Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επανερχομαι στο θεμα παιδια. Τα εδω καταστηματα ειπαν στον γνωστο μου οτι η διαθεση του I-phone 6 ειναι αγνωστη για Ελλαδα (και συνεπως Κυπρο) και οτι μιλαμε προφανως για Νοεμβρη. Αυτο για εμενα σημαινει να περιμενω μεχρι τοτε για την αποκτηση του δικου του LG G3 και οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να κανω κατι τετοιο καθως χρειαζομαι να παρω τη συσκευη τωρα που θα ερθω Ελλαδα. 

 

Αρα η ολη διαμαχη συνεχιζεται για το τι ειναι καλυτερο να επιλεξω. Φανταζομαι μολις πατησω το ποδι μου Ελλαδα θα υπαρχει να δω απο κοντα και το lumia 730 σαν τωρινη προσφορα καθως και μια διαμορφωση τιμων απο αλλες συσκευες λογο ελευσης νεοτερων εκδοσεων. Εδω τωρα το προβλημα, τοσο καιρο ψαχνοντας βρηκα και αντιστοιχα καλες προτασεις σε κινεζιες που πριν δεν ηξερα οπως THL, Xiaomi, Meizu και ZTE. Ολες αυτες οι προτασεις βρισκονται στα 200-230 ευρω φουλ κομπλε με τα ολα τους αλλα καπως με φοβιζουν κιολας για τα θεματα μεταφορικων, εγγυησεων, τελωνειων και λοιπων "φυσικων" δυσκολιων. 

 

Δεν υπάρχει καμία διαμάχη ούτε μάχη ούτε τίποτα. Έχουν υπεραναλυθεί θετικά και αρνητικά του κάθε λογισμικού (σε υπερβολικό βαθμό θα έλεγα). Απλά πρέπει να αποφασίσεις τι θελεις. Εσύ όχι εμείς για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον παλικαρια τελικα το διαπραγματευτηκα το πραγμα με τον τυπο και τα συμφωνησαμε στα 290 ευρω για το G3 μολις παρει το i-phone 6 στα χερια του γιατι δεν εχει αλλη συσκευη τωρα. Δεν εχω ιδεα αν ειναι η 16 ή 32 GB εκδοση (νομιζω ομως οτι ειναι η 32 GB δεδομενου οτι την πληρωσε 700 ευρω εκτος και αν απλα τον πιασανε κοτσο). Νομιζω οτι ειναι πολυ τρελη ευκαιρια.

Μιας και είχες κάποιες φοβίες σχετικά με το αν αναβαθμιστούν οι σημερινές συσκευές wp8 σε wp9, σήμερα κυκλοφόρησαν έντονες φήμες πως τα wp9 έρχονται ανεπίσημα (ως developer) αρχές του 2015 και θα τα πάρουν ΟΛΕΣ οι συσκευές.

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διαβασα γι αυτο και γλυκοκοιταω το 730. Με τον φιλο με το G3 που μιλησα τον ρωτησα αν μπορω να εχω τη συσκευη νωριτερα και μου ειπε οτι κατα τις 15 Οκτωβρη μπορει να την αποχωριστει και να μου τη δωσει. Συνεπως τωρα παιζω με τον χρονο αναμονης και κατα ποσο θα εντυπωσιαστω απο το 730 για το αν θα πρεπει να το παρω επι τοπου ή να περιμενω να πιασω στα χερια μου το G3.

 

Υπαρχει το εξης προβλημα τωρα. Οτι οσο εγω περιμενω το κινητο παραμενει στα χερια του και τοσο μειωνεται η τιμη του (σαν καινουργιο) αλλα και γινεται περισσοτερο μεταχειρισμενο. Ισως η αρχικη συμφωνια των 290 ευρω να μην ειναι και τοσο συμφερουσα σε 1-1.5 μηνα απο τωρα.

 

Γενικα παντως η δικη μου αποφαση ειναι οτι προτιμω windows phone και απλα παιζω με τις τιμες για το τι "φυσικο" παιρνω στην καθε συσκευη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E συγγνώμη αλλά μια συσκευή σαν το 730 είναι καθαρή αυτοκτονία όταν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε Lg G3, Nexus 5, G2 ανεξαρτήτως λειτουργικού. Android και Ios εξελίσσονται με ταχύτητα φωτός και συζητάμε για το οτι θα πάρουν όλες οι wp συσκευές το windows 9 μέσα στο 2015. Καλό Μάιο δηλαδή. Βέβαια η αναβάθμιση σε windows 9 μπορεί να λέει πολλά ή και τπτ ανάλογα με το τι καινούργιο θα φέρει.

 

Αν κρίνουμε από τα 8.1 περισσότερο για να νιώθει κάποιος up to date είναι παρά για τις όποιες βελτιώσεις έφεραν στο λειτουργικό αφού και πάλι παραμένουν πίσω από τον ανταγωνισμό. Φτάσαμε Αύγουστο του 2014 για να διαχωριστεί ο ήχος ανάλογα την χρήση του και όχι να είναι ενιαίος για ήχους κλήσης και μουσική!!! Μπορεί στα windows 9 να μην έρχεται αναφορά παράδοσης σε ξεχωριστό μήνυμα όπως στο 3310. Σημασία λοιπόν δεν έχει το να παίρνεις αναβάθμιση αλλά τι εν τέλει αποκτάς. Όταν το 2015 θα αποκτήσεις ότι οι υπόλοιποι έχουν από το... 2011, τότε με τι μούτρα να βγεις να πεις σε κάποιον οτι εγώ πήρα update ενώ εσύ δεν πήρες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E συγγνώμη αλλά μια συσκευή σαν το 730 είναι καθαρή αυτοκτονία όταν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε Lg G3, Nexus 5, G2 ανεξαρτήτως λειτουργικού. Android και Ios εξελίσσονται με ταχύτητα φωτός και συζητάμε για το οτι θα πάρουν όλες οι wp συσκευές το windows 9 μέσα στο 2015. Καλό Μάιο δηλαδή. Βέβαια η αναβάθμιση σε windows 9 μπορεί να λέει πολλά ή και τπτ ανάλογα με το τι καινούργιο θα φέρει.

 

Αν κρίνουμε από τα 8.1 περισσότερο για να νιώθει κάποιος up to date είναι παρά για τις όποιες βελτιώσεις έφεραν στο λειτουργικό αφού και πάλι παραμένουν πίσω από τον ανταγωνισμό. Φτάσαμε Αύγουστο του 2014 για να διαχωριστεί ο ήχος ανάλογα την χρήση του και όχι να είναι ενιαίος για ήχους κλήσης και μουσική!!! Μπορεί στα windows 9 να μην έρχεται αναφορά παράδοσης σε ξεχωριστό μήνυμα όπως στο 3310. Σημασία λοιπόν δεν έχει το να παίρνεις αναβάθμιση αλλά τι εν τέλει αποκτάς. Όταν το 2015 θα αποκτήσεις ότι οι υπόλοιποι έχουν από το... 2011, τότε με τι μούτρα να βγεις να πεις σε κάποιον οτι εγώ πήρα update ενώ εσύ δεν πήρες;

Sorry φίλε αλλα πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα το θέμα πριν γράψεις ότι τα 8.1 ειναι απλα για να λες ότι πήρες update. Μπορείς να έχεις τις απόψεις σου περί λειτουργικών αλλα τα 8.1 σε σχέση με τα 8.0 ήταν τεράστια πρόοδος. Έτσι δεν κρίνεται ένα update? Σε σχέση με τον προκάτοχο...?

Τώρα για τα 2011 κλπ που γράφεις αυτό είναι σχετικό. Πχ κάποιος θα σου απαντήσει:lag το 2014???? Ποικίλουν οι απόψεις....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E συγγνώμη αλλά μια συσκευή σαν το 730 είναι καθαρή αυτοκτονία όταν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε Lg G3, Nexus 5, G2 ανεξαρτήτως λειτουργικού. Android και Ios εξελίσσονται με ταχύτητα φωτός και συζητάμε για το οτι θα πάρουν όλες οι wp συσκευές το windows 9 μέσα στο 2015. Καλό Μάιο δηλαδή. Βέβαια η αναβάθμιση σε windows 9 μπορεί να λέει πολλά ή και τπτ ανάλογα με το τι καινούργιο θα φέρει.

 

Αν κρίνουμε από τα 8.1 περισσότερο για να νιώθει κάποιος up to date είναι παρά για τις όποιες βελτιώσεις έφεραν στο λειτουργικό αφού και πάλι παραμένουν πίσω από τον ανταγωνισμό. Φτάσαμε Αύγουστο του 2014 για να διαχωριστεί ο ήχος ανάλογα την χρήση του και όχι να είναι ενιαίος για ήχους κλήσης και μουσική!!! Μπορεί στα windows 9 να μην έρχεται αναφορά παράδοσης σε ξεχωριστό μήνυμα όπως στο 3310. Σημασία λοιπόν δεν έχει το να παίρνεις αναβάθμιση αλλά τι εν τέλει αποκτάς. Όταν το 2015 θα αποκτήσεις ότι οι υπόλοιποι έχουν από το... 2011, τότε με τι μούτρα να βγεις να πεις σε κάποιον οτι εγώ πήρα update ενώ εσύ δεν πήρες; 

 

Αυτοκτονια ενα τηλεφωνο που κοστιζει 70-100 ευρω φθηνοτερα απο τα υπολοιπα; 

 

Κατα τα αλλα το λογισμικο συγκρινεται παντα σε σχεση με το προσφερε το προηγουμενο και δεν συγκρινεται με αλλα λειτουργικα. Αν σου εκαναν τη δουλεια πριν τα 8.1 τοτε ειναι απιθανο να μην σου κανουν τη δουλεια τα 9 οταν βγουν. Και ναι ειναι μεγαλη υποθεση να παιρνεις updates, δες τη Sony με τα φθηνοτερα μοντελα Xperia παραδειγμα που τους κρεμασε ολους κανονικα σε λιγοτερο απο ενα χρονο και θα καταλαβεις. Εγω αν ημουν χρηστης φθηνοτερου Xperia σιγουρα θα τα επαιρνα στο κρανιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκτονια ενα τηλεφωνο που κοστιζει 70-100 ευρω φθηνοτερα απο τα υπολοιπα; 

 

Κατα τα αλλα το λογισμικο συγκρινεται παντα σε σχεση με το προσφερε το προηγουμενο και δεν συγκρινεται με αλλα λειτουργικα. Αν σου εκαναν τη δουλεια πριν τα 8.1 τοτε ειναι απιθανο να μην σου κανουν τη δουλεια τα 9 οταν βγουν. Και ναι ειναι μεγαλη υποθεση να παιρνεις updates, δες τη Sony με τα φθηνοτερα μοντελα Xperia παραδειγμα που τους κρεμασε ολους κανονικα σε λιγοτερο απο ενα χρονο και θα καταλαβεις. Εγω αν ημουν χρηστης φθηνοτερου Xperia σιγουρα θα τα επαιρνα στο κρανιο. 

 

Ακόμα και το φθηνότερο Xperia έχει περισσότερες δυνατότητες από ένα wp. Απλά δυσκολεύεται να τις υποστηρίξει. Οι ακριβότερες συσκευές δεν έχουν όμως κανένα πρόβλημα. Όπως γράφεις κι εσύ, είναι θέμα αίσθησης up to date και όχι κάτι χειροπιαστό. Όταν στα 9 πχ δώσουν καλύτερη notification bar όπως στο android θα πανηγυρίζεις οτι πήρες τα 9 και μια android συσκευή έχει καθηλωθεί στην 4.4.2 ενώ είχε notification bar από την Προκάμβριο. Πάρε wp να παίρνεις σε updates ό,τι έχουν οι υπόλοιποι εδώ και χρόνια για να νιώθεις χαρούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις δυνατοτητες; Σε σχεση με τις απαιτησεις του καθε χρηστη; Αν εγω θελω 10 πραγματα απο μια συσκευη και μου προσφερουν και τα 10 οποια συσκευη και αν διαλεξω δεν θα κοιταξω να παρω την φθηνοτερη ή την καλυτερη δυνατο που προσφερει "φυσικα" προταιρηματα; 

 

Ναι οκ, μπορει το android να μου προσφερει 1000 πραγματα και τα windows 100 πραγματα, τι γινεται αν απλα δεν με ενδιαφερουν τα 900 του android; Αρα εχουμε μια συσκευη των 200 ευρω που ειναι μια χαρα ανταγωνιστικη με αλλες συσκευες των 200 ευρω και ισως προσφερει και το κατι παραπανω σε "φυσικη" μορφη (φακους Zeis παραδειγμα) ασχετα αν τα windows δεν εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με το android. 

 

Στο κατω κατω της γραφης ειναι συσκευη τηλεφωνου πρωτα απο ολα και δεν χρειαζομαι να κανω τα απιστευτα πραγματα με το τηλεφωνο μου. Αν μπορω να κανω 10 δουλειες και καλυπτομαι τοτε ολα καλα ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου φθανουν τα 100 πράγματα, τι σε νοιαζει η αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση που θα κανει 200 πράγματα και ακομα δεν θα εχει φθασει τα 1000 πράγματα της προηγούμενης εκδοσης Android?

 

Αυτο ηταν το point του φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παντως μεσα στα 10 πραγματα που θες, ειναι να βλεπεις βιντεο με υποτιτλους καλυτερα προτιμησε android.

Τα wp δεν εχουν κανεναν αξιολογο free player, ενω εχουν 1-2 μετριους που κοστολογουνται 3 ευρω.

Δεν θα με πειραζει να δωσω τα 3 για τον moli αν ηταν στο επιπεδο του android MX player, αλλα για την μετριοτητα του δεν τα δινω.

 

Περαν τουτου, για την δικη μου χρηση, δεν λειπει κατι αλλο απο τα wp και προτιμησα lumia.

 

Aν τα αγγλικα σου ειναι καλα, χαζεψε το παρακατω βιντεο και αν δεν σε ενοχλουν τα ιδια που ενοχλουν τον reviewer, τοτε ειναι safe bet τα wp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου φθανουν τα 100 πράγματα, τι σε νοιαζει η αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση που θα κανει 200 πράγματα και ακομα δεν θα εχει φθασει τα 1000 πράγματα της προηγούμενης εκδοσης Android?

 

Αυτο ηταν το point του φιλου.

 

Τα updates προσφερουν λιμαρισμα και βοηθεια για καποια συσκευη να κανει καλυτερα αυτα που ηδη κανει. Γενικες αισθητικες βελτιβωσεις, ισως βελτιωσεις στον κωδικα για καλυτερη αυτονομια μπαταριας και αλλα τετοια μικρα που απλα αυξανουν την χαρα της εμπειριας. Με αυτη τη λογικη καλα κανει η Sony και δεν υποστηριζει τις χαμηλοτερες τιμολογιακα συσκευες της ναι; Το update επισης βοηθα και ψυχολογικα στο να αισθανεσαι οτι η συσκευη σου δεν ειναι out of date και οτι η εταιρια παρεχει πληρης υποστηριξη στο προιον της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα updates προσφερουν λιμαρισμα και βοηθεια για καποια συσκευη να κανει καλυτερα αυτα που ηδη κανει. Γενικες αισθητικες βελτιβωσεις, ισως βελτιωσεις στον κωδικα για καλυτερη αυτονομια μπαταριας και αλλα τετοια μικρα που απλα αυξανουν την χαρα της εμπειριας. Με αυτη τη λογικη καλα κανει η Sony και δεν υποστηριζει τις χαμηλοτερες τιμολογιακα συσκευες της ναι; Το update επισης βοηθα και ψυχολογικα στο να αισθανεσαι οτι η συσκευη σου δεν ειναι out of date και οτι η εταιρια παρεχει πληρης υποστηριξη στο προιον της. 

Οπως λες και εσυ , το update ειναι σημαντικο απο ψυχολογικης αποψης για μερικους χρηστες, ειδικα για χρηστες λειτουργικων που εχουν ελλειψεις.

Μπορει οι ελλειψεις να παραμενουν, αλλα η αισθηση οτι ειναι up to date ειναι σημαντικη απο ψυχολογικης αποψης για να ξεχαστουν οι ελλειψεις.

 

Και οχι τα updates , δεν προσφερουν απλα λιμαρισμα. Προσφερουν και αρκετα εξτρα πραγματα/λειτουργιες.

Πχ ακομα και το 8.1 σε σχεση με το 8 ηταν σημαντικο γιατι προσθεσε λειτουργιες σημαντικες(που υπηρχαν χρονια σε αλλα λειτουργικα) οπως vpn, in-browser video κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχεις δικιο. Τώρα μενει να παρουν πολλες συσκευες με android ενα update που να τις απαλλαξει απο το lag και να τις κανει να δουλευουν νερακι οπως πχ το 520 των 80€. Κατι δηλαδη που τα αλλα λειτουργικά το κανουν χρονια τωρα.....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχεις δικιο. Τώρα μενει να παρουν πολλες συσκευες με android ενα update που να τις απαλλαξει απο το lag και να τις κανει να δουλευουν νερακι οπως πχ το 520 των 80€. Κατι δηλαδη που τα αλλα λειτουργικά το κανουν χρονια τωρα..... ;)

 

Μιας και ανέφερες το 520... γιατί δεν αγοράζεις το 520; Θα δεις όλο το λειτουργικό των wp με μόλις 80 ευρώ. Ποιό το νόημα να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά αν δεν πας σε κανα 1020 ή κάποιο άλλο ακριβό κινητό για την καλή του κάμερα που δεν αποτελεί όμως στοιχείο του λειτουργικού; Ό,τι κάνεις στο 520, μπορείς να το κάνεις και στο 1520. Απολύτως τπτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...