Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως εχεις δικιο. Τώρα μενει να παρουν πολλες συσκευες με android ενα update που να τις απαλλαξει απο το lag και να τις κανει να δουλευουν νερακι οπως πχ το 520 των 80€. Κατι δηλαδη που τα αλλα λειτουργικά το κανουν χρονια τωρα..... ;)

Παλι βλεπω λογω οτι εχεις εστιασει στην κοντρα των λειτουργικων, αναφερεσαι σε αλλες υποθετικες συσκευες android που δεν προταθηκαν ποτε στο εδω thread.

 

Εδω προταθηκαν απροβληματιστες συσκευες χωρις lag και απο τα 2 λειτουργικα. Απλα στο android παιρνεις συνηθως στα ιδια χρηματα συσκευη με πολυ ποιοτικοτερη οθονη, καλυτερες επιδοσεις,μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο, χωρις βασικες ελλειψεις (πχ μπροστινη καμερα, αισθητηρα φωτεινοτητας).

 

Μην εστιαζεις στην κοντρα των λειτουργικων, εστιασε στις συγκεκριμενες συσκευες που προταθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι φίλε μου. Απαντάω στα παραπάνω ποστ που αναφέρονται σε updates που βελτιώνουν τα λειτουργικά. Βεβαία εκεί δεν είδα κάποια παρέμβασή σου.....:)

Μιας και ανέφερες το 520... γιατί δεν αγοράζεις το 520; Θα δεις όλο το λειτουργικό των wp με μόλις 80 ευρώ. Ποιό το νόημα να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά αν δεν πας σε κανα 1020 ή κάποιο άλλο ακριβό κινητό για την καλή του κάμερα που δεν αποτελεί όμως στοιχείο του λειτουργικού; Ό,τι κάνεις στο 520, μπορείς να το κάνεις και στο 1520. Απολύτως τπτ.

Δεν θα το πιστέψεις αλλά εκτός απο λειτουργικό αγοράζουμε και άλλα πράγματα. Όπως το παράδειγμα που ανέφερες με την κάμερα ή πχ το μέγεθος της οθόνης ή την ύπαρξη μπροστινής κάμερας κλπ.

Οσο για το "τίποτα" με αποστόμωσες....χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου. Απαντάω στα παραπάνω ποστ που αναφέρονται σε updates που βελτιώνουν τα λειτουργικά. Βεβσι εκεί δεν είδα κάποια παρέμβασή σου..... :)

Η ολη συζητηση δεν ειναι γενικη, ειναι για την επιλογη κινητου του χρηστη ikaruga24.

Τα ποστ που αναφερονται στα updates που βελτιωνουν τα λειτουργικα αναφερονται στα κινητα που προταθηκαν, οχι σε αλλα κινητα.

 

Δεν χρειαζεται να αποπροσανατολιζεις την συζητηση. Σαν να μπω και εγω να γραφω για τα παιχνιδια που ειναι λιγα στα wp κλπ, ενω ο χρηστης εχει πει οτι δεν τον ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σχετιζω την χρησιμότητα των updates που αναφέρθηκαν με ένα παράδειγμα. Μιας όμως και ενδιαφέρεσαι για τον μη αποπροσανατολισμό του ενδιαφερομένου (και μπράβο σου) μήπως έχεις να πεις κάτι για το προηγούμενο ποστ του φιλου grey warder που μιλάει για συσκευές που δεν προτάθηκαν όπως το 520 και το 1520 ή μπα....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σχετιζω την χρησιμότητα των updates που αναφέρθηκαν με ένα παράδειγμα. Μιας όμως και ενδιαφέρεσαι για τον μη αποπροσανατολισμό του ενδιαφερομένου (και μπράβο σου) μήπως έχεις να πεις κάτι για το προηγούμενο ποστ του φιλου grey warder που μιλάει για συσκευές που δεν προτάθηκαν όπως το 520 και το 1520 ή μπα....????

 

Εγώ με αφορμή το ποστ σου έγραψα οπότε κακώς εκτροχίασα ακόμα περισσότερο τη συζήτηση. Την άποψη μου για την επιλογή του ikaruga την έχω γράψει εδώ και αρκετές σελίδες. Πάντως η απάντηση σου σχετικά με το 520 και το 1520 ήταν αυτή που περίμενα και συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σχετιζω την χρησιμότητα των updates που αναφέρθηκαν με ένα παράδειγμα. Μιας όμως και ενδιαφέρεσαι για τον μη αποπροσανατολισμό του ενδιαφερομένου (και μπράβο σου) μήπως έχεις να πεις κάτι για το προηγούμενο ποστ του φιλου grey warder που μιλάει για συσκευές που δεν προτάθηκαν όπως το 520 και το 1520 ή μπα....????

Εσυ αρχισες για προφανεις λογους να αποπροσανατολιζεις την συζητηση αναφεροντας ασχετα τηλεφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android μπορεί να κάνει 1000 αλλά όμως μέχρι στιγμής στο nexus 5 out of the box επανηλλημένα εφαρμογές χρειαζόντουσαν 2η προσπάθεια για να εγκατασταθουν καθως πέταγε σφάλμα, επιλογή στην default εφαρμογή e-mail να κάνεις χειροκινητο έλεγχο email δεν υπάρχει, μέχρι πριν από λίγο καιρό στο hangouts που ειναι προεπιλεγμενη εφαρμογη sms εστελνε ενα sms σε πολλαπλούς παραλήπτες ως  mms. Ήδη μου έχει κολλήσει μια φορά ένα widget, και επίσης δεν είναι ωραία εικόνα να έχει κάνει boot το λειτουργικό και για κάποιο διάστημα να βλέπεις κενά τα skin τους. Θα μου πεις για τα παραπάνω έχεις επιλογή άλλων εφαρμογών, αλλά αυτά είναι βασικά πράγματα που θα έπρεπε ένα λειτουργικό να τα κάνει από την αρχή χωρίς να χρειαστεί να βάλεις εσύ το χεράκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android μπορεί να κάνει 1000 αλλά όμως μέχρι στιγμής στο nexus 5 out of the box επανηλλημένα εφαρμογές χρειαζόντουσαν 2η προσπάθεια για να εγκατασταθουν καθως πέταγε σφάλμα, επιλογή στην default εφαρμογή e-mail να κάνεις χειροκινητο έλεγχο email δεν υπάρχει, μέχρι πριν από λίγο καιρό στο hangouts που ειναι προεπιλεγμενη εφαρμογη sms εστελνε ενα sms σε πολλαπλούς παραλήπτες ως  mms. Ήδη μου έχει κολλήσει μια φορά ένα widget, και επίσης δεν είναι ωραία εικόνα να έχει κάνει boot το λειτουργικό και για κάποιο διάστημα να βλέπεις κενά τα skin τους. Θα μου πεις για τα παραπάνω έχεις επιλογή άλλων εφαρμογών, αλλά αυτά είναι βασικά πράγματα που θα έπρεπε ένα λειτουργικό να τα κάνει από την αρχή χωρίς να χρειαστεί να βάλεις εσύ το χεράκι σου.

Ενταξει, περασαμε στο αλλο ακρο: οτι μειονεκτει το android στις εφαρμογες ή στις default εφαρμογες και υστερει σε βασικα πραγματα out-of-the-box. 

Μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν μπορουσες να ειχες καν vpn σε wp. Και ο καταλογος ειναι μεγαλος, ολοι συμφωνουν οτι τα wp εχουν ελλειψεις ακομα και σε βασικα πραγματα, απλα για καποιους μπορει να μην ειναι τοσο σημαντικες.

 

Υ.Γ.: Μπορεις να κανεις χειροκινητο ελεγχο στην default εφαρμογη email, ετσι το εχω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, περασαμε στο αλλο ακρο: οτι πλεονεκτει το wp στις εφαρμογες ή στις βασικες εφαρμογες.

 

Υ.Γ.: Μπορεις να κανεις χειροκινητο ελεγχο στην default εφαρμογη email, ετσι το εχω εγω.

 

Το διατύπωσα βιαστηκά λάθος μου, εννοούσα στο ενιαίο φάκελο όταν έχεις πάνω από ένα λογαριασμό, μάλλον δε γίνεται γιατί όλο και κάποιος θα μου είχε απαντήσει στο θέμα που έχω ανοίξει, και μάλιστα όταν έχω κάποιον άλλο φάκελο στο inbox (του hotmail π.χ.) πρέπει να μπω στο φάκελο και να κάνω και εκεί χειροκίνητο έλεγχο. (εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω και δεν το έχω βρει).

 

Επίσης στο hangouts αν μπορείς να μου πεις πως προσθέτω ένα δεύτερο παραλήπτη sms γιατί ειλικρινά δεν υπάρχει κάποια προφανής επιλογή και δνε έχω καταφέρει να βρω απάντηση στο google ακόμα πέραν του να φτιάξω κάποιο προκαθορισμένο group ή κάτι τέτοιο

 

Υ.Γ. Κάποια πράγματα πρέπει να τα παραδεχόμαστε αντί να λέμε περάσαμε στο άλλο άκρο δηλαδή  αντιδράσεις τις όποίες κατακρίνετε σε κάποιους χρήστες του ios π.χ. Αν έχω στα παραπάνω πράγματα λάθος θα παραδεχτώ ότι εγώ έκανα λάθος. 

 

Επίσης για κάποιο λόγο σταμάτησε να λειτουργεί το notification LED για το whatsapp και εδώ και λίγη ώρα ψάχνω να δω τι φταίει. Επίσης πλέον ούτε στις αναπάντητες κλήσεις ανάβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ αρχισες για προφανεις λογους να αποπροσανατολιζεις την συζητηση αναφεροντας ασχετα τηλεφωνα.

Α όχι φίλε, μη το ξεκινήσουμε απο την αρχή. Ξαναδιάβασε τα ποστ αλλα αυτή τη φορά με πιο ανοιχτό μυαλό. Το 520 που ανέφερα (το φθηνότερο Lumia) ηταν για να καταλάβουμε πόσο ΑΠΡΟΒΛΗΤΙΣΤΟ ειναι το λειτουργικό σκομα και σε αυτού του μπατζετ τις συσκευές. Δεν ειναι δύσκολο λοιπόν να καταλάβεις ότι το νόημα του ποστ δεν ήταν αποπροσανατολιστικό....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όχι φίλε, μη το ξεκινήσουμε απο την αρχή. Ξαναδιάβασε τα ποστ αλλα αυτή τη φορά με πιο ανοιχτό μυαλό. Το 520 που ανέφερα (το φθηνότερο Lumia) ηταν για να καταλάβουμε πόσο ΑΠΡΟΒΛΗΤΙΣΤΟ ειναι το λειτουργικό σκομα και σε αυτού του μπατζετ τις συσκευές. Δεν ειναι δύσκολο λοιπόν να καταλάβεις ότι το νόημα του ποστ δεν ήταν αποπροσανατολιστικό.... ;)

Οπως απροβληματιστες ειναι και οι υπολοιπες συσκευες που προταθηκαν(wp ή android) χωρις μαλιστα βασικες ελλειψεις ή φθηνιαρικες/μη ποιοτικες οθονες κλπ.

Το 520 μπηκε απο το πουθενα στη συζητηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τρώει να ποστάρω τα πρώτα 20 σχόλια από κάθε γνωστή εφαρμογή που υπάρχει στο ελληνικό windows market ή θα θεωρηθεί υπερβολή; Απορώ γιατί δεν μπαίνουν αυτοί οι χρήστες εδώ ή είναι οι ίδιοι που εδώ λένε άλλα. Κατα τ άλλα απροβλημάτιστα τα wp. Φυσικά τα σχόλια αυτά μάλλον δείχνουν και τους πραγματικούς λόγους που το (απροβλημάτιστο, ντε) λειτουργικό συρρικνώνεται μήνα με το μήνα και απαντά στο ερώτημα του τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι.Υπαρχει ελληνικο play store,που βλεπεις μονο τα reviews των ελληνων?

Γιατι δε θυμαμε απο το play store στο nexus εβλεπα μονο τα ελληνικα reviews ή ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...