Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση για τον πατέρα μου, που μπορεί να δει αναλυτικά τον φόρο του ΕΝ.Φ.I.Α. (τι αναλογεί σε κάθε ακίνητο του) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μας κάνουνε. Ο έλληνας πρέπει να φορολογηθεί τόσο πολύ μέχρι δήμευσης πείνας και τελικής εξόντωσης για να ξυπνήσει και να βγεί στους δρόμους και να αντιδράσει. Όταν έπρεπε να αντιδράσει ο έλληνας κοιτούσε πως να κατηγορίσει τις υπόλοιπες επαγγελματικές ομάδες και να βγάλει λάδι την δική του, μάλιστα πολλοί λέγαν πληρώστε καλά σας κάνουν γιατί φοροδιαφεύγατε και τέτοια. Τώρα καλά μας κάνουν λοιπόν το αγγούρι μέχρι μέσα για να πάρουμε το μάθημά μας. Σε έναν φίλο μου που με έκραζε όταν μπήκε το ΕΕΤΗΔΕ και έλεγε οτι πρέπει να πληρώσω γιατί μένω σε μεγάλο ακίνητο τώρα ήρθανε στους γονείς του ΕΝΦΙΑ 13000 ευρώ για ακίνητα στην επαρχία. Πλερώ πλερώ.


Ερώτηση για τον πατέρα μου, που μπορεί να δει αναλυτικά τον φόρο του ΕΝ.Φ.I.Α. (τι αναλογεί σε κάθε ακίνητο του) ?

 

Να μπεί στην σελίδα που φαίνεται το Ε9 (εφαρμογή περιουσιολογίου) και κάτω αριστερά εκεί που λέει "τελευταίο εκκαθαριστικό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκε και ο άλλος 1 ώρα πριν να μας πει τις εξυπνάδες του. Να σε δω τί θα λες όταν θα "φορολογηθείς τόσο πολύ μέχρι δήμευσης πείνας και τελικής εξόντωσης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μας κάνουνε. Ο έλληνας πρέπει να φορολογηθεί τόσο πολύ μέχρι δήμευσης πείνας και τελικής εξόντωσης για να ξυπνήσει και να βγεί στους δρόμους και να αντιδράσει.

 

Μην το ψάχνεις, τα βόδια ποτέ δεν ξυπνάνε. Η μεγαλύτερη αντίδραση μας ήταν κάτι lazer στην βουλή.

Είναι εκπληκτικό σε μια χώρα που βίωσε τέτοιες απότομες μεταβολές να έχουμε αυτά τα αποτελέσματα εκλογών, οπότε ελπίδα δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ημιτελή έχει γίνει της κολασης. Τώρα λένε πρέπει να είναι συμπληρωμένη και η νέα στηλη 32 για να υπολογιστει σωστά η εκπτωση 60% στα ημιτελή που δεν το είχαν πει σε καμμία οδηγία. Ελπίζω να διορθώσουν τις εκκαθαρίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ημιτελή έχει γίνει της κολασης. Τώρα λένε πρέπει να είναι συμπληρωμένη και η νέα στηλη 32 για να υπολογιστει σωστά η εκπτωση 60% στα ημιτελή που δεν το είχαν πει σε καμμία οδηγία. Ελπίζω να διορθώσουν τις εκκαθαρίσεις

Οπα...δηλαδη πληρωνεις και για σπίτι που δε μπορείς να μείνεις? Αυτο δε το ήξερα. Οι άνθρωποι τρολάρουν συστηματικά έτσι?

Καμία απολύτως λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ήρθε;

  Καλα δεν κοιταξα και τα στοιχεια πανελλαδικα, στα δικα μας που ειχα προσβαση αναφερομαι. Απο 283 περυσι 215 φετος πχ σε καθε ακίνητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν κοιταξα και τα στοιχεια πανελλαδικα, στα δικα μας που ειχα προσβαση αναφερομαι. Απο 283 περυσι 215 φετος πχ σε καθε ακίνητο .

Α στα δικά σου πες. Γιατί εγώ πέρσυ δεν πλήρωσα τίποτα , σπίτι άδειο χωρίς ηλεκτρικό και φέτος ζητάνε φόρο. Και έχω 10 χρόνια να πατήσω το πόδι μου εκεί. Και ζητάνε και φόρο για 5 χρόνια ξενοίκιαστο μαγαζί που κληρονόμησα εξ αδιαιρέτου. Και αυτό χωρίς ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α στα δικά σου πες. Γιατί εγώ πέρσυ δεν πλήρωσα τίποτα , σπίτι άδειο χωρίς ηλεκτρικό και φέτος ζητάνε φόρο. Και έχω 10 χρόνια να πατήσω το πόδι μου εκεί. Και ζητάνε και φόρο για 5 χρόνια ξενοίκιαστο μαγαζί που κληρονόμησα εξ αδιαιρέτου. Και αυτό χωρίς ηλεκτρικό.

Τι δε καταλαβαίνεις? :-P :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α στα δικά σου πες. Γιατί εγώ πέρσυ δεν πλήρωσα τίποτα , σπίτι άδειο χωρίς ηλεκτρικό και φέρος ζητάνε φόρο. Και έχω 10 χρόνια να πατήσω το πόδι μου εκεί.

  Α φανταζομαι επειδη δεν ειχες ρευμα δεν ειχες και χαρατσι. Ναι ειναι μια ενδιαφερουσα παρενεργεια. 

 

 

Α στα δικά σου πες. Γιατί εγώ πέρσυ δεν πλήρωσα τίποτα , σπίτι άδειο χωρίς ηλεκτρικό και φέτος ζητάνε φόρο. Και έχω 10 χρόνια να πατήσω το πόδι μου εκεί. Και ζητάνε και φόρο για 5 χρόνια ξενοίκιαστο μαγαζί που κληρονόμησα εξ αδιαιρέτου. Και αυτό χωρίς ηλεκτρικό.

 

  Για μας το κανουνε βρε, για την περιπτωση που εχουμε ξεχασει οτι εχουμε κανενα ακινητο στην κατοχη μας να μας το θυμιζουνε. 

 

Οτι ειναι Μπανανια δεν υπηρχε ποτε αμφιβολια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α φανταζομαι επειδη δεν ειχες ρευμα δεν ειχες και χαρατσι. Ναι ειναι μια ενδιαφερουσα παρενεργεια. 

 

 

 

 

 

  Για μας το κανουνε βρε, για την περιπτωση που εχουμε ξεχασει οτι εχουμε κανενα ακινητο στην κατοχη μας να μας το θυμιζουνε. 

 

Οτι ειναι Μπανανια δεν υπηρχε ποτε αμφιβολεια.

 

Και κάτι κωλοχώραφα στου διαόλου τη μάνα που μου άφησε ο παππούς μου 30 χρόνια πριν και ούτε που ξέρω που βρίσκονται. Μόνο νομό μπορώ να σου πω. Ψιλά εκεί μεν, κανά 30άρι ευρώ ζητάν γι'αυτά, ζητάνε τώρα όμως.

 

Κάθε χρόνο θα το πληρώνουμε αυτό τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι κωλοχώραφα στου διαόλου τη μάνα που μου άφησε ο παππούς μου 30 χρόνια πριν και ούτε που ξέρω που βρίσκονται.

 

Να τα δώσεις σε κάποιον φτωχο να τα καλλιεργήσει για να έχει να φάει (ναι έχει γραφτεί και αυτο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...