Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μείνει στο σπίτι. Ή τουλάχιστον στην πόλη. Ή ακόμα και στην φύση αλλά χωρίς κυνήγι.

 

Εγω λεω να γκρεμισουμε και τα σπιτια να μη μεινει τιποτα γιατι κι εκει καποτε ζουσαν καποια ζωα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αγαπάμε αισθητική, αλλά δεν είναι αυτό το οποίο λέω.

 

Ένα πρόβατο, μια κότα, μια γελάδα, μια γάτα βρε αδερφέ, την οποία την έβαλες στη ζέστη όταν γεννήθηκε, της έδωσες στέγη όταν χρειάστηκε, την τάιζες, την πότιζες, την εμβολίαζες και γενικά τη φρόντιζες και σε τεράστιο (αν όχι ολικό) βαθμό είναι ακόμα ζωντανή επειδή έβαλες εσύ το χέρι, τον κόπο και τα λεφτά σου, την Παρασκευή την πετάς στη σούβλα με αλάτι, ρίγανη και λίγο σκόρδο/μουστάρδα.

 

Ένα ζώο που επιβίωσε στη φύση μόνο του, ΠΑΡΑ την ύπαρξη του δικού σου ανθρωπογενούς περιβάλλοντος, δε γουστάρω να μπω με το τουφέκι μου σε god mode και να το σκοτώσω επειδή "είναι πιο νόστιμο" ή "έχει πεθάνει κόσμος απ' τα λιντλ". Δεν αξίζει τον κόπο ρε παιδί μου, πώς το λένε. Θα κάνω σκοποβολή και θα μαγειρέψω το οικόσιτο γουρούνι αλλιώτικα. Δε νομίζω να μου μείνει κάνα κουσούρι.

 

Σκεφτομαι οικοσιτο χταποδι και καλαμαρι και γελαω με τα κενα που εχει η  φιλοσοφια αυτη   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα κουνέλια και τα ποντίκια, σε τι ποσοστό είναι ουρμπανιά;

Δεν ξέρω αν είναι ουρμπανιά πάντως παλιά στο χωριό οι κουνελώνες ήταν σκαφτές δηλαδή σκάβαμε κάπου 20 τετραγωνικά μέτρα σε 20 πόντους βάθος για να μένουν και να προστατεύονται από τα καιρικά φαινόμενα και αυτά άνοιγαν λαγούμια σε μήκος πάνω από 200 μ.Μέχρι που μας είπαν κάποιοι κτηνίατροι να φτιάξουμε κλωβούς ειδικούς γιατί έτσι όπως τα έχουμε διασταυρώνονται με τα ποντίκια.Κατά πόσο είναι αλήθεια η ψέμα πάντως επιφυλάσσομαι να πάρω θέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφεις ότι θέλεις και συγκρίνεις τους φυσικούς θηρευτές με τον μέσο σύγχρονο κυνηγό.

Το θέμα είναι το ποσοστό επιτυχίας.

Σε ένα δάσος-οικοσύστημα με αρκετά θηράματα ένας αξιοπρεπής σύγχρονος κυνηγός θα έχει ~100% επιτυχία,αντί για <10% που θα είχε ακόμη και ο apex predator ενός οικοσυστήματος.

Φίλε μου χωρίς καμία διάθεση να σε προσβάλω ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΣ. Του κυνηγού και του ψαρά το πιάτο 9 φορές είναι αδειανό και μια φορά γεμάτο. Αν πιστεύεις ότι ένας κυνηγός βγαίνει και γυρνάει με θήραμα κάθε φορά, πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας. Όχι 100%, ούτε 10% επιτυχία δεν έχεις στις εξορμήσεις. Εξ ου και οι κυνηγοί και οι ψαράδες είναι μεγάλοι ψεύτες :)

 

 

Λέω(γιατί εμένα έκανες quote) ότι είναι γελοίο να συγκρίνεις τους φυσικούς θηρευτές με έναν τύπο με όπλο ικανό να πλήξει στόχο στα 400-500μ με ακρίβεια εκατοστών και εξοπλισμένο με ναυτιλιακά βοηθήματα και διόπτρες.

Φίλε μου χωρίς καμία διάθεση να σε προσβάλω ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΣ, #2.

 

Γιατί κάποιοι εκεί έξω φαντάζονται ελαφάκια vs Barrett...

 

 

Δεν έχεις ιδέα για την βλητική των 12 Gauge που κυνηγάνε στην Ελλάδα. Είσαι εκτός πραγματικότητας. Δεν επιτρέπονται τα σκοπευτικά και μιλάμε για 70 μέτρα δραστικό για πουλιά, 100 παρά για μεγάλα θηράματα. Το σημερινό ανάλογο του φισοκάλαμου. Υπάρχουν όπλα 100 ετών - που δεν επιτρέπονται - που είναι 10 φορές ισχυρότερα από την πιο σύγχρονη και ακριβή κυνηγητική καραμπίνα, για να καταλάβεις...

 

 

Και τέλος, χωρίς quote, νομίζω ότι ο LongTom αποτελεί τυπικό παράδειγμα του πολέμιου του Ελληνα κυνηγού. Αποδεικνίεται ότι δεν έχει καμία ενημέρωση και καμία επαφή με το κυνήγι ή το ψάρεμα και τους κανόνες τους, οι πληροφορίες του προέρχονται από τις Αμερικάνικες ταινίες και όμως έχει και άποψη...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χωρίς καμία διάθεση να σε προσβάλω ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΣ. Του κυνηγού και του ψαρά το πιάτο 9 φορές είναι αδειανό και μια φορά γεμάτο. Αν πιστεύεις ότι ένας κυνηγός βγαίνει και γυρνάει με θήραμα κάθε φορά, πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας. Όχι 100%, ούτε 10% επιτυχία δεν έχεις στις εξορμήσεις. Εξ ου και οι κυνηγοί και οι ψαράδες είναι μεγάλοι ψεύτες :)

 

 

Φίλε μου χωρίς καμία διάθεση να σε προσβάλω ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΣ, #2.

 

 

 

Δεν έχεις ιδέα για την βλητική των 12 Gauge που κυνηγάνε στην Ελλάδα. Είσαι εκτός πραγματικότητας. Δεν επιτρέπονται τα σκοπευτικά και μιλάμε για 70 μέτρα δραστικό για πουλιά, 100 παρά για μεγάλα θηράματα. Το σημερινό ανάλογο του φισοκάλαμου. Υπάρχουν όπλα 100 ετών - που δεν επιτρέπονται - που είναι 10 φορές ισχυρότερα από την πιο σύγχρονη και ακριβή κυνηγητική καραμπίνα, για να καταλάβεις...

 

 

Και τέλος, χωρίς quote, νομίζω ότι ο LongTom αποτελεί τυπικό παράδειγμα του πολέμιου του Ελληνα κυνηγού. Αποδεικνίεται ότι δεν έχει καμία ενημέρωση και καμία επαφή με το κυνήγι ή το ψάρεμα, οι πληροφορίες του προέρχονται από τις Αμερικάνικες ταινίες και όμως έχει και άποψη...

Από εκεί και πέρα,όπως είπα και πριν πάντα οι κυνηγοί γυρνούσαν με θήραμα όταν ήθελαν να σκοτώσουν κάτι και δεν πήγαιναν για πλάκα ή για πρόφαση για κάτι άλλο(βλέπε απιστίες ή κρασοκατανύξεις).

Πάντα.

Τώρα λαγός ήταν,γουρούνι ήταν,κανένα πτηνό ήταν,πάντως κάτι έφερναν στο χωριό.

Αυτό από όσο ξέρω ορίζεται σαν 100% επιτυχία στο κυνήγι,εκτός εάν βάζεις τις περιπτώσεις που πάνε για "κυνήγι",αλλά κυνηγάνε αλλοδαπιές στα κωλόμπαρα ή κοψίδια στην ταβέρνα....

 

Λοιπόν έχεις ένα κυνηγετικό rifled bolt action των >=0.308 με καλές διόπτρες και νέα-προσεγμένα πυρομαχικά πες μου πως ακριβώς δεν φτάνεις τις 400+ γιάρδες για κυνήγι ζώου.

Όπλα που είναι κοινά σε όλη την Ευρώπη και προσωπικά έχω περιεργαστεί εδώ(Γερμανία).

Φυσικά αυτά με σύγχρονα όπλα,γιατί ιστορικά τα πραγματικά μεγάλα θηράματα τα έριχναν με όπλα που είχαν βεληνεκές τα 800+μ.

 

Από την άλλη εσύ είσαι τυπικό δείγμα υπέρμαχου του κυνηγιού.

Αχυράνθρωποι για επιχειρήματα,ειρωνεία και μπόλικες φανφάρες περί κάτι που δεν κατέχεις και ιδιαίτερα(την επίδραση του κυνηγίου στο περιβάλλον).Όλα αυτά με μια πεποίθηση ότι είσαι ο μόνος που ξέρεις για το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μιλάω για την Ελλάδα και ότι έχω δει προσωπικά εδώ και ότι τίποτα απ' όσα λες δεν ισχύει για την Έλλαδα το πρόσεξες, πριν περάσεις σε χαρακτηρισμούς ή δεν σε ψήνει; Επίσης αν θέλεις να προσπιείσαι ότι ξέρεις για τι μιλάς, μπες στον κόπο να μεταφράσεις τα "rifled" και τις "γιάρδες", μην φαίνεται τόσο το Ctrl+V σου.

 

Εγώ δεν χρειάζεται να σε χαρακτηρίσω, όταν επιμένεις ότι ο κυνηγός έχει 100% επιτυχία στις εξορμήσεις του και βάζεις και κωλόμπαρα και στερεότυπα στην κουβέντα, τα καταφέρνεις και μόνος σου μια χαρά... με τις υγείες σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μιλάω για την Ελλάδα και ότι έχω δει προσωπικά εδώ και ότι τίποτα απ' όσα λες δεν ισχύει για την Έλλαδα το πρόσεξες, πριν περάσεις σε χαρακτηρισμούς ή δεν σε ψήνει; Επίσης αν θέλεις να προσπιείσαι ότι ξέρεις για τι μιλάς, μπες στον κόπο να μεταφράσεις τα "rifled" και τις "γιάρδες", μην φαίνεται τόσο το Ctrl+V σου.

 

Εγώ δεν χρειάζεται να σε χαρακτηρίσω, όταν επιμένεις ότι ο κυνηγός έχει 100% επιτυχία στις εξορμήσεις του και βάζεις και κωλόμπαρα και στερεότυπα στην κουβέντα, τα καταφέρνεις και μόνος σου μια χαρά... με τις υγείες σου.

Α)Τους χαρακτηρισμούς τους άρχισες εσύ.

Β)Μπράβο,βρήκες ότι τα αντέγραψα.Βρες τώρα και από που και θα κερδίσεις και 100 internetz cookies.

Θα είναι εύκολο θαρρώ για κάποιον με τέτοιες ικανότητες λογικής ανάλυσης και μαντικής όπως εσύ.

Γ)Επειδή άλλα γράφω και κάνεις ότι καταλαβαίνεις ότι γουστάρεις το αφήνω εδώ,δεν έχει σημασία ότι και να γράψω.

 

Ευχαριστώ και στα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Δεν σε χαρακτήρισα εγώ "αχυράνθρωπο" - αλλά εσύ. Εγώ επισήμανα ότι αυτά που αναφέρεις δεν ισχύουν ούτε για τους κυνηγούς (το 100%) ούτε για Ελλάδα (τα της βλητικής). Είναι δικό σου θέμα αν διαφωνείς με την πραγματικότητα, γιατί εγώ αυτήν σου μεταφέρω.

 

Β) Μέχρι τετάρτη δημοτικού σε αυτό το ύφος. Από εκεί και πέρα δεν είσαι cool.

 

Γ) Δικαιούσαι να υπεκφεύγεις όταν έχεις πετάξει τέτοιες ταρζανιές. Σε καταλαβαίνω.

 

έχει όμως και

 

Δ) Όταν ποστάρεις και τσουβαλιάζεις με "κωλόμπαρα" και "αλλοδαπιές" μια ολόκληρη κοινωνική ομάδα, την νομιμοποιείς να σε τσουβαλιάζει και εκείνη. Έχεις το δικαίωμα να μην τους συμπαθείς και να έχεις άλλη άποψη, αλλά δρας εναντίον του όταν καταφεύγεις σε χυδαιότητες και κλισέ που στο φινάλε αδυνατίζουν την δική σου τοποθέτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο διαχωρισμός από μερικούς , ότι η ζωή ενός "αλανιάρικου" ζώου έχει μεγαλύτερη αξία από τα αντίστοιχα του κτηνοτροφειου/ιχθυοτροφείου με ξεπερνά.

 

Κατά τ' άλλα, οικολογικές ευαισθησίες, ρομαντικές βραδιές με μαρουλοσαλάτα . Peace out.

 

Σίγουρα σε ξεπερνά, αλλά την ειρωνεία δεν παρέλειψες να την κάνεις στο τέλος. Το έγραψα μία φορά, τη δεύτερη που το ξανάγραψα μου το διαγράψανε γιατί απευθυνόταν πιο άμεσα στα άτομα που δεν το κατανόησαν με την πρώτη. Έστω, για να δοκιμάσουμε άλλη μία φορά...

 

img2_8.jpg

 

Παραπάνω βλέπουμε μια εικόνα από το βιβλίο Βιολογίας Γενικής Παιδείας της 3ης Λυκείου. Απλοποιημένη σε σχέση με τις αρκετά πολυπλοκότερες σχέσεις που αναπτύσσονται στη φύση αλλά αρκετή για την κατανόησή μας προς το παρών.

 

Ας πάρουμε το παράδειγμα του κότσυφα, που για ορισμένους κυνηγούς (όπως διαπίστωσα προηγουμένως) αποτελεί "εκλεκτό μεζέ".

Ο κότσυφας όπως βλέπετε τρέφεται με κάμπιες, σαλιγκάρια και πεταλούδες. Ειδικότερα, οι κάμπιες και τα σαλιγκάρια αποτελούν αποκλειστική του διατροφή, ενώ για τις πεταλούδες ανταγωνίζεται με τα βατράχια. Ακόμη, ο κότσυφας αποτελεί τροφή για την κουκουβάγια (που τρέφεται επίσης με δρυοκολάπτες και ποντίκια).

 

Ο κότσυφας, όπως και το σύνολο του παραπάνω τροφικού πλέγματος, απαιτούν αρκετό καιρό για να σταθεροποιηθούν στην παραπάνω μορφή. Αν, για παράδειγμα, αυξηθεί ο πληθυσμός των ποντικών, τότε θα υπάρχει περισσότερη διαθέσιμη τροφή για τις κουκουβάγιες και τα φίδια, οπότε αντίστοιχα θα υπάρξει πιθανή αύξησή τους. Αν, αντιθέτως, μειωθεί ο πληθυσμός των ποντικών (π.χ. λόγω ασθένειας), τότε, μέσω της φυσικής επιλογής, οι καλύτερα προσαρμοσμένες στο περιβάλλον τους κουκουβάγιες και τα καλύτερα προσαρμοσμένα στο περιβάλλον τους φίδια θα κατορθώσουν να τραφούν και άρα να αναπαραχθούν, με συνέπεια τον θάνατο των λιγότερο καλά προσαρμοσμένων - οπότε και έχουμε μείωση, αλλά όχι εξαφάνιση, των πληθυσμών τους.

 

Ο άνθρωπος, από την εποχή σχεδόν που ανακάλυψε τη φωτιά, σταμάτησε να δέχεται την επίδραση της φυσικής επιλογής. Αυτό συνέβη χονδρικά λόγω της προστασίας του από τα άγρια ζώα, της προστασίας από τις ακραίες καιρικές συνθήκες, την κατασκευή όπλων για το κυνήγι κλπ. Από τότε, η ανάπτυξή του ήταν τέτοια που κανένας άλλος οργανισμός δεν είχε υποστεί - έχοντας πλεόν πολύ λιγότερες απειλές και ελεύθερο χρόνο για άλλες δραστηριότητες, έφτασε σε πολύ γρήγορο χρόνο σε αυτό που είμαστε σήμερα. Ο άνθρωπος δεν αποτελεί σήμερα μέρος κάποιου τροφικού πλέγματος - υπάρχουν και άλλα ζώα σήμερα όπως π.χ. το λιοντάρι που αποτελούν ανώτατους θηρευτές, αλλά η ανάπτυξη της τεχνολογίας, της ιατρικής και η εξημέρωση ορισμένων ειδών ζώων επέτρεψε στον άνθρωπο να μην περιορίζει τον πληθυσμό του με βάση τα αποθέματα της διατροφής του στη φύση, όπως τα υπόλοιπα ζώα.

 

Με φόντο τα παραπάνω, και λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι το ανθρώπινο είδος έχει εξαπλωθεί σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη (εκτοπίζοντας τα ζώα σε μικρές εκτάσεις γης, συγκριτικά πάντα με τον άνθρωπο και με εξαίρεση τα ωκεάνια ψάρια), μπορούμε να επιστρέψουμε στο παράδειγμα του κότσυφα. Ο κότσυφας, όπως και οι πρόγονοί του εδώ και πολλά χρόνια, γνωρίζει σαν εχθρό μόνο την κουκουβάγια. Ο πληθυσμός του προσαρμόζεται ανάλογα με τη διαθεσιμότητα τροφής και τον αριθμό των θηρευτών, κάτι βέβαια που ισχύει και αντίστροφα. Το ντουφέκι είναι για το κοτσύφι μια απειλή για την οποία δεν έχει αναπτύξει κανένα είδος άμυνας. Από τις γνώσεις μας μέχρι σήμερα σχετικά με τον εποικισμό νέων εδαφών, την εγκατάσταση σε αυτά καθώς και το κυνήγι, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που τα θηράματα κατόρθωσαν να προσαρμόσουν τον πληθυσμό τους σε αυτό το νέο είδος θηρευτή. Συνήθως η εξαφάνιση του είδους είναι ταχύτερη της προσαρμογής του, όταν εμπλέκεται ο άνθρωπος στη θήρευση. Αυτό συμβαίνει λόγω του αυξημένου ανθρώπινου πληθυσμού, της αποτελεσματικότητας των όπλων του (πάντα σε σχέση με αυτά των ζώων) και της συχνότητας θήρευσης, που δεν είναι πάντα ανάλογη της ανάγκης για τροφή, όπως συμβαίνει στη φύση.

 

Οπότε θα πρέπει να περάσουμε και στις συνέπειες: κατορθώνοντας ο άνθρωπος να εξαφανίσει τον κότσυφα, υπάρχουν διάφορες υποθέσεις σχετικά με τις συνέπειες που θα έχει αυτό στο τροφικό πλέγμα. Αρχικά, τα σαλιγκάρια δεν θα έχουν πια θηρευτή, οπότε θα μπορούν να αυξηθούν σε απεριόριστο θεωρητικά βαθμό. Επομένως, τα ποώδη φυτά, τα οποία δεν είναι προετοιμασμένα για ένα τέτοιο γεγονός ούτε μπορούν να φτάσουν σε ταχύτητα αναπαραγωγής τα σαλιγκάρια, πιθανόν να κινδυνεύσουν με εξαφάνιση. Ακόμη, αύξηση του πληθυσμού θα παρατηρηθεί και στις κάμπιες, οι οποίες επίσης θα ρημάξουν τα ποώδη φυτά αλλά και τη βελανιδιά και το πευκο. Παράλληλα, η κουκουβάγια η οποία θα έχει χάσει μια επιλογή από το διαιτολόγιό της, θα πρέπει να στραφεί με μεγαλύτερη ένταση στον δρυοκολάπτη,  οπότε πιθανή μείωσή του μπορεί να οδηγήσει σε άυξηση της μελίγκρας και να θέσει το πεύκο ξανά σε δοκιμασία. Από την άλλη, η αύξηση της θήρευσης του ποντικού θα έχει ευεργετικά αποτελέσματα για τη βελανιδιά και τα ποώδη φυτά, αλλά είναι αμφίβολο το κατά πόσο μπορούμε να το χρεώσουμε αυτό στον κυνηγό - όταν η διατάραξη της ισορροπίας είναι τόσο έντονη, το οικοσύστημα δυσκολεύεται να εγκαθιδρύσει μια νέα ισορροπία.

 

Κάτι αντίστοιχο (αλλά όχι ίδιο, γι αυτούς που θα βιαστούν να ισοπεδώσουν την αναλογία) συνέβη πριν από 65 εκατομμύρια χρόνια. Ένας μετεωρίτης έπεσε στο Μεξικό και είχαμε την εξαφάνιση των Δεινοσαύρων και άλλων ειδών. Η πτώση του μετεωρίτη δημιούργησε ένα παχύ στρώμα σκόνης και άλλων υλικών, τα οποία ανέβηκαν στην ατμόσφαιρα και κάλυψαν ολόκληρο τον πλανήτη. Αυτό εμπόδισε τις ακτίνες του ήλιου να φτάσουν στη γη, οπότε τα φυτά δεν μπορούσαν να φωτοσυνθέσουν. Πρώτα θύματα αυτού ήταν οι φυτοφάγοι δεινόσαυροι, οι οποίοι απαιτούσαν μεγάλες ποσότητες τροφής. Ακολούθησαν οι σαρκοφάγοι, όπως είναι φανερό, καθώς άλλος ένας κρίκος της αλυσίδας/πλέγματος είχε χαθεί. Όσοι δεινόσαυροι σώθηκαν από την αρχική πρόσκρουση του αστεροειδούς, πέθαναν μέσα στα επόμενα χρόνια λόγω έλλειψης τροφής. Ο μετεωρίτης αποτελεί επίσης μια περίπτωση εξωτερικού παράγοντα ο οποίος επηρέασε ανεπανόρθωτα ένα οικοσύστημα.

 

Σχετικά με το quote που έκανα στην αρχή, ισχύει μια διαφορά στην ιεραρχία των ζώων, είτε το θέλουμε είτε όχι. Όπως ανέφερα σε άλλο post, σκυλιά γατιά και hamster βρίσκονται σε ανώτερη θέση για τον άνθρωπο, επειδή "είναι γλυκούλια". Αντίστοιχα, η αγελάδα, το πρόβατο, η κότα και το μοσχάρι βρίσκονται σε κατώτερη θέση για έναν πολύ σοβάρότερο μα απλό λόγο: εκτρέφονται από τον άνθρωπο για να τραφεί, επομένως ο πληθυσμός τους δεν κινδυνεύει. Δεν ανήκουν σε κάποιο τροφικό πλέγμα και ο θάνατός τους δεν επηρεάζει κάποια ισορροπία στη φύση. Για κάποιους υπάρχει βέβαια το ηθικό θέμα της θανάτωσής τους, αλλά εκεί μπαίνουμε στο θέμα της χορτοφαγίας που αναλύεται σε άλλο thread.

 

Σχετικά με τα ψάρια, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τόσα σε αριθμό που οι ερασιτέχνες ψαράδες δεν τα θέτουν σε κίνδυνο. Αυτά κινδυνεύουν περισσότερο από την υπεραλιεία. Σε αυτή την περίπτωση, το επιχείρημα του "εκλεκτού μεζέ" είναι περισσότερο ανεκτό καθώς η αλιεία με το καλάμι ή έστω με μια βάρκα και δίχτυ δεν είναι σε θέση να οδηγήσει σε εξαφάνιση τους πληθυσμούς των ψαριών (παρόλο που έχει συμβεί κι αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις).

 

Κατά τη γνώμη μου, οι κανόνες που ισχύουν για το κυνήγι (περίοδοι κυνηγιού, επιτρεπόμενος εξοπλισμός κλπ) είναι μια προσπάθεια να συμβιβαστεί η επιβίωση ενός οικοσυστήματος με την ικανοποίηση των στρεβλών επιθυμιών ορισμένων ανθρώπων. Οι άνθρωποι αυτοί είναι ομάδα πίεσης και έχουν δικαίωμα ψήφου, το οικοσύστημα όχι. Μετά τον κυνηγό θα έρθουν και άλλοι άνθρωποι, αλλά η βλάβη θα είναι μη αναστρέψιμη, κάτι που δεν είναι φανερό συνήθως στο σύντομο του χρόνου ζωής ενός ανθρώπου.

 

Κάτι που θεωρώ σημαντικό είναι ότι οι συνέπειες της καταστροφής δεν περιορίζονται σε μερικά ζωάκια, καθώς οι πιο σκληροπυρηνικοί θα πουν ότι "σιγά το πράμα, έχουμε στους ζωολογικούς κήπους το τάδε ζώο, αν θες να το δεις πήγαινε εκεί". Οι συνέπειες επεκτείνονται στην ζωή όλων των ανθρώπων και καλύτερα να μην πάει πολύ αργά για να το καταλάβουμε. Χωρίς να έχει κάποια άμεση σχέση με το κυνήγι και περισσότερο επειδή αυτό έχω εύκαιρο ως παράδειγμα, στις μέρες μας παρατηρείται παγκόσμια ελάττωση του πληθυσμού των μελισσών και οι πιθανολογούμενες συνέπειες για την τροφική παραγωγή είναι καταστροφικές.

 

Σόρρυ για το κατεβατό, ελπίζω να βοηθήσει κάποιους να κατανοήσουν κάποια πράγματα ή να μου υποδείξουν σημεία που πιθανόν να μην τα λέω πολύ καλά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ωραίο το παραπάνω, και με τέτοιον αντίλογο κάνουμε δουλειά. Εν γένει τα περιγράφεις μια χαρά, με δύο βασικά pointers από μεριάς μου:

 

- τα ζώα που αναπαράγουμε εμείς δεν δρουν ακριβώς "στο κενό και εκτός του οικοσυστήματος". Δηλαδή, ο πλανήτης μπορεί κανονικά στήριζε 8 αγελάδες, αλλά λόγω ανθρώπου να έχει πλέον 108. Οι επιπλέον 100 αγελάδες μπορεί να είναι σε φάρμα και να μην τις τρώει κάποιο άγριο ζώο, αλλά για χάρη τους μετατοπίζουμε καλλιέργειες, ευνοούνται βακτήρια, παράγονται μεθάνια κτλ κτλ. Τίποτα δεν μπορεί να δρα εντελώς στο κενό και χωρίς επιπτώσεις, στα πλαίσια ενός οικοσυστήματος.

 

- το πόσους κότσυφες μπορεί να σκοτώσουν οι κυνηγοί, στην περίοδο που επιτρέπεται το κυνήγι και με τους κανόνες που επιτρέπεται μπορεί να ακούγεται μόνο σαν "ποσοτικό" επιχείρημα, αλλά στην πράξη αν το ποσοστό είναι μικρό μετατρέπεται και σε "ποιοτικό". Αν οι εν δεινάμει "με 100% επιτυχία φονιάδες" απειλούν το 70% των ατόμων, it holds water και έχεις δίκιο. Αν όμως απειλούν το 1% του πληθυσμού, τότε είμαστε άνετα μέσα στα όρια της "αυτοδιόρθωσης" και δεν γεννάται θέμα, πέραν του ...συγκινισιακού. Και για το αν είναι 70% ή 1% δεν θα τοποθετηθώ, επαφίεμαι στην τεκμηρίωση των αντιλεγόντων.

 

Τα των "στρεβλών επιθυμιών" τα αφήνω ασχολίαστα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατά τη γνώμη μου, οι κανόνες που ισχύουν για το κυνήγι (περίοδοι κυνηγιού, επιτρεπόμενος εξοπλισμός κλπ) είναι μια προσπάθεια να συμβιβαστεί η επιβίωση ενός οικοσυστήματος με την ικανοποίηση των στρεβλών επιθυμιών ορισμένων ανθρώπων. Οι άνθρωποι αυτοί είναι ομάδα πίεσης και έχουν δικαίωμα ψήφου, το οικοσύστημα όχι. Μετά τον κυνηγό θα έρθουν και άλλοι άνθρωποι, αλλά η βλάβη θα είναι μη αναστρέψιμη, κάτι που δεν είναι φανερό συνήθως στο σύντομο του χρόνου ζωής ενός ανθρώπου.

 

 

 

 

Τι το κουραζεις ? Απλα δεν γουσταρεις το κυνηγι και το ψαρεμα.Αφου το λες και μονος σου ,τα θεωρεις στρεβλες επιθυμιες.Εχεις σουπερμακετοποιηθει πληρως .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...