρχει ασφάλεια πάνω στο chip φόρτισης στη συσκευή και αυτό για αποφυγή υπέρτασης.

Βέβαια αυτό μπορεί να μην ισχύει σε όλες τις συσκευές αλλά στις "σοβαρές" σίγουρα υπάρχει.

 

Φαντάσου οτι πολλά tablet πριν κάποια χρόνια(στην αρχή του tablet age) δεν είχαν ασφάλεια και παααρα πολλά καιγόταν όταν έβαζες πάνω φορτιστή πάνω απο αυτό που όριζε ο κατασκευαστής.

 

Για το πρώτο πράγμα που σου αναφέρω στο δικό μου HTC 8s ο φορτιστής είναι 1Α...δοκίμασα με 2Α φορτιστή και φόρτισε ακριβώς στον ίδιο χρόνο με τον 1Α. Αυτό σημαίνει οτι "τραβηξε" οσο ρεύμα χρειαζόταν η συσκευή και όσο του επέτρεπε το regulator chip που έχει στη βάση του,παρόλο που η πηγή φόρτισης(φορτιστης) είχε ανοχές για περισσότερα Ampere.

 

Όσον αφορά το xiaomi power bank έκανα και εγώ μια παραγγελία απο το pandawill και ελπιζω τουλάχιστον να είναι αυθεντικό..αλλιώς θα κάνω dispute στο paypal.

Έχω ήδη ένα στην κατοχή μου κανα 3μηνο και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος (το φορτίζω με 1Α φορτιστή του htc μου-10 ώρες φόρτιση μινιμουμ).

 

Δεχομαι την τριτη σου παραγραφο εφοσον το τεσταρες αλλα με την πρωτη διαφωνω. Αυτες οι συσκευες τροφοδοτουνται απο τις μπαταριες τους. Οι φορτιστες τους ειναι για να φορτιζουν τις μπαταριες και μονο. Δεν ειναι οπως τα laptops που μπορουν να τροφοδοτησουν το μηχανημα και χωρις μπαταρια. Συνεπως το να βαλεις εναν φορτιστη ιδιας τασης αλλα μεγαλυτερης εντασης ρευματος δεν εχει καμια σχεση με προβληματα απο υπερτασεις και καψιματα και κλπ. Το μονο που θα μπορουσε να κανει, εαν δεν υπαρχει-υπηρχε τελικα κυκλωμα ελεγχου, ειναι να φορτιζει την μπαταρια πιο γρηγορα. Η μπαταρια θα ζεσταινοταν περισσοτερο και μελλοντικα θα επεφτε πιο ευκολα η αποδοση της αλλα η συσκευη δεν θα παθαινε κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις που πηρε απο panda ?καπου διαβασα οτι δεν ειναι αυθεντικα ισχυει?

Πηρα εγω.

Θελω να πιστευω οτι ειναι αυθεντικα γιατι...

1)Αν δεις τις φωτο εσωτερικα ειναι το γνησιο με τις χρυσες κολλησεις κτλ.

2)Εχει 1 χρονο εγγυηση (και καλα).

3)Μπηκα σε τσατ και τους ρωτησα ευθεως οτι ειναι genuine  και το επιβεβαιωσαν(ενταξει τι αλλο θα εκαναν).

Οποτε μολις το παραλαβεις αν τσεκαρεις οτι δεν ισχυουν τα παραπανω απλα κανεις dispute στο παυπαλ και τελος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά από ένα μηνά σχεδόν χρήσης του power bank της xiaomi απο geek με μαύρα usb αλλα αυθεντικό από μέσα να πω και εγώ την γνώμη μου.Καταρχήν έχω ένα lumia 800 και iphone 4s που φορτιζω με το power bank και τα 2 εχουν περίπου 1400mah μπαταριά.
Μπορεί να φορτίσει 4.5 με 5 φόρες. Το power bank το φορτιζω με φορτιστή 1Α και κάνει γύρω στις 9 ώρες μέχρι να φορτίσει πλήρως.
Επίσης να ξερεται οτι δεν εχει πρόβλημα που δίνει 2Α γιατί τα καινούργια κινητά έχουν τσιπάκια και φορτίζουν τις μπαταρίες με όσο ρεύμα χρειάζονται και όταν φορτίσουν σταματάν να φορτίζουν και κλείνει από μόνο του το power bank. Για εμενα είναι πολύ καλο το power bank ειδικα για τα λεφτά που το πήρα. Ωραία και στιβαρή συσκευή με προστασία για υπερθερμάνσεις και βραχυκυκλώματα με μπαταρίες LG.

post-129194-0-27794500-1411744715_thumb.jpg

post-129194-0-23831700-1411744717_thumb.jpg

post-129194-0-49492300-1411744719_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα εγω.

Θελω να πιστευω οτι ειναι αυθεντικα γιατι...

1)Αν δεις τις φωτο εσωτερικα ειναι το γνησιο με τις χρυσες κολλησεις κτλ.

2)Εχει 1 χρονο εγγυηση (και καλα).

3)Μπηκα σε τσατ και τους ρωτησα ευθεως οτι ειναι genuine  και το επιβεβαιωσαν(ενταξει τι αλλο θα εκαναν).

Οποτε μολις το παραλαβεις αν τσεκαρεις οτι δεν ισχυουν τα παραπανω απλα κανεις dispute στο παυπαλ και τελος,

 

κανεις που πηρε απο panda ?καπου διαβασα οτι δεν ειναι αυθεντικα ισχυει?

 

Πήρα εγώ ένα προχθές απο pandawill που το είχαν στα daily deals.Μόλις το πάρω θα ψάξω να δω κατα πόσο είναι genuine.Αν δεν είναι έφυγε dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το διαβασες και ποιος σου το ειπε ? Η XIAOMI εχει διαφορες παρτιδες ...αν τα σωθηκα ειναι Lg με χρυσες κολλησεις και texas instruments chip δεν υπαρχει ουτε μια στο δις να ειναι μαιμου. Οντως υπαρχουν διαφορες αλλα ειναι θεμα παρτιδας οχι κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...