Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μαν οφ στηλ, εκεί που με είχες πείσει σχεδόν (χωρίς ειρωνεία) μπήκε στην ιστορία το σκηνικό με τα ψίχουλα και τα σπουργίτια και με έπιασε νευρικό.

Luci σε έπιασε δεν σε έπιασε νευρικό είναι η αλήθεια και δεν το έκανε μόνο η μητέρα μου αλλά και οι γειτόνισσες των διπλανών σπιτιών τουλάχιστον αυτές που είδα εγώ με τα μάτια μου.Πράγματι αν δεν έχε κάποιος ζήσει σε χωριό δεν μπορεί να είναι τόσο δεμένος με τα ζωντανά πλάσματα(προσωπική άποψη πάντα) και αν θέλεις να σε πιάσει ακόμα περισσότερο νευρικό :P θα σε πληροφορήσω ότι μάλλον ήταν σωτήρια η κίνηση αυτή για τα πτηνά καθότι ερχόταν στις αυλές και τσιμπολογούσαν.Τώρα με το τι πείθεται κανείς και με τι τον πιάνει νευρικό είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση πάντως εδώ μέσα γράφουμε ο καθένας σε διάφορα θέματα προσωπικά βιώματα και εμπειρίες. Τεσπα πολλοί που θα ζουν και σε πιο ορεινά χωριά με περισσότερες επαναλήψεις σφοδρών χιονοπτώσεων θα ξέρουν πολύ καλά γιατί πράγμα λέω για τους υπόλοιπους εννοείτε ότι ο καθένας μπορεί και πρέπει να αμφισβητεί ότι ακούει και ότι διαβάζει με κριτική σκέψη.Τέλος το offtopic

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μωρέ δεν αντιλέγω για τη σχέση ανθρώπου-ζώων στα χωριά κτλ ούτε για την καλοσύνη της μητέρας σου. Απλώς ήταν που ήταν γύρισμα βασιλάκης καΐλας, ήταν και κωλοσπούργιτα που γ@μ@νε τα χωράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δεν αντιλέγω για τη σχέση ανθρώπου-ζώων στα χωριά κτλ ούτε για την καλοσύνη της μητέρας σου. Απλώς ήταν που ήταν γύρισμα βασιλάκης καΐλας, ήταν και κωλοσπούργιτα που γ@μ@νε τα χωράφια.

Για να πάμε ontopic εγώ εκτός από τον τύπο που περιγράφω πιο πάνω δεν έχω συναντήσει μλκ κυνηγό.Οι περισσότεροι που ξέρω δεν κυνηγούν μόνο από χόμπι αλλά και για λόγους ενδιαίτησης.Και το λέω με βάση τα δικά μου βιώματα και για αυτούς που ξέρω.Βέβαια επειδή όπως είπα το χωριό μου είναι απλώς σε ύψωμα ούτε καν ημιορεινό δεν χαρακτηρίζεται με 240 μ. υψόμετρο τα θηράματα έχουν λιγοστέψει κατά πολύ και όχι λόγο του συστηματικού κυνηγιού καθώς οι κυνηγοί στο χωριό  τις καλές εποχές άντε να ήταν δέκα άτομα.Στα μέρη όμως όπου υπάρχει κυνήγι ακόμα για να απαντήσω και στο ερώτημα του ts ναι αυτοί που κυνηγούν δεν το κάνουν μόνο από χόμπι αλλά και για την διατροφή.Πόσο συχνά κάποιος στην πόλη θα φάει αγριογούρουνο λαγό ορτύκια πέρδικες φασιανούς;Και μιλάμε ότι πρόκειται για νοστιμότατα εδέσματα, και από άποψη κόστους δύο φυσίγγια.Καταλαβαίνω την αγωνία ορισμένων που ο άλλος πάει και αγοράζει όπλο με διόπτρα και πυροβολεί ότι κινείται πάντως ότι όπλο έχω δει στα χωριά είναι απλές καραμπίνες και παλιά δίκαννα πολλά εκ των οποίων είναι ελεεινά στην σκόπευση και πρέπει να είσαι μάστορας για να γυρίσεις με θήραμα.Άρα δεν μιλάμε για ανθρώπους οι οποίοι δεν δίνουν ούτε μία ευκαιρία στο ζώο για να την γλιτώσει.Όσο για τα κάποια σχόλια να πας να κυνηγήσεις στην Ανταρκτική γυμνός αν θέλεις να είσαι κυνηγός απλά υπενθυμίζω ότι τα σχόλια αυτά γράφονται από συσκευές που καταναλώνουν ενέργεια η οποία για να παραχθεί αφανίζει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό χλωρίδας και πανίδας από ότι ένας κυνηγός.Την επόμενη φορά λοιπόν που θα θέλει να γράψει κάτι ας μην χρησιμοποιήσει το p.c το tablet ή το κινητό ας πάει να σκαλίσει στον βράχο με καλέμι.Οι υπερβολές σε όλο τους το μεγαλείο.Απλά για σκέψη λέω ότι λαγούς εκτός από τον ξάδερφο μου κυνηγούσε και ο πατέρας του και υπάρχουν ακόμα πολύ απλά γιατί και χωρίς να χρειάζεται να τους το πει κανένας νόμος δεν κυνηγούν την περίοδο της αναπαραγωγής.Ε δεν θα καταδικάσουμε όλους τους κυνηγούς για δέκα κάφρους που μπορεί να το κάνουν.όσο για το post σου Luci η ζημιά που μπορεί να κάνουν τα σπουργίτια σε ένα χωράφι είναι ασήμαντη τουλάχιστον από όσο γνωρίζω στην Θεσσαλία εκτός και πέσεις σε σμήνος με χιλιάδες από αυτά!Πάντως 40 χρονών που είμαι τώρα ούτε έχω δει ούτε ακούσει κάτι παρόμοιο.Τα περισσότερα μαζεμένα που έχει τύχει να δω δεν ξεπερνούσαν τα 50 με τίποτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα καλα δεν υπαρχει κανας διαχειριστης να πεταξει τα σκουπιδια?

Να ξεκινησουμε ολοι βριζουμε αν ειναι.

 

Μεσα στην ψηφιακη σου ρυπανση,ξεχασες να αναφερεις τους ψαραδες.Να πανε και αυτοι να πιασουν ψαρια με τα χερια αν ειναι μαγκες χαχαχαχα τι αλλο θα ακουσουμε?

 

Οταν ενας κυνηγος δεν πιανει οτι κινειται αλλα σεβεται το θυραμα και τις εποχες μια χαρα συνεχιζει η βιοποικιλοτητα,απλα εσυ ζεις στην κοσμαρα σου,η μονη επαφη που εχεις με την φυση ειναι το ελευθερο καμπινγκ τα παρκακια το national geographic και τα τριφυλλακια τα αλβανικα.Ξεστραβωσου και μαθε πρωτα για τα ''τροφικα πλεγματα'' πριν τα πιασεις στο στομα σου κοττα32.

 

Επισης δεν τιθεται θεμα αποκλειστικης διατροφης απο το κυνηγι για το συγκρινουν ορισμενοι ασχετοι με το σουπερ μαρκετ(το ακουσαμε και αυτο)απλα ειναι ''εκλεκτος μεζες'' δεν εχει καμια σχεση με το μιμικος που τρωτε ουτε καν με το ελευθερας βοσκης της γιαγιας απο το χωριο,οποιος εχει φαει ξερει.Αυτος ειναι μονο ο ενας απο τους 3 λογους που κυνηγαει καποιος αλλωστε.

 

 

 

Ίσως ήταν λίγο επιθετικό όπως το έγραψα, έχεις δίκιο.

 

Για τους ψαράδες επίσης υπάρχει θέμα αλλά μικρότερο, τα ψάρια είναι πολύ περισσότερα, έχουν πιο πολύ χώρο για διαφυγή και δεν μπαίνουμε στον χώρο που ζουν. Είναι πιο δύσκολο να διαταράξεις την ισορροπία εκεί, μόνο με υπεραλιεία στυλ Ιαπωνίας κάνεις κακό πιστεύω.

 

Θεωρώ ότι ο σεβασμός προς το θήραμα από τους σημερινούς κυνηγούς είναι ουτοπικό - οι κυνηγοί είναι πολλοί, τα όπλα εξελιγμένα και τα θηράματα περιορισμένα. Ακόμα και αν τηρούν τους κανόνες για την περίοδο κυνηγιού, οι συνέπειες δεν είναι υπολογίσιμες.

Μην ανησυχείς, δεν είναι αυτή η μοναδική μου επαφή όπως λες - και νομίζω ότι ξέρω σχετικά με τα τροφικά πλέγματα και τα οικοσυστήματα.

 

Το "εκλεκτός μεζές" ακούγεται αστείο, να σκοτώνεις ένα ζώο και να καταστρέφεις το περιβάλλον για έναν "εκλεκτό μεζέ". Για ένα ανθρώπινο βίτσιο, μια απόλαυση της στιγμής να προκαλείς μη αναστρέψιμα προβλήματα στη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαφανιστεί δηλαδή ένα είδος αρκούδας στο μέλλον δεν θα είναι φυσική επιλογή αλλά το όπλο του Μπάμπη;

Aν για παράδειγμα στην Αλάσκα που είναι το νησί Kodiac αφήνανε το κυνήγι του συγκεκριμένου είδους που ζει εκεί ανεξέλεγκτο,ναι δεν θα ευθύνονταν η φύση αλλά οι Μπάμπηδες και κυρίως οι μη ντόπιοι Μπάμπηδες.Μιλάμε όμως για απομονωμένο μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι βέβαια,το θέμα είναι να υπάρχουν κανόνες και να τηρούνται,αυτό που είναι ενοχλητικό για μένα είναι κάτι τέτοια

 

kendall-jones.jpg

δηλαδή το trophy hunting,υπάρχουν μέρη στην αφρική που εκτρέφουν λιοντάρια ώστε να τα χρησιμοποιήσουν σαν θηράματα για να κυνηγάνε κάτι καθυστερημένα σαν αυτό της φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν τιθεται θεμα αποκλειστικης διατροφης απο το κυνηγι για το συγκρινουν ορισμενοι ασχετοι με το σουπερ μαρκετ(το ακουσαμε και αυτο)απλα ειναι ''εκλεκτος μεζες'' δεν εχει καμια σχεση με το μιμικος που τρωτε ουτε καν με το ελευθερας βοσκης της γιαγιας απο το χωριο,οποιος εχει φαει ξερει.Αυτος ειναι μονο ο ενας απο τους 3 λογους που κυνηγαει καποιος αλλωστε.

 

Απλά γελάμε. Και τι πάει να πεί εκλεκτός μεζές; Θα πάει ο άλλος να αγοράσει καραμπίνες να τρέχει στα βουνά και τα λαγκάδια για να σκοτώσει κάποιο ζώο επειδή το κρέας του θα έχει καλύτερη γεύση από αυτό του σουπερ μάρκετ που προέρχεται από μαζική εκτροφή ζώων σε φάρμες. Έμμεσα λοιπόν ο κυνηγός έχει πάθει και κάποιου είδους εξάρτηση από την γεύση του κρέατος και επιθυμεί όποτε μπορεί και όποτε θέλει να τρώει μόνο αυτό. Άσε που αμφιβάλλω κιόλας αν θα βρείτε σε κανένα μέρος της Ελλάδας ελεύθερες κότες, οι περισσότερες μέσα σε κάποιο κοτέτσι είναι που θα ανήκει σε κάποιον.

Και αν η κατανάλωση τροφής από κυνήγι γίνεται για λόγους υγείας, δηλαδή να προσπαθείς να αποφύγεις κρέατα από το σουπερ μαρκετ που θα έχουν μέσα συντηριτικά ή άλλες ουσίες που θα επιβαρύνουν την υγεία, κανονικά πρέπει να κυνηγάς σχεδόν κάθε μέρα για να έχεις στην διάθεσή σου το καλύτερο κρέας που προέρχεται από το κυνήγι, όχι μόνο να κυνηγάς μια στο τόσο. Άμα ξέρεις να μαγειρεύεις σωστά το κρέας για μένα μια χαρά είναι και δεν πάει να προέρχεται από το μαγαζί της γειτονιάς. Σιγά τώρα τους εκλεκτούς μεζέδες, λές και ζούμε στον μεσσαίωνα που ο αυτοκράτορας ήθελε πάντα το καλύτερο και ποιό νόστιμο κρέας στο γεύμα του. Άμα θες νόστιμα φαγητά μεζέδες και ωραίες γεύσεις φίλε μου μπορείς να βρείς άπειρες και σε άλλα είδη διατροφής, όχι μόνο στο κρέας του ζώου από κυνήγι.

 

ΥΓ: Και τώρα που το θυμήθηκα, προσωπικά αρκετά χρόνια πρίν, έχει τύχει να φάω κρέας από κουνέλι το οποίο είχε σκοτώσει ένας θείος μου που πήγαινε για κυνήγι και έχω φάει το ίδιο και από εστιατόριο, παρόλο που επέμενε ο θείος μου σε αυτά που λές και εσύ οτι άλλο πράγμα το κρέας του κυνηγιού και άλλο αυτό που έφαγα στο μαγαζί, δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά στην γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κυνηγοι ειναι εξαιρετικα επικυνδυνοι ανθρωποι. Οταν εχεις στην κατοχη σου καραμπινα, και σε πιασει καμια μερα το κεφαλι απο τα νευρα, μπορεις να σκοτωσεις ακομα και ανθρωπο. (Αμα δεν ησουν κυνηγος, δεν θα ειχες καραμπινα, και θα σου ηταν πιο δυσκολο να σκοτωσεις καποιον πχ με μαχαιρι καθως ειναι πιο χρονοβορο)

 

Μολις ανεβηκε αυτη η ειδηση. Δεν διευκρινιζεται αν ο δολοφονος ηταν κυνηγος, αλλα για να εχει στην κατοχη του καραμπινα, τι ηταν; Συλλεκτης;

 

http://www.protothema.gr/greece/article/402726/eglima-pathous-kai-autoktonia-stin-egnatia-odo/

46χρονος άνδρας, που έπασχε από ψυχολογικά προβλήματα, πυροβόλησε με καραμπίνα τη 42χρονη σύζυγο του και στη συνέχεια αυτοκτόνησε με το ίδιο όπλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ησουν κυνηγος, δεν θα ειχες καραμπινα, και θα σου ηταν πιο δυσκολο να σκοτωσεις καποιον πχ με μαχαιρι καθως ειναι πιο χρονοβορο

 

Από την άλλη, κανένας δεν είπε "Θα τον φάω τον πούστη, αλλά γρήγορα. Θέλω να προλάβω την τράπεζα."

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Πόσο συχνά κάποιος στην πόλη θα φάει αγριογούρουνο λαγό ορτύκια πέρδικες φασιανούς;Και μιλάμε ότι πρόκειται για νοστιμότατα εδέσματα, και από άποψη κόστους δύο φυσίγγια.

 

 

Και τι να κλασουν αυτα , ακου εδεσματα.Παιρνεις μια εξαδα μπιφτεκια απο το σουπερμαρκετ και εισαι κομπλε.Και εχεις κανει και το οικολογικο σου καθηκον  :lol: 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν στη Γερμανία, έτρωγα κυνήγι συχνά, αγριογούρουνο, ελάφι, λαγό κυρίως. Ειλικρινά, πιστεύω πως ο τρόπος μαγειρέματος ήταν πιο σημαντικός από το κρέας αυτο καθεαυτό.

 

Κατά τα άλλα, τα όπλα ειναι όπλα και στο χερσαίο περιβάλλον, το πλεονέκτημα το έχει ο άνθρωπος, επειδή αναφέρθηκε το ψάρεμα, στα μάτια μου, το κυνήγι ειναι σαν το ψαροντούφεκο με μπουκάλες. Θα είχα διαφορετική άποψη, αν επιτρεπόταν πχ μόνο με τόξο και χωρίς όλα τα παρελκόμενα του Ράμπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαφανιστεί δηλαδή ένα είδος αρκούδας στο μέλλον δεν θα είναι φυσική επιλογή αλλά το όπλο του Μπάμπη;

 

ΑΚΡΙΒΩΣ.

 

Οι άνθρωποι δεν υπόκεινται πια στην επίδραση της φυσικής επιλογής. Δεν μάχονται όπως τα ζώα στη φύση για το χώρο, προστατεύονται και οι πιο αδύναμοι και σχεδόν όλοι μπορούν να αποκτήσουν απογόνους. Έτσι, είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν όπλα με ασύλληπτη επίδραση για το φυσικό περιβάλλον, στα οποία κανένα οικοσύστημα δεν θα μπορούσε να προσαρμοστεί, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Να το πω διαφορετικά, οι κυνηγοί και τα όπλα είναι μια απειλή τόσο εξωγήινη για τα ζώα όσο ο μετεωρίτης για τους δεινοσαύρους. Αντίστοιχες πιθανόν να είναι και οι συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά διαβάζω για "όπλα με ασύλληπτη επίδραση" και κυλιέμαι.

 

Ναι ο άνθρωπος θα μπορούσε να κυνηγάει με Ναπάλμ και να τα γαμήσει όλα αλλά υπάρχουν κανόνες εδώ και χρόνια: Μέχρι 3 φυσίγγια αυστηρά, συγκεκριμένες γομώσεις, απαγόρευση σκοπευτικών, μέχρι 5 κιλά ψάρι, ζώνες κτλ κτλ. Και στους ελέγχους τηρούνται, τα έχω δει προσωπικά να τηρούνται that is. Επίτηδες κυνηγάνε και ψαρεύουν με τα σημερινά ανάλογα του "φυσοκάλαμου" - για να τηρείται το fair play.

 

Δικαιούστε να μην συμπαθείτε τους κυνηγούς ή τους ψαράδες, αλλά δεν δικαιούστε να μιλάτε αγνοώντας τους κανονισμούς που υπάρχουν. Γιατί κάποιοι εκεί έξω φαντάζονται ελαφάκια vs Barrett...

 

Επίσης όσοι δεν δέχεστε το "σκότωσα έναν άγριο λαγό για να τον φάω" - δεν θα πρέπει να τρώτε και κανένα ψάρι πλην ιχθυοκαλλιέργειας για να είστε πιστοί στα λεγόμενά σας. Και επίσης κανέναν καρπό ή φυτό πλην των εντατικά καλλιεργήσιμων (που η καλλιέργεια τους σκοτώνει το οικοσύστημα εξ ορισμού, αλλά μιας και λέμε τσουτσουνιές ας κάνω ότι το ξεχνάω).

 

 

Όσο για τα οπλοφοβικά σας, sorry αλλά είναι ένα ολόκληρο άλλο θέμα...

Επεξ/σία από caution
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...