Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στους γονείς μου εμφανίζεται αυτή η οθόνη επιλογής (όχι ως popup) μετά από το "Είσόδος" στην εφαρμογή "Εφαρμογή Περιουσιολογίου Ε9"

 

sJMdL0V.jpg

 

Σε μένα δεν το βγάζει αυτό.

 

Ή δεν είναι στο όνομα της μάνας σου όπως νομίζεις ή έχει κάνει μλκ ο λογιστής και θα έχετε αναγούλες

 

Μα αν δεν ήταν στο όνομα της μάνας μου δεν θα έπρεπε να είχαν δηλωθεί στο Ε9 του πατέρα?

Είναι δυνατόν να έχει κάνει τόσο χοντρή μλκια ο λογιστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μετα θα κανεις εσυ παιδί και θα του πεις παρτα να τα χαιρεσαι - πληρωσε τα κιολας...

 

Παντως αδικο δεν ειναι σα μετρο, κακα τα ψέματα... Ο εχων οφείλει να πληρώσει, είτε εχει μετρητά, είτε ακίνητα, είτε κινητά (σκάφη, αυτοκίνητα κλπ)...

Το μονο λάθος σε ολο αυτο το πανηγύρι που ζούμε ήταν οι μειώσεις μισθών που έγιναν πάνω απο όλα για χάρη του κεφαλαίου.-

   Πραγματικα πιστευεις οτι δεν ειναι αδικο μετρο??

Για τα ακινητα πληρωσες εφοριες η για να χτισεις πληρωσες μαστορες ΙΚΑ ...υλικα κ.τ.λ.

Ποσους φορους εχει ενα ακινητο?

Επισης αφου θελουν να φορολογουν σε τιμες απιστευτα υψηλες(τιμες ζωνης του πωπου) θα επρεπε αν χρωστας εξαιτιας των φορων που εχει το ακινητο να στο παιρνουν στην τιμη που στο φορολογουν.Δηλαδη ειναι σωστο ενα ακινητο να πουλιεται μεχρι 40.000 και να σε φορολογουν με αξια 80.000 αυτο ειναι δημοκρατικο και σωστο?Απλως εχουν εγλωβισει τον κοσμο δεν μπορει να πουλησει σε πεθαμενη αγορα φορολογειται αγρια απο την αλλη οποτε μονο οι βολεμενοι του συστηματος τα βρισκουν ολα μια χαρα.

Αν υπαρχουν ανθρωποι που βρισκουν το μετρο αυτο σωστο ετσι οπως εφαρμοζεται τι να πω δεν υπαρχει σωτηρια για την χωρα φυσικα ενα 20% - 30% ειναι ο στρατος των βολεμενων των δυο κομματων που κυβερνουν οποτε οποια μετρα και να παρουν θα τους ψηφιζουν εκτος αν επιτελους τους απολυσουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Πραγματικα πιστευεις οτι δεν ειναι αδικο μετρο??

Για τα ακινητα πληρωσες εφοριες η για να χτισεις πληρωσες μαστορες ΙΚΑ ...υλικα κ.τ.λ.

Ποσους φορους εχει ενα ακινητο?

Επισης αφου θελουν να φορολογουν σε τιμες απιστευτα υψηλες(τιμες ζωνης του πωπου) θα επρεπε αν χρωστας εξαιτιας των φορων που εχει το ακινητο να στο παιρνουν στην τιμη που στο φορολογουν.Δηλαδη ειναι σωστο ενα ακινητο να πουλιεται μεχρι 40.000 και να σε φορολογουν με αξια 80.000 αυτο ειναι δημοκρατικο και σωστο?Απλως εχουν εγλωβισει τον κοσμο δεν μπορει να πουλησει σε πεθαμενη αγορα φορολογειται αγρια απο την αλλη οποτε μονο οι βολεμεοι του συστηματος τα βρισκουν ολα μια χαρα.

Αν υπαρχουν ανθρωποι που βρισκουν το μετρο αυτο σωστο ετσι οπως εφαρμοζεται τι να πω δεν υπαρχει σωτηρια για την χωρα φυσικα ενα 20% - 30% ειναι ο στρατος των βολεμενων των δυο κομματων που κυβερνουν οποτε οποια μετρα και να παρουν θα τους ψηφιζουν εκτος αν επιτελους τους απολυσουν.

 

αν θεωρείς οτι ειναι αδικο και δε βγαινεις γιατι δε τα πουλας...;; καποιο οφελος θα εχεις απο αυτα, αρα πρεπει να φορολογηθείς...

 

εγω που δεν εχω απολύτως τίποτα γιατι να πρέπει να στερηθώ κατι (που στερήθηκα μειωση του μισθού μου + πολλα άλλα νταβατζιλίκια) και εσυ που εχεις ακίνητα να μη στερηθείς κατι και για αυτα;

 

φυσικά και ειναι δικαιο. Οποιος εχει περιουσία οφείλει να πληρώσει για αυτήν, οσο για τις αντικειμενικές οταν ενα ακίνητο ειχε 80000 και το πουλαγατε 180000 καλα ήταν ε; τώρα που επεσε η πραγματική αξία και παρέμεινε η αντικειμενικη σας χαλαει...

 

τα βολεμενος κλπ τα αφηνω για σενα γαιοκτήμονα κοτζαμπαση... εγω στο νοίκι ειμαι και εκει θα μεινω ετσι όπως τα κανατε/κανανε 40 χρόνια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως φιλικά τα παρακάτω.

 

αν θεωρείς οτι ειναι αδικο και δε βγαινεις γιατι δε τα πουλας...;; καποιο οφελος θα εχεις απο αυτα, αρα πρεπει να φορολογηθείς...

 

Πιστεύεις οτι μπορει να τα πουλήσει? Η όλη πουστι@ (γιατι περι πουστι@ς πρόκειται) ειναι πως έχουν ανεβάσει τις αντικειμενικές αξίες σε παμπάλαια σπίτια με αποτέλεσμα ακόμα και αν τα χαρίζεις, να πρέπει μετά να δωσεις λόγο στην εφορία. Ως μέτρο απ τη μια ειναι καλό διότι προστατεύει τους πολίτες από απατεώνες που απειλούν, απ την άλλη όμως δε μπορει να σου χρεώνει ένα διάρι στη Κυψέλη με 50.000 ευρώ, που δε πουλιέται αυτή τη στιγμή ούτε με 10.000.

Άσε που η αγορά ειναι νεκρή. Τα μονα που πουλιούντε ειναι τα πολύ καινουργια διαμερίσματα-σπίτια

 

εγω που δεν εχω απολύτως τίποτα γιατι να πρέπει να στερηθώ κατι (που στερήθηκα μειωση του μισθού μου + πολλα άλλα νταβατζιλίκια) και εσυ που εχεις ακίνητα να μη στερηθείς κατι και για αυτα;

 

Επιλογή του καθενός ειναι να έχει ή οχι. Εσύ πληρώνεις ενοίκιο, ο άλλος μπορεί να πληρώνει δάνειο ή έδωσε χιλιάδες ευρώ για να αγοράσει ένα σπίτι ή απλά να το πήρε ως κληρονομιά. Γιατι αυτή τη στιγμη να πρέπει να πληρώνει και ένα τεράστιο ενοικιο στο κράτος για να το διατηρεί? Μειώσεις μισθού όλοι έχουμε υποστεί. Αλλοι δεν έχουν καν εργασία και πρέπει τωρα να πληρώνουν χαράτσια ή ενοίκια όπως εσυ.

 

φυσικά και ειναι δικαιο. Οποιος εχει περιουσία οφείλει να πληρώσει για αυτήν, οσο για τις αντικειμενικές οταν ενα ακίνητο ειχε 80000 και το πουλαγατε 180000 καλα ήταν ε; τώρα που επεσε η πραγματική αξία και παρέμεινε η αντικειμενικη σας χαλαει...

 

Όποιος έχει περιουσία έχει ήδη πληρωσει για αυτή. Αυτη τη στιγμη ξαναπληρώνει και μάλιστα υπεραξία. Εκει ειναι το πρόβλημα.

Όσο για τις αντικειμενικές αξίες, σε μια "ισχυρή" καπιταλιστική οικονομία τα πάντα πωλούνται πιο ακριβά. Τώρα δεν έχουμε ισχυρή οικονομία. Έχουμε χρεοκοπίσει. Δε μπορει λοιπόν το κράτος να αυξάνει τις αντικειμενικές γνωρίζοντας οτι δε μπορει να πουληθεί τιποτε.

Στο φινάλε τι σχέση έχει τι γινόταν κάποτε? Κάποτε και εσυ μπορει να έπαιρνες 2000 ευρω μισθό και να σου έδιναν και επιστροφή επειδή έκανες ηλεκτρονικά τη δήλωσή σου.

 

Επαναλαμβάνω αυτό. Αυτή τη στιγμη τα σπίτια δεν πωλουνται. Δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό που να επιθυμεί ένα παλαιό σπίτι που χρίζει και επισκευής και πρέπει ντε και καλά να το πληρωσει στην αντικειμενική του αξία.

Αν τα πράγματα ηταν διαφορετικά τα μισά σπιτια στην Ελλάδα θα είχαν πουληθεί σε ξένους προς 5-10.000 ευρώ για να γλιτώσει ο κόσμος τα χαράτσια σε άδεια διαμερίσματα.

 

Υ.Γ- Και εγώ στο ενοίκιο μένω και έχω απλά μια ψιλή κυριότητα εξ αδιαιρέτου στο πατρικό μου που ειναι 35 ετών διαμέρισμα.

Το γράφω απλά για να μη νομίζεις οτι ειμαι κανας φεουδάρχης :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θεωρείς οτι ειναι αδικο και δε βγαινεις γιατι δε τα πουλας...;; καποιο οφελος θα εχεις απο αυτα, αρα πρεπει να φορολογηθείς...

 

εγω που δεν εχω απολύτως τίποτα γιατι να πρέπει να στερηθώ κατι (που στερήθηκα μειωση του μισθού μου + πολλα άλλα νταβατζιλίκια) και εσυ που εχεις ακίνητα να μη στερηθείς κατι και για αυτα;

 

φυσικά και ειναι δικαιο. Οποιος εχει περιουσία οφείλει να πληρώσει για αυτήν, οσο για τις αντικειμενικές οταν ενα ακίνητο ειχε 80000 και το πουλαγατε 180000 καλα ήταν ε; τώρα που επεσε η πραγματική αξία και παρέμεινε η αντικειμενικη σας χαλαει...

 

τα βολεμενος κλπ τα αφηνω για σενα γαιοκτήμονα κοτζαμπαση... εγω στο νοίκι ειμαι και εκει θα μεινω ετσι όπως τα κανατε/κανανε 40 χρόνια...

Μονο καποιος που εχει πολλα ακινητα θα σκοτωσει καποια αυτη την εποχη επειδη δεν μπορει να τα συντηρησει.

Προσωπικα ουτε γαιοκτημονας ειμαι ουτε βολεμενος γλυφτης των απαταιωνων πολιτικων που κυβερνησαν απλως εχω δυο παλαια διαμερισματα στο κεντρο το ενα το ενοικιαζω(ευτυχως ειναι καποιος γνωστος μου και ακομα δεν εχω πεσει στην απατεωνια των αλλοδαπων) στο αλλο μενω.Πληρωσα σχεδον 2 ενοικια για εφορια φορολογηθηκα απο το πρωτο ευρω του τεκμηριου αν και ανεργος οποτε πληρωσα περισσοτερα απο οτι εβγαλα και τωρα ηρθε το κουστουμακι του ενφια 350 ευρω για ενα παλαιο διαμερισμα στον Αγ.Παντελεημονα 50 ετων.

Επειδη καποιοι πουλησαν ακριβα τωρα πρεπει να χρεωθουμαι ολοι σε τιμες ψευτικες τι λογικη ειναι αυτη?

Εγω μπορει να στερηθηκα πολλα για να εχω τα 2 ακινητα και εσυ να τα χαλαγες σε διακοπες και ταξιδια βγαζει πουθενα αυτη η λογικη?

Αυτο που βλεπω ειναι ενα μισος απο διαφορετικες ομαδες εναντιων αλλων(μονο αυτο ειναι το κατορθωμα αυτης της κυβερνησης)απλως για να ψηφιζονται τα τρελλα μετρα και στο τελος να ειμαστε χαμενοι ολοι μεχρι να ερθει η τελειωτικη χρεοκοπια(που θα ερθει ειναι σιγουρο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένω να πω οτι εαν δεν σε συμφέρει κάτι το πουλάς (ειτε ειναι κινητό ειτε ακίνητο δεν υπάρχει διαφορά)... Αγορά υπάρχει και οι τιμές εχουν ξαναπαρει εδω και 6 μήνες την ανηφόρα...

 

τα περι πολιτικής και κυβερνήσεων αστα επι μέρους μιας και απαγορευεται η πολιτική στο φορουμ... Ούε μισος, ουτε τιποτα δε βλέπω εγώ απεναντι σου-ισα ισα κατανοώ οτι ο φόρος αυτός ήταν βαρύς, απλα όταν σας πει κάποιος οτι η φορολογήση της περιουσίας ειναι δίκαιη βλεπετε φαντάσματα (εχθρους, κυβερνήσεις, χρεωκοπίες)...

 

Σε όλο τον κόσμο φορολογούνται τα ακίνητα και μάλιστα βαριά, δεν ειναι δική μας πατέντα... Δειτε τι γίνεται στην ευρώπη... Απλα οι Έλληνες εχουμε το κουσούρι να τα θέλουμε όλα δικά μας και να θελουμε ακινητα θαρρείς και δε μπορούμε να ζήσουμε στο ενοικιο, λες και ειναι ντροπή... Ομοίως θα μπορούσα να παραπονεθώ και εγω για το ενοικιο μου οτι ειναι πολύ, δε πηγα όμως να παρω στεγαστικό για να πληρώνω 100 χρόνια και όταν μου κόψουν το μισθο και αυξήσουν τους φόρους να μην μπορώ να το ξεχρεώσω... Καποιοι το εκαναν - πηραν το ρίσκο, ε ας πληρώσουν τώρα το ρίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένω να πω οτι εαν δεν σε συμφέρει κάτι το πουλάς (ειτε ειναι κινητό ειτε ακίνητο δεν υπάρχει διαφορά).

 

Mα οντως δε πωλουντε...ξέρεις πόσοι προσπαθουν να ξεφορτωθουν παλιά διαμερισματα στο κέντρο και δε μπορουν??

 

Σε όλο τον κόσμο φορολογούνται τα ακίνητα και μάλιστα βαριά, δεν ειναι δική μας πατέντα... Δειτε τι γίνεται στην ευρώπη...

 

Έχει καμία σχέση ο μισθος σου και οι οικονομία σου με των υπολοιπων Ευρωπαίων?

 

Στην Ελλάδα έχουμε πάρει ολα τα φορολογικά κατασκευάσματα δυνατων οικονομιών και τα έχουμε βάλει στη πιο αδυναμη οικονομία και αγορά της Ευρωπης.

Και αντι να παιρνουμε δάνεια για να ανεβάσουμε αυτη την αγορά τα δινουμε σε πανωτοκια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένω να πω οτι εαν δεν σε συμφέρει κάτι το πουλάς (ειτε ειναι κινητό ειτε ακίνητο δεν υπάρχει διαφορά)... Αγορά υπάρχει και οι τιμές εχουν ξαναπαρει εδω και 6 μήνες την ανηφόρα...

 

 

 

Ποια ανηφορα ? Φυσικα και ειναι ΓΤΠΚ το μετρο αφου φορολογει κατι που δεν φερνει εισοδημα ΚΑΙ εχει προγηθει πετσοκομμα μισθων και συνταξεων.Και αυτα τα ''αν δεν εχετε (ξε)πουληστε τα σπιτια σας για να πληρωσετε τους φορους' τα ειπανε και αλλοι , δεν εισαι ο μονος ουτε ο πρωτος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα οντως δε πωλουντε...ξέρεις πόσοι προσπαθουν να ξεφορτωθουν παλιά διαμερισματα στο κέντρο και δε μπορουν??

 

Έχει καμία σχέση ο μισθος σου και οι οικονομία σου με των υπολοιπων Ευρωπαίων?

 

Στην Ελλάδα έχουμε πάρει ολα τα φορολογικά κατασκευάσματα δυνατων οικονομιών και τα έχουμε βάλει στη πιο αδυναμη οικονομία και αγορά της Ευρωπης.

 

 

ξέρεις γιατι δεν πωλούνται; γιατι τα ζητάνε εξευτελιστικά υψηλες τιμές σε σχέση με την αξία τους... κοινως θα βρεις στο ιντερνετ ακίνητα προπολεμικά, του '40 σε οικοδομές χωρις ασανσερ και θερμανση να πωλούνται τα 50 τετραγωνικα 20-30 χιλιαδες ευρώ...

αυτο θα έπρεπε να παει για κατεδάφιση και νέο κτήριο, οχι να πουληθεί 20000 αλλα ετσι όπως ειναι αυτη τη στιγμή η κατασταση στο χώρο των κατασκευών και της οικονομίας γενικότερα - δε κουνιέται φύλλο...

 

με το δευτερο point σου δυστυχώς πρεπει να συμφωνήσω μιας και εχεις δικαιο... αλλα απο κάπου πρεπει να αρχίσουμε...

Ποια ανηφορα ? Φυσικα και ειναι ΓΤΠΚ το μετρο αφου φορολογει κατι που δεν φερνει εισοδημα ΚΑΙ εχει προγηθει πετσοκομμα μισθων και συνταξεων.Και αυτα τα ''αν δεν εχετε (ξε)πουληστε τα σπιτια σας για να πληρωσετε τους φορους' τα ειπανε και αλλοι , δεν εισαι ο μονος ουτε ο πρωτος...

 

μπες δες τα νοικια σε οικοδομές εως 20ετίας που εχουν παει... ψαχνω να αλλαζω σπιτι και ειναι απλησίαστα, πιστεψε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένω να πω οτι εαν δεν σε συμφέρει κάτι το πουλάς (ειτε ειναι κινητό ειτε ακίνητο δεν υπάρχει διαφορά)... Αγορά υπάρχει και οι τιμές εχουν ξαναπαρει εδω και 6 μήνες την ανηφόρα...

 

τα περι πολιτικής και κυβερνήσεων αστα επι μέρους μιας και απαγορευεται η πολιτική στο φορουμ... Ούε μισος, ουτε τιποτα δε βλέπω εγώ απεναντι σου-ισα ισα κατανοώ οτι ο φόρος αυτός ήταν βαρύς, απλα όταν σας πει κάποιος οτι η φορολογήση της περιουσίας ειναι δίκαιη βλεπετε φαντάσματα (εχθρους, κυβερνήσεις, χρεωκοπίες)...

 

Σε όλο τον κόσμο φορολογούνται τα ακίνητα και μάλιστα βαριά, δεν ειναι δική μας πατέντα... Δειτε τι γίνεται στην ευρώπη... Απλα οι Έλληνες εχουμε το κουσούρι να τα θέλουμε όλα δικά μας και να θελουμε ακινητα θαρρείς και δε μπορούμε να ζήσουμε στο ενοικιο, λες και ειναι ντροπή... Ομοίως θα μπορούσα να παραπονεθώ και εγω για το ενοικιο μου οτι ειναι πολύ, δε πηγα όμως να παρω στεγαστικό για να πληρώνω 100 χρόνια και όταν μου κόψουν το μισθο και αυξήσουν τους φόρους να μην μπορώ να το ξεχρεώσω... Καποιοι το εκαναν - πηραν το ρίσκο, ε ας πληρώσουν τώρα το ρίσκο...

Για να τελειωνουμε η φορολογηση της περιουσιας ειναι δικαιη οταν γινεται σωστα και δημοκρατικα οταν κατι αξιζει 10.000 θα πληρωνεις φορο για 10.000 και οχι 80.000 αυτο ειναι κλεψιμο η σκοπιμη φασιστικη φορολογηση .

Θα συμφωνησω οτι εμεις οι Ελληνες ισως λογω οικογενειας μεγαλωσαμε με την αναγκη να εχουμε την δικη μας κατοικια(να μην μας κτυπησει την πορτα κανεις οτι χρωσταμε ενοικια κ.τ.λ) τωρα το οτι καποιοι πηραν δανεια αυτο ηταν ολοκληρο σχεδιο της κυβερνησης(οπως ακριβως εγινε με το χρηματιστηριο οι ιδιοι οι πολιτικοι ελεγαν στον κοσμο να επενδυσει για να τους τα φανε) γιατι να πληρωνεις ενοικιο με αυτο πληρωνεις την δοση ενος δανειου και εχεις σπιτι...αυτο ηταν το σλογκαν για μια δεκαετια κατα την οποια κανεις ειδικα οι πουλημενοι μεγαλοδημοσιογραφοι που τωρα κανουν αντισταση απο την Εκαλη δεν ενημερωσαν τον κοσμο για το τι ερχεται ηταν εσκεμενο.

Δεν βλεπω φαντασματα βλεπω φασιστικες πρακτικες πρεπει νασαι τουλαχιστον χαζος αν δεν το βλεπεις και ναι πιστευω οτι ηδη ειμαστε σε επιλεκτικη χρεοκοπια και με αυτους που κυβερνουν θα ερθει η τελειωτικη μακαρι ναναι γρηγορα δεν με φοβιζει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις γιατι δεν πωλούνται; γιατι τα ζητάνε εξευτελιστικά υψηλες τιμές σε σχέση με την αξία τους... κοινως θα βρεις στο ιντερνετ ακίνητα προπολεμικά, του '40 σε οικοδομές χωρις ασανσερ και θερμανση να πωλούνται τα 50 τετραγωνικα 20-30 χιλιαδες ευρώ...

αυτο θα έπρεπε να παει για κατεδάφιση και νέο κτήριο, οχι να πουληθεί 20000 αλλα ετσι όπως ειναι αυτη τη στιγμή η κατασταση στο χώρο των κατασκευών και της οικονομίας γενικότερα - δε κουνιέται φύλλο...

 

με το δευτερο point σου δυστυχώς πρεπει να συμφωνήσω μιας και εχεις δικαιο... αλλα απο κάπου πρεπει να αρχίσουμε...

 

μπες δες τα νοικια σε οικοδομές εως 20ετίας που εχουν παει... ψαχνω να αλλαζω σπιτι και ειναι απλησίαστα, πιστεψε με...

 

Mα αυτη ειναι η αντικειμενικη τους αξία!!!!!δε μπορουν να τα πουλησουν χαμηλοτερα...μετα σου ζητα το λογο η εφορια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτη ειναι η αντικειμενικη τους αξία!!!!!δε μπορουν να τα πουλησουν χαμηλοτερα...μετα σου ζητα το λογο η εφορια!!

 

ε ας παει η εφορία να μεινει εκει μεσα αν θεωρεί οτι τόσο αξίζουν και ειναι υποπτο το οτι πωλουνται πιο κατω... Δεν ειναι δυνατόν να μεινει φυσιολογικός άνθρωπος εκει μεσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις γιατι δεν πωλούνται; γιατι τα ζητάνε εξευτελιστικά υψηλες τιμές σε σχέση με την αξία τους... 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27198&subid=2&pubid=113314377

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ας παει η εφορία να μεινει εκει μεσα αν θεωρεί οτι τόσο αξίζουν και ειναι υποπτο το οτι πωλουνται πιο κατω... Δεν ειναι δυνατόν να μεινει φυσιολογικός άνθρωπος εκει μεσα...

Thats the point :-)

Κανεις δε θα πάει. Ξέρουν γιατι ψηφισαν τέτοιο νομο.

Ειναι καθαρά ένα άδικο μέτρο που σκοπό έχει απλά να αρπάξει χρήμα ή να χρεωθεί ο κόσμος.

Οι έφοροι δε μπορουν να κάνουν τίποτε. Ξερεις πόσοι πάνε και διαμαρτυρονται για τις αντικειμενικές αξίες σε παμπάλαια σπίτια?

Ουρές κάθε μέρα.

 

Ο σκοπός τέτοιων φορων ειναι συγκεκριμένος. Να επιτευχθουν στόχοι που δε μπορουν να τους πετυχουν διαφορετικά. Δε τους βολευει να καταπολεμησουν τη φοροδιαφυγη. Θα κλεισουν οι μισές εταιρίες αν το κάνουν. Αρα βρηκαν τον ευκολο τροπο. Τι έκανε ο Ελληνας που δεν έκαναν οι άλλοι Ευρωπαιοι? Επενδυε στα ακινητα. Βάρα τα ακίνητα λοιπόν.

Και ας ειναι μέσω δανείων.

 

Το χειρότερο? Η τράπεζα μπορει να σου πάρει το σπίτι, τα χαράτσια ομως τα χρεωνεσαι εσυ :-)

Επιστημονες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...