Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μερικές μέρες θα ενημερωθει.

Αλλά αναρωτιέμαι γιατι σπεύσατε να το πληρωσετε τη στιγμη που υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει η χρέωση.

 

Έχει ανακοινωθεί τίποτα σχετικα με το πότε θα οριστικοποιηθουν οι χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικά πιστεύω διαβάζοντας την ερώτηση του Cossutius πως υπάρχει μια δεξαμενή έντιμων και τυπικών ανθρώπων που απλά θέλουν να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους και να κάνουν τη ζωή τους. Αυτή τη δεξαμενή , αυτοί οι κοπρίτες οι πολιτικοί, αυτή τη μαγιά των έντιμων και τυπικών , την καταστρέφουν μέρα με τη μέρα. Η παιδεία που είναι το κυριότερο συστατικό ίδρυσης ενός έντιμου , το κατά δύναμιν και ηθικού κράτους και που υπάρχει σε αυτή τη δεξαμενή, αυτά τα κοπρόσκυλα την αναιρούν μέρα με τη μέρα.

 

Προσωπικά , πλέον έχω αρχίσει και δικαιολογώ τις ομάδες των ανθρώπων που στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν το κράτος σαν κάτι που πρέπει να κλέβουν και να του κρύβονται. Δεν έχουν χάσει καθόλου τόσα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρει. 

τώρα πρόσεξα ότι εκτός του ότι μου φορολογεί ημιτελές κτίσμα σαν κανονικό, μου το εμφανίζει και σαν ηλεκτροδοτούμενο.

προφανώς δεν είναι καλό αυτό.

 

Και το Ε9 που είδα ηλεκτροδοτούμενο εμφανίζεται.

λάθος λογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη στήλη ηλεκτροδοτούμενο γράφει ΝΑΙ.

 

υποθέτω έγινε μαλακία διότι μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα ανεξάρτητο.

ο ένας όροφος είναι οκ με ρεύμα ενώ ο άλλος μόνο κολώνες και τούβλα περιμετρικά μόνο.

πιθανόν να έχουν καταχωρήσει (λογιστής; εφορία; ) το ίδιο ρολόι και για τα 2.

 

θα πάω αύριο στο λογιστή μήπως βγάλω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά , πλέον έχω αρχίσει και δικαιολογώ τις ομάδες των ανθρώπων που στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν το κράτος σαν κάτι που πρέπει να κλέβουν και να του κρύβονται. Δεν έχουν χάσει καθόλου τόσα χρόνια.

 

Δεν ειναι τυχαίο οτι πολύς κόσμος ψάχνει πλέον να εργαστεί με μαύρα. Στο τέλος όλοι θα παρακαλάμε. Ειλικρινά μετανιώνω που υπήρξα νόμιμος. Πλέον και με βάζουν στη σακούλα του "μαζί τα φάγαμε" και δεν απήλαυσα τιποτε από αυτά που φάγανε κάποιοι.

Πιστεύω οτι η πολιτική αυτή ωθεί τον κόσμο στην παρανομία. Αυτός άλλωστε ειναι και ο στόχος. Να σα να ακούω τωρα τη δικαιολογία..

"Εμείς προσπαθήσαμε, αλλά ο Ελληνας ειναι κλέφτης...τι να κάνουμε..χρεοκοπήσαμε".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικές μέρες θα ενημερωθει.

Αλλά αναρωτιέμαι γιατι σπεύσατε να το πληρωσετε τη στιγμη που υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει η χρέωση.

Βασικά το κάναμε γιατί ακούσαμε πως και λάθος να έχει γίνει στο Ε9 π.χ την πρώτη δόση την πληρώνουμε κανονικά και από Σεπτέμβριο αν υπάρχει κάποιο λάθος το διορθώνουμε.

 

Edit:Eδώ το αναφέρει κιόλας http://www.protothema.gr/economy/article/400360/prota-plironeis-akoma-kai-an-diorthoseis-ta-lathi-tis-eforias/

 

Τόσα χρόνια με τη ΔΕΗ άλλωστε τα ίδια λεφτά πληρώναμε και ούτε έχουμε αγροτεμάχια που εκεί γίνονται τα λάθη.Όποιος περιμένει για αλλαγές στον ΕΝΦΙΑ ως προς την οικονομική ελάφρυνση ας αλλάξει πλευρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια, και να πληρωσεις την πρωτη δοση, το οποιο ειναι μονο το 20%, και να γινει αλλαγη και μειωση, θα γινει αυτοματη αφαιρεση αυτου του ποσου. Ετσι κι αλλιως 80% μειωση δεν προκειται να εχεις, εκτος κι αν ειναι καποιο τρανταχτο λαθος που πχ πρεπει να πληρωσεις 200 ευρω και σε εχουν χρεωσει κανα πεντοχιλιαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια, και να πληρωσεις την πρωτη δοση, το οποιο ειναι μονο το 20%, και να γινει αλλαγη και μειωση, θα γινει αυτοματη αφαιρεση αυτου του ποσου. Ετσι κι αλλιως 80% μειωση δεν προκειται να εχεις, εκτος κι αν ειναι καποιο τρανταχτο λαθος που πχ πρεπει να πληρωσεις 200 ευρω και σε εχουν χρεωσει κανα πεντοχιλιαρο.

 

χμμμ άραγε είμαι κακόπιστος που πλέον δεν πολυπιστεύω τα "αυτόματα", τα λογικά και τα αυτονόητα όταν εμπλέκεται το ελληνικό κράτος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ άραγε είμαι κακόπιστος που πλέον δεν πολυπιστεύω τα "αυτόματα", τα λογικά και τα αυτονόητα όταν εμπλέκεται το ελληνικό κράτος;

 

Κακοπιστος δεν εισαι, αλλα απο τη στιγμη που οντως ειναι αυτοματα πλεον, το ιδιο το συστημα θα κανει αυτοματα την αναπροσαρμογη, αλλιως θα βγει μειον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τους "αυτοματισμούς" του κράτους.

Προσπάθησα να μπω στις e-υπηρεσίες του ΟΑΕΔ (μάλλον ουτοπικά αισιόδοξος) για να μπω στη λίστα για τον κοινωνικό τουρισμό.

Χρειάζεται ΜΟΝΟ αφμ και αμκα. Αμ δε.

Μου έβγαζε ότι ένα από τα δύο (δεν έλεγε ποιο) δεν ισχύει. Προσπάθησα ξανά και ξανά και άλλες μέρες, τα ίδια.

Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε "ξέρετε το βγάζει αυτό το λάθος όταν έχει φόρτο το σύστημα. ξαναδοκιμάστε".

Ξαναδοκιμάζω και μέρα και νύχτα και μεσάνυχτα. Τα ίδια.

"Ξέρετε, αφού δεν λειτουργεί πρέπει να περάσετε από τα γραφεία να το κάνετε" (όπως γίνεται από καταβολής ΟΑΕΔ).

Φαντάζομαι ότι είναι γνωστό τι επικρατεί στις ουρές του ΟΑΕΔ (το ήξερα αλλά πέρασα μπας και).

Καλά να είμαστε να δούμε του χρόνου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Προσωπικά , πλέον έχω αρχίσει και δικαιολογώ τις ομάδες των ανθρώπων που στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν το κράτος σαν κάτι που πρέπει να κλέβουν και να του κρύβονται. Δεν έχουν χάσει καθόλου τόσα χρόνια.</p>

 

ακριβως το ιδιο και γω.Πλεον δεν το θεωρω ανεντιμο αλλα την μοναδικη αντιδραση στον βιασμο της ζωης σου και της νοημοσυνης σου. (δεν μιλαω για τους καρχαριες που κλεβουν απο απληστια φυσικα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν καταλαβα πως θα γινει η διορθωση

Πως ελεγχω αν ειναι σωστα αυτα που μου βαλανε?

Αυτοι θα κανουν διορθωσεις και ποτε ?

Πληρωνουμε ή οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τους "αυτοματισμούς" του κράτους.

Προσπάθησα να μπω στις e-υπηρεσίες του ΟΑΕΔ (μάλλον ουτοπικά αισιόδοξος) για να μπω στη λίστα για τον κοινωνικό τουρισμό.

Χρειάζεται ΜΟΝΟ αφμ και αμκα. Αμ δε.

Μου έβγαζε ότι ένα από τα δύο (δεν έλεγε ποιο) δεν ισχύει. Προσπάθησα ξανά και ξανά και άλλες μέρες, τα ίδια.

Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε "ξέρετε το βγάζει αυτό το λάθος όταν έχει φόρτο το σύστημα. ξαναδοκιμάστε".

Ξαναδοκιμάζω και μέρα και νύχτα και μεσάνυχτα. Τα ίδια.

"Ξέρετε, αφού δεν λειτουργεί πρέπει να περάσετε από τα γραφεία να το κάνετε" (όπως γίνεται από καταβολής ΟΑΕΔ).

Φαντάζομαι ότι είναι γνωστό τι επικρατεί στις ουρές του ΟΑΕΔ (το ήξερα αλλά πέρασα μπας και).

Καλά να είμαστε να δούμε του χρόνου

Off topic αλλα ίσως αφορά κι άλλους:

 

Δε γίνεται στα γραφεία, αρνούνται ξα σου κάνουν αίτηση απλα παίρνουν και επιβεβαιώνουν τα δικαιολογητικά.

Επίσης δε θέλεις να ξέρεις πόσες ωρες περίμενα σήμερα στην ουρά για 2,5 λεπτα δουλεια... Και ήμουν εκει 20 λεπτα πριν ανοίξει... :@

Τελος, δοκίμασε απο άλλο browser/PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...