Προς το περιεχόμενο

[Power Bank] XIAOMI 10400MAh, 20.89$ τελική από GEEKBUYING, κ.α προιόντα με έκπτωση


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν δύο θύρες γιατί τα κινητά συνήθως τραβάνε 1Α και τα ταμπλετ (μιας και έχουν μεγαλύτερες μπαταρίες) 2Α.

 

Ξαναδιαβασε το quote στο οποιο απαντησα παραπανω γιατι δεν εχει νοημα αυτο που μου λες.

Οσο ζητησει το κινητο, θα παρει. Εαν το οριο που εχει απο τον κατασκευαστη ειναι 1A, τοτε 1 θα παρει. Ας ειναι οσο παραπανω θελετε ο φορτιστης. Εαν το οριο ειναι 2 και ο φορτιστης 1, απλως θα αργησει να φορτισει

 

 

Και ρωταω και εσενα τοτε μιας και υποστηριζεις την ιδια αποψη με τον leros2004: το εχεις διαβασει καπου (που; ) αυτο που λες ή απλα αυτο πιστευεις οτι θα ισχυει; Γιατι εγω πιστευω οτι με ενα "ταχυτερο" φορτιστη, θα φορτισει πιο γρηγορα η μπαταρια κανοντας χρηση του μεγαλυτερου ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 867
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κάτι που πάντα ήθελα να μάθω; Αν βάλουμε στο κινητό περισσότερα Ah απ αυτά που δίνει ο φορτιστής του, παθαίνει τίποτα εκτός από του ότι θα φορτίσει πολύ πιο γρήγορα; π.χ. σε κινητό που έρχεται με 1 Ah φορτιστή να βάλουμε 2 Ah???

  

Χωρις να το εχω ψαξει, δεν ειναι λογικο αυτο που λες. Για παραδειγμα καποια powerbanks εχουν 2 εξοδους, η μια να δινει ρευμα φορτισης 1A και η αλλη με 2Α. Αν ισχυε αυτο που λες δεν θα επρεπε να ειχαν 2 διαφορετικες τιμες ρευματων.

 

Το εχεις ψαξει-διαβασει καπου αυτο που ειπες ή απλα ετσι το σκεφτηκες; Γιατι απορω κιολας πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο...

 

Edit γιατι δεν το ειδα αρχικα: To Ah εκφραζει τη χωρητικοτητα. A ειναι η μοναδα του ρευματος.

Επαναδιατυπώνω το ερώτημα μου, αντί Ah ήθελα να πω Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο δεν θα παθει κατι καθως τροφοδοτειται απο την μπαταρια του. Αυτο που μπορει να παθει ειναι η μπαταρια του οπου μελλοντικα θα πεσει η αποδοση της αν φορτιζεται διαρκως με μεγαλες τιμες ρευματος. Μικρης χωρητικοτητας μπαταριες πρεπει να φορτιζονται και με μικροτερα ρευματα. Τα 2Α ειναι περισσοτερο για τα tablets και για smartphones στυλ phablets που εχουν μεγαλες μπαταριες. Δηλαδη το να φορτισεις μια μπαταρια 3000mAh με 2A δεν ειναι τοσο κακο οσο το να φορτισεις μια 1500αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Runner τα σύγχρονα κινητά και τάμπλετ τραβάνε ότι χρειάζονται από τον φορτιστή, δεν τους σπρώχνει ο φορτιστής το max που μπορεί. Νομίζω στην μπαταρία είναι το κύκλωμα που το ρυθμίζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Runner τα σύγχρονα κινητά και τάμπλετ τραβάνε ΜΕΧΡΙ ότι χρειάζονται από τον φορτιστή, δεν τους σπρώχνει ο φορτιστής το max που μπορεί. Νομίζω στην μπαταρία είναι το κύκλωμα που το ρυθμίζει αυτό.

 

το διόρθωσα

 

runner σωστός και εσύ

 

για αυτό θα έπρεπε όλοι να προτιμάμε να φορτίζουμε απο usb θύρα που βγάζει 0.5A 

ή να βρούμε παλιούς φορτιστές που και αυτοί τόσο έβγαζαν

 

ΟΜΩΣ η διαφορά στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας θα είναι πολύ μικρή για τον κόπο και χρόνο μας. Τουλάχιστον για μένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Runner τα σύγχρονα κινητά και τάμπλετ τραβάνε ότι χρειάζονται από τον φορτιστή, δεν τους σπρώχνει ο φορτιστής το max που μπορεί. Νομίζω στην μπαταρία είναι το κύκλωμα που το ρυθμίζει αυτό.

 

Δεν διαφωνω οτι μπορει να ισχυει κατι τετοιο και για αυτο αλλωστε το ρωτησα αλλα ψαχνω και καμια αξιοπιστη πηγη για να το δουμε. :P Για παραδειγμα αν φορτισεις το κινητο σου με το δικο του φορτιστη που ειναι 1 Α και αλλη φορα το φορτισεις με φορτιστη 2Α, θα κανει τον ιδιο χρονο η φορτιση; Το εχει τσεκαρει καποιος αν ισχυει στην πραξη αυτο που υποστηριζετε;

 

ΥΓ. το εβαλα σε spoiler γιατι βγαινουμε εκτος θεματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά πότε παραγγείλατε κ έχετε παραλάβει?? Εγώ παράγγειλα κ πλήρωσα 19/7 κ ακόμα τίποτα! Έχω σαλτάρει... :mad:  :mad:  :mad:

Υπάρχει περίπτωση να σου ήρθε ειδοποίηση όσο έλειπες διακοπές και να χάθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 Ιουλίου; Από ποιό μαγαζί; Ελπίζω να άνοιξες dispute στο paypal πριν περάσουν οι 40 μέρες από την πληρωμή.

 

 

Υπάρχει περίπτωση να σου ήρθε ειδοποίηση όσο έλειπες διακοπές και να χάθηκε;

 

 

Δεν έλειπα και δεν έχει μπει ακόμα Ελλάδα...έχω tracking number! Από το geekbuying παράγγειλα δυστυχώς!!

Dispute δεν άνοιξα...αλλά μην ρωτάς το γιατί, ούτε εγώ το ξέρω!!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω οτι μπορει να ισχυει κατι τετοιο και για αυτο αλλωστε το ρωτησα αλλα ψαχνω και καμια αξιοπιστη πηγη για να το δουμε. :P Για παραδειγμα αν φορτισεις το κινητο σου με το δικο του φορτιστη που ειναι 1 Α και αλλη φορα το φορτισεις με φορτιστη 2Α, θα κανει τον ιδιο χρονο η φορτιση; Το εχει τσεκαρει καποιος αν ισχυει στην πραξη αυτο που υποστηριζετε;

 

 

 

 

Από όσο ξέρω (ότι είχα διαβάσει στο internet παλιότερα), ισχύει αυτό που έχει γραφτεί πιο πρίν.
Τα A που γράφουν οι φορτιστές είναι το max και (φαντάζομαι όλες) οι καινούριες συσκευές είναι σχεδιασμένες να "τραβάνε" όσα A "αντέχουν".
Στο παράδειγμα που ρωτάς, θεωρούμε πως αφού η εταιρεία δίνει 1Α φορτιστή με το κινητό, είναι και το max που αντέχει το κινητό. Άρα με 2Α φορτιστή θα κάνει τον ίδιο ακριβώς χρόνο.
 
Εγώ έχω δει το εξής στην πράξη:
Έχω ένα Xperia που ο φορτιστής του είναι 1,5Α και ένα Tablet με 2Α. 
Όποτε φορτίζω το Xperia στο usb του υπολογιστή, αργεί πάρα πολύ. Λογικό γιατί το usb δίνει 0,5Α άρα το κινητό "τραβάει" 0,5Α
Όποτε φορτίζω το Xperia με το φορτιστή του Tablet, δεν έχω παρατηρήσει κάποια ουσιαστική διαφορά με τον "μαμήσιο" φορτιστή (ίσως και να υπάρχει μια μικρή διαφορά, αν όμως το τηλέφωνο τράβαγε ό,τι του δίνει ο φορτιστής, θα μιλάγαμε για παρατηρήσιμη διαφορά στο χρόνο φόρτισης, αφού από το 1,5Α στα 2 υπάρχει αύξηση 33%). 
Άρα το κινητό έχει όριο το 1.5Α από μόνο του (άντε να χει το 1.6 και να υπάρχει μια πολύ μικρή διαφορά σε χρόνο όπως είπα)
 
Και επειδή είναι μια ενδιαφέρουσα ερώτηση, μόλις τέλειωσε και ένα γρήγορο "πείραμα" που έκανα:
Φόρτισα 2 φορές το κινητό από το 80% στο 90%, μία με τον 1,5Α, μία με τον 2Α.
Και τις δύο φορές σε airplane mode για να μην κατεβάζουν τίποτα στο background, ανοιχτά όμως για να βλέπω το ποσοστό φόρτισης.
Επίσης προσπάθησα να ανοίγω την οθόνη όσο το δυνατόν λιγότερο και την άνοιξα και στα δύο τον ίδιο αριθμό φορών (4).
 
Χρόνος 1.5Α: 48'22"
Χρόνος 2Α: 43'24"
 
5 λεπτά διαφορά (δηλ. περίπου 10% βελτίωση στο χρόνο), με 33% αύξηση των Α.
 
Χωρίς να είναι κανένα σοβαρό τεστ αφού δεν έχω χρόνο και διάθεση για κάτι καλύτερο, "δείχνει" προς αυτό που είπα πριν.
Το κινητό (το κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας για την ακρίβεια) έχει όριο πχ στο 1.6, 1.7Α. Η Sony δίνει ένα φορτιστή 1.5Α για να μην το "τσιτώνει". Αύξηση των Α, μάλλον δεν έχει νόημα (δεν έχω και φορτιστή >2Α να έκανα και μια τρίτη φόρτιση).
Αυτά. Αν βρει κανείς τίποτα άλλο σχετικό, ας ενημερώσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ saxos55 thanks για το χρονο σου. Αν πεσει στα χερια μου κανενας φορτιστης 2 Α θα το τσεκαρω και εγω. Παντως δεν ξερω στο xperia το δικο σου τι γινεται αλλα στο δικο μου xperia οταν φτασει η φορτιση στο 80% ή στο 90% (δεν το θυμαμαι ποιο απο τα δυο ποσοστα ειναι) το ρευμα φορτισης μειωνεται και αν ισχυει το 80% και στο δικο σου τοτε θα υπαρχει μεγαλο σφαλμα στις μετρησεις. Τεσπα μελλοντικα θα επανελθω. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικά με την φόρτιση θα ήθελα και εγώ να παραθέσω την εμπειρία μου.

θεωρώ ότι είναι πιο επιβλαβές να φορτίζεται μια μπαταρία με  χαμηλότερο ρεύμα φόρτισης από την ονομαστική τιμή.

Σε πολλές περιπτώσεις που προσπαθούσα να φορτίσω με λιγότερα mA από το προβλεπόμενο ,  το 100% της πλήρης φόρτισης δεν επιτεύχθηκε ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...