Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

 

1. Το κρέας από το ΣΜ είναι φθηνότερο απ' ό,τι ο εξοπλισμός του κυνηγού.

2. Η φύση είναι ωραία είτε είσαι οπλισμένος, είτε όχι.

 

Τα συμπεράσματά μου λοιπόν είναι πως το 99% των κυνηγών κάνει ό,τι κάνει για να σκοτώσει. Όχι για να φάει, αυτό είναι μια παράπλευρη δικαιολογία. Αδυνατώ να συλλάβω το ενδεχόμενο που κάποιος λέει "πείνασα, πάω να κυνηγήσω".

 

Οπότε μπορεί η πράξη αυτή καθ' αυτή να είναι legit όσο γίνεται σωστά, αλλά το κίνητρο είναι πάντα ελεεινό.

 

Πηγές: μικρός σκότωνα δεκαοχτούρες με το αεροβόλο και τις τηγάνιζα, εξαιρετικές αν ξεχνάς τι τρως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα από τα άλλα που αναφέρθηκαν (πχ σαφώς πιο συμπαθητικό το ελαφάκι από την τσιπούρα που αν και δεν είναι κακή, εντούτοις είναι μάλλον αδιάφορη) θεωρώ πως ένας λόγος είναι και το...look.

Οι ψαράδες είναι συνήθως άνθρωποι καθημερινοί που τίποτα δεν τους διαχωρίζει (εμφανισιακά τουλάχιστον) από εμένα, εσένα ή τον άλλο και σε καμιά περίπτωση δεν "βγάζουν" κάτι το φοβηστικό ή επιθετικό (τουλάχιστον όχι περισσότερο από τον γείτονα, τον συνάδελφο ή τον διπλανό στο λεωφορείο).

Από την άλλη οι κυνηγοί με τις παραλλαγές τους (είτε γιατί πρέπει να μην φαίνονται είτε γιατί γουστάρουν το rambo-look) τα φυσεκλίκια και όλα τα διάφορα μάχιμα gadgets τους είναι σαφώς πιο τρομακτικοί σαν εικόνα.

Ακόμα και ο συμπαθής παπούλης που έχει μόνο ένα δίκανο δεν είναι το ίδιο με τον συνομίληκό του ο οποίος κάθεται στην άκρη στην προβλήτα και παίζει με τα ψωμοτύρια (δολώματα) του.

Και αν το καλοσκεφτείς οι "επιθέσεις" που γίνονται σε κυνηγούς σπάνια αφορούν τον χωρικό που έχει συνηθίσει κάθε βδομάδα να βγαίνει στη γύρα με το δίκανο και τον σκύλο του. Συνήθως έχουν σαν στόχο τους καγκουρες των βουνών που ξαμολιούνται με τα θηρία 4Χ4, με τους ασυρμάτους τους, τις διόπτρες τους, κλπ σα να πρόκειται να πάνε στον πόλεμο και στους οποίους μπροστά κανένα ζωντανό δεν μπορεί να τη γλυτώσει αφού δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη (με την κακή έννοια).

 

 

Σωστος.Και ο ψαρας μπορει να ειναι αρματωμενος σαν κομμαντο των ειδικων δυναμεων αλλα δεν θα τον δει κανεις , θα το κανει μεσοπελαγα στο σκαφος επανω.Βεβαια η καταλληλη ενδυμασια , ο εξοπλισμος κανονικα ειναι δειγμα σοβαροτητας και υπευθυνοτητας , εκτος αν εχει υιοθετησει καποιος νοοτροπια κουμπουροφοφορου ''ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε'' νεοελ ρεντνεκ-γιουπιγιουπι γιει μαδαφακα (διολου απιθανο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμπεράσματά μου λοιπόν είναι πως το 99% των κυνηγών κάνει ό,τι κάνει για να σκοτώσει.

 

Νομίζω ότι αδικείς βάναυσα τους κυνηγούς με τον ίδιο τρόπο που θα αδικούσες έναν δρομέα αν έλεγες πως κάνει ο,τι κάνει για να κόψει το νήμα. Το κόψιμο του νήματος είναι απλά το αποκορύφωμα της δραστηριότητας και της προσπάθειάς του και από μόνο του τελείως άνευ σημασίας. Δε νομίζω ότι υπάρχει ευσυνείδητος κυνηγός που δεν ευχαριστιέται τα πάντα όλα που μεσολαβούν και για τον οποίο αυτά αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του appeal.

 

Btw ούτε εγώ καταλαβαίνω τι ακριβώς βρίσκουν οι κυνηγοί στο κυνήγι. Αλλά καταλαβαίνω πως όταν έπαιζα UT με τα φιλαράκια μου δεν το έκανα γιατί μου αρέσει να σκοτώνω, έστω και εικονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αδικείς βάναυσα τους κυνηγούς με τον ίδιο τρόπο που θα αδικούσες έναν δρομέα αν έλεγες πως κάνει ο,τι κάνει για να κόψει το νήμα. Το κόψιμο του νήματος είναι απλά το αποκορύφωμα της δραστηριότητας και της προσπάθειάς του και από μόνο του τελείως άνευ σημασίας. Δε νομίζω ότι υπάρχει ευσυνείδητος κυνηγός που δεν ευχαριστιέται τα πάντα όλα που μεσολαβούν και για τον οποίο αυτά αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του appeal.

 

Btw ούτε εγώ καταλαβαίνω τι ακριβώς βρίσκουν οι κυνηγοί στο κυνήγι. Αλλά καταλαβαίνω πως όταν έπαιζα UT με τα φιλαράκια μου δεν το έκανα γιατί μου αρέσει να σκοτώνω, έστω και εικονικά.

 

Προφανώς τρέχει για να κόψει το νήμα. Αλλιώς δε θα ήταν δρομέας, θα ήταν ένας τύπος που τρέχει τις Τετάρτες πάνω-κάτω την Μεσογείων. Το κόψιμο του νήματος νοηματοδοτεί τη διαδικασία, όπως το σκότωμα νοηματοδοτεί την εκδρομή. Πόσοι κυνηγοί πήγαν με τα κουμπούρια και την εξάρτηση, δεν σκότωσαν τίποτα και γύρισαν πίσω στην ίδια ψυχολογία με το να κουβαλάνε ένα αγριογούρουνο;

 

Όσο για το UT, πρώτον παιχνιδάρα, δεύτερον νομίζω σε όλους αρέσει να σκοτώνουν, ίσως όχι στα θηλυκά. Θεωρώ επικίνδυνη υπερεκτίμηση του εαυτού μας να ξεχνάμε τον πίθηκο μέσα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winning is always better than losing, αλλά αν είσαι λάτρης της δραστηριότητας ο τερματισμός και η νίκη είναι η επιβράβευση των προσπαθειών σου, όχι αυτοσκοπός. Αλλιώς είσαι στην καλύτερη κακομαθημένος.

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εξακολουθώ να διαφωνώ όσον αφορά τους ευσυνείδητους (για τους άλλους all bets are off). Μια φορά στην Agony έκανα dominating κι ακόμα το θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας την σύγκριση κυνηγών-ψαράδων (αφού ζητήθηκε) να πω ότι όπως ειπώθηκε πιο πάνω κι ένας ψαράς μπορεί να είναι εξοπλισμένος σαν ΟΥΚας. Βέβαια αυτό είναι μάλλον σπάνιο και ίσως να το κάνει κάποιος ψαροντουφεκάς.

Η βασική όμως διαφορά ανάμεσα στις δύο δραστηριότητες είναι ότι θάλασσα είναι ένας λιγότερος ελεγχόμενος από τον άνθρωπο χώρος και με περισσότερους κινδύνους.

Θέλει μαγκιά (για να μην πω άλλη λέξη) για να "κυνηγήσεις" στη θάλασσα. Στην ξηρά ναι μπορεί να παινεύεσαι ότι "χτύπησες" αγριογούρουνο. Ξέχασες όμως ν' αναφέρεις ότι ήσασταν 10 άτομα γύρω γύρω, ίσως με διόπτρες νυχτερινής αλλά σίγουρα με μαμάτα όπλα και αν και σίγουρα παραμένει επίκνδυνο "σπορ" εσύ ελαχιστοποίησες τις πιθανότητες να την γλυτώσει το γουρούνι.

Για να σε δω όμως μάγκα μου στο υγρό πεδίο να στέκεσαι σαν σχεδόν ίσος με ίσο όχι με καρχαρία (μη σε πάω στα δύσκολα) αλλά ακόμα και με χταπόδι ή ροφό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

 

1. Το κρέας από το ΣΜ είναι φθηνότερο απ' ό,τι ο εξοπλισμός του κυνηγού.

2. Η φύση είναι ωραία είτε είσαι οπλισμένος, είτε όχι.

 

Τα συμπεράσματά μου λοιπόν είναι πως το 99% των κυνηγών κάνει ό,τι κάνει για να σκοτώσει. Όχι για να φάει, αυτό είναι μια παράπλευρη δικαιολογία. Αδυνατώ να συλλάβω το ενδεχόμενο που κάποιος λέει "πείνασα, πάω να κυνηγήσω".

 

Οπότε μπορεί η πράξη αυτή καθ' αυτή να είναι legit όσο γίνεται σωστά, αλλά το κίνητρο είναι πάντα ελεεινό.

 

 

 

Θελετε τα κατεψυγμενα σας  , εχετε εθιστει  :P .

Aμα πανε σε καμμια τεβαρνα σε κανενα νησι ειναι ετοιμοι να την καλοπληρωσουν την φρεσκα ψαρια οι οικολογοι της πλακας ομως  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα φάτε εσείς τα ψάρια, εγώ μόνο κρέας τρώω, χμμμμφ.

 

Πάντως επειδή δεν το ξεκαθάρισα, όσο το κυνήγι γίνεται σωστά, δεν έχω κανένα ηθικό ζήτημα. Απλώς δε μπορώ να ακούω μαλακίες για ένα_με_τη_φύση και εκδρομούλες και ιστορίες. Πες ότι γουστάρεις να σκοτώνεις αλλά βαράς μόνο ό,τι θα φας, δεν έχω κανένα θέμα. Αντίστοιχα πες μου ότι δεν τρως κρέας γιατί λυπάσαι τα ζωάκια, το σέβομαι, αλλά μην αρχίσεις τα "οι άνθρωποι είμαστε φυτοφάγα".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλώς δε μπορώ να ακούω μαλακίες για ένα_με_τη_φύση και εκδρομούλες και ιστορίες. 

 

Δηλαδη αυτος δεν ειναι ενα με την φυση ?  :-D

 

http://www.youtube.com/watch?v=MgRpwESWPLM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϊστορική ανάγκη που ξέμεινε σαν βίαιο και άχρηστο "χόμπι" στις μέρες μας. Για μένα είναι καιρός να εκλείψει και νομίζω ότι ασχολούνται λιγότεροι απότι παλιότερα. (βλέπω πιο λίγους νέους, οι περισσότεροι είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτος δεν ειναι ενα με την φυση ?  :-D

 

http://www.youtube.com/watch?v=MgRpwESWPLM

 

Αν δεν κρατούσε το ψαροντούφεκο, δε θα 'ταν;;;

 

(Πάντως πριν είχα θηλαστικά και πτηνά στο μυαλό μου, τα ψάρια λόγω αριθμού και μόνο δε τα λυπάμαι. Όχι ότι θα ήμουν κουλ με το να τα σκοτώνει κάποιος και να τα ρίχνει ψόφια πίσω, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κρατούσε το ψαροντούφεκο, δε θα 'ταν;;;

 

(Πάντως πριν είχα θηλαστικά και πτηνά στο μυαλό μου, τα ψάρια λόγω αριθμού και μόνο δε τα λυπάμαι. Όχι ότι θα ήμουν κουλ με το να τα σκοτώνει κάποιος και να τα ρίχνει ψόφια πίσω, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω...)

Επίσης, αφού το πάμε εκεί τα περισσότερα ψάρια (κυρίως τα πιο μικρά) δεν φοβούνται και δεν πονάνε όπως τα ζώα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αφού το πάμε εκεί τα περισσότερα ψάρια (κυρίως τα πιο μικρά) δεν φοβούνται και δεν πονάνε όπως τα ζώα

 

Φυσικα εκει το πατε,οπου τελειωνουν τα επιχειρηματα αρχιζει το συναισθημα .Επιχειρηματα ειναι η ελλειψη  κυνηγετικης παιδειας η λαθροθηρια ας πουμε.Συναισθηματικες κραυγες πχ ειναι να θελει να εμφανισει καποιος την γιαγια που σφαζει μια κοτα στο χωριο σαν μια αδιστακτη ελλεινη τυπισσα που απολαμβανει τον θανατο. :P 

Εγω αυτο το ονομαζω οικολογια της...αστακομακαροναδας (σε ακριβα εστιατορια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα εκει το πατε,οπου τελειωνουν τα επιχειρηματα αρχιζει το συναισθημα .Επιχειρηματα ειναι η ελλειψη  κυνηγετικης παιδειας η λαθροθηρια ας πουμε.Συναισθηματικες κραυγες πχ ειναι να θελει να εμφανισει καποιος την γιαγια που σφαζει μια κοτα στο χωριο σαν μια αδιστακτη ελλεινη τυπισσα που απολαμβανει τον θανατο. :P 

Εγω αυτο το ονομαζω οικολογια της...αστακομακαροναδας (σε ακριβα εστιατορια)

την άποψή μου για το κυνήγι την είπα, έτσι κι αλλιώς είναι το πιο εύκολο πράγμα να έχουμε όλοι από μια άποψη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την άποψή μου για το κυνήγι την είπα, έτσι κι αλλιώς είναι το πιο εύκολο πράγμα να έχουμε όλοι από μια άποψη :-)

 

Mην ελπιζεις παντως δεν  θα απαγορευτει συντομα  :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...