Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι θυμάμαι πως πριν καλά καλά ξεκινήσει το χαράτσι, έλεγαν στην τηλεόραση πως θα επεκταθεί και σε μη ηλεκτροδοτούμενα. Το είχαν σκοπό ΠΡΙΝ εφαρμοστεί, ΠΡΙΝ αρχίσουν οι αντιδράσεις για το χαράτσι. Αν θες να κατηγορήσεις κάποιον κατηγόρησε το κράτος, όχι αυτούς που αντιδρούν στην άδικη και παράνομη φορολογία.Κάπου είχα διαβάσει ότι σύμφωνα με το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης υπάρχουν κάπου 75.000.000 στρέμματα στην Ελλάδα, από αυτά τα 20.000.000 μη δηλωμένα. Έκανα τον πολλαπλασιασμό με 55m, αλλά δεν έπαθα εγκεφαλικό, δεν βγαίνουν με τίποτα 1,4 δις. Άσε που πολλά από αυτά είναι της εκκλησίας και δεν πρόκειται να πληρώσουν μια.

Και ποιος σου είπε ότι δεν κατηγορώ και το κράτος;

Απλά όπως κάποιοι επιθυμούσαν να πληρώνω κι εγώ, τώρα με την σειρά μου κι εγώ γελώ που περνάνε στην εφορία και που θα πληρώνουν (κάποιοι από αυτούς τουλάχιστον) και αυτοί έξτρα γαμησιάτικα. Γιατί όταν επιθυμείς να καεί το σπίτι του γείτονα, η φωτιά παίρνει παραμάζεμα και το δικό σου.

 

Η γεωργική έκταση είναι το 1/3 της έκτασης της χώρας. Δεν ξέρω αν σε αυτά υπολογίζουν και τα μη εκμεταλλεύσιμα.

Το σίγουρο είναι ότι τα 1,4 έξτρα δις δεν βγήκαν από τους φόρους των ηλεκτροδοτούμενων αλλά από την καινούργια φορολόγηση αγροτεμαχίων, οικοπέδων, μη ηλεκτροδοτούμενων και ημιτελών. Εκτός και αν έχεις εσύ καμιά καλύτερη θεωρία να μας πεις από πού ήρθαν, να πάμε να βρούμε κι εμείς μερικά.

 

πάντως γκρινιάζουν γκρινιάζουν πολλοί ότι δεν έχουν και κλαίγονται συνέχεια

και βλέπεις τώρα.. να το σπίτι στο χωριό, να μερικά χωράφια απο τον παππού, να ένα οικόπεδο παραπέρα, να το σπίτι που μένουν....

 

αυτά δε τα λέω για να δικαιολογήσω ότι καλά κάνουν και τους φορολογούν, σε καμιά περίπτωση δε συμφωνώ.

απλά για την κλάψα που μου τη δίνει απίστευτα.

και δεν αναφέρομαι σε κανέναν εδώ μέσα, μιας και δε ξέρω κανέναν αλλά τα λέω με βάση τι βλέπω γύρω μου.

 

δε πρόκειται να δούμε προκοπή όμως για τον βασικό λόγο ότι είμαστε φοβερά παρτάκηδες.

βλέπω άτομα που δεν έχουν ακίνητη περιουσία ή έχουνε κάτι πολύ μικρό να χαίρονται με τη φορολογία των άλλων.

-έχει δικό του σπίτι και χωράφι ο άλλος ε? χαχα καλά να πάθει να πληρώσει.

 

και δε το λένε για άτομα που μπορεί να έχουν πολυκατοικίες ολόκληρες αλλά και για κάποιον που έχει ένα σπίτι και μπορεί να έχει κι ένα δεύτερο ημιτελές.

Ποια κλάψα ρε φίλε και τι έχουμε; Γιατί σ'εμένα αναφέρεσαι, φαίνεται. Ένα σπίτι σε ένα χωριό στην κορυφή ενός βουνού που μου το έγραψε ο πατέρας μου πριν 15 χρόνια για να γλιτώσει υπερφορολόγηση και ζήτημα να έχω πατήσει 3 φορές το πόδι μου όλες κι όλες; Ή κάποια χωράφια που μόνο ξυλεία φέρνουν και δεν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς γεωργικά τα οποία βρίσκονται στου διαόλου τη μάνα;

 

Τις καλές εποχές να το πουλούσα, το σπίτι δεν έπιανε πάνω από 10.000 και τα χωράφια ούτε 500 το στρέμμα και αυτό μόνο αν συμφωνούσαν κάποιοι γείτονες να πουλήσουν μαζί σου. Ποιος θα αγόραζε πχ 200 μέτρα ορεινής μακρόστενης γης χωρίς ποτιστικό νερό ούτε δρόμο να σε πάει στη μέση του πουθενά;

 

Να ζητάς φόρο για πράγματα ανεκμεταλλεύσιμα που δεν σου αποφέρουν κανένα κέρδος, ούτε οικονομικό ούτε ηθικό ούτε πνευματικό ούτε τίποτα, είναι επιεικώς απαράδεκτο. Και για να προλάβω μερικούς, το κράτος έχει πάρει ήδη τους φόρους του από την δημιουργία, χτίσιμο, πώληση, μεταβίβαση, κτλ. Τώρα ζητάν λεφτά και για την απλή ύπαρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναφέρομαι σε σένα.

απλά με αφορμή κάποια περιστατικά που είδα με άτομα που υποτίθεται δεν είχαν τίποτα και τώρα ξαφνικά εμφανίζονται σπίτια και χωράφια απο το πουθενά.

 

κατα τ άλλα συμφωνούμε γιατί κι εγώ δίνω περισσότερα με το νέο σύστημα.

 

και σίγουρα το να πληρώνεις επειδή απλά έχεις κάτι χωρίς να σου αποφέρει κέρδος (άμεσα ή έμμεσα) είναι ξεφτίλα όχι απλά απαράδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε ότι δεν κατηγορώ και το κράτος;

Από αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα αυτό φάνηκε, κατηγόρησες σαν φταίχτες ΜΟΝΟ όσους αντέδρασαν.

 

Απλά όπως κάποιοι επιθυμούσαν να πληρώνω κι εγώ, τώρα με την σειρά μου κι εγώ γελώ που περνάνε στην εφορία και που θα πληρώνουν (κάποιοι από αυτούς τουλάχιστον) και αυτοί έξτρα γαμησιάτικα. Γιατί όταν επιθυμείς να καεί το σπίτι του γείτονα, η φωτιά παίρνει παραμάζεμα και το δικό σου.

Εμένα τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρουν τα απωθημένα σου. Φαντάζομαι ούτε και το υπόλοιπο insomnia.

 

Η γεωργική έκταση είναι το 1/3 της έκτασης της χώρας. Δεν ξέρω αν σε αυτά υπολογίζουν και τα μη εκμεταλλεύσιμα.

Όσον αφορά το ΕΝΦΙΑ, υπολογίζονται μόνο ότι έχουν δηλώσει στα Ε9 οι φορολογούμενοι.

 

Το σίγουρο είναι ότι τα 1,4 έξτρα δις δεν βγήκαν από τους φόρους των ηλεκτροδοτούμενων αλλά από την καινούργια φορολόγηση αγροτεμαχίων, οικοπέδων, μη ηλεκτροδοτούμενων και ημιτελών. Εκτός και αν έχεις εσύ καμιά καλύτερη θεωρία να μας πεις από πού ήρθαν, να πάμε να βρούμε κι εμείς μερικά.

Στο post #237 έγραψες μόνο για χωράφια και αγροτεμάχια, τώρα γράφεις και για μη ηλεκτροδοτούμενα και για ημιτελή και για οικόπεδα. Ότι νάναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα σήμερα το πρωί κάτι τρελούς φόρους μέσω ενφια σε έναν αγρότη με καλαμπόκι του είπαν πέντε χιλιάδες φόρο τόσα ούτε όλα τα καλαμποκια να πουλήσει μπορεί να μην βγάλει το πιο θεϊκό νομίζω έγινε στην Ηλεία ένα κτήμα το φιρολογισαν με αντικείμενικη αξία το στρέμμα δέκα χιλιάδες και το ακριβώς δίπλα με πεντακόσιες χιλιάδες ούτε πετρέλαιο να είχε χαχα.

 

 

Και το θεϊκό είναι η δήλωση του υπουργείου οικονομικών που λέει πληρώστε τώρα κανονικά τους φόρους και θα έχετε επιστροφή στο επόμενο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα αυτό φάνηκε, κατηγόρησες σαν φταίχτες ΜΟΝΟ όσους αντέδρασαν. Εμένα τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρουν τα απωθημένα σου. Φαντάζομαι ούτε και το υπόλοιπο insomnia. Όσον αφορά το ΕΝΦΙΑ, υπολογίζονται μόνο ότι έχουν δηλώσει στα Ε9 οι φορολογούμενοι. Στο post #237 έγραψες μόνο για χωράφια και αγροτεμάχια, τώρα γράφεις και για μη ηλεκτροδοτούμενα και για ημιτελή και για οικόπεδα. Ότι νάναι.

1ον, λάθος κατάλαβες. Άλλη φορά σε απορίες μην προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα, μα ρωτάς τον άλλον.

2ον, αν δεν σε ενδιαφέρουν, δεν τα διαβάζεις και ΙΔΙΩΣ δεν απαντάς. Επίσης, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

3ον, είπε κανείς ότι υπολογίζεται και η δημόσια έκταση και τα μη δηλωμένα του Ε9;

4ον,

 

Τα περισσότερα που εισπράττουν είναι από την φορολόγηση χωραφιών και αγροτεμαχίων. Και από τα μη ηλεκτροδοτούμενα, φυσικά.

Ένα πρόβλημα στην ανάγνωση το έχουμε, σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε ότι δεν κατηγορώ και το κράτος;

Απλά όπως κάποιοι επιθυμούσαν να πληρώνω κι εγώ, τώρα με την σειρά μου κι εγώ γελώ που περνάνε στην εφορία και που θα πληρώνουν (κάποιοι από αυτούς τουλάχιστον) και αυτοί έξτρα γαμησιάτικα. Γιατί όταν επιθυμείς να καεί το σπίτι του γείτονα, η φωτιά παίρνει παραμάζεμα και το δικό σου.

 

Η γεωργική έκταση είναι το 1/3 της έκτασης της χώρας. Δεν ξέρω αν σε αυτά υπολογίζουν και τα μη εκμεταλλεύσιμα.

Το σίγουρο είναι ότι τα 1,4 έξτρα δις δεν βγήκαν από τους φόρους των ηλεκτροδοτούμενων αλλά από την καινούργια φορολόγηση αγροτεμαχίων, οικοπέδων, μη ηλεκτροδοτούμενων και ημιτελών. Εκτός και αν έχεις εσύ καμιά καλύτερη θεωρία να μας πεις από πού ήρθαν, να πάμε να βρούμε κι εμείς μερικά.

 

Ποια κλάψα ρε φίλε και τι έχουμε; Γιατί σ'εμένα αναφέρεσαι, φαίνεται. Ένα σπίτι σε ένα χωριό στην κορυφή ενός βουνού που μου το έγραψε ο πατέρας μου πριν 15 χρόνια για να γλιτώσει υπερφορολόγηση και ζήτημα να έχω πατήσει 3 φορές το πόδι μου όλες κι όλες; Ή κάποια χωράφια που μόνο ξυλεία φέρνουν και δεν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς γεωργικά τα οποία βρίσκονται στου διαόλου τη μάνα;

 

Τις καλές εποχές να το πουλούσα, το σπίτι δεν έπιανε πάνω από 10.000 και τα χωράφια ούτε 500 το στρέμμα και αυτό μόνο αν συμφωνούσαν κάποιοι γείτονες να πουλήσουν μαζί σου. Ποιος θα αγόραζε πχ 200 μέτρα ορεινής μακρόστενης γης χωρίς ποτιστικό νερό ούτε δρόμο να σε πάει στη μέση του πουθενά;

 

Να ζητάς φόρο για πράγματα ανεκμεταλλεύσιμα που δεν σου αποφέρουν κανένα κέρδος, ούτε οικονομικό ούτε ηθικό ούτε πνευματικό ούτε τίποτα, είναι επιεικώς απαράδεκτο. Και για να προλάβω μερικούς, το κράτος έχει πάρει ήδη τους φόρους του από την δημιουργία, χτίσιμο, πώληση, μεταβίβαση, κτλ. Τώρα ζητάν λεφτά και για την απλή ύπαρξη.

 

Σου είχα απαντήσει με άσχημο τρόπο για κάτι που έγραψες πρίν σε κάποιο μήνυμα και σβήστηκε. Σου απαντάω πάλι ποιό ήρεμα. Εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία ατόμων που κατηγορείς οτι γκρίνιαζαν για την ΔΕΗ και τώρα θέλεις να πληρώσουν περισσότερα. Ποιός σου είπε οτι όσοι διαμαρτύρονταν για την ΔΕΗ ήθελαν να πληρώνουν και οι άλλοι: Η άποψή σου είναι εντελώς λάθος ή αφορά μια μειοψηφία ατόμων. Το χαράτσι που μπήκε μέσω της ΔΕΗ ήταν ο ποιό αισχρός φόρος που έχει μπεί από την αρχή δημιουργίας του κράτους. Και δεν αποδέχομαι κανέναν να λέει οτι είναι δίκαιος. Αυτό που ήθελα όταν διαμαρτυρόμουν δεν είναι να πληρώσει και ο άλλος αλλά οτι υπολογήστηκε από την ΔΕΗ να το κάνει η εφορία και να μου το στέλνει. Δεν φταίνε όσοι γκρίνιαζαν για την ΔΕΗ επειδή φορολόγησε το κράτος τα πάντα.

Το πλήθος των αδικιών που δημιουργούνται από φόρο μέσω ΔΕΗ είναι απίστευτο, καταρχάς η ΔΕΗ πέρα από την παλαιότητα και τα τετραγωνικά του χώρου δεν γνωρίζει τίποτε άλλο για το σπίτι, φορολόγησαν τα ακίνητα μόνο με μια τιμή ζώνης μόνο με παλαιότητα και τετραγωνικά. Δεν φαντάζεσαι πόσο άδικο είναι ο ιδιοκτήτης της γκαρσονιέρας στο υπόγειο ή στο ισόγειο να πληρώνει τα ίδια με τον ιδιοκτήτη του ρετιρέ στον 6ο. Ή μήπως το σπίτι με τρείς ή τέσσερεις προσόψεις να φορολογείται το ίδιο με μια τρύπα που βλέπει μόνο σ ακάλυπτο. Σε όλα τα κράτη του κόσμου την φορολογία την αναλαμβάνει η εφορία και όχι η επιχείρηση παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, αυτά μόνο στην μπανανία που έτυχε να γεννηθούμε συμβαίνουν.

 

Και για να προχωρήσω παραπέρα την κατάρα που εύχεσαι για να πληρώσουν και με τόκους όσοι γκρίνιαζαν. Επειδή ακριβώς δεν θα έχουνε και πλέον το κράτος ακόμα και με κατάσχεση ακινήτου δεν πρόκειται να βγάλει τα σπασμένα, θα εκτιναχτούν οι ληξιπρόθεσμες οφειλές, μετά όταν το κράτος δεν θα μπορεί να μαζέψει τίποτα θα πάρει νέα οριζόντια μέτρα και θα ξαναπληρώσεις πάλι με αύξηση της υπάρχουσας φορολογίας. Οι κατάρες που εύχεσαι λοιπόν δεν συμφέρουν και τόσο, γιατί μάλλον θα σου επιστρέψουν μπούμερανκ και σε εσένα και σε εμένα κσι σε όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι σε χωριό των Τρικαλων 119 τμ αλλα δυστυχώς σε οικόπεδο 1600 τμ ( μικρότερο δεν έβρισκα στο χωριό, το μισό σχεδόν λειτουργώ), αντικειμενική αξία 421000€ δε αχαχαχαχα γελάνε και οι πέτρες!!!!!!

Κάποιο λάθος θα υπάρχει δεν γίνεται αλλιώς, να έρθει η εφορία να μου το πάρει με τόσα λεφτα, άντε να τους κοψω και 100000 γιατι είμαι καλο παιδι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, λάθος κατάλαβες. Άλλη φορά σε απορίες μην προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα, μα ρωτάς τον άλλον.

2ον, αν δεν σε ενδιαφέρουν, δεν τα διαβάζεις και ΙΔΙΩΣ δεν απαντάς. Επίσης, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

3ον, είπε κανείς ότι υπολογίζεται και η δημόσια έκταση και τα μη δηλωμένα του Ε9;

4ον,

 

Ένα πρόβλημα στην ανάγνωση το έχουμε, σωστά;

1ον, δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα. Απλά επισήμανα πως κατηγόρησες μόνο όσους παραπονέθηκαν για το χαρτάτσι, και δεν κατηγόρησες αυτούς που βάζουν παράνομες και άδικες φορολογίες.

2ον, εφόσον απευθύνεσαι σε μένα, θα απαντήσω.

3ον, ναι εσύ, εφόσον με προέτρεψες να υπολογίσω τον ΕΝΦΙΑ με δεδομένο το "Η γεωργική έκταση είναι το 1/3 της έκτασης της χώρας".

 

Όσο για το πρόβλημα στην ανάγνωση, οκ, μου διέφυγε αυτό που έγραψες για τα μη ηλεκτροδοτούμενα. Δεν είχες γράψει όμως για τα ημιτελή και τα οικόπεδα, κάτι που το έκανες μετά. Έτσι όπως το διατύπωσες τη δεύτερη φορά συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι σε χωριό των Τρικαλων 119 τμ αλλα δυστυχώς σε οικόπεδο 1600 τμ ( μικρότερο δεν έβρισκα στο χωριό, το μισό σχεδόν λειτουργώ), αντικειμενική αξία 421000€ δε αχαχαχαχα γελάνε και οι πέτρες!!!!!!

Κάποιο λάθος θα υπάρχει δεν γίνεται αλλιώς, να έρθει η εφορία να μου το πάρει με τόσα λεφτα, άντε να τους κοψω και 100000 γιατι είμαι καλο παιδι!!!!!

οι αντικειμενικές αξίες των περιουσιών στα Τρίκαλα είναι όλες λάθος, φουσκωμένες από το σύστημα(ο θεός να το κάνει..)

 

100 τετραγωνικά Σπίτι του '79 στο χαράτσι της ΔΕΗ πληρώναμε 150 τον χρόνο με αντικειμενική αξία το πολύ 50.000, το πρόγραμμα φέτος μου το βγάζει 250.000 αντικειμενική λες και είναι στο κέντρο των Τρικάλων με ενφια 750€

 

Αν δεν διορθώσουν το ΔΙΚΟ τους λάθος δεν πληρώνω τίποτα

 

Τόσο δύσκολο ήταν να πάρουν τα στοιχεία Από την ΔΕΗ με τι φόρο αναλογούσε σε κάθε οίκημα και να προσθέσουν τα αγροτεμάχια;;

 

".... Σε 457 περιοχές της χώρας εφαρμόστηκαν

λάθος τιμές κατά τον υπολογισμό του φόρου. Το

2013 είχε εκδοθεί απόφαση του υπουργείου

Οικονομικών με τιμές ανά τετραγωνικό μέτρο

οικοπέδου δήμου ή κοινότητας, για τα έτη 2011,

2012 και 2013, στις περιοχές όπου δεν

εφαρμοζόταν το αντικειμενικό σύστημα για τον

υπολογισμό αποκλειστικά του Φόρου Ακίνητης

Περιουσίας. Αυτές οι τιμές δεν εφαρμόστηκαν

όμως κατά την εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ..."

 

ΠΗΓΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είχα απαντήσει με άσχημο τρόπο για κάτι που έγραψες πρίν σε κάποιο μήνυμα και σβήστηκε.

Σου απαντάω πάλι ποιό ήρεμα. Εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία ατόμων που κατηγορείς οτι γκρίνιαζαν για την ΔΕΗ και τώρα θέλεις να πληρώσουν περισσότερα. Ποιός σου είπε οτι όσοι διαμαρτύρονταν για την ΔΕΗ ήθελαν να πληρώνουν και οι άλλοι: Η άποψή σου είναι εντελώς λάθος ή αφορά μια μειοψηφία ατόμων. Το χαράτσι που μπήκε μέσω της ΔΕΗ ήταν ο ποιό αισχρός φόρος που έχει μπεί από την αρχή δημιουργίας του κράτους. Και δεν αποδέχομαι κανέναν να λέει οτι είναι δίκαιος. Αυτό που ήθελα όταν διαμαρτυρόμουν δεν είναι να πληρώσει και ο άλλος αλλά οτι υπολογήστηκε από την ΔΕΗ να το κάνει η εφορία και να μου το στέλνει. Δεν φταίνε όσοι γκρίνιαζαν για την ΔΕΗ επειδή φορολόγησε το κράτος τα πάντα.

Το πλήθος των αδικιών που δημιουργούνται από φόρο μέσω ΔΕΗ είναι απίστευτο, καταρχάς η ΔΕΗ πέρα από την παλαιότητα και τα τετραγωνικά του χώρου δεν γνωρίζει τίποτε άλλο για το σπίτι, φορολόγησαν τα ακίνητα μόνο με μια τιμή ζώνης μόνο με παλαιότητα και τετραγωνικά. Δεν φαντάζεσαι πόσο άδικο είναι ο ιδιοκτήτης της γκαρσονιέρας στο υπόγειο ή στο ισόγειο να πληρώνει τα ίδια με τον ιδιοκτήτη του ρετιρέ στον 6ο. Ή μήπως το σπίτι με τρείς ή τέσσερεις προσόψεις να φορολογείται το ίδιο με μια τρύπα που βλέπει μόνο σ ακάλυπτο. Σε όλα τα κράτη του κόσμου την φορολογία την αναλαμβάνει η εφορία και όχι η επιχείρηση παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, αυτά μόνο στην μπανανία που έτυχε να γεννηθούμε συμβαίνουν.

 

Και για να προχωρήσω παραπέρα την κατάρα που εύχεσαι για να πληρώσουν και με τόκους όσοι γκρίνιαζαν. Επειδή ακριβώς δεν θα έχουνε και πλέον το κράτος ακόμα και με κατάσχεση ακινήτου δεν πρόκειται να βγάλει τα σπασμένα, θα εκτιναχτούν οι ληξιπρόθεσμες οφειλές, μετά όταν το κράτος δεν θα μπορεί να μαζέψει τίποτα θα πάρει νέα οριζόντια μέτρα και θα ξαναπληρώσεις πάλι με αύξηση της υπάρχουσας φορολογίας. Οι κατάρες που εύχεσαι λοιπόν δεν συμφέρουν και τόσο, γιατί μάλλον θα σου επιστρέψουν μπούμερανκ και σε εσένα και σε εμένα κσι σε όλους μας.

 

 

Σόρι αλλά με έχασες στην πρώτη πρόταση και ούτε που ασχολήθηκα να διαβάσω το υπόλοιπο. Καλά έκαναν και στο έσβησαν, όποιος το έκανε.

 

1ον, δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα. Απλά επισήμανα πως κατηγόρησες μόνο όσους παραπονέθηκαν για το χαρτάτσι, και δεν κατηγόρησες αυτούς που βάζουν παράνομες και άδικες φορολογίες.2ον, εφόσον απευθύνεσαι σε μένα, θα απαντήσω.3ον, ναι εσύ, εφόσον με προέτρεψες να υπολογίσω τον ΕΝΦΙΑ με δεδομένο το "Η γεωργική έκταση είναι το 1/3 της έκτασης της χώρας".Όσο για το πρόβλημα στην ανάγνωση, οκ, μου διέφυγε αυτό που έγραψες για τα μη ηλεκτροδοτούμενα. Δεν είχες γράψει όμως για τα ημιτελή και τα οικόπεδα, κάτι που το έκανες μετά. Έτσι όπως το διατύπωσες τη δεύτερη φορά συμφωνώ.

1ον, συμπέρασμα έβγαλες, μην παίζουμε με τις λέξεις βραδιάτικα.

2ον, αν βαριέσαι να διαβάζεις τι γράφω και δεν σε ενδιαφέρουν, δεν μου απαντάς. Δες το σαν χάρη στα υπόλοιπα μέλη του ινσόμνια που ούτε και αυτά ενδιαφέρονται, όπως δήλωσες.

3ον από πότε η δημόσια έκταση υπάγεται στην γεωργική έκταση της χώρας;

4ον Με χωράφια εννοούσα τα οικόπεδα την πρώτη φορά. Λάθος λέξη. Τα ημιτελή ναι, τα ξέχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, συμπέρασμα έβγαλες, μην παίζουμε με τις λέξεις βραδιάτικα.

2ον, αν βαριέσαι να διαβάζεις τι γράφω και δεν σε ενδιαφέρουν, δεν μου απαντάς. Δες το σαν χάρη στα υπόλοιπα μέλη του ινσόμνια που ούτε και αυτά ενδιαφέρονται, όπως δήλωσες.

3ον από πότε η δημόσια έκταση υπάγεται στην γεωργική έκταση της χώρας;

4ον Με χωράφια εννοούσα τα οικόπεδα την πρώτη φορά. Λάθος λέξη. Τα ημιτελή ναι, τα ξέχασα.

1. Αν αντιλαμβάνεσαι την επισήμανση ως συμπέρασμα, έχεις πρόβλημα αντίληψης.

2. Καλύτερα να κάνεις εσύ χάρη σε όλους μας, και να βγάλεις τα απωθημένα και τη χολή σου αλλού.

2. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο, γιατί ρωτάς εμένα?

4. Και εγώ σου είπα πως έτσι όπως το διατύπωσες τη δεύτερη φορά συμφωνώ.

 

πάντως γκρινιάζουν γκρινιάζουν πολλοί ότι δεν έχουν και κλαίγονται συνέχεια

και βλέπεις τώρα.. να το σπίτι στο χωριό, να μερικά χωράφια απο τον παππού, να ένα οικόπεδο παραπέρα, να το σπίτι που μένουν....

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όποιος έχει αυτά που ανέφερες είναι πλούσιος? Ή έστω ευκατάστατος?

 

Εγώ θα έλεγα πως το μόνο σίγουρο που του αποφέρουν όλα αυτά είναι βάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν αντιλαμβάνεσαι την επισήμανση ως συμπέρασμα, έχεις πρόβλημα αντίληψης.2. Καλύτερα να κάνεις εσύ χάρη σε όλους μας, και να βγάλεις τα απωθημένα και τη χολή σου αλλού.2. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο, γιατί ρωτάς εμένα?4. Και εγώ σου είπα πως έτσι όπως το διατύπωσες τη δεύτερη φορά συμφωνώ.Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όποιος έχει αυτά που ανέφερες είναι πλούσιος? Ή έστω ευκατάστατος?Εγώ θα έλεγα πως το μόνο σίγουρο που του αποφέρουν όλα αυτά είναι βάρη.

1ον συνεχίζουμε τα παιχνιδάκια λέξεων; Δεν μπαίνω στο τριπάκι

2ον αν δεν σου αρέσει η "χολή μου" μην διαβάζεις. Γι'αυτόν τον λόγο υπάρχει και το block και το report. Δεν είσαι moderator και δεν έχεις καμιά δουλειά να μου διευκρινίζεις τι πρέπει και τι όχι να γράφω. Αν δεν σου αρέσουν, κάνεις αναφορά στα αρμόδια άτομα, δεν δηλώνεις ευθαρσώς ότι δεν ενδιαφέρουν κανέναν προσβάλλοντας τον συνομιλητή σου.

3ον Γιατί εσύ ισχυρίστηκες ότι εγώ είπα ότι μέσα στη γεωργική έκταση υπολογίζεται και ηδημόσια έκταση

4ον τουλάχιστον συμφωνήσαμε σε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι moderator και δεν έχεις καμιά δουλειά να μου διευκρινίζεις τι πρέπει και τι όχι να γράφω.

Ενώ σε σένα επιτρέπεται να διευκρινίζεις σε μένα τι να κάνω και να μην κάνω, παρόλο που δεν είσαι mod?

 

Το αφήνω εδώ γιατί αν απαντήσω κατάλληλα θα πέσει λογοκρισία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ σε σένα επιτρέπεται να διευκρινίζεις σε μένα τι να κάνω και να μην κάνω, παρόλο που δεν είσαι mod?Το αφήνω εδώ γιατί αν απαντήσω κατάλληλα θα πέσει λογοκρισία.

Είπα εγώ ότι τα ποσταρίσματά σου βγάζουν χολή και δεν ενδιαφέρουν κανέναν αναγνώστη του φόρουμ;

Αλλά πάλι καλά που το πήρες χαμπάρι και τό'κοψες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...