Προς το περιεχόμενο

Digea: Αύριο ολοκληρώνεται η ψηφιακή μετάβαση στην Αττική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι για το κακό σήμα που είχα αυτό φταίει (τα καλώδια) αλλά το καλοκαίρι περισσότερο έχω προσέξει. 

Τελικά για τα βασικά κανάλια που έλεγα μου τα έχει περάσει δύο φορές. Εκεί που τα είχε πριν στο 1,2,3... δεν έχει σήμα αλλά έχει σήμα στην δεύτερη αποθήκευση που τώρα τα έχει βάλει στο τέλος της λίστας.

Μήπως έχει μπερδέψει παλιά με καινούρια; Σβήσε τα παλιά εντελώς και σκάναρε πάλι. Αν βρίσκεις δύο φορές τα ίδια τότε ίσως πιάνεις και από τα 2 κέντρα εκπομπής και πιάνει τα ίδια κανάλια και από άλλες συχνότητες. Οπότε σβήνεις χειροκίνητα αυτές με την χειρότερη εμβέλεια. Αυτό με τον καιρό που λες δε ξέρω, αλλά σε ένα φυλλάδιο της digea που έχω λέει αυτό που σου ανέφερα με τα δυο διαφορετικά κέντρα, και επίσης λέει ότι σε αυτή τη περίπτωση αν ο δέκτης κράτησε τις "κακές" συχνότητες τότε μπορεί να μεταβάλλεται η ποιότητα λόγω καιρικών συνθηκών (λόγω χαμηλής στάθμης σήματος από ότι καταλαβαίνω) 

Μήπως πρέπει να τσεκάρεις απο που εκπέμπουν πλέον και να βρεις το πιο κοντινό σου να γυρίσεις την κεραία σου σε περίπτωση που δεν είσαι εκεί ήδη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου UHF wireless internet έχουμε και τώρα στα 2.4ghz με το wifi και στα 900/1800 με το GSM. Η μπάντα είναι τεράστια ΑΝ ΕΤΥΧΕ να το διαβάσεις κάπου πχ. εδώ. Στις συχνότητες κολλήσαμε ότι δηλαδή τώρα που απελευθερώθηκαν μια χούφτα συχνότητες θα χεστούμε στο ασύρματο και την τηλεόραση στις στάσεις των λεωφορείων που δείχνει και η γνωστή διαφήμιση της Panasonic;

 

Και ξαναρωτάω λοιπόν, γιατί να πάμε σε uhf χαμηλά στα 470-700 κι όχι στο ήδη υπάρχον gsm με 3g ή wifi (802.11b/g/n); Μας ενοχλεί η συχνότητα η οτι ο πομπός για τα χαμηλά -βρώμικα- uhf πρέπει να είναι σε μέγεθος κουτιού παπουτσιών στην καλύτερη περίπτωση; Εκτός αν ο φίλος ανακάλυψε το "σκεπτόμενο internet" όπου δεν χρειάζεται πομπός από την μεριά του smartphone γιατί ξέρει ακριβώς τι θέλεις την ώρα που το θέλεις. Αχαχούχα, πιάσανε κι οι ζέστες.. :cry:

Πρωτον:

 

Η ISM συχνοτητα των 2.4GHz, μια απο τις μπαντες που δουλευει το WiFi, ειναι ηδη crowed (bluetooth, ασυρματα τηλεφωνα, baby monitors, φουρνοι μικροκυματων κλπ). Ελειδη προκειται για unlicensed band (= οποτε για δικτυο κινητης σε unlicensed μπαντα το ξεχναμε)

 

Δευτερον:

 

Η αλλη μπαντα του WiFi, των 5GHz, εχει propagation χαρακτηριστικα χειροτερα και απο αυτης των 2.4Ghz και ειναι επισης unlicensed.

 

Τριτον:

 

Οι παροχοι εχουν πρακτικα εξαντλησει ηδη τις συχνοτητες που ηδη εχουν και κανουν αυξηση χωρητικοτητας δικτυου με microcells, μερικες φορες παρανομες. Θελουν συχνοτητες.

 

Ελευθερη "παχιά" μπαντα κατω απο τα 2.4GHz και στα UHF δυσκολα θα βρεις ΕΚΤΟΣ και αν γινει απελευθερωση φασματος οπως εγινε τωρα.

 

Επισης τα κινητα θα παρουν τις ψηλες συχνοτητες που θα απελευθερωθουν, οχι τα 470 Mhz. Αν δεν θες κουτι παπουτσιου στα 900Mhz, δεν θα θες κοντα στα 700Mhz

 

Τεταρτο:

Για περισσοτερα ψαξ' τα μονος σου. Internet, και αρα Γουγλη, απ οτι βλεπω εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγκού και ξεράσματα, ασε μωρέ τις περικοκλάδες για "θεωρητικές γνώσεις" και αν "επιτρέπεται" να ποστάρω, σιγά μη τις βγάλουμε έξω να τις μετρήσουμε (τις γνώσεις). Εκτός κι αν ψάχνεσαι για καμιά καλοκαιριάτικη μονομαχία, ας πάμε σε pm ή στο ελ πάσο.

 

Στην ουσία τώρα:

 

1. Στα 800 και στα 900 που (γράφεις οτι) δουλεύει το 4G LTE αλλά και το WiMAX δεν υπήρχε καμιά κατάληψη από σταθμούς μόνο από πειρατές που είχαν χαλασμένους/αρρύθμιστους πομπούς, κι αυτό σε πολύ τοπικό επίπεδο. Οι συχνότητες που ελευθερώνονται ουσιαστικά είναι στην μπάντα 740-800 (κανάλια 61-69). Στην πραγματικότητα τώρα, και το LTE και το WiMAX λειτουργούν μια χαρά στα 2.3ghz, 2.5ghz ως και 3~ghz (στην αμερική νομίζω), ως mobile broadband. Στις χαμηλές συχνότητες (700~800) θα μπορούν να δουλέψουν όταν απελευθερωθούν πλήρως από την αναλογική και ΟΤΑΝ δημοπρατηθούν από το κράτος. Ολα αυτά ωραία, όμως, η καινοτομία που στο διάβολο βρίσκεται έτσι οπως παρουσιάστηκε από τον φίλο που μετέφερε τα λόγια του καθηγητή του;

 

2. Οι συχνότητες που απελευθερώνονται στην Ελλάδα είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πουληθούν σε εταιρίες κινητής για χρήση σε 4G. Ετσι έγινε ή δρομολογείται και στα υπόλοιπα κράτη, επομένως α) σιγά το νέο και β) που είναι το πρωτοποριακό το φοβερό το ανεπανάληπτο που μας εκμυστηρεύτηκε ο καθηγητής μέσω του φίλου μας;

3. Ασε που στο αρχικό πόστ -σ'αυτό που απάντησα- μιλούσε οτι θα "πάρουμε το internet από το σπίτι στο δρόμο". Οτι τώρα δεν το έχουμε μέσω 3G και 4G και ευτυχώς που σωθήκαμε! Δεν ξέρω αν ήταν η διατύπωση του φίλου αλλά μου φάνηκε ότι του το παρουσιάσαν σαν να βρήκαμε το φάρμακο για τον καρκίνο ένα πράγμα. Κάνω λάθος;

 

Στα 2 τελευταία συμφωνούμε απόλυτα, α. το ψηφ. μέρισμα υπάρχει φυσικά. και β. μακάρι οι εξελίξεις να φέρουν περισσότερα gb/ευρώ κόστους. Αυτό και κλείσαμε, ούτε χάντρες+καθρεφτάκια ούτε το τέρας του λοχνες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον: / Δευτερον: / Τριτον: (..)

 

Επισης τα κινητα θα παρουν τις ψηλες συχνοτητες που θα απελευθερωθουν, οχι τα 470 Mhz. Αν δεν θες κουτι παπουτσιου στα 900Mhz, δεν θα θες κοντα στα 700Mhz

 

Δεν ξέρω γιατί πρέπει με το ζόρι να διαφωνούμε, εγώ πάντως συμφωνώ σχεδόν σ'όλο το post σου. Μάλλον δεν διαβάζεις πολύ ψύχραιμα αυτά που γράφω, ίσως σε ενοχλεί οτι τα γράφω εγώ κι όχι κάποιος άλλος, τι να πω..  :unsure:

 

Τελος πάντων για να τελειώνουμε, για ξαναδιάβασε λίγο το πρωτότυπο και απάντησε αν συμφωνείς μ'αυτή τη διατύπωση:

ενας καθηγητης στην σχολη μου, μου ειπε οτι θα εχουμε το internet του σπιτιου μας μαζι μας. μηχανήματα υπαρχουν ηδη, το μονο που μενει ειναι να ενσωματωθούν μεσα σε smartphone ή να γινουν πολυ μικρα για να χωράνε τουλαχιστον στην τσεπη.

 

Ε λοιπόν κι εγώ λέω καλώς ήρθατε στο 2014, η συσκευή λέγεται κινητό και η τεχνολογία/πρωτόκολλο λέγεται 4g lte ή wimax ή οπωσθεςπέστο. Οπως βλέπεις το κουτί παπουτσιών το σκέφτηκε ο καθηγητής, εγώ απλά ερμήνευσα τον "επιστήμονα". :P

 

Αν μου επιτρέπετε ένα πρόχειρο ψυχογράφημα, ο άνθρωπος δεν ξέρει για τι πράγμα συζητάει. Μάλλον κάπου άκουσε για 4g lte ή wimax και δεν ξέρει το μέγεθος του πομπού, δεν ξέρω αν σκέφτεται τις υπάρχουσες (??) κεραίες/πομπούς στα βουνά και τον χαλάει το μέγεθος του πομπού στη συσκευή του χρήστη, κάνοντας μάλλον αναφορά στη γνωστή "μοτορόλα". :cry:

 

 

Επισης τα κινητα θα παρουν τις ψηλες συχνοτητες που θα απελευθερωθουν, οχι τα 470 Mhz. Αν δεν θες κουτι παπουτσιου στα 900Mhz, δεν θα θες κοντα στα 700Mhz

Φημολογείται οτι θα πουλήσουν αδιάθετες συχνότητες στο φάσμα 470~700; Δεν είχα ακούσει τίποτε σχετικό. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε digea με τις αλλαγες σου.Ο φοβος και ο τρομος καθε γερου/γριας εχεις γινει...ο παππους μου επαθε πανικο που δεν ειχε τηλεοραση και ευτυχως ο τεχνικος δεν πηγε που τον φωναξε (μαλλον ειχε τιγκαρει στα ραντεβου με τους γερους/γριες) και πηγα και του εκανα αυτοματη αναζητηση.Μια με την εγκατασταση του decoder ,μια με την αλλαγη συχνοτητων ,παει η συνταξη του γερου που μονη παρηγορια εχει την τηλεοραση να χαιρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια με την εγκατασταση του decoder ,μια με την αλλαγη συχνοτητων ,παει η συνταξη του γερου που μονη παρηγορια εχει την τηλεοραση να χαιρεται.

 

Πάντως, αρκετοί γέροι που γνωρίζω έχουν αγοράσει μακράν καλύτερη και νεότερη τηλεόραση από τη δική μου. Ειναι πολλά τα κίνητρα, πχ. μην υποτιμάς ποτέ τη δύναμη του μπούστου:ph34r:

 

Σοβαρά τώρα, όσοι βλέπουμε/ξέρουμε κάποιον με ανάγκη ας βοηθήσουμε στην εγκατάσταση του δέκτη, τον προγραμματισμό των καναλιών ή την αγορά universal τηλεχειριστηρίου. Για εμάς είναι 5 λεπτά από το χρόνο μας ενώ σ'αυτούς όλα αυτά φαίνονται βουνό. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να τους ξεφυγε ενα αναλογικο. γιατι σε τοσο σε μενα οσο και σε ενα αλλο σπιτι που πηγα χτες, επιασε το αναλογικο (ετσι τουλαχιστον το χαρακτηριζει η τηλεοραση) N sports. Αλλα με χιονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε digea με τις αλλαγες σου.Ο φοβος και ο τρομος καθε γερου/γριας εχεις γινει...ο παππους μου επαθε πανικο που δεν ειχε τηλεοραση και ευτυχως ο τεχνικος δεν πηγε που τον φωναξε (μαλλον ειχε τιγκαρει στα ραντεβου με τους γερους/γριες) και πηγα και του εκανα αυτοματη αναζητηση.Μια με την εγκατασταση του decoder ,μια με την αλλαγη συχνοτητων ,παει η συνταξη του γερου που μονη παρηγορια εχει την τηλεοραση να χαιρεται.

 

Μεχρι φειγ βολαν εχουν ριξει απο χτες οι τεχνικοι για πηγαινουν να συντονιζουν καναλια

Ολοι οι γεροι γριες ασχετοι εχουν παθει πανικο απο χτες

Αντε να εξηγησεις στη γιαγια οτι με το ενα κοντρολ λειτουγει η τιβι και με το αλλο πρεπει να αλλαζει καναλια 

και αμα καταλαθος πατησει καναλι απο την τιβι πρεπει να πατησεις source video κλπ

 

DL_20130418_DSC8196_Cuba.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέμα ποιότητας εικόνας έχετε δει διαφορά?

 

Παρά το τι λένε κάποιοι, ότι η ποιότητα είναι ίδια ή και χειροτερη, εγω βλέπω και έβλεπα (όταν είχαμε και τα αναλογικά) τεράστια διαφορά.

Το ψηφιακό δεν έχει ουτε τα χιονάκια (καποιες φορές) ούτε τα είδωλα ή παραμορφόσεις χρωμάτων που είχε το αναλογικό. Τα παράπονα για την ανάλυση είναι λογικά ως ένα βαθμό αλλά είμαστε στη μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση και αν η τηλεόραση έστω και FULL HD  είναι αξιοπρεπής με ένα μέτριο ή καλό scaler, η εικόνα που βλέπεις με ψηφιακό είναι πολύ καλύτερη απο αυτή του αναλογικού. Ωστόσο, αν έχεις καμιά τηλεόραση της πλάκας μπορεί μαλλον να έχεις παράπονα σαν αυτα σε προηγούμενα post.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το θέμα δεν είναι οι αποκωδικοποιτητές μόνο. Το ψηφιακό σήμα είναι πιο αδύναμο από το αναλογικό, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να συνδέσεις πολλές τηλεοράσεις σε μία κεραία, όπως παλαιότερα.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Το ψηφιακό σήμα έχει μεγαλύτερη διεισδυτικότητα από το αναλογικό και με μικρότερη ισχύ καλύπτεις μεγαλύτερες αποστάσεις.

Στην Πάτρα μετά τη μετάβαση σε αρκετές περιπτώσεις καταργήσαμε εντελώς τους ενισχυτές καθώς μπούκωνε το σήμα και δεν έπαιζε τίποτα.

Υπαρχει κανενας δέκτης mpeg4 που το τηλεχειριστήριο του να είναι καπως προγραμματιζομενο? Ωστε να μη θέλουμε 2 τηλεκοντρόλ. Το παλαιο για on/off της τηλεόρασης, και του νεου δεκτη για τα υπόλοιπα.. Thanks,

 

Μπορείς να πάρεις δέκτη Crypto + Universal RCU της ίδιας εταιρίας και να το ρυθμίσεις ώστε να ανοιγοκλείνει TV + αποκωδικοποιητής και να αλλάζει τα κανάλια από τον αποκωδικοποιητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να τους ξεφυγε ενα αναλογικο. γιατι σε τοσο σε μενα οσο και σε ενα αλλο σπιτι που πηγα χτες, επιασε το αναλογικο (ετσι τουλαχιστον το χαρακτηριζει η τηλεοραση) N sports. Αλλα με χιονια.

Σε παλιά τηλεόραση, χωρίς αποκωδικοποιητή, μόνο με εσωτερική κεραία, πιάνουμε Νερίτ και Ν sports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, οταν ο αποκωδικοποιητης συνδεεται με μικρη εσωτερικη κεραια (μεσα στο δωματιο) δεν πιανει τιποτα, οσες αναζητησεις και αν κανω.

Πρεπει οπωςδηποτε να βρω τροπο να συνδεσω με την ταρατσα της κεραιας;

Υπαρχουν αποκωδικοποιητες που δεν χρειαζονται κεραιες ωστε να τον παρω και να μη μπλεξω με τη κεραια της ταρατσας, αφου δεν εχω καλωδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιον αποδικωποιητη και να παρεις , αυτος παιρνει το σημα απο την κεραια , αν ειναι αδυναμο το σημα (εσωτερικη κεραια)   τα ιδια αποτελσαματα θα εχεις με ολους τους αποδικωποιητες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...