Προς το περιεχόμενο

Better Call Saul


vsl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, managermono είπε

δεν θυμαμαι τι εχει γινει ειδα το 1ο αλλα ειμαι 50-50 αν θυμαμαι ακριβως ελεος γιατι δεν εβαλε ρικαπ

Μία σελίδα πίσω υπάρχει recap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sibyl είπε

Εγώ από Δευτέρα θα το δω.

Μην κάνετε τίποτα spoilers άτιμα παιδιά!🤣

spoiler δεν πρόκειται να κάνουμε απλά πάει για έπος η τελευταία σεζόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το τρίτο δεν έλεγε πολλά, εκνευριστικά αργό αλλά κάπως το σώσε ο Gilligan στο τέλος. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να υπάρχουν και τα fillers αλλά τα 3 πρώτα επεισόδια εύκολα συνοψίζονταν σε 20 λεπτά τηλεοπτικό χρόνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λέτε δεν τρελαθήκατε με τα πρώτα 2 επεισόδια της 6ης σεζόν και ο προλαλήσαντας fastnq2 ''το τρίτο δεν έλεγε πολλά, εκνευριστικά αργό'' τις προηγούμενες σεζόν τις έχετε δει;

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ανέβει ψηλά ο πήχης μεν, αλλά και κάποιοι μάλλον περιμένουν να δουν 13/13 έπη.

Έτσι έκραζαν και στο GoT, ήθελαν όλα τα επεισόδια να είναι σαν το Battle of the Bastards, αν δεις user reviews στο IMDb θα φρίξεις.

Common sense κάπου όμως.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zvarthangalos είπε

Εσείς που λέτε δεν τρελαθήκατε με τα πρώτα 2 επεισόδια της 6ης σεζόν και ο προλαλήσαντας fastnq2 ''το τρίτο δεν έλεγε πολλά, εκνευριστικά αργό'' τις προηγούμενες σεζόν τις έχετε δει;

Η πιο χαιπαρισμενη σειρά της χρονιάς είναι, υπάρχουν απαιτήσεις. Επίσης είναι η τελευταία σεζόν. Αν δεν πάει πιο γρήγορα στη τελευταία σεζόν ποτέ θα πάει? Επίσης κάνε μια παράθεση αν απευθύνεσαι σε μένα, μην ψάχνω αν κάποιος σχολίασε αυτά που ειπα😉

 

Στις 20/4/2022 στις 11:35 ΜΜ, zvarthangalos είπε

spoiler δεν πρόκειται να κάνουμε απλά πάει για έπος η τελευταία σεζόν.

Μέχρι και εσυ που έχεις δει τις προηγούμενες σεζόν βλέπω ότι έχεις αυξημένες απαιτήσεις 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Η πιο χαιπαρισμενη σειρά της χρονιάς είναι, υπάρχουν απαιτήσεις. Επίσης είναι η τελευταία σεζόν. Αν δεν πάει πιο γρήγορα στη τελευταία σεζόν ποτέ θα πάει? Επίσης κάνε μια παράθεση αν απευθύνεσαι σε μένα, μην ψάχνω αν κάποιος σχολίασε αυτά που ειπα😉

 

Ποιές είναι οι πηγές σου ότι είναι η ποιο χαιπαρισνενη σειρά της χρονιάς ;

Πόσες τελευταίες σεζόν έχουν καταστρέψει ολόκληρες σειρές έχεις κατα νου; 

Το game of thrones νομίζω είναι το τέλειο παράδειγμα προς αποφυγήν για την κεκτημένη ταχύτητα που απέκτησε στην τελευταία σεζόν που κλώτσησε την καρδάρα με το γάλα και πήρε στο λαιμό της όλες της υπόλοιπες.

Έχεις δίκιο για την παράθεση ζητάω συγνώμη 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Ποιές είναι οι πηγές σου ότι είναι η ποιο χαιπαρισνενη σειρά της χρονιάς ;

Πόσες τελευταίες σεζόν έχουν καταστρέψει ολόκληρες σειρές έχεις κατα νου; 

Το game of thrones νομίζω είναι το τέλειο παράδειγμα προς αποφυγήν για την κεκτημένη ταχύτητα που απέκτησε στην τελευταία σεζόν που κλώτσησε την καρδάρα με το γάλα και πήρε στο λαιμό της όλες της υπόλοιπες.

Έχεις δίκιο για την παράθεση ζητάω συγνώμη 😀

Γράφεις για τη τελευταία σεζόν του game of thrones αλλα δεν γράφεις για τη τελευταία σεζόν του breaking bad που τυγχάνει να είχαν ΤΟΝ ΊΔΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ με τον saul. Για το χαιπ μπορείς να μπεις σε ξένα φόρουμ που συζητούν για σειρές, η να δεις το νήμα του bcs στο reddit. Μην ξεχνάς ότι ζούμε στην εποχή του νετφλιξ, ότι πουλάει και ότι συζητιέται έχει ελπίδες να έχει επόμενη σεζόν, το χουν αποδείξει πολλές φορές. 

Όπως και να χει έχουμε δρόμο ακόμα, για αρχή τελευταίας σεζόν μέτρια πράγματα, ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Ίσως αν έβγαιναν 6-7 επεισόδια μαζεμένα όπως το οζαρκ να μην φαινόταν η διαφορά αλλά όταν βλέπεις ένα επεισόδιο 50 λεπτά και φτάνει το τελευταίο δίλεπτο για να δεις και ουσιώδες ε δεν πετάς και από χαρά. 5 λεπτά με το ρολόι βλέπαμε το κλέψιμο ενός κλειδιού.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fastnq2 είπε

Γράφεις για τη τελευταία σεζόν του game of thrones αλλα δεν γράφεις για τη τελευταία σεζόν του breaking bad που τυγχάνει να είχαν ΤΟΝ ΊΔΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ με τον saul. Για το χαιπ μπορείς να μπεις σε ξένα φόρουμ που συζητούν για σειρές, η να δεις το νήμα του bcs στο reddit. Μην ξεχνάς ότι ζούμε στην εποχή του νετφλιξ, ότι πουλάει και ότι συζητιέται έχει ελπίδες να έχει επόμενη σεζόν, το χουν αποδείξει πολλές φορές. 

Όπως και να χει έχουμε δρόμο ακόμα, για αρχή τελευταίας σεζόν μέτρια πράγματα, ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Ίσως αν έβγαιναν 6-7 επεισόδια μαζεμένα όπως το οζαρκ να μην φαινόταν η διαφορά αλλά όταν βλέπεις ένα επεισόδιο 50 λεπτά και φτάνει το τελευταίο δίλεπτο για να δεις και ουσιώδες ε δεν πετάς και από χαρά. 5 λεπτά με το ρολόι βλέπαμε το κλέψιμο ενός κλειδιού.. 

Να τα πάρουμε ένα ένα η τελευταία σεζόν του braking bad τι το επιλήψιμο είχε κατά την δική σου κρίση ; Κατά την δικιά μου πάντως δεν είχε κάτι.

Δεν μου τεκμηριώνεις με ντοκουμέντα ότι είναι από τις ποιο hype σειρές της χρονιάς το να μου λες ότι συζητιέται σε ξένα φόρουμς είναι γενικότητα γιατί σε ξένα φόρουμ ακόμη συζητιέται και το "μικρό σπίτι στο λιβάδι" παρόλο που έχουν περάσει 48 χρόνια από την πρώτη προβολή του.

Το reddit είναι το φόρουμ των φόρουμς μπορείς να αναζητήσεις συζήτηση και να παίρνουν μέρος εκατοντάδες  χρηστών και το θέμα να είναι το " τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια" και αντιθέτως για τον πόλεμο στην Ουκρανία οπότε πάλι δεν είναι κάτι χειροπιαστό.

Η εποχή του Netflix έχει περάσει γιατί πολύ απλά έχει φτάσει στην παρακμή του για αυτό τον λόγο έχω σταματήσει να το συνδράμω εδώ και πολύ καιρό προσωπικά θεωρώ πολύ καλύτερο το Εrtflix.

Θεωρώ πως δεν έχεις εντρυφήσει στην σκηνοθετική φιλοσοφία του Gilligan γιατί πολύ απλά στόχος του δεν είναι να "πετάξουμε από χαρά" εμείς οι θεατές και το κάνει εδώ και  53 επεισόδια στο Better Call Saul και δεν συμπεριλαμβάνεται το Breaking Bad γιατί πολύ απλά υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια

 

 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Να τα πάρουμε ένα ένα η τελευταία σεζόν του braking bad τι το επιλήψιμο είχε κατά την δική σου κρίση ; Κατά την δικιά μου πάντως δεν είχε κάτι.

Δεν μου τεκμηριώνεις με ντοκουμέντα ότι είναι από τις ποιο hype σειρές της χρονιάς το να μου λες ότι συζητιέται σε ξένα φόρουμς είναι γενικότητα γιατί σε ξένα φόρουμ ακόμη συζητιέται και το "μικρό σπίτι στο λιβάδι" παρόλο που έχουν περάσει 48 χρόνια από την πρώτη προβολή του.

Το reddit είναι το φόρουμ των φόρουμς μπορείς να αναζητήσεις συζήτηση και να παίρνουν μέρος εκατοντάδες  χρηστών και το θέμα να είναι το " τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια" και αντιθέτως για τον πόλεμο στην Ουκρανία οπότε πάλι δεν είναι κάτι χειροπιαστό.

Η εποχή του Netflix έχει περάσει γιατί πολύ απλά έχει φτάσει στην παρακμή του για αυτό τον λόγο έχω σταματήσει να το συνδράμω εδώ και πολύ καιρό προσωπικά θεωρώ πολύ καλύτερο το Εrtflix.

Θεωρώ πως δεν έχεις εντρυφήσει στην σκηνοθετική φιλοσοφία του Gilligan γιατί πολύ απλά στόχος του δεν είναι να "πετάξουμε από χαρά" εμείς οι θεατές και το κάνει εδώ και  53 επεισόδια στο Better Call Saul και δεν συμπεριλαμβάνεται το Breaking Bad γιατί πολύ απλά υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια

 

 

Το breaking bad το αναφέρω γιατι πήγε με σπασμένα τα φρένα από το πρώτο επεισόδιο του τελευταίου κύκλου, αν θυμάμαι καλά γίνεται ολόκληρη επιχείρηση σε αστυνομικό τμήμα στο πρώτο επεισόδιο. Καμία καμία σχέση με το saul  το οποίο ναι μεν είναι πιο αργή σειρά και πιο του "μπλα μπλα", δεν πρόκειται να τα βάλω δίπλα δίπλα και να τα συγκρίνω, αλλά για όνομα, μιλάμε για τη τελευταία σεζόν, όπου να ναι συναντιέται το time-line με αυτό του Walter και του Jessie και εμείς βλέπουμε τον σολ να μαλώνει με τον Χάουαρντ. Είπαμε να έχει φίλερς(και το breaking bad είχε ΆΠΕΙΡΑ ειδικά τις πρώτες σεζόν) δεν διαφωνώ αλλά να βλέπουμε και λίγο πλοκή( την είδαμε στο τελευταίο δίλεπτο του τρίτου επεισοδίου, μετά από 3ωρες τηλεοπτικό χρόνο). 

Για το νετφλιξ, μπορεί εσύ εσύ να μην συνδραμεις πλεον, αλλά αποτελεί ρυθμιστή στις σειρές τις οποίες κατέχει τα πνευματικά δικαιώματα. Κάνουν release μια σεζόν μιας σειράς ΧΩΡΙΣ να έχει συζητηθεί νέα σεζόν. Συζητιέται μονο αφού δουν ότι υπάρχει αποδοχή από τον κόσμο. Και πολλές σειρές έχουν μείνει ξεμπαρκες.the rain, into the night,Ozark ηταν ολα πειράματα που ανάλογα με την απήχηση θα συνεχιζόταν η όχι. Έβλεπα το manifest πριν το βάλει το νετφλιξ. Είχε πτωτική πορεία και πήγαινε για τον κάλαθο των αχρήστων. Το πήρε το νετφλιξ, το κοτσαρε στο front page, μπουμ νέα σεζόν. Ο λόγος που το breaking bad πέτυχε ήταν γιατί δεν είχε πάνω από το κεφάλι τον μπαμπούλα να απαιτεί να και άλλο και άλλο και άλλο. Αν παιζόταν την εποχή του νετφλιξ, μπορεί να βλέπαμε 15 σεζόν breaking bad με 5λεπτα πρωινά Walter junior σε κάθε επεισόδιο. 

Για το reddit μπορεί να μιλάμε μόνο σε θεωρητικό επίπεδο,  αλλά το τελευταίο επεισόδιο σολ έχει 8600 σχόλια σε μερικές ώρες. Μπορεί να μην είναι κάτι χειροπιαστό αλλά κάτι είναι. 

Αυτά, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μέχρι τον Αύγουστο να δούμε αν θα δικαιώσει τις προσδοκίες μας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το ΒΒ πήγε "με σπασμένα φρένα" απ' το πρώτο επεισόδιο στην τελευταία season (που δεν έγινε έτσι ακριβώς), δεν καταλαβαίνω γιατί σου δημιουργεί τις ίδιες προσδοκίες για το BCS.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το ότι το ΒΒ πήγε "με σπασμένα φρένα" απ' το πρώτο επεισόδιο στην τελευταία season (που δεν έγινε έτσι ακριβώς), δεν καταλαβαίνω γιατί σου δημιουργεί τις ίδιες προσδοκίες για το BCS.

Μου ανάφερε το game of thrones σαν παράδειγμα κακής τελευταίας σεζόν, και του είπα ως αντεπιχειρημα το breaking bad σαν παράδειγμα καλής τελευταίας σεζόν, και έγραψα κατά λέξη ότι ΤΥΓΧΑΝΕΙ να έχει και ίδιο σκηνοθέτη. Στο τελευταίο μου ποστ λέω σε όλη τη πρώτη παράγραφο ότι δεν θα τα βάλω δίπλα δίπλα να τα συγκρίνω, απλά θέλω να δω και λίγη πλοκή εκτός από fillers. 

Είπα και πιο πάνω, το ότι θα βλέπουμε ένα επεισόδιο τη βδομάδα είναι πάραμορφωτικος καθρέπτης, μπορεί αν τα δεις σαν σύνολο η κοιλιά των επεισοδίων να μην φαίνεται, αλλά όταν σε ένα επεισόδιο αν έκανες σκιπ 10 λεπτά δεν θα έχανες ΤΊΠΟΤΑ από την πλοκή είναι ανησυχητικό.

ΥΓ. Και να πεις ότι τα μηνύματα μου είναι θαμμένα 20 σελίδες πίσω, κυριολεκτικά το από πάνω και 3 σχόλια πάνω είναι.. 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...