Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μιλάω γιά μεταχειρισμένο και δεν θυμαμαι να είπα κάπου ότι το nexus 5 δεν ειναι καλό.

 

Παντως, σαν καινουριο σιγουρα δεν αξιζει σε σχεση με το φθηνοτερο και καλυτερο nexus 5 . Σαν μεταχειρισμενο, δεν αξιζει για ελαχιστα λιγοτερα χρηματα σε σχεση με ενα ολοκαινουριο nexus 5 να πας σε κατι χειροτερο και μεταχειρισμενο , με οτι μπορει να σημαινει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο μου ακούγεται κάπως υπέρβολικό. Και αυτό γιατί το M7 το δούλεψα και δεν ειχα κανένα παράπονο σε τίποτε. Γιά το θεμα καμερα δεν με ενδιαφέρει καθόλου . με κάλυπτε απόλυτα. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο ειναι ο ήχος όπου το συγκεκριμένο ειναι πολύ καλό και η εμφανιση που σαφως ειναι προσωπική υπόθεση. Και αν πήγα στο m8 ο λόγος ήταν η μεγαλύτερη οθόνη, αν και οι διαφορές γενικότερα δεν ειναι μεγάλες. Άρα όπως βλέπεις τα κριτήρια του καθενός διαφέρουν.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με βαση τα δικα μου κριτηρια το Μ7 δεν μου κανει με τιποτα καθως η καμερα για εμενα ειναι βασικο χαρακτηριστικο της συσκευης. Δεν τη θελω να ειναι και επιπεδα lumia 1020 αλλα δεν τη θελω και επιπεδα M7. Κατα τα αλλα αν παω τελικα σε κινα απο οτι διαβασα το Xiaomi Mi3 ειναι το καλυτερο value for money κινητο που μπορω να αγορασω και το Meizu MX4 το καλυτερο ποιοτικα κινητο που μπορω να παρω. Δηλαδη αν ειναι να δω το Mi4 ειναι καλυτερα να παω στο ΜΧ4. 

 

Απο την αλλη το Lumia 730 ειναι ακομα μεσα στις επιλογες μου. Φανταζομαι θα μπορεσω να το δω απο κοντα καπου μεσα στον Οκτωβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα αν παω τελικα σε κινα απο οτι διαβασα το Xiaomi Mi3 ειναι το καλυτερο value for money κινητο που μπορω να αγορασω και το Meizu MX4 το καλυτερο ποιοτικα κινητο που μπορω να παρω. Δηλαδη αν ειναι να δω το Mi4 ειναι καλυτερα να παω στο ΜΧ4. 

Γιατι να πας στο MX4 και οχι στο MI4;

Το MI4 ειναι αμεσα διαθεσιμο, εχει μικροτερο μεγεθος, εχει qualcomm επεξεργαστη με ολα τα θετικα που συνεπαγεται κατι τετοιο.

Οκ, δεν εχει LTE αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πας στο MX4 και οχι στο MI4;

Το MI4 ειναι αμεσα διαθεσιμο, εχει μικροτερο μεγεθος, εχει qualcomm επεξεργαστη με ολα τα θετικα που συνεπαγεται κατι τετοιο.

Οκ, δεν εχει LTE αλλα απο οτι εχω καταλαβει δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.

 

Γιατι το Mi4 ειναι ακριβοτερο του ΜΧ4 και δεν θεωρω οτι το ΜΧ4 υστερει καπου (ισα ισα μαλλον εχει και περισσοτερα απο το Mi4). Η διαφορα mediatek vs snapdragon και adreno vs PowerVR ποια ειναι δηλαδη αν σκεφτεις οτι ΔΕΝ παιζω παιχνιδια στο τηλεφωνο μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το Mi4 ειναι ακριβοτερο του ΜΧ4 και δεν θεωρω οτι το ΜΧ4 υστερει καπου (ισα ισα μαλλον εχει και περισσοτερα απο το Mi4). Η διαφορα mediatek vs snapdragon και adreno vs PowerVR ποια ειναι δηλαδη αν σκεφτεις οτι ΔΕΝ παιζω παιχνιδια στο τηλεφωνο μου; 

Δεν ειναι μονο οι επιδοσεις στα παιχνιδια που αφορα την καρτα γραφικων(aderno vs Powervr). Ειναι και ο επεξεργαστης(mediatek vs snapdragon) που δινει καλυτερες επιδοσεις/μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.

 

Ειναι επισης οτι πχ ο qualcomm εχει ποιοτικοτερο gps, χαμηλοτερη καταναλωση συνηθως, περισσοτερες πιθανοτητες για αναβαθμιση κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα υστερει πολυ σε φυσικη παρουσια το Mi4. Ειναι ασχημοτερο (ναι ξερω υποκειμενικο αλλα ρεαλιστικα μιλοντας ειναι ασχημοτερο), με χειροτερη και μικροτερη οθονη, χειροτερη καμερα, πολυ χειροτερο ηχο (με και χωρις ακουστικα), χειροτερη ποιοτητα κατασκευης και μην ξεχναμε οτι ειναι 20-50 ευρω ακριβοτερο αναλογα απο που θα το παρεις. 

 

Αυτα τα χαρακτηριστικα λοιπον τα θεωρω πολυ ποιο σημαντικα απο το απλα να καθυστερει ελαφρα το GPS (το οποιο εδω που βρισκομαι μου ειναι πληρως αδιαφορο). Το μονο + που εχει το Mi4 ειναι το μεγεθος που ειναι ελαφρα μικροτερο, οτι εχει ενα εξτρα GB RAM και ισως η διαρκεια της μπαταριας.

 

Γενικα στα δικα μου ματια και βαση του γουστου μου το MX4 εχει πολλα περισσοτερα θετικα χαρακτηριστικα πανω απο το Mi4 απο οτι αρνητικα. Δες εδω ενα μικρο συγκριτικα στα κινεζικα (απλα και μονο που βλεπεις) και θα καταλαβεις οτι το ΜΧ4 προκειται για πολυ chic και "σωστη" συσκευη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το post μου ηταν για να μην εχεις την λανθασμενη εντυπωση οτι εχουν διαφορα μονο στα παιχνιδια που δεν σε ενδιαφερει.

 

Βαζεις υποκειμενικα κριτηρια, οποτε ειναι δικο σου θεμα.

Επισης ολο και ανεβαινεις σε μεγεθος και νομιζα οτι ηθελες να μεινεις σε σχετικα ανεκτο μεγεθος. Οχι οτι εχουν μεγαλη διαφορα τα 2 αυτα κινητα, αλλα ολο και ανεβαινεις.

Τελος, δεν νομιζω οτι υστερει σε ποιοτητα το xiaomi mi4, δες εδω ενδεικτικα και ενα review .

Xiaomi's greatest strength is its execution. A lot of things the company does are not unique, but Xiaomi does a fantastic job of whatever it puts its mind to. So yes, the front of the Mi4 (pronounced mee-four) is basically a big iPhone, but it's alsobuilt like an iPhone. A steel frame with chamfered edges, thin bezels, and impeccable construction make this the best Android hardware we've seen all year.
 

The star of the show is the stainless steel frame that surrounds the Mi4. Steel is about three times heavier than aluminum, which gives the Mi4 a satisfying heft. 

The build quality on the Mi4 is great. The seams on everything are very tight, and there are no squeaks or creaks here. This $320 device feels just as expensive as a $600 device from other companies. We can't find a single area where Xiaomi has cut corners other than the welcome omission of silly gimmicks like a heart rate monitor or a second rear camera for faux depth-of-field.

  • Impeccable build quality. One of the most premium feeling Android phones out there.

 

 

 

 

Προσωπικα δεν θα εδινα περι τα 300€ για κινητο με mediatek επεξεργαστη. (αληθεια, ποσο θα παει το mx4, γιατι δεν το εχω κοιταξει. Ειδα οτι θα εχουν επισημη διαφορα ~$30, δηλαδη περι τα ~20€)

Μακαρι να το βγαλει και με qualcomm.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω TS ότι βγήκες off topic. Εάν τελικά ενδιαφέρεσαι για android ή κάποιο κινητό από Κίνα δεν είναι κατάλληλο αυτό το θέμα με τίτλο "Windows phone τώρα ή όχι". Άνοιξε νέο θέμα για αυτό για να σου πουν και άλλοι την γνώμη τους και μην ποστάρεις σε αυτό το θέμα καθώς μπορεί να το διαβάσουν άλλοι που ενδιαφέρονται για windows phones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω TS ότι βγήκες off topic. Εάν τελικά ενδιαφέρεσαι για android ή κάποιο κινητό από Κίνα δεν είναι κατάλληλο αυτό το θέμα με τίτλο "Windows phone τώρα ή όχι". Άνοιξε νέο θέμα για αυτό για να σου πουν και άλλοι την γνώμη τους και μην ποστάρεις σε αυτό το θέμα καθώς μπορεί να το διαβάσουν άλλοι που ενδιαφέρονται για windows phones.

Ο TS ανοιξε το θεμα για να διαλεξει κινητο.

Δεν νομιζω οτι θα ερθουμε εμεις να του πουμε να μην ποσταρει στο θεμα του, επειδη δεν ανρεσουν σε καποιον οι επιλογες/ποστ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω TS ότι βγήκες off topic. Εάν τελικά ενδιαφέρεσαι για android ή κάποιο κινητό από Κίνα δεν είναι κατάλληλο αυτό το θέμα με τίτλο "Windows phone τώρα ή όχι". Άνοιξε νέο θέμα για αυτό για να σου πουν και άλλοι την γνώμη τους και μην ποστάρεις σε αυτό το θέμα καθώς μπορεί να το διαβάσουν άλλοι που ενδιαφέρονται για windows phones.

 

Εχεις δικιο αλλα επειδη υπαρχει μια στερεψη απο συσκευες windows αυτη τη στιγμη οι τελευταιες σελιδες εχουν παρει φωτια απο ισως αλλες συσκυες που να ταιριαζουν καλυτερα στα θελω μου. Η αρχικη ερωτηση παραμενει ομως καθως εχω ηδη πει οτι ετσι και αλλιως γλυκοκοιταω το Lumia 730 (οταν με το καλο ερθει σε λιγες μερες) και μετα αποφασιζω αν θα περασω σε κινεζια ή αν βγαλω τη διακοσαρα αμεσα και τσιμπησω το 730 μιας και τα windows συνεχιζουν να με πειθουν σαν mobile OS. 

 

Το post μου ηταν για να μην εχεις την λανθασμενη εντυπωση οτι εχουν διαφορα μονο στα παιχνιδια που δεν σε ενδιαφερει.

 

Βαζεις υποκειμενικα κριτηρια, οποτε ειναι δικο σου θεμα.

Επισης ολο και ανεβαινεις σε μεγεθος και νομιζα οτι ηθελες να μεινεις σε σχετικα ανεκτο μεγεθος. Οχι οτι εχουν μεγαλη διαφορα τα 2 αυτα κινητα, αλλα ολο και ανεβαινεις.

 

 

 

Προσωπικα δεν θα εδινα περι τα 300€ για κινητο με mediatek επεξεργαστη. (αληθεια, ποσο θα παει το mx4, γιατι δεν το εχω κοιταξει. Ειδα οτι θα εχουν επισημη διαφορα ~$30, δηλαδη περι τα ~20€)

Μακαρι να το βγαλει και με qualcomm.

 

Πρωτον το θεμα του μεγεθους εσυ μου το υπεδειξες (και ειχες δικιο) οτι επειδη καποια συσκευη εχει μεγαλυτερη οθονη δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και μεγαλυτερη σε διαστασεις ή αν καποια συσκευη τυχει να ειναι μεγαλυτερη δεν σημαινει οτι ειναι λιγοτερο ανετη απο μια μικροτερη (λογο σχεδιασμου). Ετσι λοιπον ξοδεψα καποιο καιρο κρατωντας διαφορες συσκευες στα χερια μου στα καταστηματα και καταλαβα τι μου ειπες. Ετσι λοιπον πηραν τη θεση τους και αλλες συσκευες στο VS. 

 

Για το θεμα του επεξεργαστη ποιο το προβλημα; Ποσο δηλαδη να υστερει ενα octa-core τερατακι εναντι ενως quad-core τερατακιου; Οχι οτι με ενδιαφερει το θεμα με τα benchmarks αλλα το MX4 τα σκοτωνει αυτα τα bench και βαση review που εχω διαβασει μεχρι τωρα ο συγκεκριμενος mediatek ειναι ψιλοτερας και πολυ ανωτερος απο οποιονδηποτε αλλο mediatek που δουλευει και σωστα το GPS (αν και ελαφρα ποιο αργα απο οτι ενας snapdragon). 

 

Τιμολογιακα οπως ειπαμε αναλογα απο που θα το παρεις εχει διαφορα 20-50 ευρω αναλογα την εκδοση (τα 16άρια εχουν 20 ευρω διαφορα) αν και στο minideal αυτη τη στιγμη και οι δυο συσκευες εχουν ιδια τιμη (σχεδον 300 ευρω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον το θεμα του μεγεθους εσυ μου το υπεδειξες (και ειχες δικιο) οτι επειδη καποια συσκευη εχει μεγαλυτερη οθονη δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και μεγαλυτερη σε διαστασεις ή αν καποια συσκευη τυχει να ειναι μεγαλυτερη δεν σημαινει οτι ειναι λιγοτερο ανετη απο μια μικροτερη (λογο σχεδιασμου). Ετσι λοιπον ξοδεψα καποιο καιρο κρατωντας διαφορες συσκευες στα χερια μου στα καταστηματα και καταλαβα τι μου ειπες. Ετσι λοιπον πηραν τη θεση τους και αλλες συσκευες στο VS. 

Aυτο λεω.

Τα δυο κινητα εχουν διαφορα στο πραγματικο μεγεθος, εστω και μικρη.

Και επειδη ηταν ηδη στο ανω οριο που θεωρεις πρακτικο, ισως και αυτη η μικρη διαφορα σε μεγεθος που εχουν να ειναι σημαντικη.

 

Για το θεμα του επεξεργαστη ποιο το προβλημα; Ποσο δηλαδη να υστερει ενα octa-core τερατακι εναντι ενως quad-core τερατακιου; Οχι οτι με ενδιαφερει το θεμα με τα benchmarks αλλα το MX4 τα σκοτωνει αυτα τα bench και βαση review που εχω διαβασει μεχρι τωρα ο συγκεκριμενος mediatek ειναι ψιλοτερας και πολυ ανωτερος απο οποιονδηποτε αλλο mediatek που δουλευει και σωστα το GPS (αν και ελαφρα ποιο αργα απο οτι ενας snapdragon). 

Αρχικα δεν δινω σημασια στο αν ειναι διπυρηνος, τετραπυρηνος ή οκταπυρηνος. Κοιταμε τις επιδοσεις, οχι τον επεξεργαστη αυτον καθεαυτον.

Δεν εχω κοιταξει ενδελεχως τα benchmark, αλλα δεν νομιζω οτι ο mediatek θα πηγαινει συνολικα καλυτερα απο τον qualcomm 801.

Αλλα δεν ειναι μονο οι επιδοσεις, ειναι και αλλα πραγματα που δεν φαινονται με την πρωτη ματια:

χειροτερο gps, χειροτερο wifi, χειροτερο 3g, υψηλοτερη καταναλωση, λιγοτερες πιθανοτητες για αναβαθμιση λογω οτι δεν βγαζει παντα η mediatek drivers .

Αυτα ειναι σημεια που ανεκαθεν υστερουσαν οι mediatek επεξεργαστες.

Σιγουρα κανουν βηματα βελτιωσης, αλλα δεν νομιζω οτι εχουν φθασει τους qualcomm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι, και εγω επιδοσεις κοιταω γενικα και τουλαχιστον σε αυτο ο συγκεκριμενος επεξεργαστης τα παει μια χαρα. Στο ιδιο βιντεο που σου παρεθεσα στα διαφορα bench σκοτωνει και τους qualcomm με αρκετα μεγαλη διαφορα. Δεν με ενδιαφερει το σκορ βεβαια, απλα καταλαβαινω οτι το τσιπακι εχει δυναμη, τοση ωστε να μην το σκεφτομαι. Δεν ειμαι αριθμολαγνος. 

 

Το χειροτερο GPS ισχυει (ειναι λιγο ποιο αργο στον mediatek) αλλα δεν ισχυει για το Wifi, 3g και καταναλωση ενεργειας. Πραγματι παλιοτερες γενιες mediatek ετρωγαν μπαταρια αβερτα (οπως στην περιπτωση του MX3 που ηθελε καθημερινα γεμισμα και ας ειχε μεγαλη χωρητικοτητα) αλλα απο οτι ολα δειχνουν η τελευταια και high end γενια το εχει πεταξει αυτο απο πανω της. Θεμα αναβαθμισεων δεν βλεπω να υπαρχει καθως ακομα και το MX2 παιρνει αναβαθμισεις κανονικοτατα.

 

Γενικα δεν εχω καποιο φοβο στο να χρησιμοποιησω mediatek τσιπακι. Παιδικες ασθενειες μας εχουν τελειωσει και ολα δειχνουν να τρεχουν οπως θα περιμενε καποιος. Αυτα τα δυο βιντεακια (που ειναι στα αγγλικα) νομιζω ειναι καλο δειγμα για το τι να περιμενεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο GPS ισχυει (ειναι λιγο ποιο αργο στον mediatek) αλλα δεν ισχυει για το Wifi, 3g και καταναλωση ενεργειας. ...

Που το ξερουμε αυτο;

 

Εδω μεχρι προσφατα δεν ειχαν καταφερει να βαλουν LTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...