Προς το περιεχόμενο

Digea: Αύριο ολοκληρώνεται η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ η Λήμνος έχει Digea από το 2012 και η Αττική τώρα πέρνει ;

Μας τάφαγαν τα λεφτά κουμπάρεεε ....!!!!!!!!!!!!!

 

Η Λήμνος δέν εχει digea......Θα έχει...

 

http://www.limnosfm100.gr/index.php/limnos-menou/8812-νέα-αναβολή-για-το-ψηφιακό-σήμα-στη-λήμνο-χωρίς-κάλυψη-digea-αρκετά-χωριά.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατί πρέπει να κερδίσεις κάτι? είσαι ήδη με ψηφιακά, απλά θα κάνουμε μια "τελευταία" φορά tuning, το "κέρδος" ουσιαστικά είναι για αυτούς που βλέπουν Πάρνηθα...

 

 

Ναι οκ, δεν ξερω τι κατασταση επικρατει στην υπολοιπη Αττικη. Υποθεσα οτι βαλαν επιπλεον περιφεριακα κανναλια, σε μια αλλαγη που ειχαν κανει παλιοτερα κατι καινουργιο ειχαν βαλει εαν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, διάβασα όλα τα σχόλια οπότε ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Να πω κατ' αρχήν ότι μία από τις ασχολίες μου είναι οι κεραίες επίγειες και δορυφορικές.

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε όταν έχουμε ισχυρή βροχόπτωση το σήμα κόβεται.

Γιατί όμως γίνεται αυτό ενώ στον δέκτη μας έχουμε ισχύ σήματος 90% και ποιότητα 100%;

Τεχνικά δεν γίνεται να μην δουλεύει.Για να κοπεί η μετάδοση πρέπει η ποιότητα του σήματος να πέσει κάτω από το 40%.Η εξήγηση είναι απλή.Για να τροφοδοτήσει τους αναμεταδότες της η Digea αναμεταδίδει το σήμα μέσω δορυφόρου, συγκεκριμένα μέσω του Eutelsat 3A/3C. Λόγω λοιπόν των μικρών κατόπτρων που έχουν τοποθετηθεί στους αναμεταδότες το σήμα κόβεται όταν βρέχει πολύ.

Αυτή είναι η μοναδική εξήγηση.

Πάμε τώρα στα οφέλη της ψηφιακής μετάδοσης.

Για τον απλό τηλεθεατή είναι η καλύτερη ποιότητα εικόνας καθώς και οι επιπλέον πληροφορίες που μεταδίδονται όπως το EPG.

Το μεγαλύτερο όφελος όμως είναι ότι απελευθερώνονται συχνότητες.Στην αναλογική εκπομπή κάθε κανάλι χρησιμοποιεί δύο συχνότητες - μία για την εικόνα και μία για τον ήχο.Στην ψηφιακή εκπομπή σε μία συχνότητα μπορούν να εκπέμψουν έως οκτώ κανάλια!!!!

Οι συχνότητες που απελευθερώνονται θα χρησιμοποιηθούν για το 4G σήμα ή αλλοιώς LTE.

Βέβαια εδώ θα έχουμε κάποια προβλήματα καθώς το LTE θα παρεμβάλλει το σήμα των καναλιών και θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν ειδικά φίλτρα στις κεραίες.Ήδη άρχισαν να πωλούνται κεραίες με ενσωματωμένο τέτοιο φίλτρο.

 

Αυτά από τεχνικής σκοπιάς.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η Λήμνος έχει Digea από το 2012 και η Αττική τώρα πέρνει ;

Μας τάφαγαν τα λεφτά κουμπάρεεε ....!!!!!!!!!!!!!

απλά ξαναδιάβασε το άρθρο... η Αττική δεν παίρνει τώρα το σήμα της digea. Τώρα γίνεται αποκλειστικά η μετάδοση του ψηφιακού και το αναλογικό σταματάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλη μια επιτυχία των Ελληνικών κυβερνήσεων εκχώρησαν το δικαίωμα των συχνοτήτων στους Εθνικούς ''ευεργέτες''

πόσο φυτό μπορεί να είναι μια κοινωνία όταν την ενημέρωση της την έχει εκχωρήσει σε ανθρώπους που την λοιδορούν κάθε μέρα από τις δικές τους πλέον συχνότητες

ο πάτος δεν έχει τέλος

 

δεν γνωρίζω προς τα που το πάει η Ευρώπη ούτε είμαι κατά της καινούργιας τεχνολογίας

ΑΛΛΑ!!! ότι γίνετε σε αυτή τη χώρα δεν διέπετε από κανόνες 

όλο τους ίδιους και τους ίδιους βλέπεις από πίσω

 

 

μαθε λοιπον οτι τα ιδια πανω-κατω γινονται παντου σε ολο το κοσμο με μικρες παραλλαγες

 

δεν ειναι το κεντρο του κοσμου η ελλαδα που ολοι την εποφθαλμιουν και που ολα τα λαμογια ειναι μαζεμενα εδω...

 

ημασταν που ημασταν ξενοφοβικοι ηρθε και η κριση και μας εκανε πρωτομαστορες στο σιχτιρισμα, τη συνομωσιολογια και τη μιζεροκλανια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τις 2 τα ξεμερώματα.Αλλά από χθές έχει ξεκινήσει η εκπομπή κάποιων καναλιών.

 

Πάντως ο πατέρας μου παραπονέθηκε ήδη για τα ΔΤ... Δε ξέρω αν ήταν μέρες έτσι ή έγινε σήμερα μετά τις 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιοχη Αθηνα. Η Παρνηθα συνεχιζε να εκπεμπει αναλογικο σημα μεχρι σημερα στις 2 τα ξημερωματα.

Το θεμα μου ειναι αυτο:

Εχουμε 4 τηλεορασεις σπιτι παλιες, η μια εκ των οποιων στο δωματιο μου, και με την οποια την ειχα ετσι να περναει η ωρα. Μολις διακοπηκε το σημα (και εχασα και το εργο που εβλεπα). Γιατι να ειμαστε αναγκασμενοι να αγορασουμε 4 διαφορετικους αποκωδικοποιητες (στο σπιτι μου πχ)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ειμαστε αναγκασμενοι να αγορασουμε 4 διαφορετικους αποκωδικοποιητες (στο σπιτι μου πχ)???

Αναλόγως την τηλεόραση δεν απαιτείται η αγορά αποκωδικοποιητή. Τώρα, εάν εσύ είχες τηλεόραση CRT του 70', τότε για χάρη της γενικότερης αναβάθμισης σε ψηφιακό σήμα, πρέπει να πάρεις αποκωδικοποιητή. Όπως, αντίστοιχα, για την μεταβίβαση από ασπρόμαυρη σε έγχρωμη τηλεόραση έπρεπε να αλλάξεις εξ ολοκλήρου τηλεόραση (και κεραία νομίζω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μαμωτο λιγο πριν τελειωσω...!

Αλφα εβλεπα μπεκα, και μετα θα ειχε εντολη και κυκλο.

 

Ας ειναι, ετσι και αλλιως ολο επαναληψεις ειναι...........

 

 

 

Απο εδω και περα, μονο insomnia! :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το θέμα δεν είναι οι αποκωδικοποιτητές μόνο. Το ψηφιακό σήμα είναι πιο αδύναμο από το αναλογικό, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να συνδέσεις πολλές τηλεοράσεις σε μία κεραία, όπως παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε 4 τηλεορασεις σπιτι παλιες, η μια εκ των οποιων στο δωματιο μου, και με την οποια την ειχα ετσι να περναει η ωρα. Μολις διακοπηκε το σημα (και εχασα και το εργο που εβλεπα). Γιατι να ειμαστε αναγκασμενοι να αγορασουμε 4 διαφορετικους αποκωδικοποιητες (στο σπιτι μου πχ)???

Γιατί είναι πιο εύκολο να περάσεις 4 αποκωδικοποιητές από το κάνεις νέα εγκατάσταση scart καλωδίων στο σπίτι;

Γιατί ο αποκωδικοποιητής μπορεί να αποκωδικοποιήσει μόνο ένα σήμα κάθε φόρα και σε μονό αποκωδικοποιητή όλοι θα βλέπουν το ίδιο έργο/παιχνίδι/πρόγραμμα/κανάλι με τους άλλους;

Γιατί βρε παιδί μου το παίρνεις παραμάσχαλα και το χρησιμοποιείς σε όποια τηλεόραση θες.

 

Τι στο λούσηφερ θέλετε 4 τηλεοράσεις σε μια οικογένεια; (ρητορική ερώτηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικα εχουμε μια τηλεοραση με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη στο σαλονι, μια μεγαλη με κωλο απο πισω με αποκωδικοποιητη στη κουζινα, μια σε ενα δωματιο μεσαια παλια, και στο δωματιο μου που ειχα απο τοτε που ημουν φοιτητης σε αλλη πολη.

 

Δεν εχει σημασια ποσες TV εχουμε σπιτι, αλλα ποιος ο λογος να κοπει (γενικα στην Ελλαδα) το αναλογικο σημα?

 

Ξοδευουμε ενεργεια για να το εκπεμψουμε περισσοτερη απ οση για να εκπεμπηφθει το ψηφιακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...