Προς το περιεχόμενο

Digea: Αύριο ολοκληρώνεται η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι στο λούσηφερ θέλετε 4 τηλεοράσεις σε μια οικογένεια; (ρητορική ερώτηση).

Ρητορική ερώτηση επίσης, έχεις δει τι περιοχές/ σπίτια πιάνει η τελευταία επέκταση του ψηφιακού; Μη ρωτήσεις τι χρειάζονται δύο/ τρεις τουαλέτες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βιβλια δεν πουλαει ουτε ειχαμε πιπινια στο τμημα. googlares καθολου το "uhf wireless internet" πριν γραψεις το οτιδηποτε; και εγω δεν τον πιστευα και μου φαινόταν περίεργο. δίκτυα υπολογιστων δίδασκε οποτε το οτι το internet χρειάζεται αμφίδρομη επικοινωνία το ηξερε σίγουρα. το ειχα γραψει και σε διαγώνισμα. πηρα Α+.

 

και καλο θα ηταν να μην βαζουμε χαρακτηρισμούς επιπεδου γυμνασίου ;) μην πει/μεταφερει καποιος λογια που δεν συμφωνείτε, μόρφωση δημοτικού θα εχει,

 

Α καλάαααααα! Μόρφωση δημοτικού και λίγα είπα.. Φιλε μου UHF wireless internet έχουμε και τώρα στα 2.4ghz με το wifi και στα 900/1800 με το GSM. Η μπάντα είναι τεράστια ΑΝ ΕΤΥΧΕ να το διαβάσεις κάπου πχ. εδώ. Στις συχνότητες κολλήσαμε ότι δηλαδή τώρα που απελευθερώθηκαν μια χούφτα συχνότητες θα χεστούμε στο ασύρματο και την τηλεόραση στις στάσεις των λεωφορείων που δείχνει και η γνωστή διαφήμιση της Panasonic;

 

Και ξαναρωτάω λοιπόν, γιατί να πάμε σε uhf χαμηλά στα 470-700 κι όχι στο ήδη υπάρχον gsm με 3g ή wifi (802.11b/g/n); Μας ενοχλεί η συχνότητα η οτι ο πομπός για τα χαμηλά -βρώμικα- uhf πρέπει να είναι σε μέγεθος κουτιού παπουτσιών στην καλύτερη περίπτωση; Εκτός αν ο φίλος ανακάλυψε το "σκεπτόμενο internet" όπου δεν χρειάζεται πομπός από την μεριά του smartphone γιατί ξέρει ακριβώς τι θέλεις την ώρα που το θέλεις. Αχαχούχα, πιάσανε κι οι ζέστες.. :cry:

 

Πάντως να ξεκαθαρίσουμε πως δεν είπα τίποτε άσχημο για σένα αλλά αφού τρέχεις να κάνεις το δικηγόρο του ασχετόπουλου καθηγητή σου μη τυχον διαβάζει insomnia και σου κόψει κανένα βαθμούλη, ηθελέστα και παθέστα. Ομοιος ομοίω αεί πελάζει και έλα τώρα να το γκουγκλάρουμε μαζί κι αυτό κι άλλα πολλά για τις κοτσάνες που πετάνε οι εξυπνάκηδες που συνάντησες και θα συναντήσεις. Οτι και καλά τους ζητάνε από τη ΝΑΣΑ αλλά αυτοί θυσιάζονται και κάνουν μαθήματα στο papei και στο ntua. Φάτε φούμαρα με τη σέσουλα, είναι θρεπτικά... :P

 

Κρίμα πάντως, αυτή η τυφλή υποταγή στους καθηγητές τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια, ο φοιτητής τελικά θέλει το μαντρί του να γουστάρει. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι φασιστες της Digea μολις εκοψαν το αναλογικο σημα

 

 

 

 

Μου θυμιζει μια κλασικη αναμεταδοση εκει αρχες `90 με το καναλι 67, ξερετε εσεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιον νοιαζει αν ελευθερωθουν οι συχνοτητες?

σε μια χωρα 10μυριων 50+ καναλια ειναι υπερβολη!

τα μισα παιζουν telemarketing,phone sex,και τηλεπαιχνιδια και τα υπολοιπα απο μια τουρκικη σειρα...

Επεξ/σία από kage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικα εχουμε μια τηλεοραση με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη στο σαλονι, μια μεγαλη με κωλο απο πισω με αποκωδικοποιητη στη κουζινα, μια σε ενα δωματιο μεσαια παλια, και στο δωματιο μου που ειχα απο τοτε που ημουν φοιτητης σε αλλη πολη.

 

Δεν εχει σημασια ποσες TV εχουμε σπιτι, αλλα ποιος ο λογος να κοπει (γενικα στην Ελλαδα) το αναλογικο σημα?

 

Ξοδευουμε ενεργεια για να το εκπεμψουμε περισσοτερη απ οση για να εκπεμπηφθει το ψηφιακο;

 

Υπάρχει οδηγία απο την Ευρωπαϊκή επιτροπή που λέει ότι όλες οι ευρωπαϊκές χώρες θα πρέπει να σταματήσουν να εκπέμπουν αναλογικό σήμα μέχρι τις αρχές του 2012.

 

Δες αυτό το link

 

http://europa.eu/legislation_summaries/audiovisual_and_media/l24223a_en.htm

 

Όπως καταλαβαίνεις δόθηκε ενα ικανοποιητικό διάστημα ως παράταση για τη πλήρη μετάβαση σε ψηφιακό σήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι στην Ευρωπη ειναι προαιρετικο το ψηφιακο δηλαδη οποιος θελει αλλαζει σημα.


Game over

 

Πανε τα βραδια που εβλεπα super game.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρητορική ερώτηση επίσης, έχεις δει τι περιοχές/ σπίτια πιάνει η τελευταία επέκταση του ψηφιακού; Μη ρωτήσεις τι χρειάζονται δύο/ τρεις τουαλέτες... :)

Ναι γιατί το να χεστείς στην ουρά περιμένοντας να αδειάσει τουαλέτα είναι το ίδιο με το να μην δεις την αγαπημένη σου σειρά στην τηλεόραση. Τεσπα ο καθένας πετάει λεφτά όπου νομίζει. Προσωπικά θεωρώ ότι μια τηλεόραση ανα 16δα ατόμων είναι αρκετή αλλά 1 τουαλέτα ανα 6δα είναι το μέγιστο που θα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί το να χεστείς στην ουρά περιμένοντας να αδειάσει τουαλέτα είναι το ίδιο με το να μην δεις την αγαπημένη σου σειρά στην τηλεόραση. Τεσπα ο καθένας πετάει λεφτά όπου νομίζει. Προσωπικά θεωρώ ότι μια τηλεόραση ανα 16δα ατόμων είναι αρκετή αλλά 1 τουαλέτα ανα 6δα είναι το μέγιστο που θα έδινα.

Έχουν 4 τηλεοράσεις αλλά απ'ο,τι κατάλαβα τις έχουν μαζέψει μέσα σε αρκετά χρόνια, δεν τις αγόρασαν όλες μαζί :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οφέλη του ψηφιακού σήματος είναι η παρακολούθηση καναλιών εθνικής και περιφερειακής εμβέλειας με τέλεια εικόνα και ήχο, χωρίς χιόνια και είδωλα

 

Αυτα να τα πουνε σε καμια γιαγια, οχι στα μελη του insomnia.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε και καλο επ απο supernatural.. Εσεις τι πιανετε; Εγω πιανω μονο τσοντοκαναλα και ερτ

χαχαχα έλα μωρέ κατέβασε το... Κι εγώ μόλις σκάναρα για κανάλια και βρίσκω κάτι καινούρια και κάτι ΔΤ...

 

Που είναι τα τσοντοκάναλα ρε παιδιά; Εγώ μόνο ΝΕΡΙΤ, BBC, DW, TV Europe και κάτι ραδιόφωνα πιάνω  :-(  (Από Υμηττό είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...