Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Επίσημη η παράταση

Σας ενημερώνουμε για την τροπολογία του Υπ. Οικονομικών, που ψηφίστηκε στις 28.8.2014 από τη Βουλή των Ελλήνων:

Στο άρθρο 8 του ν. 4223/2013 προστίθεται νέα παράγραφος ως εξής:

 

«Οφειλές από πράξεις προσδιορισμού ΕΝ.Φ.Ι.Α. που έχουν εκδοθεί κατά τη δημοσίευση του παρόντος, δεν καθίστανται ληξιπρόθεσμες πριν από την 30η Σεπτεμβρίου 2014 και, επιπροσθέτως, δεν λαμβάνονται υπόψη, έως την ημερομηνία αυτή, για την έκδοση φορολογικής ενημερότητας και βεβαίωσης οφειλής του άρθρου 12 του ν. 4174/2013.»

Υπενθυμίζουμε την υπ’ αριθμ. ΔΠΕΙΣ Α 1116352 ΕΞ 13.8.2014 απόφαση της Γενικής Γραμματέως Δημοσίων Εσόδων, σύμφωνα με την οποία μέχρι και την 30.9.2014, «Χρηματικές απαιτήσεις οφειλετών έναντι του Δημοσίου εξαιρούνται από τον αυτεπάγγελτο συμψηφισμό με βεβαιωμένες μη ληξιπρόθεσμες οφειλές αυτών που έχουν προκύψει από την εκκαθάριση του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων (ΕΝ.Φ.Ι.Α.) έτους 2014.»

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/anak_enfia.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κανονικά χωρίς τις εκπτώσεις που δικαιούνται (μειωμένο φόρο κατά 50% ή έκπτωση 20% για τα κενά) θα πληρώσουν την πρώτη δόση του ενιαίου φόρου ιδιοκτησίας ακινήτων οι υπόχρεοι φορολογούμενοι. Οπως προκύπτει από την ανακοίνωση της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων (ΓΓΔΕ), οι ιδιοκτήτες ακινήτων που δικαιούνται έκπτωση 50% ή έχουν στην κατοχή τους ακίνητα που καθ’ όλη τη διάρκεια του 2013 ήταν κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα και δικαιούνται έκπτωση 20% θα πρέπει να πληρώσουν τον αυξημένο φόρο και στα τέλη Οκτωβρίου θα γίνει νέα εκκαθάριση όπου θα υπολογιστούν οι ελαφρύνσεις που προβλέπει η νομοθεσία.

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/856091/diorthothikan-oi-doseis-tou-enfia-ta-nea-eidopoiitiria-pliromis

 

εγω που εχω ημιτελες μη ηλεκτροδοτουμενο παντως μου εχει το ιδιο ποσο με πριν απλα αλλαξαν τις δοσεις

 

δηλαδη τελη οκτωβρη θα αλλαζει το ποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανας που να πήρε επιστροφή???

Υποτιθετε οτι ξεπάγωσαν...άρα έπρεπε τα χρηματα να ειχαν ηδη μπει. Που ειναι οέο?? :P

Αν εννοείς για το 2013 ναι πήρα!! Απίστευτο ε;

με τις επιστροφες τι γινεται ρε παιδια;

να πας στην εφορία σου με τον αρ. πρωτοκόλλου που σούχανε δώσει πέρυσι, ταυτότητα, αφμ και θα σου δώσουνε μετρητά τα λεφτάκια σου.Βέβαια δε μου τα δώσανε όλα, αλλά τα μισά, και στο σπίτι είδα ότι τα υπόλοιπα μου τάχανε πιστώσει σε 2 λογαριασμούς, άρα όλα οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις γύρισα από εφορία, ακόμα και οι άνεργοι πληρώνουν ενφια 50% μου είπαν.. Η εφαρμογή μέσω gsis για τη μείωση ξεκινάει τέλη /10

και ενφια και φορο εγω φετος εφαγα μεγαλο ξενερωμα.

Ξερεις τα λεφτα τις εκπτωσεις αν θα τα παρουμε στο χερι η θα πιστοθουν με την δηλωση του 15 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενφια και φορο εγω φετος εφαγα μεγαλο ξενερωμα.

Ξερεις τα λεφτα τις εκπτωσεις αν θα τα παρουμε στο χερι η θα πιστοθουν με την δηλωση του 15 ?

Τα λεφτά της έκπτωσης ε;

Μμμ λογικά, πληρώνουμε τη πρώτη δόση που ήδη έληξε, τέλη του μήνα κάνουμε την αίτηση, και αφού εγκριθεί, αναπροσαρμόζονται οι δόσεις, με βάση το νέο ένφια και αφαιρώντας τη πρώτη δόση από το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς πότε ξεκλειδώνει η εφαρμογή για διορθώσεις στο Ε9?

Είχαν πει αρχές Σεπτέμβρη, μετά έγινε αρχές Οκτώβρη και ακόμα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά παρακαλώ βοηθήστε με,θα τρελαθούμε εδώ πέρα!!!

 

Έχουμε μερίδιο σε ένα οικόπεδο ακατοίκητο και άκτιστο (σκέτα χώματα είναι εκεί πέρα),και τούτη τη χρονιά ήρθε και σε εμάς να πληρώσουμε για πρώτη φορά ΕΝΦΙΑ. (πιο πριν δεν πληρώναμε γιατί μένουμε με νοίκι αλλού).

 

Το οικόπεδο το είχε αγοράσει η συγχωρεμένη η γιαγιά μου που έχει πεθάνει εδώ και 18 χρόνια,η οποία είχε κάνει διαθήκη και το κληρονόμησαν εξ αδιαιρέτου τα παιδιά της (και ο πατέρας μου ένα μερίδιο) ,και πέθανε και ο πατέρας μου εδώ και 4 χρόνια,και έτσι το μερίδιο του πατέρα μου μοιράστηκε στη μάνα μου,εμένα και την αδερφή μου.

 

Αφού κάναμε εγώ η μητέρα μου και η αδερφή μου φορολογική δήλωση μας βγήκε να πληρώσουμε ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο οικόπεδο, όπως και κάναμε. Παρομοίως έκαναν και τα άλλα αδέρφια του πατέρα μου,οι κληρονόμοι.

 

Πέρα όμως από τους κληρονόμους που πληρώσαμε το μερίδιο μας από το ΕΝΦΙΑ,έστειλε η Εφορία πριν λίγες μέρες και ειδοποίηση πληρωμής... στη γιαγιά μου που έχει πεθάνει εδώ και 18 χρόνια!!!  :blink:  :X

 

Τι στο καλό γίνεται ? Ξεχωριστά θα πληρώσει το ΕΝΦΙΑ η... συγχωρεμένη εδώ και 18 χρόνια γιαγιά μου,και ξεχωριστά οι ζώντες κληρονόμοι,δηλαδή δύο φορές,και η πεθαμένη γυναίκα και εμείς οι ζωντανοί ? Τι σόι παραλογισμός είναι αυτός ?

Πείτε μου τι να κάνω. Δεν θέλω να τους χαρίσω ούτε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δε ξέρω αν το έχει κάνει σε κανέναν άλλο... Μπαίνω στο ταξις της μητέρας μου και στις οφειλές εκτός ρύθμισης που έβγαζε τον ΕΝΦΙΑ τώρα βγάζει 0 ότι δε χρωστάει τπτ η μητέρα μου.... Μόνο τη πρώτη δόση είχαμε δώσει εντωμεταξύ... Στο δικό μου είναι κανονικά όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...