Προς το περιεχόμενο

Digea: Αύριο ολοκληρώνεται η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εγώ το ήξερα :P Και δεν έβλεπα και ζοομ για να μπορέσω να καταλάβω αν δείχνει τα ίδια με το ΑΒ! Απλά το είδα σε κάποιο φόρουμ και είδα ότι το site του ζοομ κάνει redirect στο ΑΒ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από Πάρνηθα πιάνω 33 κανάλια + 6 ραδιόφωνο,παρατήρησα ότι η μετάβαση μεταξύ καναλιών είναι αρκετά γρήγορη στην τηλεόραση με εξωτερικό αποκωδικοποιητή ενώ σ'αυτή με ενσωματωμένο υπάρχει μια μεγαλύτερη καθυστέρηση αλλά θα την χαρακτήριζα απειροελάχιστη σαν διαφορά.

Γενικά ευχαριστημένος από digea

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ παρατήρησα ταχύτατη αλλαγή καναλιών ειδικά με έναν F&U! Και νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου αλλά τελικά όντως θα υπήρξε βελτίωση. Προσπαθώ τώρα να πιάσω σε όλες τις τηλεοράσεις τα 33 κανάλια γιατί έχω απώλειες μέσα στο σπίτι μάλλον και πιάνω τα 29 εκτός από 1 τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενας δέκτης mpeg4 που το τηλεχειριστήριο του να είναι καπως προγραμματιζομενο? Ωστε να μη θέλουμε 2 τηλεκοντρόλ. Το παλαιο για on/off της τηλεόρασης, και του νεου δεκτη για τα υπόλοιπα..

Thanks,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out-of-the-box, δεν έχω δει κάτι.

 

Το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς είναι νομίζω τα τηλεχειριστήρια της EDISION που φέρουν την ένδειξη "universal":

http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_list&fsmd=clear&strorder=&Categ_id=11&SCateg_id=&id=8

http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_list&fsmd=clear&strorder=&Categ_id=11&SCateg_id=&id=69

 

Συνεργάζονται με την αντίστοιχη «οικογένεια» δεκτών της EDISION κι έχουν μερικά έξτρα πλήκτρα για τις βασικές λειτουργίες της τηλεόρασης (ON/OFF, ένταση ήχου).

 

 

Αλλιώς, ψάχνεις για πλήρως προγραμματιζόμενο, που θα έχει και το πλεονέκτημα ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς και με διαφορετικές συσκευές στο μέλλον. Τα ακριβά (όπως π.χ. ένα Logitech που έχω και το λατρεύω!) έχουν και πλήκτρο που ανοίγει/κλείνει ταυτόχρονα TV και δέκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή παίρνεις το Tele USB-300 με 5-6€ και το προγραμματίζεις όπως θες από software στο PC. 

 

 

Δύο τετράγωνα πιο κάτω σε άλλο σπίτι, έπιασε και επιπλέον 4!

34. MUSIC TV

35. SYMBAN TV
36. PROGRAM 2
37. PROGRAM 3
Τα δύο πρώτα κολλάνε, τα δύο δεύτερα είναι dead.
 
Μάλλον είναι πειρατές...
Επεξ/σία από .::NikoS::.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρίσκει καν Αλτερ. Κρίμα και το κράταγα στα τελευταία νούμερα μπας και ανοίξει καμια μέρα :lol:

 

Ύστερα από λίγο ψάξιμο κατέληξα πως τα επίσημα κανάλια που πρέπει να πιάνουμε είναι τα 29 που έχουν αναφερθεί όπως επίσης και 3 ραδιο (τώρα γιατί πιάνουμε 2 φορές το κάθε ράδιο δε ξέρω και δε με νοιάζει). Τα υπόλοιπα περίεργα με χαμηλό σήμα θα είναι πειρατές από ότι λένε σε άλλο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω πρόβλημα. Έκανα αναζήτηση και τώρα πιάνει όλα τα δεύτερα και δεν πιάνει από το Alpha μέχρι το Ε δηλαδή στα βασικά δεν έχει σήμα . Πριν ειδικά τις ημέρες που είχε πολύ ζέστη δεν έπιανε τα δεύτερα καλά (χανόταν το σήμα που και που). Στο κέντρο της Αθήνας είμαι. Μήπως ξέρετε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτάς Υμηττό ντουγρου και εχεις πρόβλημα με το σήμα, τσέκαρε μέσα στο σπίτι πρίζες κεραίας μήπως υπάρχουν προβλήματα. (χάλια επαφές, οξειδώσεις κλπ) Επίσης κόψε/ράψε στο καλώδιο της κεραίας, διακλαδώσεις, βυσματάκια παπαράκια προκαλούν μεγάλο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το κακό σήμα που είχα αυτό φταίει (τα καλώδια) αλλά το καλοκαίρι περισσότερο έχω προσέξει. 

Τελικά για τα βασικά κανάλια που έλεγα μου τα έχει περάσει δύο φορές. Εκεί που τα είχε πριν στο 1,2,3... δεν έχει σήμα αλλά έχει σήμα στην δεύτερη αποθήκευση που τώρα τα έχει βάλει στο τέλος της λίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ή παίρνεις το Tele USB-300 με 5-6€ και το προγραμματίζεις όπως θες από software στο PC. 

 

 

Δύο τετράγωνα πιο κάτω σε άλλο σπίτι, έπιασε και επιπλέον 4!

34. MUSIC TV

35. SYMBAN TV
36. PROGRAM 2
37. PROGRAM 3
Τα δύο πρώτα κολλάνε, τα δύο δεύτερα είναι dead.
 
Μάλλον είναι πειρατές...

 

 

εγώ πετυχα κάτι βιντεο κλιπ στο program 2... μετα μαύρισε πάλι. Να βρούμε ποιος ειναι να του κάνουμε παράπονα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες του καθηγητάκου να γυρίσει πλευρό... Αν δεν πρόκειται για εντυπωσιασμούς για να πουλήσει κανένα βιβλίο ή να ρίξει κανένα πιπινάκι, ο μάστορας είναι μεγάλος φιδέμπορας. Σοβαρά τώρα, εχω ακούσει καλύτερες θεωρίες από ταξιτζή με μόρφωση δημοτικού.

 

Αν ήξερε πόσα εκατομμύρια ευρώ κοστίζουν οι UHF συχνότητες, θα σταματούσε τα όνειρα εκει. Τέλος πάντων, ας μας εξηγήσει πως σκέφτεται να υλοποιήσει wifi δίκτυο με μονόδρομη εκπομπή σήματος; Βασικά πράγματα, στην αμφίδρομη επικοινωνία που χρειάζεται το internet πρέπει να υπάρχει πομπος+δέκτης σε κάθε θέση

Αγκου;

 

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=LTE_%28telecommunication%29#Frequency_bands

 

Το LTE δουλευει μεταξυ αλλων στα 800Mhz και 900MHz.

 

Απλά μεχρι τωρα το φασμα ήταν κατειλημμενο απο τους τηλεοπτικους σταθμους.

 

Γενικα, το αν η επικοινωνια ειναι αμφιδρομη ή μονοδρομη εχει σχεση με τον πομπο/πομποδεκτη και οχι με την συχνοτητα. Αλλοι οι πομποι που ειχαν οι τηλεοπτικοι σταθμοι, αλλοι αυτοι που χρησιμοποιουν οι εταιριες κινητης. Το οτι οι δευτεροι θα εκπεμπουν στις ιδιες συχνοτητες που εξεπεμπαν οι πρωτοι δεν σημαινει κατι.

 

Γενικά, αν δεν εχετε καποιες ελαχιστες θεωρητικές γνωσεις, κανεις δεν σας υποχρεωνει να ποσταρετε για πραγματα που δεν γνωριζετε.

 

Τωρα στο θεμα του "δικτυου κινητης που ειναι σαν πανελλαδικο wifi", να δουμε ποσο θα πουληθουν οι συχνοτητες και αν η αυξηση της χωρητικοτητας θα περασει στο καταναλωτη με την μορφη περισσοτερων GB στην ιδια τιμη.

 

Αλλα το ψηφιακο μερισμα υπαρχει, μην λεμε οτι θελουμε!

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...