Προς το περιεχόμενο

Εκμεταλλευση απο γνωστο


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εχει συμβει αρκετες φορες να απευθυνθω σε καποιον γνωστο ή γνωστό φίλου για κάποια δουλεια (επισκευή, υπηρεσία, αγορα, κλπ) και να δω πως πανε να με κλεψουν. Επειδη ειναι λεπτο το θεμα βεβαια και ενω παντα θελω να τους σκυλοβρισω, τελικα αναφερω με ευγενεια την δυσαρεσκεια μου, καταληγω να πληρωνω τα κερατιατικα και κανω τον ανωτερο ανθρωπο -τρομαρα μου.

Εσεις τι κανετε? Δεν εχω συγκεκριμενο παραδειγμα, αλλα σιγουρα εχει παει να σας την φερει γνωστος, δεν μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να δω μια φορά που κάποιος γνωστός μου προσπάθησε να με ξεγελάει. Δεν βρίσκω.  :P

 

Θες να κανεις την Χ επισκευη και το λες στον φιλο σου τον Μπαμπη. Αυτος σου λεει οτι ο θειος του κανει τετοιες δουλειες, μιλατε, σου φαινονται ολα καλα, συμφωνειτε και στο τελος στα κανει συσκατα και σου ζηταει να πληρωθει.

Ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κανεις την Χ επισκευη και το λες στον φιλο σου τον Μπαμπη. Αυτος σου λεει οτι ο θειος του κανει τετοιες δουλειες, μιλατε, σου φαινονται ολα καλα, συμφωνειτε και στο τελος στα κανει συσκατα και σου ζηταει να πληρωθει.

Ποτε?

θα κόψει το λαιμό του να φτιάξει αυτό που συμφωνήσαμε αλλιώς δεν παίρνει cent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κανεις την Χ επισκευη και το λες στον φιλο σου τον Μπαμπη. Αυτος σου λεει οτι ο θειος του κανει τετοιες δουλειες, μιλατε, σου φαινονται ολα καλα, συμφωνειτε και στο τελος στα κανει συσκατα και σου ζηταει να πληρωθει.

Ποτε?

 

Αφού ξεμπερδέψεις με το θείο, λες του Μπάμπη ότι χωρίς παρεξήγηση ο θείος του ήταν ΓΤΠ, ότι εσύ δεν ξαναπάς ούτε τζάμπα και ότι καταλαβαίνεις πως το έκανε για να βοηθήσει αλλά ίσως δε θα έπρεπε να τον ξανασυστήσει στο μέλλον.

 

Απο κει και πέρα ανάλογα τη σχέση που έχεις με το Μπάμπη. Αλλιώς θα του τα πεις αν είναι κολλητός σου κι αλλιώς αν είναι συνάδελφος με τον οποίο έχεις μια καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία βασική αρχή σε τέτοια θέματα. Όταν υπάρχουν λεφτά στη μέση, δεν μπλέκω ποτέ με συγγενείς, γνωστούς ή φίλους. Αν καμιά φορά κανένας πάει να παρεξηγηθεί, του ξεκαθαρίζω ότι αυτή είναι η αρχή μου και αν στραβώσει, στράβωσε. Υπάρχει και το ξυδάκι. Μία και μοναδική φορά παραβίασα αυτήν την αρχή μου, το 2007, και ακόμα το μετανοιώνω.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γνωστός ποντάρει στην εμπιστοσύνη και αυτή εκμεταλλεύεται. Ότι δύσκολα θα τον αμφισβητήσεις σε αυτό που θα σου πει. Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του λέω να πάρει τα @@ μου .Μια φορά θράσος αυτός, δυο εγώ .

Ακριβώς, κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται αυτός που σε κορόιδεψε, όχι εσύ. Εγώ θα το έκανα έτσι ώστε να φέρω σε δύσκολη θέση αυτόν που με κορόιδεψε, αλλά και τον συγγενή που μου τον σύστησε. Μας κορόιδεψαν, δεν θα μας βγουν και από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει συμβει αρκετες φορες να απευθυνθω σε καποιον γνωστο ή γνωστό φίλου για κάποια δουλεια (επισκευή, υπηρεσία, αγορα, κλπ) και να δω πως πανε να με κλεψουν. Επειδη ειναι λεπτο το θεμα βεβαια και ενω παντα θελω να τους σκυλοβρισω, τελικα αναφερω με ευγενεια την δυσαρεσκεια μου, καταληγω να πληρωνω τα κερατιατικα και κανω τον ανωτερο ανθρωπο -τρομαρα μου.

Εσεις τι κανετε? Δεν εχω συγκεκριμενο παραδειγμα, αλλα σιγουρα εχει παει να σας την φερει γνωστος, δεν μπορει.

Εχεις σκεφτει την περιπτωση, την ιδια στιγμη που εσυ θεωρεις οτι παει να σε κλεψει, αυτος να θεωρει και να σε χρεωνει φιλικη τιμη;

Πχ μια δουλεια που σε κανονικο πελατη την χρεωνει 200 ευρω, να στη χρεωνει εσενα 150 και να θεωρεις οτι σε εκλεψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπαν και οι παραπάνω, με γνωστούς και συγγενείς δεν είναι να κάνεις δουλειές.

προσπαθώ κι εγώ να το τηρώ όσο μπορώ.

 

είναι φορές όμως που στριμώχνεσαι.

πχ θέλεις να φτιάξεις κάτι στο σπίτι σου κι έχεις συγγενή που πουλάει οικοδομικά. αν δε πας σ αυτόν θα παρεξηγηθεί.

έλα όμως που αυτός έχει τις τιμές στα ύψη.

 

θες να διορθώσεις κάτι υδραυλικό και φωνάζεις το συγγενή/γνωστό σου ο οποίος πατάει στη σχέση σας και όχι μόνο δε θα σου κόψει απόδειξη (επειδή.. έλα μωρέ γνωστοί είμαστε) αλλά θα στον πιάσει κιόλας.

 

ειδικά αυτό με την απόδειξη είναι ο κανόνας. μου έχει συμβεί πολλές φορές.

 

αποκορύφωμα πριν μερικά χρόνια όπου ο πατέρας μου πήγε σε γνωστό μας για κάποια "μεγάλη" δουλειά.

ε λοιπόν, εκτός του ότι έγινε η δουλειά σκατά και μας ταλαιπώρησε, πληρώσαμε και τα μαλλιοκέφαλα μας.

 

απο εκεί και πέρα τέλος.

να πάνε να μαμηθούν και οι γνωστοί και όλοι.

 

δουλειές καλύτερα με ξένους.

έχει τύχει να κάνω δουλειές με γνωστούς και να μου χρωστάνε λεφτά και να αλλάζουν δρόμο όταν με βλέπουν και έχω δουλέψει (πρόσφατα) με ξένο και να με παίρνει τηλέφωνο για να μου δώσει χρήματα, να του λέω οκ όταν συναντηθούμε και να μου λέει όχι θα έρθω να στα δώσω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...