Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μέλος που έψαχνε το ενφια των γονιών του ας δει τι λέει εδώ http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113318655

 

Για κάθε σύζυγο θα εκδοθεί ξεχωριστό εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ ενώ σε περίπτωση που η σύζυγος δεν διαθέτει δικούς της κωδικούς πρόσβασης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τους κωδικούς του συζύγου.

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι πως τόσα χρόνια η μάνα μου δεν έκανε Ε9 και αυτά τα 2 ακίνητα δεν δηλώνονταν. Ήταν υποχρεωτικό? Λέτε να φάμε κανένα πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι πως τόσα χρόνια η μάνα μου δεν έκανε Ε9 και αυτά τα 2 ακίνητα δεν δηλώνονταν. Ήταν υποχρεωτικό? Λέτε να φάμε κανένα πρόστιμο?

 

μαλλον θα φατε εγω εφαγα να φανταστεις για την γιαγια μου προστιμο οχι επειδη δεν το δηλωσε αλλα γιατι δηλωσε λαθος τετραγωνικα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον θα φατε εγω εφαγα να φανταστεις για την γιαγια μου προστιμο οχι επειδη δεν το δηλωσε αλλα γιατι δηλωσε λαθος τετραγωνικα :(

 

Καλά ρε γαμώτο είναι δυνατόν ο λογιστής να μην δήλωνε 2 ολόκληρα ακίνητα για τόσα χρόνια? Και δεν είναι ότι δεν ξέρει την ύπαρξή τους, το ένα νοικιαζόταν κιολας παλιότερα και το άλλο είναι η πρώτη κατοικία.

Είναι δυνατόν να έχει κάνει κάποιος λογιστής τέτοιο ηλίθιο λάθος?

 

Εκτός αν δεν ήταν απαραίτητο να δηλωθούν αυτά και στο Ε9 και η ανάγκη προέκυψε φέτος για πρώτη φορά λόγω ΕΝΦΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα προσωπικά δεν κατάφερε κανείς να με πείσει ότι πήραμε τα πάνω μας, ούτε έχω ακούσει κάτι τέτοιο από κανέναν από όσους έχω συζητήσει. Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει κάτι τέτοιο. Ok, τοχω ακούσει από υπερήλικους με άνοια και από κομματόσκυλα, αλλά δεν πιστεύω ότι ανήκεις σε καμία από αυτές τις κατηγορίες.

 

Όμως έστω πως έχεις δίκιο, έστω ότι άρχισαν να ανεβαίνουν τα ενοίκια εδώ και κανα χρόνο, σίγουρα είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι ήταν πριν μερικά χρόνια.

 

Τα υπόλοιπα επιχειρήματα μου πάντως δεν τα σχολίασες...

 

 

Δεν είναι σωστός ο συλλογισμός σου. Δεν πουλιέται τίποτα πλέον. Υπάρχει υπερπροσφορά χωρίς καθόλου ζήτηση, ελάχιστες μεταβιβάσεις γίνονται, και αυτές όχι απλά σε χαμηλές αλλά σε εξευτελιστικές τιμές. Έστω ότι πουλήσει κάτι σε εξευτελιστική τιμή, έστω ότι του μένει κάτι αφού πληρώσει υπεραξίες, τι δουλειά θα μπορούσε να κάνει με αυτά τα χρήματα ώστε να του εξασφαλίζει και τα ως προς το ζειν αλλά και την φορολογία των υπολοίπων? Σπάνια πλέον οι επιχειρηματικές προσπάθειες έχουν επιτυχία...

 

 

Όπως και να προσεγγίσεις κάποιο θέμα, ότι συμφέροντα και να έχεις, τα δεδομένα δεν αλλάζουν. Και ένα από τα δεδομένα είναι η άδικη και παράνομη διπλή φορολόγηση των ακινήτων(εισοδήματος-κατοχής).

 

Μια και ανέφερες σε προηγούμενο post τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο και ειδικά στην Ευρώπη, δες το παρακάτω άρθρο:

 

http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1930991

 

Στην τελικη, μια απο τα ιδια ηταν κι εκει, απλα πιο νωρις, κατι αναλογο πηγαν να κανουν κι εκει, και τους σταματησαν τα δικαστηρια. Πιστευω οτι αναλογο δικαστηριο κι εδω πανω κατω τα ιδια θα αποφασισει. Το κακο με εμας ειναι οτι οταν τους συμφερει το γραφουν κανονικα το δικαστηριο και τις αποφασεις του, οπως ηδη εκαναν τοτενες με την εισπραξη απο τη ΔΕΗ οπου επικαλεστηκαν λογους εθνικου συμφεροντος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι πως τόσα χρόνια η μάνα μου δεν έκανε Ε9 και αυτά τα 2 ακίνητα δεν δηλώνονταν. Ήταν υποχρεωτικό? Λέτε να φάμε κανένα πρόστιμο?

 

Πόσα χρόνια τα έχει;

Δεν κάνατε σε λογιστή τις δηλώσεις ε1;

 edit:

 

Καλά ρε γαμώτο είναι δυνατόν ο λογιστής να μην δήλωνε 2 ολόκληρα ακίνητα για τόσα χρόνια? Και δεν είναι ότι δεν ξέρει την ύπαρξή τους, το ένα νοικιαζόταν κιολας παλιότερα και το άλλο είναι η πρώτη κατοικία.

Είναι δυνατόν να έχει κάνει κάποιος λογιστής τέτοιο ηλίθιο λάθος?

 

Εκτός αν δεν ήταν απαραίτητο να δηλωθούν αυτά και στο Ε9 και η ανάγκη προέκυψε φέτος για πρώτη φορά λόγω ΕΝΦΙΑ.

 

Αν νοικιαζόταν,θα υπήρχε στο ε9.

Ο λογιστής σου μπορεί απλά να πάταγε μια ανανέωση της παλιάς δήλωσης,και να μη στο ανέφερε καν.

Κωδικούς taxis έχεις;

Μπες και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια τα έχει;

Δεν κάνατε σε λογιστή τις δηλώσεις ε1;

 

 edit:

 

 

Αν νοικιαζόταν,θα υπήρχε στο ε9.

Ο λογιστής σου μπορεί απλά να πάταγε μια ανανέωση της παλιάς δήλωσης,και να μη στο ανέφερε καν.

Κωδικούς taxis έχεις;

Μπες και δες.

 

Έχω κωδικούς, από εκεί τα βλέπω όλα αυτά.

 

Απ ότι βλέπω:

  • Ε9 υπάρχει για όλα τα χρόνια μόνο για τον πατέρα μου και μόνο για την περιουσία που του αντιστοιχεί.
  • Το ακίνητο που ενοικιαζόταν δηλωνόταν σε ένα Ε2 (που δεν ξέρω τι είναι) της μητέρας μου, μόνο για τα χρόνια που νοικιαζόταν.
  • Η μόνιμη κατοικία δηλώνεται μόνο στο Ε1 ως κατοικία.

Επίσης ο πατέρας μου έχει 67% αναπηρία, δεν ξέρω αν εμπλεκεται κάπως αυτό και αν υπάρχει κάποια απαλλαγή στον συγκεκριμένο φόρο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός που έχεις είναι για το ΑΦΜ του πατέρα σου, ενώ ο ΕΝΦΙΑ βγαίνει στο ΑΦΜ της μάνας σου. Αν δεν έχει ξεχωριστό λογαριασμό ήδη (από τον λογιστή χωρίς να στο πει πχ), θα πρέπει να φτιάξει λογ. στο taxis για να δεις τις λεπτομέρειες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός που έχεις είναι για το ΑΦΜ του πατέρα σου, ενώ ο ΕΝΦΙΑ βγαίνει στο ΑΦΜ της μάνας σου. Αν δεν έχει ξεχωριστό λογαριασμό ήδη (από τον λογιστή χωρίς να στο πει πχ), θα πρέπει να φτιάξει λογ. στο taxis για να δεις τις λεπτομέρειες κτλ.

 

Όχι, ο ΕΝΦΙΑ στο ΑΦΜ του πατέρα αναφέρεται. Δεν έχει φορολογηθεί κανένα περουσιακό στοιχείο της μάνας μου γιατί δεν είναι δηλωμένο σε Ε9.

Και το ερώτημά μου είναι, αν τόσα χρόνια που δεν δηλώνονταν στο Ε9 (αλλά μόνο στο Ε1 η μόνιμη κατοικία και στο Ε2 όταν ενοικιάζοταν το άλλο) αν ήμασταν παράνομοι και έκανε μλκία ο λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε γαμώτο είναι δυνατόν ο λογιστής να μην δήλωνε 2 ολόκληρα ακίνητα για τόσα χρόνια? Και δεν είναι ότι δεν ξέρει την ύπαρξή τους, το ένα νοικιαζόταν κιολας παλιότερα και το άλλο είναι η πρώτη κατοικία.

Είναι δυνατόν να έχει κάνει κάποιος λογιστής τέτοιο ηλίθιο λάθος?

 

Εκτός αν δεν ήταν απαραίτητο να δηλωθούν αυτά και στο Ε9 και η ανάγκη προέκυψε φέτος για πρώτη φορά λόγω ΕΝΦΙΑ.

 

μπορει να εκαναν λαλακια στην εφορεια εμενα μου ειχαν περασει τα ιδια ακινητα δυο φορες ευτηχως ηταν χειρογραφα και ειχα αντιγραφο αλλιως θα ετρωγα και αλλο προστιμω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εκαναν λαλακια στην εφορεια εμενα μου ειχαν περασει τα ιδια ακινητα δυο φορες ευτηχως ηταν χειρογραφα και ειχα αντιγραφο αλλιως θα ετρωγα και αλλο προστιμω.

 

ε τι λλκια? Να έσβησαν το Ε9 για τόσα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαν δηλωθεί ποτέ στο Ε9 (ούτε καν όταν ήταν χειρόγραφο δλδ), ναι, σαφέστατα υπάρχει ένα θέμα, αλλά πολύ χλωμό το κόβω, ειδικά από τη στιγμή που το ένα ενοικιαζόταν κιόλας. Πιθανότερο θεωρώ να υπάρχουν δηλωμένα, απλά να χρειάζεται να φτιάξεις λογ. στο taxis για τη μάνα σου για να έχεις πρόσβαση στα δεδομένα.

 

Στο λέω γιατί εγώ χρειάστηκε να φτιάξω ξεχωριστό λογ. για τη μάνα μου στο taxis πέρσι, καθότι υπήρχε υπόλειπο οφειλής από χαράτσι, το οποίο δεν φαινόταν στον λογ. του πατέρα μου και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να το δούμε. Ο ΕΝΦΙΑ της μάνας μου πχ δεν εμφανίζεται στο λογ. taxis του πατέρα μου (από τον οποίο γίνεται η -κοινή- δήλωση εισοδήματος (Ε1/2/3) αλλά μόνο στο δικό της λογ. στο taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τι λλκια? Να έσβησαν το Ε9 για τόσα χρόνια?

μηπως ξερω εγω αμελησαν να τα περασουν ηλεκτρονικα και υπαρχουν παραπεταμενα σε καποιο φακελο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι είναι δηλωμένη η έγγαμη σχέση τους στην εφορία και πως η μητέρα σου δεν έχει λογαριασμό στο taxis και υποβάλλανε δήλωση μαζί.

 

Το ε2 είναι το έντυπο αναγραφής εισοδημάτων από ακίνητα.

 

Πόσα χρόνια έχει τα σπίτια;Χειρόγραφες υπάρχουν;Ρώτα τους γονείς σου.Αν είχαν δηλωθεί έστω και μία φορά,το πρόβλημα γίνεται ευκολότερο.

 

Ναι,παράνομοι ήσασταν,αλλά για το αν θα υπάρξει πρόστιμο και το ύψος του ,δε γνωρίζω να στο πω.

Πιθανότατα ναι,για εκπρόθεσμη δήλωση.αλλά κατά έτη,έχει υπάρξει δυνατότητα υποβολής χωρίς πρόστιμο..με την εφαρμογή του ΕΤΑΚ αν θυμάμαι καλά,ήταν η μία.

Όλα αυτά,στην περίπτωση που δεν δηλώθηκαν ποτέ.

 

Μη το αφήσεις όμως.Πρώτα στο λογιστή σου,και μετά εφορία.

Επίσης,πριν την επίσκεψη στον έφορο,μαραθώνιο Ξανθόπουλου. :-D

Σε λογικά πλαίσια πάντα,άνθρωπος είναι,αν του μιλήσεις λογικά,ανάλογα θα σου απαντήσει, και θα κόψει το πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαν δηλωθεί ποτέ στο Ε9 (ούτε καν όταν ήταν χειρόγραφο δλδ), ναι, σαφέστατα υπάρχει ένα θέμα, αλλά πολύ χλωμό το κόβω, ειδικά από τη στιγμή που το ένα ενοικιαζόταν κιόλας. Πιθανότερο θεωρώ να υπάρχουν δηλωμένα, απλά να χρειάζεται να φτιάξεις λογ. στο taxis για τη μάνα σου για να έχεις πρόσβαση στα δεδομένα.

 

Στο λέω γιατί εγώ χρειάστηκε να φτιάξω ξεχωριστό λογ. για τη μάνα μου στο taxis πέρσι, καθότι υπήρχε υπόλειπο οφειλής από χαράτσι, το οποίο δεν φαινόταν στον λογ. του πατέρα μου και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να το δούμε. Ο ΕΝΦΙΑ της μάνας μου πχ δεν εμφανίζεται στο λογ. taxis του πατέρα μου (από τον οποίο γίνεται η -κοινή- δήλωση εισοδήματος (Ε1/2/3) αλλά μόνο στο δικό της λογ. στο taxis.

 

Είναι πολύ πιθανό τότε να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και σε ένα.

Όμως αφού ο λογιστής τα υποβάλει ηλεκτρονικά πως δήλωσε Ε9 για την μάνα μου?

Δηλαδή έκανε ηλεκτρονικά το κοινό Ε1 και το Ε9 του πατέρα και έκατσε και έκανε μη ηλεκτρονικά το Ε9? Υπάρχει καταρχάς δυνατότητα μη ηλεκτρονικής δήλωσης πλέον?

 

Για να φτιάξω λογαριασμό και για την μάνα μου χρειάζεται επίσκεψη στην εφορία ή γίνεται και online?

 

μηπως ξερω εγω αμελησαν να τα περασουν ηλεκτρονικα και υπαρχουν παραπεταμενα σε καποιο φακελο

 

Δεν νομίζω, βλέπω Ε9 πολλών ετών.

 

Φαντάζομαι είναι δηλωμένη η έγγαμη σχέση τους στην εφορία και πως η μητέρα σου δεν έχει λογαριασμό στο taxis και υποβάλλανε δήλωση μαζί.

Ναι.

 

Πόσα χρόνια έχει τα σπίτια;Χειρόγραφες υπάρχουν;Ρώτα τους γονείς σου.Αν είχαν δηλωθεί έστω και μία φορά,το πρόβλημα γίνεται ευκολότερο.

30 χρόνια πάνω κάτω...

Βρήκα κάτι παλιά ΕΤΑΚ (που δεν ξέρω τι είναι) και τα έχει δηλωμένα. Παλιά εκτυπωμένα εκκαθαριστικά βρίσκω μόνο Ε1 που δεν φαίνονται. Στο taxisnet όμως στο αρχείο των Ε9 για μερικά χρόνια πίσω έχει μόνο τα περουσιακά στοιχεία του πατέρα μου.

Βέβαια ο λογαριασμός είναι στο ΑΦΜ του πατέρα μου, οπότε μπορεί να συμβαίνει το μπέρδεμα που λέει ο φίλος παραπάνω.

 

Ναι,παράνομοι ήσασταν,αλλά για το αν θα υπάρξει πρόστιμο και το ύψος του ,δε γνωρίζω να στο πω.

Πιθανότατα ναι,για εκπρόθεσμη δήλωση.αλλά κατά έτη,έχει υπάρξει δυνατότητα υποβολής χωρίς πρόστιμο..με την εφαρμογή του ΕΤΑΚ αν θυμάμαι καλά,ήταν η μία.

Όλα αυτά,στην περίπτωση που δεν δηλώθηκαν ποτέ.

Μα τόσα χρόνια μας κάνουν τις δηλώσεις πάντα λογιστές και δεν είχαμε ποτέ την πρόθεση να κρύψουμε κάτι (και είδικά κάτι που φαίνεται τόσο εύκολα). Πώς είναι δυνατόν να έκαναν τέτοια βλακεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα τόσα χρόνια μας κάνουν τις δηλώσεις πάντα λογιστές και δεν είχαμε ποτέ την πρόθεση να κρύψουμε κάτι (και είδικά κάτι που φαίνεται τόσο εύκολα). Πώς είναι δυνατόν να έκαναν τέτοια βλακεία?

 

Είπες στο λογιστή,έχω και αυτό το ακίνητο,τι πρέπει να κάνω;

Κανονικά θα έπρεπε να στο πει αυτός,αλλά για διάφορους λόγους κάποιος μπορεί να έχει τη νοοτροπία "Κάνω ότι μου ζητήσανε και τίποτα παραπάνω".

 

 

Ενιαίο Τέλος Ακινήτων Προσώπων

 

Πότε είναι το τελευταίο ΕΤΑΚ;

Η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται μία φορά, στο έτος που προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

Αν έχουν δηλωθεί,που προφανώς έχουν,σε κάποιο ε9 και δεν έχει γίνει κάποια μεταβολή,δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...