Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπες στο λογιστή,έχω και αυτό το ακίνητο,τι πρέπει να κάνω;

Κανονικά θα έπρεπε να στο πει αυτός,αλλά για διάφορους λόγους κάποιος μπορεί να έχει τη νοοτροπία "Κάνω ότι μου ζητήσανε και τίποτα παραπάνω".

 

 

Ενιαίο Τέλος Ακινήτων Προσώπων

 

Πότε είναι το τελευταίο ΕΤΑΚ;

Η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται μία φορά, στο έτος που προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

Αν έχουν δηλωθεί,που προφανώς έχουν,σε κάποιο ε9 και δεν έχει γίνει κάποια μεταβολή,δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ο λογιστής είναι ξάδερφος οπότε εξυπηρετεί γενικά και δεν έχει αυτή την νοοτροπία. Επίσης λόγω συγγένειας τα γνωρίζει τα περουσιακά στοιχεία έτσι κι αλλιώς.

 

Το τελευταίο ΕΤΑΚ είναι του 2009.

Ήταν υποχρεωμένη η μάνα μου να κάνει Ε9 κάθε χρόνο? Αν ναι, πως εξηγείται να μην έχει καν ξεχωριστό λογαριασμό στο taxisnet και στο Ε9 στον λογαριασμό του taxisnet του πατέρα μου να έχει μόνο το δικό του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

E9 μόνο αν υπάρχει μεταβολή στην περιουσιακή κατάσταση κάνεις, όχι κάθε χρόνο.

 

Όσο για τη δημιουργία λογαριασμού στο taxis, χρειάζεται μια επίσκεψη στην εφορία για τον κλειδάριθμο, αφού πρώτα φτιάξεις τον λογαριασμό και τπτ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E9 μόνο αν υπάρχει μεταβολή στην περιουσιακή κατάσταση κάνεις, όχι κάθε χρόνο.

 

Όσο για τη δημιουργία λογαριασμού στο taxis, χρειάζεται μια επίσκεψη στην εφορία για τον κλειδάριθμο, αφού πρώτα φτιάξεις τον λογαριασμό και τπτ άλλο.

 

Άρα ίσως η μητέρα μου να έκανε καποτε στο παρελθόν και επειδή δεν υπάρχει μεταβολή να μην ξαναέκανε.

Πάντως στον λογαριασμό taxisnet του πατέρα μου βλέπω να έχει Ε9 για κάθε χρόνο παρά την μη μεταβολή.

 

Οπότε αν είναι έτσι και τελικά δεν είναι παράνομη η μητέρα μου, πως θα δω τον ΕΝΦΙΑ για τα περουσιακά στοιχεία της μητέρας μου αφού δεν έχει λογαριασμό taxisnet? Θα μας έρθει χαρτί στο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είπανε ότι μόνο μέσω e-mail θα έρχεται ειδοποίηση (η οποία btw δεν έχει έρθει σε κανέναν γνωστό, ενώ τα εκκαθαριστικά έχουν ανέβει...), οπότε θα πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό στο taxis για τη μάνα σου για να δεις τον ΕΝΦΙΑ, την ταυτότητα οφειλής κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9

Μέσω της παρούσας εφαρμογής, σας δίνεται η δυνατότητα να υποβάλλετε δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 για τον δικό σας ΑΦΜ, αλλά και τους παρακάτω ΑΦΜ (σύζυγος/ ανήλικα τέκνα), που δεν έχουν πιστοποιηθεί ως χρήστες στις υπηρεσίες του TAXISnet.
t.gif
Αν επιθυμείτε την υποβολή δήλωσης για τον δικό σας ΑΦΜ, επιλέξτε:
t.gif
πατερα σου
Αλλιώς, επιλέξτε από την παρακάτω λίστα τον ΑΦΜ για τον οποίο θέλετε να υποβάλετε δήλωση.>>

εδω θα εμφανιζει την μητερα σου

 

αφου μπεις αριστερα θα σου λεει να εκτυπωσεις(τελευταιες επιλογες)....

-------------------------

ξεχαστε τα email μπειτε μονοι σας στο gsis

 

υ.γ. να πεινασει οποιος ψηφιζει τα λαμογια καθε τοσο....

σε χρεοκοπημενη χωρα τετοιοι φοροι δειχνει την μλκ που διeπει τον κοσμο

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ίσως η μητέρα μου να έκανε καποτε στο παρελθόν και επειδή δεν υπάρχει μεταβολή να μην ξαναέκανε.

Πάντως στον λογαριασμό taxisnet του πατέρα μου βλέπω να έχει Ε9 για κάθε χρόνο παρά την μη μεταβολή.

 

Οπότε αν είναι έτσι και τελικά δεν είναι παράνομη η μητέρα μου, πως θα δω τον ΕΝΦΙΑ για τα περουσιακά στοιχεία της μητέρας μου αφού δεν έχει λογαριασμό taxisnet? Θα μας έρθει χαρτί στο σπίτι?

Με εκανες και γελασα να σε καλα :P Ας ας αφησουμε τα αστεια πας στην εφορια και παιρνεις κλειδαριθμο εκτος αν μπορει να μπει με του πατερα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουω απο πολλους και το θεωρω λιγο παραλογο να μην πληρωνεις φορο για ενα σπιτι που δεν μενεις οκ να μην πληρωνουν φορο για την πρωτη κατοικια αυτο το θεωρω λογικο και επρεπε να γινεται αλλα ενας που εχει 2-3-4 σπιτια πρεπει να πληρωσει στην τελικη αν δεν μπορει να τα πουλησει ας τα χαρησει στο κρατος ξερω εγω .

Δηλαδη εως τωρα αυτος που ειχε 4-5 σπιτια δεν πληρωνε φορο?

Αν τα νοικιαζε σιγουρα (ασε τους φορους αν το αγορασε αν το εχτισε η ακομα και φοροι κληρονομιας)εκτος αυτου σιγουρα με τοσα ακινητα πληρωνε και ΦΜΑΠ δηλαδη ο ΕΝΦΙΑ δεν ειναι ο πρωτος φορος στα ακινητα απλα ειναι ο ποιο αδικος και γιαυτο γινεται συζητηση απλα σαν εκτακτο το χαρατσι καπως το ετρωγες τωρα η μονιμοποιηση του με χειροτερους ορους(υπαρχουν σπιτια που δεν νοικιαζονται) ειδικα απο τον Σαμαρα που εθαβε το χαρατσι ειναι να κλαις πως μας δουλευουν.

Να καταλαβεις ενας φιλος μου που μενει στο ενοικιο και τοσα χρονια δεν επενδυσε στα ακινητα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση με τεραστιο ποσο στην τραπεζα ελπιζω να το βγαλει στο εξωτερικο βεβαια γιατι μου μυριζει Κυπριακο μαχαιρωμα οσο και να μας δουλευουν.

Τελικα οσοι δεν εχουν ακινητα εχουν ενα αχτι με αυτους που μπορει να εχουν χωρις να γνωριζουν ουτε τι φορους πληρωσαν η πως τα αποκτησαν οποτε "ας τα χαρισει" τους ειναι τοσο ευκολο χαρισε και εσυ το μισο μισθο σου δεν με ενδιαφερει πολλα παιρνεις για μια χρεοκοπημενη χωρα οι μισθοι πρεπει να γινουν ενα με τους μισθους Βουλγαριας..ποσο ευκολα ειναι τα λογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

E9 μόνο αν υπάρχει μεταβολή στην περιουσιακή κατάσταση κάνεις, όχι κάθε χρόνο.

Πέρσι (κατ' εξαίρεση) ήταν υποχρεωτικό για όλους να υποβάλλουν ή να επιβεβαιώσουν το Ε9 τους μέσω της σχετικής εφαρμογής. Προφανώς εν'όψει ΕΝΦΙΑ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εως τωρα αυτος που ειχε 4-5 σπιτια δεν πληρωνε φορο?

Αν τα νοικιαζε σιγουρα (ασε τους φορους αν το αγορασε αν το εχτισε η ακομα και φοροι κληρονομιας)εκτος αυτου σιγουρα με τοσα ακινητα πληρωνε και ΦΜΑΠ δηλαδη ο ΕΝΦΙΑ δεν ειναι ο πρωτος φορος στα ακινητα απλα ειναι ο ποιο αδικος και γιαυτο γινεται συζητηση απλα σαν εκτακτο το χαρατσι καπως το ετρωγες τωρα η μονιμοποιηση του με χειροτερους ορους(υπαρχουν σπιτια που δεν νοικιαζονται) ειδικα απο τον Σαμαρα που εθαβε το χαρατσι ειναι να κλαις πως μας δουλευουν.

Να καταλαβεις ενας φιλος μου που μενει στο ενοικιο και τοσα χρονια δεν επενδυσε στα ακινητα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση με τεραστιο ποσο στην τραπεζα ελπιζω να το βγαλει στο εξωτερικο βεβαια γιατι μου μυριζει Κυπριακο μαχαιρωμα οσο και να μας δουλευουν.

Τελικα οσοι δεν εχουν ακινητα εχουν ενα αχτι με αυτους που μπορει να εχουν χωρις να γνωριζουν ουτε τι φορους πληρωσαν η πως τα αποκτησαν οποτε "ας τα χαρισει" τους ειναι τοσο ευκολο χαρισε και εσυ το μισο μισθο σου δεν με ενδιαφερει πολλα παιρνεις για μια χρεοκοπημενη χωρα οι μισθοι πρεπει να γινουν ενα με τους μισθους Βουλγαριας..ποσο ευκολα ειναι τα λογια.

 

εχω ενα σπιτι μισο με τον αδερφο μου ας ξεκινησουμε λοιπον με το να μην πληρωνουν οι ανεργοι για την πρωτη κατοικια και μετα βλεπουμε για αυτους που εχουν πολλα σπιτια.

 

Και ας ειμαστε και λογικη γιατι να μην πληρωνει ενας που εχει 2-3 σπιτια επειδη ειναι ξενοικιαστα ? Και που το ξερει το κρατος οτι τα νοικιαζεις χωρις συμβολαιο ε ?

 

Τωρα αν δεν θες να πληρωνεις πουλα τα η αν δεν θες νοικιασετα με χαμηλο μισθιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα σπιτι μισο με τον αδερφο μου ας ξεκινησουμε λοιπον με το να μην πληρωνουν οι ανεργοι για την πρωτη κατοικια και μετα βλεπουμε για αυτους που εχουν πολλα σπιτια.

 

Και ας ειμαστε και λογικη γιατι να μην πληρωνει ενας που εχει 2-3 σπιτια επειδη ειναι ξενοικιαστα ? Και που το ξερει το κρατος οτι τα νοικιαζεις χωρις συμβολαιο ε ?

 

Τωρα αν δεν θες να πληρωνεις πουλα τα η αν δεν θες νοικιασετα με χαμηλο μισθιο. 

Μαλλον δεν καταλαβαινεις τι γραφω

ΠΛΗΡΩΝΑΝ επι Καραμανλη ηταν το λογικο ΕΤΑΚ και οσοι ειχαν περιουσια πανω απο 300.000 πληρωναν παλι.

Φυσικα και δεν θα επρεπε να πληρωνει καποιος που μενει σε ενα σπιτι και δεν εχει αλλο οπως δεν θα επρεπε να πληρωνει καποιος που εχει πρωτη κατοικια με δανειο γιατι η κυριοτητα δεν ειναι δικη του.

Οσο για το να νοικιασεις κρυφα κ.τ.λ η εφορια δεχεται οτι ενα σπιτι ειναι αδειο(και ξενοικιαστο)οταν εχει κομμενη ΔΕΗ η μηδαμινη καταναλωση δεν τα ξερεις καλα...!

Τελικα καταλαβαινω γιατι εγινε εμφυλιος σε αυτη τη χωρα και ποσο ευκολα μπορει να επαναληφθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβαινεις τι γραφω

ΠΛΗΡΩΝΑΝ επι Καραμανλη ηταν το λογικο ΕΤΑΚ και οσοι ειχαν περιουσια πανω απο 300.000 πληρωναν παλι.

Φυσικα και δεν θα επρεπε να πληρωνει καποιος που μενει σε ενα σπιτι και δεν εχει αλλο οπως δεν θα επρεπε να πληρωνει καποιος που εχει πρωτη κατοικια με δανειο γιατι η κυριοτητα δεν ειναι δικη του.

Οσο για το να νοικιασεις κρυφα κ.τ.λ η εφορια δεχεται οτι ενα σπιτι ειναι αδειο(και ξενοικιαστο)οταν εχει κομμενη ΔΕΗ η μηδαμινη καταναλωση δεν τα ξερεις καλα...!

Τελικα καταλαβαινω γιατι εγινε εμφυλιος σε αυτη τη χωρα και ποσο ευκολα μπορει να επαναληφει.

 

μπορει να κλεβεις ρευμα η να εχεις ενα ρολοι για δυο σπιτια , σαν φοιτητης εχω πετυχει πολλα στουντιο που ειχαν το ιδιο ρολοι και οι ιδιοκτητες τα επαιρναν μαυρα .

 

Υ.γ

 

Αν φτασαμε να μιλαμε για εμφυλιο λογο του ΕΝΦΙΑ τοτε δεν παμε καθολου καλα :P

Και που ξέρει το κράτος ότι εσύ δεν δουλεύεις μαύρα ε ?

 

δεν το ξερει αλλα μπορει να το βρει αν εχεις 4 σπιτια, 2 αμαξια και 100 χιλιαδες στην τραπεζα κατι δεν παει καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην γραφετε μαλκιες.δεκτον οτι εισαστε φοιτητες με ετοιμα φραγκα αλλα μεχρι εκει!!

με την αφραγκια του σημερα ποιον θα βαλεις μεσα σε σπιτι χωρις συμβολαιο?θα σου μπαστακωθει και μονο με μαφια στυλ θα τον βγαλεις...

Αν κανεις την μαλκια και βαλεις 100ε ενοικιο ,ανετα μετα τοσα θα σου δεινει....

Αν ηθελαν να μην εχουν θεμα με τα σπιτια χωρις συμβολαιο θα μπορουσαν να βαλουν να εκπιπτει απο την φορολογια 100% το ενοικιο!

πλεον δεν εκπιπτει καθολου και παλιοτερα μολις το 10% (εως 100ε) δηλ.αν καποιος νοικιαζει 1000ευρω δεν ειχε οφελος να δηλωσει συμβολαιο πανω απο 100ε!!!!δηλ.τους ωθουν στα μαυρα για οφελος και των 2...

τον πλουσιο κανενα κρατος δεν το πιανει για διαφορους νομιμους και μη λογους.θα βαλει την βιλα στην οφσορε και θα δωσει 12% αντι για 46%.τα εξοδα για να τα κανει αυτο ειναι τιποτα για βιλα αλλα για ενα σπιτι 100χιλ.ειναι οσο το χαρατσι.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να κλεβεις ρευμα η να εχεις ενα ρολοι για δυο σπιτια , σαν φοιτητης εχω πετυχει πολλα στουντιο που ειχαν το ιδιο ρολοι και οι ιδιοκτητες τα επαιρναν μαυρα .

 

Υ.γ

 

Αν φτασαμε να μιλαμε για εμφυλιο λογο του ΕΝΦΙΑ τοτε δεν παμε καθολου καλα :P

Οχι λογω ενφια...ηδη επαγγελματικες ομαδες πανηγυριζουν οταν καταστρεφεται ενας κλαδος μας εχουν βαλει σε ενα τρυπακι και χωρις να προβληματιστουμε καθολου λεμε...να απολυθουν οι δημοσιοι υπαλληλοι να απελευθερωθουν ολα τα επαγγελματα κλεφτες ηταν οι αγροτες κ.τ.λ.Ολοι οι ελληνες αντι να τα βαλουν με αυτους που μας κυβερνησαν 30 χρονια και μας κατεστρεψαν παιζουν το παιχνιδι της σπουδαιας συγκυβερνησης και κατηγορουν επαγγελματικες ομαδες αλλα νασαι σιγουρος οτι ολα ειναι μια ροδα και οταν καταστρεφεται ο διπλα σου συντομα ερχεται η σειρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι λογω ενφια...ηδη επαγγελματικες ομαδες πανηγυριζουν οταν καταστρεφεται ενας κλαδος μας εχουν βαλει σε ενα τρυπακι και χωρις να προβληματιστουμε καθολου λεμε...να απολυθουν οι δημοσιοι υπαλληλοι να απελευθερωθουν ολα τα επαγγελματα κλεφτες ηταν οι αγροτες κ.τ.λ.Ολοι οι ελληνες αντι να τα βαλουν με αυτους που μας κυβερνησαν 30 χρονια και μας κατεστρεψαν παιζουν το παιχνιδι της σπουδαιας συγκυβερνησης και κατηγορουν επαγγελματικες ομαδες αλλα νασαι σιγουρος οτι ολα ειναι μια ροδα και οταν καταστρεφεται ο διπλα σου συντομα ερχεται η σειρα σου.

 

η σειρα μου εχει ερθει ηδη ειμαι ανεργος παρολου που εχασα τοσα χρονια και χρημα για να σπουδασω, οι μαγικοι λεξη ειναι ΟΛΟΙ δηλαδη ολοι δεν ειναι κλεφτες κλπ κλπ γιατι παρα πολλοι μπηκαν στο δημοσιο με βισμα και χωρις να το αξιζουν αυτοι τον μπουλο χωρις δευτερη σκεψη και επισης πολλοι αγροτες εφαγαν λεφτα απο επιδοτησεις και αυτοι επρεπε να τους γινει κατασχεση και μετα φυλακη.

 

Δυστηχως ομως επειδη το κρατος δεν λειτουργει σωστα η μπαλα τους παιρνει ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...