Προς το περιεχόμενο

Life Is Strange


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το ξεκαθαρισμα πάντως το θέμα του γραψιματος δεν είναι υποκειμενικο, είναι αντικειμενικο και στο παρόν παιχνίδι είναι (με πολύ στοργή και προδερμ) "χαλαρό" με την πολύ κακή έννοια. Ένα παιχνίδι (που λέει ο λόγος ντε) που βασίζεται 100% στην ιστορία και αφήγηση του τότε πρέπει να έχει και υψηλοτατο επίπεδο γραψιματος και διάλογο.

 

Ε λοιπόν τίποτα άλλο δεν με πείραξε στο παιχνίδι όσο αυτό. Δεν με πείραξε το πασιφανες κορταρισμα για τα μηνύματα που είπε και ο orgios (big brother, money is bad, no more bullying κτλ κτλ) ακόμα και όταν στα χωνουν στο στόμα με το στανιο από το πουθενά, δεν με πείραξε το άθλιο ui που πιο πολύ σε ενοχλεί παρά σε βοηθάει, δεν με πείραξε το ότι το όλο artwork και παρουσίαση είναι φουλ χιπστεραδικο. Όχι, με ενόχλησε ότι η αφήγηση, το γράψιμο και οι διάλογοι μοιάζουν να έγιναν από δεκαπενταχρονο. Έχω παίξει αμερικανιες μπαμ μπούμ με πολύ καλύτερα τα παραπάνω και με gameplay κανονικό.

 

Αδικαιολογητο το συγκεκριμένο όταν μόνο αυτό πρέπει να κάνει καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν λέω οτι είναι απαραίτητα κακό (αν και ειναι τόσο εμφανές που δεν μου αρεσει) , απλά λέω οτι το target group του είναι συγκεκριμένο.

 

Για να απαντήσω διαφορετικά , αν είχα εφηβη κόρη ή κανα γιό στην εφηβεία ναι θα τους το πρότεινα...

 

Ακόμα κι έτσι να είναι (που αμφιβάλλω, γιατί το 14 target group παίζει σε smartphones/tablets, όχι PC/consoles), πάλι δεν λέει κάτι κάτι άμα σ' αρέσει ένα παιχνίδι. Και για την Nintendo λένε ότι έχει kiddies target group (στερεότυπο)...

 

Προσωπικά μ' αρέσε η επιστημονική βάση του story (chaos theory/butterfly effect) και τι ανατροπές μπορούν να γίνουν βάσει αυτού...

 

Τώρα για τα συμπαρομαρτυρούντα (μηνύματα κλπ.), τα έχω συνηθίσει πλέον και απλά τα προσπερνάω, αλλιώς θα πρέπει να κόψω τελείως το gaming και γενικά το entertainment.

@Ikaruga

 

Το "false sense of choice" πως το εννοείς ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι το παιχνίδι εμφανεστατα προσπαθεί να χτίσει ότι και το mass effect 3 πριν από αυτό, ότι και καλά όλες οι επιλογές σου μετράνε και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα παίξει το ίδιο θέμα με το mass effect 3. Αν κάνω λάθος διορθώστε με (και αν ισχύει το αντίθετο πραγματικά kudos και λάθος μου) αλλά τα εμπειρα μου μάτια διακρίνουν το πραγματικό genuine sense of choice Από το false sense of choice. Στο παιχνίδι αυτό ψιλό διακρίνω το δεύτερο.

 

Βέβαια όπως είπα αν το γράψιμο, η αφήγηση και οι διάλογοι είναι υψηλού επιπέδου συγχωρώ πολλά σε σημείο που ακόμα και σοβαρά προβλήματα να τα παραβλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να αναφερω οτι παιζει νομιζω ιστορια χαμηλοτερη τιμη για την Limited edition του εν λογω παιχνιδιου στα 15.90 απο Public http://www.public.gr/product/gaming/games/pc-games/life-is-strange-limited-edition-pc-game/prod7710446pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mass Effect?! Ikagura έχεις παίξει Teltale game?! Το ξαναλέω το game είναι copy paste, ακόμα και οι επιλογές είναι έτσι όπως λες και για αυτό έχω αναφέρει ότι το replayability είναι μηδενικό.

 

Παντως να αναφερω οτι παιζει νομιζω ιστορια χαμηλοτερη τιμη για την Limited edition του εν λογω παιχνιδιου στα 15.90 απο Public http://www.public.gr/product/gaming/games/pc-games/life-is-strange-limited-edition-pc-game/prod7710446pp/

 

Dude γιατί εγώ βλέπω άλλες τιμές (το ίδιο και στο Deus Ex thread)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude γιατί εγώ βλέπω άλλες τιμές (το ίδιο και στο Deus Ex thread)?

Γιατι ηταν τιμες που ισχυαν μεχρι εχτες για μια μερα,παραβλεψη μου που δεν το ανεφερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mass Effect?! Ikagura έχεις παίξει Teltale game?! Το ξαναλέω το game είναι copy paste, ακόμα και οι επιλογές είναι έτσι όπως λες και για αυτό έχω αναφέρει ότι το replayability είναι μηδενικό.

 

 

Οχι δεν έχω ασχοληθεί με παιχνίδια της telltales και ούτε πρόκειται γιατί είναι απλά interactive movies και τίποτε παραπάνω. Αυτό εδώ απλά επειδή μιλάνε ότι και καλά πρόκειται για παιχνίδι στο ίδιο μήκος κύματος με το longest journey εεεε τι να κάνω το τίμησα και απλά απογοητεύτηκα. Next game τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν έχω ασχοληθεί με παιχνίδια της telltales και ούτε πρόκειται γιατί είναι απλά interactive movies και τίποτε παραπάνω. Αυτό εδώ απλά επειδή μιλάνε ότι και καλά πρόκειται για παιχνίδι στο ίδιο μήκος κύματος με το longest journey εεεε τι να κάνω το τίμησα και απλά απογοητεύτηκα. Next game τώρα. 

Δεν ξερω ποιοι μιλανε και λενε οτι το Life is strange εχει σχεση με το Longest journey αλλα λενε χαζομαρες.

 

Το παιχνιδι οπως αναφερθηκε ειναι το ιδιο στυλ με παιχνιδια της Telltakes και εν μερη με το Until Dawn του ps4.

Και για του λογου το αληθες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι games που πρέπει να τα τελειώσεις για να κρίνεις, ούτε εμενα μου αρέσει το είδος αλλα όταν έπαιξα το πρώτο TWD κόλλησα και έπαιξα τα πάντα από εκεί και μετά, φυσικά βοηθησε ότι ήμουν ήδη fan του TV series.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εμπειρα σου μάτια πάντως δεν κατάλαβαν τι είδος ήταν το παιχνίδι οπότε ίσως θέλουν λίγη εξάσκηση! :P

 

Δεν είδα καθόλου κανένα βίντεο γιατί εκνευρίζομαι με τα spoilers. Μόνο διαβάζω. Πουθενά δεν διάβασα ότι το παιχνίδι δεν είναι adventure. Αν έβλεπα ότι το πράγμα είναι απλά περπατάω και που και που κάνω και καμιά επιλογή/qte δεν υπήρχε περίπτωση να έκανα την κίνηση. Longest journey διάβαζα, ίδιο σκηνικό, nerd ήρωας κτλ κτλ και έπεσα στην παγίδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 8 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το τελειωσα προχτες. Νταξει καλο ηταν,αλλα υπηρχαν σημεια που πηγαινε παναργα και ειχα ψιλοβαρεθει. Θα σκεφτω αν θα παρω την συνεχεια σε καποιο καλο deal. Το τελευταιο επεισοδειο επισης με κουρασε,το 4ο ηταν με διαφορα το καλυτερο νομιζω.

 

7.5/10 απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Έκατσα και το τερμάτισα το παιχνίδι μια και το είχαν στο gamepass του XBOX.

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, μια εφηβική ιστοριούλα με μηνύματα κατά του bullying και κλισεδιές. Αμφιβάλλω ότι οι αποφάσεις που παίρνεις στο παιχνίδι επηρεάζουν τρομερά την εξέλιξή του, αφού ότι κι αν κάνεις θα φτάσεις τελικά από το σημείο Α στην αρχή στο Β στο τέλος, με τη διαφορά ότι θα έχεις διαφορετικό βιντεάκι τερματισμού ανάλογα με την τελική απόφαση.

Επίσης κατά τη γνώμη μου το μπέρδεψαν λίγο το σενάριο με όλα τα αλλεπάλληλα time travels.

Γραφικά πολύ καλά, lipsync κακό, σε κάποια φάση μιλούσε η Max και το στόμα της ήταν ερμητικά κλειστό (μάλλον bug).

Παιχνίδι καθαρά για να χαλαρώσεις στον καναπέ, τρώγοντας πατατάκια και ακούγοντας τη μουσικούλα του. Replay value 0 κατά τη γνώμη μου.

Γενικά 7/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...