Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

αναθεμα με αν εχει ανοιξει μια εφημεριδα ο δημοσιοκαφρος...αν δεν ειναι μεσίτης ο γραφων...

Χρησιμοποιώντας επίσης το €/τ.μ. παραπλανεί μιας και τα μεγάλα ακίνητα εχουν μικρότερη τιμή ανα τ.μ. σε σχέση με ένα δυάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μέλος που έψαχνε το ενφια των γονιών του ας δει τι λέει εδώ http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113318655

 

Για κάθε σύζυγο θα εκδοθεί ξεχωριστό εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ ενώ σε περίπτωση που η σύζυγος δεν διαθέτει δικούς της κωδικούς πρόσβασης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τους κωδικούς του συζύγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε με αυτούς που είναι εκτός πραγματικότητας,και θεωρούν δίκαιο τον ΕΝΦΙΑ.

 

Η διπλή φορολόγηση ,απαγορεύεται απο το Σύνταγμα.Για αυτό πέρασε ως έκτακτο μέτρο από το Σ.τ.Ε.,ως το 14'.

Αν θέλετε να διαμαρτυρηθείτε για κάτι οι μη ιδιοκτήτες,κάντε το για την έκπτωση φόρου που δίνουν οι τόκοι των δανείων.Ή έδιναν,μου φαίνεται καταργήθηκε και αυτό.

 

Οι κατοικίες δεν πωλούνται,γιατί οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια,και ο κόσμος δεν είναι πρόθυμος να δανειστεί επίσης.

Η αντικειμενική αξία χρησιμεύει μόνο στον υπολογισμό φόρων,και αποτελεί κομμάτι της οικονομικής πολιτικής.Γενικότερα.

Όταν αυτή είναι μεγαλύτερη από την πραγματική ,ο υπολογισμός κρίνεται άδικος.

 

Pavlidi,που κοιτάς για σπίτι;Γιατί στο Ίλιον,35 τμ 1ος,του 10', έχουν 200 ευρώ.Σε πιο φθηνές περιοχές,έχει τριάρια με 250.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε με αυτούς που είναι εκτός πραγματικότητας,και θεωρούν δίκαιο τον ΕΝΦΙΑ.

 

Η διπλή φορολόγηση ,απαγορεύεται απο το Σύνταγμα.Για αυτό πέρασε ως έκτακτο μέτρο από το Σ.τ.Ε.,ως το 14'.

Αν θέλετε να διαμαρτυρηθείτε για κάτι οι μη ιδιοκτήτες,κάντε το για την έκπτωση φόρου που δίνουν οι τόκοι των δανείων.Ή έδιναν,μου φαίνεται καταργήθηκε και αυτό.

 

Οι κατοικίες δεν πωλούνται,γιατί οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια,και ο κόσμος δεν είναι πρόθυμος να δανειστεί επίσης.

Η αντικειμενική αξία χρησιμεύει μόνο στον υπολογισμό φόρων,και αποτελεί κομμάτι της οικονομικής πολιτικής.Γενικότερα.

Όταν αυτή είναι μεγαλύτερη από την πραγματική ,ο υπολογισμός κρίνεται άδικος.

 

Pavlidi,που κοιτάς για σπίτι;Γιατί στο Ίλιον,35 τμ 1ος,του 10', έχουν 200 ευρώ.Σε πιο φθηνές περιοχές,έχει τριάρια με 250.

υπάρχει ακομα η εκπτωση φόρου

 

ε οχι και 35 τετραγωνικα και στο ίλιον 200€... 

55-60 τετραγωνικα του 95 και μετα στο μαρουσι και ζητάνε 400 κατ ελάχιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβγαλα μια τιμή από την κούτρα μου,ρε αδερφέ..

Σπίτι ψάχνεις,θέλει υπομονή να βρεις το "καλό".

Ό,τι θέλει ζητάει ο καθένας.

Δίπλα από το πάρκο Τρίτση,γκαρσονιέρα 3ου του '09 αν θυμάμαι καλά,με βεραντάρα,το είχα βρει 180 ευρώ.Νοικιάστηκε την επόμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που δεν εχω απολύτως τίποτα γιατι να πρέπει να στερηθώ κατι (που στερήθηκα μειωση του μισθού μου + πολλα άλλα νταβατζιλίκια) και εσυ που εχεις ακίνητα να μη στερηθείς κατι και για αυτα;

Εσύ έχεις το μισθό σου, ο ιδιοκτήτης ακινήτων δεν έχει απαραίτητα εισοδήματα από αυτά ώστε να στερηθεί κάτι και για αυτά...

 

Έστω στην περίπτωση που ένα ακίνητο δίνει εισόδημα, να τι στερήθηκε ο ιδιοκτήτης:

Το εισόδημα από ακίνητα έχει μειωθεί.

Η φορολογία για το εισόδημα από ακίνητα έχει αυξηθεί.

Η αξία των ακινήτων του έχει καταρρεύσει, και το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχουν υποψήφιοι αγοραστές.

 

ΥΓ

Αν το δούμε κάπως αλλιώς, είσαι από τους προνομιούχους. Εσένα απλά σου μειώθηκε ο μισθός, άλλοι έχασαν εντελώς τη δουλειά τους και δεν μπορούν να βρουν άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβγαλα μια τιμή από την κούτρα μου,ρε αδερφέ..

Σπίτι ψάχνεις,θέλει υπομονή να βρεις το "καλό".

Ό,τι θέλει ζητάει ο καθένας.

Δίπλα από το πάρκο Τρίτση,γκαρσονιέρα 3ου του '09 αν θυμάμαι καλά,με βεραντάρα,το είχα βρει 180 ευρώ.Νοικιάστηκε την επόμενη..

προφανώς και δεν εβγαλες τιμή απο τη κουτρα σου, απλα δεν ειμαι φοιτητης για να παω σε γκαρσονιέρα κι ας ειναι με 200€ αλλα ταυτόχρονα δε με εξυπηρετεί/δε μου αρεσει το ίλιον (όπως σε πολλούς, δικαιωμα του καθενός)...

 

για μια φυσιολογική περιοχή (δε σου λεω κολωνάκι ή καστρί) όπως το Ν. Ηρακλειο ή το Μαρούσι οι τιμές εχουν ανέβει κατακόρυφα, για τις φοιτητοπεριοχές τα ενοικια ειναι σε τιμές πριν το 2010... και μετα μιλαμε για τον ΕΝΦΙΑ, ο ενφια αδικει αυτούς που τα εχουν ξενοίκιαστα ή σε ακυρες περιοχές (σα το παλικάρι με το κτισμα στο χωριο που δε παταει και δεν κατοικει ανθρωπος με τα χαλια που εχει)... Για εναν που εχει μια οικοδομη ολοκληρη στου ζωγραφου ειναι οτι πιο δικαιο με τα νοικια που εισπρατει...

Εσύ έχεις το μισθό σου, ο ιδιοκτήτης ακινήτων δεν έχει απαραίτητα εισοδήματα από αυτά ώστε να στερηθεί κάτι και για αυτά...

 

Έστω στην περίπτωση που ένα ακίνητο δίνει εισόδημα, να τι στερήθηκε ο ιδιοκτήτης:

Το εισόδημα από ακίνητα έχει μειωθεί.

Η φορολογία για το εισόδημα από ακίνητα έχει αυξηθεί.

Η αξία των ακινήτων του έχει καταρρεύσει, και το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχουν υποψήφιοι αγοραστές.

 

ΥΓ

Αν το δούμε κάπως αλλιώς, είσαι από τους προνομιούχους. Εσένα απλά σου μειώθηκε ο μισθός, άλλοι έχασαν εντελώς τη δουλειά τους και δεν μπορούν να βρουν άλλη...

 

μα δεν εχει μειωθεί, ξαναανεβηκε κατακόρυφα απο το δευτερο εξάμηνο του '13 που μας εκαναν να πιστεψουμε οτι πηραμε τα πανω μας... Μη ξεγελιόμαστε...

 

και στο κάτω κατω ο ιδιοκτήτης ακινήτων αν περιμένει να ζήσει απο αυτά ειναι λάθος... να πουλήσει το ένα να κανει μια δουλειά ή να ζήσει... κυνικό ή οχι δε ξερω, λογικό μου φαινεται και αυτό θα έκανα αν ημουν στη θέση του... απλα ξαναλεω τα θελουμε ολα στο πιατο...

 

 

Εν πασει περιπτώση, ας συμφωνήσουμε οτι (με ορισμένους) διαφωνούμε... Ειναι θέμα διαφορετικής προσσέγισης και γιατί οχι διαφορετικών συμφερόντων... Ας μην κάνουμε highjack στο θέμα που κάποιοι μπορει να εχουν αναγκη να ρωτήσουν κάτι πιο σχετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εν πασει περιπτώση, ας συμφωνήσουμε οτι (με ορισμένους) διαφωνούμε... Ειναι θέμα διαφορετικής προσσέγισης και γιατί οχι διαφορετικών συμφερόντων... Ας μην κάνουμε highjack στο θέμα που κάποιοι μπορει να εχουν αναγκη να ρωτήσουν κάτι πιο σχετικό...

 

Εγώ απ'οτι κατάλαβα είναι θέμα εκδίκησης. Σκέφτεσαι "αφού εγώ δεν έχω κάποιο σπίτι και αναγκάζομαι να πληρώνω νοίκι κάθε μήνα, ας πληρώσουν κάτι και αυτοί που έχουν σπίτια".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι δικαίωμα σου,απλά για Ίλιον και περίχωρα έψαξα πρόσφατα.

Το Μαρούσι πάντως δεν είναι φυσιολογική περιοχή για μισθωτό των 480 ευρώ.

Ο λόγος που ανέβηκαν οι τιμές,είναι πως ο Αντωνάκης έριξε τις αντικειμενικές εκεί,στις φτωχογειτονιές.Φιλοθέη ,Μαρούσι ,Κηφισιά.

 

Και αυτός που το νοικιάζει,φορολογείται.

Και αυτός που ιδιοκατοικεί,φορολογείται.

Ο ΕΝΦΙΑ,είναι παράνομος,είναι διπλή φορολόγηση,ακόμα και με αυτή την εκτελεστική εξουσία.

 

Ας μη το ξανασυζητήσουμε.Είσαι λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι δικαίωμα σου,απλά για Ίλιον και περίχωρα έψαξα πρόσφατα.

Το Μαρούσι πάντως δεν είναι φυσιολογική περιοχή για μισθωτό των 480 ευρώ.

Ο λόγος που ανέβηκαν οι τιμές,είναι πως ο Αντωνάκης έριξε τις αντικειμενικές εκεί,στις φτωχογειτονιές.Φιλοθέη ,Μαρούσι ,Κηφισιά.

 

Και αυτός που το νοικιάζει,φορολογείται.

Και αυτός που ιδιοκατοικεί,φορολογείται.

Ο ΕΝΦΙΑ,είναι παράνομος,είναι διπλή φορολόγηση,ακόμα και με αυτή την εκτελεστική εξουσία.

 

Ας μη το ξανασυζητήσουμε.Είσαι λάθος.

 

Το μαρουσι μια χαρα περιοχή ειναι για εναν αξιοπρεπώς εργαζόμενο σε εκεινη την περιοχή... Δε θα παω να νοικιάσω στη δραπετσώνα και στο περιστέρι επειδη απλα ειναι χαμηλότερου επιπέδου και εχουν φθηνότερα ενοίκια ωστε να να τρωω σε βενζίνες και ώρες μετακίνησης... Επιπλέον, κρίνω τις τιμές στην ιδια περιοχή σε βαθος χρόνου, δεν εχει νόημα να συγκρίνουμε μαρούσι με ίλιον (που και στο ιλιιον 35τμ 200€ ειναι ακριβα)

 

Το οτι δε συμφωνεις και δε σε συμφερει αυτό που λεω δε σημαινει οτι ειμαι λάθος... Θεωρω οτι πρεπει και καλα κανουν και φορολογούν οποιον εχει περιουσία-όπως και αν τη διαχειρίζεται, είτε αυτός ειναι ενας αγνωστος οπως εσυ, είτε οι γονείς μου.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αρνήθηκε κανεις τη φορολογηση. Το τρόπο κ τα υπερογκα ποσα που ζητανε σχολιαζουμε. Δε μπορουν να μας φορολογουν σα Γερμανούς δεν εχουμε την ιδια οικονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επιπλέον, κρίνω τις τιμές στην ιδια περιοχή σε βαθος χρόνου, δεν εχει νόημα να συγκρίνουμε μαρούσι με ίλιον (που και στο ιλιιον 35τμ 200€ ειναι ακριβα)

 

 

 

Αυτο δεν λεει τιποτα.Ενταξει μια περιοχη μπορει να ειναι πιο ακριβη για α β λογους ,οι ιδιοκτητες αντιστοιχως πιο ευκαταστατοι , αρα με μεγαλυτερο περιθωριο να αντεξουν την κριση και να μην αφησουν να κατρακυλησουν οι τιμες .Και ? Απο αυτο θα β γει γενικοτερο συμπερασμα για την αγορα ακινητων , ποσο μαλλον για ενα φορο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαρουσι μια χαρα περιοχή ειναι για εναν αξιοπρεπώς εργαζόμενο σε εκεινη την περιοχή... Δε θα παω να νοικιάσω στη δραπετσώνα και στο περιστέρι επειδη απλα ειναι χαμηλότερου επιπέδου και εχουν φθηνότερα ενοίκια ωστε να να τρωω σε βενζίνες και ώρες μετακίνησης... Επιπλέον, κρίνω τις τιμές στην ιδια περιοχή σε βαθος χρόνου, δεν εχει νόημα να συγκρίνουμε μαρούσι με ίλιον (που και στο ιλιιον 35τμ 200€ ειναι ακριβα)

 

Το οτι δε συμφωνεις και δε σε συμφερει αυτό που λεω δε σημαινει οτι ειμαι λάθος... Θεωρω οτι πρεπει και καλα κανουν και φορολογούν οποιον εχει περιουσία-όπως και αν τη διαχειρίζεται, είτε αυτός ειναι ενας αγνωστος οπως εσυ, είτε οι γονείς μου.-

 

Για αρχή ,το Ίλιον είναι από τις ακριβότερες περιοχές στη Δ.Αθήνα.Αν θεωρείς 200 ευρώ πολλά για καινούρια γκαρσονιέρα στην Αθήνα,ψάξε την αγορά καλύτερα.

 

Πάμε πάλι όμως.Η περιουσία φορολογείται ήδη .

Το Σύνταγμα απαγορεύει τη διπλή φορολόγηση.Για καλό,και προφανή,λόγο.Η διπλή φορολόγηση,επίσης,είναι παράνομη ,ανά τον κόσμο.Η Β.Κορέα μπορεί να αποτελεί εξαίρεση.

Δεν έχει να κάνει με το τι με συμφέρει ή με τι συμφωνώ.

Έχει να κάνει με το τι προστάζει το θεμελιώδες νομικό πλαίσιο.

 

Αν εσύ θεωρείς πως πρέπει να φορολογήσε δύο φορές για το ίδιο έσοδο,σου ξαναλέω πως η πεποίθησή σου εναντιώνεται ,όχι μόνο στην κοινή λογική,αλλά και στον ίδιο το Σύνταγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν εχει μειωθεί, ξαναανεβηκε κατακόρυφα απο το δευτερο εξάμηνο του '13 που μας εκαναν να πιστεψουμε οτι πηραμε τα πανω μας... Μη ξεγελιόμαστε...

Ούτε εμένα προσωπικά δεν κατάφερε κανείς να με πείσει ότι πήραμε τα πάνω μας, ούτε έχω ακούσει κάτι τέτοιο από κανέναν από όσους έχω συζητήσει. Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει κάτι τέτοιο. Ok, τοχω ακούσει από υπερήλικους με άνοια και από κομματόσκυλα, αλλά δεν πιστεύω ότι ανήκεις σε καμία από αυτές τις κατηγορίες.

 

Όμως έστω πως έχεις δίκιο, έστω ότι άρχισαν να ανεβαίνουν τα ενοίκια εδώ και κανα χρόνο, σίγουρα είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι ήταν πριν μερικά χρόνια.

 

Τα υπόλοιπα επιχειρήματα μου πάντως δεν τα σχολίασες...

 

και στο κάτω κατω ο ιδιοκτήτης ακινήτων αν περιμένει να ζήσει απο αυτά ειναι λάθος... να πουλήσει το ένα να κανει μια δουλειά ή να ζήσει... κυνικό ή οχι δε ξερω, λογικό μου φαινεται και αυτό θα έκανα αν ημουν στη θέση του... απλα ξαναλεω τα θελουμε ολα στο πιατο...

Δεν είναι σωστός ο συλλογισμός σου. Δεν πουλιέται τίποτα πλέον. Υπάρχει υπερπροσφορά χωρίς καθόλου ζήτηση, ελάχιστες μεταβιβάσεις γίνονται, και αυτές όχι απλά σε χαμηλές αλλά σε εξευτελιστικές τιμές. Έστω ότι πουλήσει κάτι σε εξευτελιστική τιμή, έστω ότι του μένει κάτι αφού πληρώσει υπεραξίες, τι δουλειά θα μπορούσε να κάνει με αυτά τα χρήματα ώστε να του εξασφαλίζει και τα ως προς το ζειν αλλά και την φορολογία των υπολοίπων? Σπάνια πλέον οι επιχειρηματικές προσπάθειες έχουν επιτυχία...

 

Εν πασει περιπτώση, ας συμφωνήσουμε οτι (με ορισμένους) διαφωνούμε... Ειναι θέμα διαφορετικής προσσέγισης και γιατί οχι διαφορετικών συμφερόντων... Ας μην κάνουμε highjack στο θέμα που κάποιοι μπορει να εχουν αναγκη να ρωτήσουν κάτι πιο σχετικό...

Όπως και να προσεγγίσεις κάποιο θέμα, ότι συμφέροντα και να έχεις, τα δεδομένα δεν αλλάζουν. Και ένα από τα δεδομένα είναι η άδικη και παράνομη διπλή φορολόγηση των ακινήτων(εισοδήματος-κατοχής).

 

Μια και ανέφερες σε προηγούμενο post τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο και ειδικά στην Ευρώπη, δες το παρακάτω άρθρο:

 

http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1930991

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουω απο πολλους και το θεωρω λιγο παραλογο να μην πληρωνεις φορο για ενα σπιτι που δεν μενεις οκ να μην πληρωνουν φορο για την πρωτη κατοικια αυτο το θεωρω λογικο και επρεπε να γινεται αλλα ενας που εχει 2-3-4 σπιτια πρεπει να πληρωσει στην τελικη αν δεν μπορει να τα πουλησει ας τα χαρησει στο κρατος ξερω εγω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...