Προς το περιεχόμενο

Life Is Strange


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες βραδυ τελειωσα το Life is Strange, και για να πω την αληθεια ειμαι λιγακι μπερδεμενος κι εχω αποριες προς επιλυση...! Και για να πω ακομη μια αληθεια δεν το τελειωσα ακριβως... Εχω αφησει την τελικη αποφαση.

 

 

 

 

Ο τροπος που αντιμετωπισα αυτο το -καταπληκτικο κατ'εμε- παιχνιδι ειναι οτι επαιρνα ολες τις αποφασεις αμεσως, σαν να ημουν εγω ο πρωταγωνιστης, και τις περισσοτερες φορες σαν να μη εχω τη δυνατοτητα του rewind. Σπανια το χρησιμοποιησα στις αποφασεις, κι αυτες γιατι καπου το εχανα απο το πολυ μπλα μπλα...

 

Εδω ομως, στην τελικη αποφαση, δεν ξερω τι να κανω. Και πραγματικα μπερδευτηκα γιατι τελειωνει εντελως "ξαφνικα". Θα μπορουσε να ειχε κυλησει πολυ ωραιοτερα η ιστορια και ειναι σαν να μην εχει ποιοτικα καμια σχεση με τα προηγουμενα 4 επεισοδια. Δεν ειναι ομως τοσο η αποφαση που πρεπει να παρω, αλλα ειναι πολυ περισσοτερο το οτι ξενερωσα στο τελευταιο επεισοδιο... Ουσιαστικα δεν κανεις τιποτα... Ολα οδηγουν εκει, εφοσον ειναι αληθινος ο τυφωνας.

 

Επισης, αρχικα, νομιζα πως μπορουσε να γυρισει στο παρελθον μονο μεσω φωτογραφιας στην οποια βρισκοταν η ιδια και οχι οπως στο τελος με την πεταλουδα. Κι ακομη νομιζα πως γυριζοντας στο παρελθον ειχε μνημη (και ισως μεταφυσικες δυναμεις) μονο για ενα συγκεκριμενο συμβαν ή χρονικο οριο και στη συνεχεια ξανα οταν βρισκοταν στο σημερα (εννοω στην πρωτη ημερολογιακα ημερα που γνωριζουμε τη Max κι αυτη με τη σειρα της τις δυναμεις της). Ειχα την εντυπωση δηλαδη οτι, στην περιπτωση του William για παραδειγμα, γυριζει στο παρελθον εχοντας τις δυναμεις της και μνημη απο το μελλον μονο για να αλλαξει το συγκεκριμενο συμβαν.

 

Οπως ειπα, το παιχνιδι ειναι καταπληκτικο, αλλα...

1) Γιατι απλα δεν ειδοποιει τους υπολοιπους για τον τυφωνα, αλλα και γιατι δεν "ειδοποιουνται" απο μονοι τους μεσω των οιωνων; Τουλαχιστον θα υπηρχε μονο υλικη καταστροφη. Επισης θα ειχε αποδοθει δικαιοσυνη.

2) Αν δεν μπορει να σταματησει τον τυφωνα, πως τα καταφερνει να το κανει "θυσιαζοντας" τη Chloe; Εχει ηδη χρησιμοποιησει τις δυμαμεις της (η Max), οποτε το οραμα της θα πρεπει να βγει αληθινο...

3) Γιατι δε γυριζει ξανα στην εποχη που ειναι ζωντανος ο William, ωστε να σωσει τη ζωη του, και να αποτρεψει το συμβαν που αφηνει αναπηρη την κολλητη της ή τουλαχιστον στις μερες που ηταν ζωντανη η Rachel;

4) Εφοσον μπορει εξαρχης να γυρισει πισω στο χρονο γιατι απλα δε σταματαει τον Nathan πριν μπει στις τουαλετες ή να βρει τη Chloe μολις η Max βγει απο την αιθουσα;

 

Για μενα το τελευταιο επεισοδιο μου φανηκε αρκετα προχειρο και χαλασε ολη την υπολοιπη ιστορια. Επισης δε θα επρεπε να γυριζει στο παρελθον μεσω οπιασδηποτε φωτογραφιας (μονο σε οσες βρισκοταν η ιδια) και σε αυτες τις περιπτωσεις θα επρεπε να εχει δυναμεις και μνημη απο το μελλον μονο προσωρινα, μεχρι δηλαδη να αλλαξει ενα συγκεκριμενο συμβαν και να τις αποκτουσε παλι τη μερα του οραματος. Γιατι ετσι, αφου συνεχιζει και εχει τις δυμανεις τις, θα μπορουσε να κανει rewind μεχρι να σωσει τη Chloe απο το ατυχημα. Επισης ολα τα σχετικα με τις δυναμεις, θα επρεπε να εχουν αποσαφηνιστει απο το παιχνιδι και να υπαρχει οριο για το ποσες φορες θα μπορουσες να τις χρησιμοποιησεις μεσα σε ενα χρονικο διαστημα.

 

 

 

Θα μπορουσε να ειναι ενα απιστευτα απιστευτο παιχνιδι...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς χρόνια πολλά με υγεία. Θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου σύμφωνα με αυτά που πιστεύω εγώ :)

 

 

1) Το να ειδοποιήσεις μια ολόκληρη πόλη για έναν τυφώνα ενώ είσαι ένα "everyday" κοριτσάκι (για τα μάτια των υπολοίπων τουλάχιστον) δεν είναι και ότι πιο απλό. Προφανώς και δεν μπορεί να πείσει τους πάντες να μεταναστεύσουν επειδή αυτή είχε ένα όραμα. Θα την περάσουν όλοι για τρελή.

 

2) Θυσιάζοντας την Chloe στην ουσία είναι σαν να μην έχει χρησιμοποιήσει καθόλου τη δύναμη που της δόθηκε. Η αιτία όλων των περίεργων φαινομένων είχε να κάνει με την Max η οποία ανακατευόταν στο χρόνο αλλάζοντας το μέλλον ορισμένων ατόμων. Στην ουσία εδώ το παιχνίδι σου τονίζει πως κανείς δεν μπορεί να αλλάξει την μοίρα χωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις. 

 

3) Εσύ ο ίδιος είπες ότι όταν επέστρεφε σε μια ανάμνηση της μέσω μιας φωτογραφίας, είχε ένα συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο για να αλλάξει τα γεγονότα. Η Chloe έπαθε το ατύχημα αρκετά μετά από ότι ήταν γραφτό να πεθάνει ο πατέρας της οπότε δεν μπορεί να αποτρέψει κάτι τέτοιο. Αλλά ακόμη και να μπορούσε, μπορεί να δημιουργόνταν άλλες επιπλοκές. Δεν μπορεί να είναι όλα ρόδινα.

 

4) Ακριβώς ότι είπα στην 2η πρόταση στο 3. Αν έκανε αυτό πάλι κάτι θα άλλαζε και δεν θα σκοτωνόταν η Chloe. Επομένως μπορεί να είχαμε άλλες επιπλοκές. Το πεπρομένο της Chloe είναι να σκοτωθεί εκεί στις τουαλέτες. Αλλάζοντας το, παίζει με το χωροχρόνο και γίνονται όλα μπάχαλο (αν και δεν υπάρχει σαφής εξήγηση ούτε λογική για το πως μια τέτοια αλλαγή επιφέρει αλλαγές στα καιρικά φαινόμενα και προκαλείται ο ανεμοστρόβιλος).

 

Όσον αφορά την δύναμη της Chloe να επιστρέφει στο παρελθόν με τις φωτογραφίες: Πιστεύω πως δεν πρέπει να επιστρέψει σε μια φωτογραφία στην οποία φαίνεται η ίδια, αλλά σε μια που απλά ήταν παρούσα και έχει ανάμνηση. Πχ ακόμη και αν έβρισκε μια φωτογραφία ακριβώς την μέρα που η Chloe θα πάθαινε το ατύχημα (εφόσον είχε σωθεί ο πατέρας), δεν θα μπορούσε να επιστρέψει εκεί αν τη στιγμή που τραβήχτηκε η φωτογραφία η Max είχε ήδη μεταναστεύσει και ζούσε μακριά από την Arcadia Bay.

 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα. Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον η ανάλυση του παιχνιδιού και σηκώνει πολύ συζήτηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Games με 0 replay-ability δεν είναι για ράφι imho, το game είναι παρα πολύ καλο αλλα το ότι παίζεις με κοριτσάκι με χαλάει απίστευτα όπως και ότι μοιάζει πολύ με Butterfly Effect. Φυσικά πολύ αξιόλογη προσπάθεια αλλα νομίζω τα games της Telltale είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Games με 0 replay-ability δεν είναι για ράφι imho, το game είναι παρα πολύ καλο αλλα το ότι παίζεις με κοριτσάκι με χαλάει απίστευτα όπως και ότι μοιάζει πολύ με Butterfly Effect. Φυσικά πολύ αξιόλογη προσπάθεια αλλα νομίζω τα games της Telltale είναι καλύτερα.

Μηδέν replayability; Δεν θα το έλεγα. Περιμένω να το ξαναπαίξω για να πάρω άλλες αποφάσεις κατά την διάρκεια του. Όσο για το ότι παίζεις με κοπέλα κι εγώ στην αρχή ήμουν διστακτικός αλλά το ξεπερασα γρήγορα. Το παιχνίδι έχει αποσπάσει τα καλύτερα λόγια από το κόσμο που το παίζει. Εσύ το τερμάτισες; Της telltale θα τα πιάσω άμεσα γιατί κι εκεί ακούω τα καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όταν βγήκε το episode 5 τα πήρα όλα μαζί, εγώ δυστυχώς δεν το ξεπέρασα ποτε :( όσο για το replay-ability είναι σαν τα Telltale, ναι μεν μπορείς να κανεις διαφορετικές επιλογές αλλα σε γενικές γραμμές δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο πέρα από το end choice που απλά το βλέπεις στο YT από το να κάτσεις να ακούσεις τους ιδιους διαλογους all over again. Για μένα προσωπικά οι επιλογές είναι one way ποτε δεν θα διάλεγα κάτι διαφορετικό tbh οποτε makes no sense το replay imho ;) Ξεκινα με τα TWD και μετά πάνε στο TWAU ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το τερμάτισα και εγώ. Παρά πολύ καλό, με μια μικρή εξαίρεση το τελευταίο επεισόδιο, μου φάνηκε κάπως.

Χίλια μπράβο σε αυτή την κατηγορία παιχνιδιών, ελπίζω να βγαίνουν πιο πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εκανα μια βολτα απτα Mediamakrt και τσιμπησα την limited του συγκεκριμενου στα 25€.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το παιχνιδι και limited με soundtrack και artbook στα 25 μου φανηκε καλο deal.Οπως και να χει θα το παιξω μετα το τελος της εξεταστικης,ειναι το πρωτο στην λιστα.Ελπιζω η αγορα να αξιζε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια χαρα ειναι για ραφι,ειδικα αν ειναι παιχνιδια οπως αυτο που εχουν μια ωραια limited εκδοση σε αρκετα χαμηλη τιμη. Με αυτη τη λογικη μονο τα rpg ή Multiplayer παιχνιδια αξιζουν για ραφι και μεσα σε αυτα βαζουμε τα pro/fifa/nba/COD κλπ.....

Εκανα μια βολτα απτα Mediamakrt και τσιμπησα την limited του συγκεκριμενου στα 25€.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το παιχνιδι και limited με soundtrack και artbook στα 25 μου φανηκε καλο deal.Οπως και να χει θα το παιξω μετα το τελος της εξεταστικης,ειναι το πρωτο στην λιστα.Ελπιζω η αγορα να αξιζε 

Επειδη και εγω το πηρα σχετικα προσφατα μπορω να σου πω τα καλυτερα(σε γενικες γραμμες για το τι πληρωνεις και τι παιρνεις μαζι με τα extra καλουδια). Θα μπορουσες να το αγοραζες 5ευρω φθηνοτερα(ακομα καλυτερο value for money)

http://www.public.gr/product/gaming/games/pc-games/life-is-strange-limited-edition-pc-game/prod7710446pp/

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_life-is-strange-limited-edition-pc-1172816.html

και δεν ξερω γιατι δεν εμφανιζεται στο skroutz η τιμη αυτη. Να υποθεσω οτι εγραφε πανω και Hot Price 24.99?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...