Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

............................Θα ήθελα να τους πληροφορήσω ότι απαγορεύεται να κυνηγήσει κανείς με μη "εξελιγμένα" όπλα (π.χ. τόξο) αλλά το αφήνω στην όποια ικανότητά τους για να το ψάξουν και να το βρουν καθώς και το γιατί απαγορεύεται.

 

Επειδή η μέχρι τώρα παρουσία σου στο φόρουμ κάθε άλλο δείχνει από το ότι δεν καταλαβαίνεις, θεωρώ ότι σκόπιμα μένεις στην κυριολεξία της λέξης "τόξο" έτσι ώστε να επιχειρηματολογήσεις όπως θες και όχι στην μεταφορική της έννοια που θα σήμαινε στο παρόν νήμα ότι οι μάγκες κυνηγοί να πάνε στο βουνό με όπλο μεν αλλά όχι σαν κινουμενο άρμα δε

Σε λιγο θα λετε οτι ο κυνηγος θα πρεπει να πηγαινει με ακοντιο και οπλα απο πετρα για να διατηρηθει το fair play.Δηλαδη να βαλει την ζωη του σε κινδυνο , λες και αυτος δεν εχει το αισθημα της αυτοσυντηρησης,για να ικανοποιηθουν καποιες ''οικολογικες'' ανησυχιες.Δηλαδη η ζωη του αγριογουρουνου πανω απο του κυνηγου.Επισης ποιος ειπε οτι ο predator του οικοσυστηματος ειναι ευχαριστημενος απο την αποτυχια του  :-D

Πχ η διοπτρα.Χωρις να ξερω την νομοθεσια και το σκεπτικο της αμεσως μπορω να σκεφτω οτι  στο θεμα του κυνηγιου μπορει να βοηθαγε ωστε να αποφευχθουν, μεσω της καλυτερης ορατοτητας κυνηγετικα ατυχηματα.Βεβαια να δωσεις την δυνατοτητα στον Χ ,Ψ μαγκακο απαιδευτο νεοελ να κατεβαινει με πολεμικη εξαρτηση ειναι ενα θεμα, σοβαρο.

 

Υπάρχει λύση για να μην βάλει την ζωή του σε κίνδυνο

Να μείνει στο σπίτι. Ή τουλάχιστον στην πόλη. Ή ακόμα και στην φύση αλλά χωρίς κυνήγι.

Γιατί ξέρεις πότε κιδνυνεύει η ζωή του; Όταν πυροβολήσει αγριόχοιρο και τον τραυματίσει.

Ξέρεις τι θα γινόταν αν δεν τον πυροβολούσε (και δεν την έστηνε εκεί που αποδεδειγμένα περνάει);

Ναι, σωστά μάντεψες. Δεν θα χρειαζόταν ούτε ακόντιο, ούτε βαλλίστρα, ούτε τουφέκι, ούτε RPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

 

1. Το κρέας από το ΣΜ είναι φθηνότερο απ' ό,τι ο εξοπλισμός του κυνηγού.

2. Η φύση είναι ωραία είτε είσαι οπλισμένος, είτε όχι.

 

Τα συμπεράσματά μου λοιπόν είναι πως το 99% των κυνηγών κάνει ό,τι κάνει για να σκοτώσει. Όχι για να φάει, αυτό είναι μια παράπλευρη δικαιολογία. Αδυνατώ να συλλάβω το ενδεχόμενο που κάποιος λέει "πείνασα, πάω να κυνηγήσω".

 

Οπότε μπορεί η πράξη αυτή καθ' αυτή να είναι legit όσο γίνεται σωστά, αλλά το κίνητρο είναι πάντα ελεεινό.

 

Πηγές: μικρός σκότωνα δεκαοχτούρες με το αεροβόλο και τις τηγάνιζα, εξαιρετικές αν ξεχνάς τι τρως.

Θέλω και γω να ψωνίσω από το σουπερμάρκετ που πας και βρίσκεις αγριογούρουνα, πέρδικες, μπεκάτσες, λαγούς, ορτύκια , όλα αυτά "του βουνού" δίπλα στα μεταλλαγμένα και κάθε τόσο "τρελά" κοτόπουλα, βοδινά, χοιρινά κλπ. Το κυνήγι είναι ίσως η ωραιότερη δραστηριότητα που έχω κάνει. Μόνο αποστειρωμένοι αστοί έχουν να πουν κάτι κακό για αυτό. Και εννοείται ότι υπάρχει και η έξαψη του να σκοτώσεις το θήραμα, αλλά ταυτόχρονα και μια θλίψη και πάνω απ'όλα η ανεπανάληπτη συναίσθηση-επιστροφή της ανάμνησης ότι είσαι κομμάτι αυτού του κόσμου. Σταμάτησα το κυνήγι για προσωπικούς λόγους, έχω κακές εντυπώσεις από τους Έλληνες κυνηγούς και ελπίζω η νέα γενιά να το δει εντελώς διαφορετικά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πει τώρα κανείς;

Όντως με κάτι τέτοια ποστ σου βουλώνουν το στόμα.

Ναι γουστάρω να σκοτώνω αλλά είμαι και ψιλοευαίσθητος αποστειρωμένε αστέ. American style σκεπτικό. ;H είσαι μαζί μας (τους κυνηγούς/φυσιολάτρες) ή εναντίον μας (και άρα εξορισμού αστός που πάει μέχρι εκεί που τελειώνει η άσφαλτος).

Σου βγάζω το καπέλο γιατί πραγματικά τα κάλυψες όλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και γω να ψωνίσω από το σουπερμάρκετ που πας και βρίσκεις αγριογούρουνα, πέρδικες, μπεκάτσες, λαγούς, ορτύκια , όλα αυτά "του βουνού" δίπλα στα μεταλλαγμένα και κάθε τόσο "τρελά" κοτόπουλα, βοδινά, χοιρινά κλπ. Το κυνήγι είναι ίσως η ωραιότερη δραστηριότητα που έχω κάνει. Μόνο αποστειρωμένοι αστοί έχουν να πουν κάτι κακό για αυτό. Και εννοείται ότι υπάρχει και η έξαψη του να σκοτώσεις το θήραμα, αλλά ταυτόχρονα και μια θλίψη και πάνω απ'όλα η ανεπανάληπτη συναίσθηση-επιστροφή της ανάμνησης ότι είσαι κομμάτι αυτού του κόσμου. Σταμάτησα το κυνήγι για προσωπικούς λόγους, έχω κακές εντυπώσεις από τους Έλληνες κυνηγούς και ελπίζω η νέα γενιά να το δει εντελώς διαφορετικά.

Ναι και γω ελπίζω να σταματήσει να ασχολείται :P  Ήδη έχω την εντύπωση ότι ασχολούνται λιγότεροι νέοι πάντως...(μην κράζετε, είπαμε ο καθένας έχει τις απόψεις του :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πει τώρα κανείς;

Όντως με κάτι τέτοια ποστ σου βουλώνουν το στόμα.

Ναι γουστάρω να σκοτώνω αλλά είμαι και ψιλοευαίσθητος αποστειρωμένε αστέ. American style σκεπτικό. ;H είσαι μαζί μας (τους κυνηγούς/φυσιολάτρες) ή εναντίον μας (και άρα εξορισμού αστός που πάει μέχρι εκεί που τελειώνει η άσφαλτος).

Σου βγάζω το καπέλο γιατί πραγματικά τα κάλυψες όλα

Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να κυνηγήσω και μου έχει λείψει η μυρωδιά του αίματος στο υγρό χώμα. Για κάνε μου λίγο το ελάφι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και γω να ψωνίσω από το σουπερμάρκετ που πας και βρίσκεις αγριογούρουνα, πέρδικες, μπεκάτσες, λαγούς, ορτύκια , όλα αυτά "του βουνού" δίπλα στα μεταλλαγμένα και κάθε τόσο "τρελά" κοτόπουλα, βοδινά, χοιρινά κλπ. Το κυνήγι είναι ίσως η ωραιότερη δραστηριότητα που έχω κάνει. Μόνο αποστειρωμένοι αστοί έχουν να πουν κάτι κακό για αυτό. Και εννοείται ότι υπάρχει και η έξαψη του να σκοτώσεις το θήραμα, αλλά ταυτόχρονα και μια θλίψη και πάνω απ'όλα η ανεπανάληπτη συναίσθηση-επιστροφή της ανάμνησης ότι είσαι κομμάτι αυτού του κόσμου. Σταμάτησα το κυνήγι για προσωπικούς λόγους, έχω κακές εντυπώσεις από τους Έλληνες κυνηγούς και ελπίζω η νέα γενιά να το δει εντελώς διαφορετικά.

 

Θα σου πω όλα μου τα στέκια, όταν μου πεις πού ψωνίζεις τρελά κοτόπουλα, βοδινά, χοιρινά κλπ.

 

Εν κατακλείδι, δε μου αρέσει να σκοτώνω αυτό που δεν ζει εξ' αιτίας μου.

Shoot me in a forest και γράψτε έναν ηρωικό/θλιμμένο παιάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να κυνηγήσω και μου έχει λείψει η μυρωδιά του αίματος στο υγρό χώμα. Για κάνε μου λίγο το ελάφι."

 

Θα το έκανα. Πραγματικά. Είμαι όμως τόσο γλυκούλης που φοβάμαι μην ταράξω τον ευαίσθητο (κατά περιγραφή σου) ψυχικό σου κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι, δε μου αρέσει να σκοτώνω αυτό που δεν ζει εξ' αιτίας μου.

Shoot me in a forest και γράψτε έναν ηρωικό/θλιμμένο παιάνα.

Γιατί, το απαγορεύει η θρησκεία σου; Α, Θέμα αισθητικής είναι τελικά το κυνήγι; Μου αρέσει, δε μου αρέσει; Ε τότε τί το συζητάμε;

Θα το έκανα. Πραγματικά. Είμαι όμως τόσο γλυκούλης που φοβάμαι μην ταράξω τον ευαίσθητο (κατά περιγραφή σου) ψυχικό σου κόσμο.

.

Ταράζομαι όσο βλέπω το κενό στον τοίχο του σαλονιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αγαπάμε αισθητική, αλλά δεν είναι αυτό το οποίο λέω.

 

Ένα πρόβατο, μια κότα, μια γελάδα, μια γάτα βρε αδερφέ, την οποία την έβαλες στη ζέστη όταν γεννήθηκε, της έδωσες στέγη όταν χρειάστηκε, την τάιζες, την πότιζες, την εμβολίαζες και γενικά τη φρόντιζες και σε τεράστιο (αν όχι ολικό) βαθμό είναι ακόμα ζωντανή επειδή έβαλες εσύ το χέρι, τον κόπο και τα λεφτά σου, την Παρασκευή την πετάς στη σούβλα με αλάτι, ρίγανη και λίγο σκόρδο/μουστάρδα.

 

Ένα ζώο που επιβίωσε στη φύση μόνο του, ΠΑΡΑ την ύπαρξη του δικού σου ανθρωπογενούς περιβάλλοντος, δε γουστάρω να μπω με το τουφέκι μου σε god mode και να το σκοτώσω επειδή "είναι πιο νόστιμο" ή "έχει πεθάνει κόσμος απ' τα λιντλ". Δεν αξίζει τον κόπο ρε παιδί μου, πώς το λένε. Θα κάνω σκοποβολή και θα μαγειρέψω το οικόσιτο γουρούνι αλλιώτικα. Δε νομίζω να μου μείνει κάνα κουσούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........Ταράζομαι όσο βλέπω το κενό στον τοίχο του σαλονιού.

 

Μετά τα "θλίψη" και "ανεπανάληπτη συναίσθηση-επιστροφή της ανάμνησης" θεωρώ ότι η αποπάνω πρόταση είναι κατώτερή σου.

Μπορείς και καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αγαπάμε αισθητική, αλλά δεν είναι αυτό το οποίο λέω.

 

Ένα πρόβατο, μια κότα, μια γελάδα, μια γάτα βρε αδερφέ, την οποία την έβαλες στη ζέστη όταν γεννήθηκε, της έδωσες στέγη όταν χρειάστηκε, την τάιζες, την πότιζες, την εμβολίαζες και γενικά τη φρόντιζες και σε τεράστιο (αν όχι ολικό) βαθμό είναι ακόμα ζωντανή επειδή έβαλες εσύ το χέρι, τον κόπο και τα λεφτά σου, την Παρασκευή την πετάς στη σούβλα με αλάτι, ρίγανη και λίγο σκόρδο/μουστάρδα.

 

Ένα ζώο που επιβίωσε στη φύση μόνο του, ΠΑΡΑ την ύπαρξη του δικού σου ανθρωπογενούς περιβάλλοντος, δε γουστάρω να μπω με το τουφέκι μου σε god mode και να το σκοτώσω επειδή "είναι πιο νόστιμο" ή "έχει πεθάνει κόσμος απ' τα λιντλ". Δεν αξίζει τον κόπο ρε παιδί μου, πώς το λένε. Θα κάνω σκοποβολή και θα μαγειρέψω το οικόσιτο γουρούνι αλλιώτικα. Δε νομίζω να μου μείνει κάνα κουσούρι.

Συνεπώς, έχω την άδειά σου (ή την ανοχή σου, αν προτιμάς) να κυνηγώ και να σκοτώνω ζώα πληθυσμών που μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήταν υπό εξαφάνιση (πχ ο αγριόχοιρος στην Πελοπόννησο κ.α.), και οφείλουν την επιβίωσή τους σε οικολόγους ή/και κυνηγετικούς συλλόγους οι οποίοι τα μεγάλωσαν, τα απελευθέρωσαν και τα τάισαν, πόσο μάλλον όταν οι τοπικές αγροτικές και κτηνοτροφικές κοινωνίες αντιμετωπίζουν προβλήματα από συγκεκριμένα είδη. Μπορώ να τα κυνηγώ αυτά, έτσι;

 

Google it "απελευθέρωση από κυνηγετικούς συλλόγους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα με εμπαίζεις σκληρά. Αφού καταλαβαίνεις τι λέω.

Και ξαναλέω, άμα εσύ τη βρίσκεις και είσαι έννομος, κυνήγα, δε θα σε σταματήσω.

Εγώ δεν το 'χω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβατο, μια κότα, μια γελάδα, μια γάτα βρε αδερφέ, την οποία την έβαλες στη ζέστη όταν γεννήθηκε, της έδωσες στέγη όταν χρειάστηκε, την τάιζες, την πότιζες, την εμβολίαζες και γενικά τη φρόντιζες και σε τεράστιο (αν όχι ολικό) βαθμό είναι ακόμα ζωντανή επειδή έβαλες εσύ το χέρι, τον κόπο και τα λεφτά σου, την Παρασκευή την πετάς στη σούβλα με αλάτι, ρίγανη και λίγο σκόρδο/μουστάρδα.

 

1014296_10152301090536014_72343375580025

 

Ποτε με το καλο το τσιμπουσι? Να μας καλεσεις να μας φιλεψεις.... Προσωπικα το προτιμω στη σουβλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα με εμπαίζεις σκληρά. Αφού καταλαβαίνεις τι λέω.

Και ξαναλέω, άμα εσύ τη βρίσκεις και είσαι έννομος, κυνήγα, δε θα σε σταματήσω.

Εγώ δεν το 'χω.

Ξέρω εδώ και ώρα τί λες, τα γράφω κυρίως για να τα διαβάσουν κάποιοι άλλοι. Για την ιστορία, δεν κυνηγάω πια, έχω γίνει υπερβολικά ευαίσθητος σε ό,τι αφορά στην άγρια πανίδα, η μάνα μου εκτρέφει κουνέλια, κότες, γαλοπούλες κ.α. από τα οποία έχουμε άφθονο κρέας (ούτε αυτά μπορώ να σφάξω), χώρια του σουπερμάρκετ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...