Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα εγινε η έκπτωση 50% λογω εισοδήματος αλλα δεν εγινε η έκπτωση 20% λογω μη ηλεκτροδοτούμενου. Στην εφορία μου ειπαν οτι δε θα γίνουν 2 εκπτώσεις ταυτόχρονα. Σώπα ρε. Μου ειπε να κανω Ε2 ,που για κάποιον λόγο δεν το είχε κανει ο λογιστής ,και θα δείξει.μπηκα και εκανα μονη μου το Ε2 και περιμενω, δε βρισκω κανένα λόγο να μη μου γίνουν 2 εκπτώσεις αφου και χαμηλό εισόδημα εχω και δεν χρησιμοποιώ ουτε νοικιάζω εκείνο το σπίτι.

Καλημέρα Παυλίνα όλα καλά; μακάρι να γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Έχω πληρώσει την 1η δόση τον Σεπτέμβρη του 2014 και λόγω οικονομικής αδυναμίας δεν έδωσα τις 3 ακόμα δόσεις (Οκτώμβριος - Νοέμβριος - Δεκέμβριος). Αυτή τη στιγμή έχω τα χρήματα, μπορώ να τα δώσω μέσω τράπεζας (μόνο τις 3 δόσεις που δεν πλήρωσα) ή πρέπει να πάω στην Εφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι ανεργος το πληρωσα ολο πριν την εκπτωση αλλα δεν ειδα κατι να αλλαζει περιμενα να γινει συμψιφισμος με κατι αλλα που χρωσταω αλλα μαλλον θα πρεπει να περασω απο εκει μια βολτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μας την πήραν πίσω την έκπτωση... Το ένιωσα για τα καλά γιατί πρέπει τώρα στο Φλεβάρη να δώσω ουσιαστικά τον μισό ΕΝΦΙΑ....

 

Λογικά μας την πήραν πίσω (μετά από διόρθωση στο Ε9 της αδερφής μου) γιατί τα συνολικά τετραγωνικά που έχουμε είναι 166... (16 πάνω από το όριο των 150) καθώς το σπίτι (διαμέρισμα πολυκατοικίας χτισμένης το 77) είναι 116 τμ και έχουμε ποσοστό 25 % στο ισόγειο της πολυκατοικίας μας (καθώς όταν είχε χτιστεί ήταν οικογενειακή) που είναι 200 τμ.... άρα τσιμπάμε ένα 50άρι από εκεί (αν και μας είναι παντελώς άχρηστο, είναι ξενοίκιαστο χρόνια) και πάμε στα 166.... 

 

Λογική μηδέν... Το εισόδημα δεν άλλαξε... και δε βλέπω πως μερικά τετραγωνικά παραπάνω επηρεάζουν το αν δικαιούσαι την έκπτωση..... εφόσον είναι κενό και δεν σου προσφέρει κανένα έσοδο αυτό που σε πάει πάνω από το όριο....

 

485 ευρώ για να μείνουμε στο σπίτι μας και για 50 τμ ενός ξενοίκιαστου χώρου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μέσα στις γιορτές έκανα επεξεργασία της περιουσιακής κατάστασης του πατέρα μου, για ένα ακίνητο το οποίο δεν χρησιμοποιείται και αν και έχει παροχή ρεύματος, έχει γίνει διακοπή της ηλεκτροδότησης πριν 4 χρόνια.

Σε αυτή την περίπτωση το δηλώνεις ως κατηγορία "Κενό", και ηλεκτροδοτούμενο (γιατί έχει μετρητή/αριθμό παροχής). Επίσης, δηλώσαμε ότι είχε μία (1) πρόσοψη (δεν είμαι σίγουρος γιατί είχαν επιτρέψει την υποβολή χωρίς να δηλωθούν προσόψεις πριν).

 

Το αποτέλεσμα ήταν να βγει ο ΕΝΦΙΑ αυξημένος κατά 90 λεπτά :D.  

Χωρίς να έχουν ενημερωθεί μέχρι σήμερα οι υπολειπόμενες δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...