Προς το περιεχόμενο

Windows phone, τώρα ή όχι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αυτο σε ρωταω:

εχεις δει review απο μεγαλο site που κανει και ενδελεχες test σε wifi/3g?

 

Δεν πιστευω οτι εχει φθασει στα επιπεδα των qualcomm. Εδω ακομα δεν εχουν φθασει το gps, συν οτι μολις τωρα καταφεραν να βαλουν lte/4g .

 

Μεχρι περυσι ειχαν οπως λες προβλημα με καταναλωση, gps, απουσια 4g.

Σιγουρα θα βελτιωθηκαν σε εναν χρονο, αλλα δεν πιστευω να εφθασαν το επιπεδο των qualcomm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα τις διαφορες, κλαϊν. Προσωπικα δεν τον φοβαμαι τον τελευταιο. Ειναι ταχυτατος επεξεργαστης ετσι και αλλιως. Αν ηταν καποιος προηγουμενος mediatek θα ειχα τις αμφιβολιες μου αλλα ετσι οπως εχει κανενα προβλημα. Τωρα μενει απλα να πιασω στα χερια μου το 730 και να δω τι ειδους εμπειρια θα μου προσφερει στα χερια μου (σαν τα παπουτσια, αν μου αρεσει το αγοραζω επι τοπου). Αν παλι δεν μεινω ευχαριστημενος θα τιμηθει η κινεζια. 

 

ΥΓ: Το γεγονος παντως οτι κοτζαμ ναυαρχιδα (Mi4) δεν εχει 4g ειναι τουλαχιστον ατυχες και τεραστια παραβλεψη απο μεριας Xiaomi. Ειπαμε οταν παιρνεις ναυαρχιδα θα πρεπει λειτουργικα και "φυσικα" να ειναι οσο ποιο future proof γινεται. Σε προσωπικο επιπεδο δεν ειναι κατι που με καιει αλλα και παλι ειναι κατι που ειναι μαλλον σημαντικο ως προς την βιωσιμοτητα και το μελλον της συσκευης οταν αλλες σημερινες ναυαρχιδες το διαθετουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Το γεγονος παντως οτι κοτζαμ ναυαρχιδα (Mi4) δεν εχει 4g ειναι τουλαχιστον ατυχες και τεραστια παραβλεψη απο μεριας Xiaomi. Ειπαμε οταν παιρνεις ναυαρχιδα θα πρεπει λειτουργικα και "φυσικα" να ειναι οσο ποιο future proof γινεται. Σε προσωπικο επιπεδο δεν ειναι κατι που με καιει αλλα και παλι ειναι κατι που ειναι μαλλον σημαντικο ως προς την βιωσιμοτητα και το μελλον της συσκευης οταν αλλες σημερινες ναυαρχιδες το διαθετουν. 

Συμφωνω οτι ειναι παραλειψη για μια ναυαρχιδα.

Δεν ειναι τυχαιο οτι θα βγει και εκδοση με 4g.

 

Κατα τα αλλα, αν σου αρεσει το 730 θα το προτιμησεις απο το lumia 925?

Το λεω επειδη θα το 730 θα ειναι γυρω στα 240€ αρχικα. Δηλαδη παρομοια/περισσοτερα χρηματα απο το lumia 925 που μπορουσες να το ειχες 1 μηνα τωρα.

 

Που φυσικα σε αυτο το επιπεδο τιμων, το nexus 5 ηταν καλυτερη επιλογη με μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο στα ~290€ μιας και μπορουσες να το παρεις 1+ μηνα τωρα που εισαι χωρις smartphone που σε καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι ειναι παραλειψη για μια ναυαρχιδα.

Δεν ειναι τυχαιο οτι θα βγει και εκδοση με 4g.

 

Κατα τα αλλα, αν σου αρεσει το 730 θα το προτιμησεις απο το lumia 925?

Το λεω επειδη θα το 730 θα ειναι γυρω στα 240€ αρχικα. Δηλαδη παρομοια/περισσοτερα χρηματα απο το lumia 925 που μπορουσες να το ειχες 1 μηνα τωρα.

 

Που φυσικα σε αυτο το επιπεδο τιμων, το nexus 5 ηταν καλυτερη επιλογη με μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο στα ~290€ μιας και μπορουσες να το παρεις 1+ μηνα τωρα που εισαι χωρις smartphone που σε καλυπτει.

 

Μου μοιαζουν παρομοια τηλεφωνα το 925 με το 730 αλλα ναι θα το προτιμησω σε σχεση με το 925 καθως προκειται για νεα συσκευη με οτι αυτο συνεπαγεται και προφανως θα προτιμησω την 735 εκδοση καθως δεν εχω αναγκη το δικαρτο σχεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου μοιαζουν παρομοια τηλεφωνα το 925 με το 730 αλλα ναι θα το προτιμησω σε σχεση με το 925 καθως προκειται για νεα συσκευη με οτι αυτο συνεπαγεται και προφανως θα προτιμησω την 735 εκδοση καθως δεν εχω αναγκη το δικαρτο σχεδιο.

Χανεις ομως την καλύτερη κατασκευή που θεωρουσες πολυ σημαντικη πιο πριν:

Τα φθηνοτερα Lumia που υπαρχουν στην αγορα ειναι κατηγοριας Y-300. Υπαρχουν διαβαθμισεις τιμολογιακες που δεν μπορεις να συγκρινεις τηλεφωνα της μιας κατηγοριας με την αλλη. Το Lumia 925 ειναι η Mercedes C180 ενω το Moto G ειναι το Cupra R. Το Cupra ειναι "παιχνιδι" και οχι αυτοκινητο οπως η C180. Εγω ψαχνω "αυτοκινητο" φιλε χαχα, δεν θελω παιχνιδακια. Πλαστικουρα και αγιος ο Θεος...οχι δεν θα παρω, ευχαριστω πολυ. Φθηνοκατασκευες με λιγο καλο κινητηρα δεν τις προτιμω με τιποτα. Πακετο θελω, συνολο.

...

- Οσο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης γινεται.

Η λογικη και τα πρωτα hands-on λενε οτι το lumia 735 θα εχει χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απο το lumia 925, παρομοια, ισως και χειροτερη αισθηση απο το moto g που το ελεγες "πλαστικουρα" και "φθηνοκατασκευη" και χειρότερη απο το nexus 5. (που ειναι αισθητα καλυτερο, με μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο και μπορουσες να το ειχες 1+ μηνα τωρα)

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/nokia-lumia-735-1264305/review

However here the plasticky build feels a bit cheap, though not overly tacky, ---------------------------

Against

  • Plasticky
DSCN2060-900-90.JPGDSCN2055-900-90.JPG

 

 

Y.Γ.: Το 735 θα ξεκινήσει στα 265€ περίπου... Ας ελπισουμε οτι θα πεσει στα skroutzομαγαζα αμεσα κατω απο τα 200€ ωστε να ψιλοαξιζει .

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι πλαστικουροειδες τοτε δεν θελω να το βλεπω και θα φαει Χ. Αν εχει ομως την γνωστη ποιοτητα πλαστικου της NOKIA τοτε μια χαρα θα ειναι. Το κοστολογιο εγω διαβαζω οτι θα ξεκιναει στα 199 ευρω για το 730 και 219 ευρω για το 735. Αν κοστιζει 265 αρχικη τοτε ουτε καν ειναι υποψηφιο στη λιστα μου. Με τη λογικη οτι κοστιζει περι τη 200άρα ειναι υποψηφιο. Βαση αυτης της λογικης λοιπον τοτε ναι αξιζει να ξαναεχω στη λιστα μου το 925. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι πλαστικουροειδες τοτε δεν θελω να το βλεπω και θα φαει Χ. Αν εχει ομως την γνωστη ποιοτητα πλαστικου της NOKIA τοτε μια χαρα θα ειναι. Το κοστολογιο εγω διαβαζω οτι θα ξεκιναει στα 199 ευρω για το 730 και 219 ευρω για το 735. Αν κοστιζει 265 αρχικη τοτε ουτε καν ειναι υποψηφιο στη λιστα μου. Με τη λογικη οτι κοστιζει περι τη 200άρα ειναι υποψηφιο. Βαση αυτης της λογικης λοιπον τοτε ναι αξιζει να ξαναεχω στη λιστα μου το 925.

Οι τιμες που αναφέρεις είναι προ φορων/χωρις ΦΠΑ αν διαβασεις την ανακοίνωση.

http://www.theverge.com/2014/9/4/6103443/lumia-730-selfie-phone-launch-ifa-2014

Microsoft will start rolling both handsets out this month, with the Lumia 730 priced at 199 euros and the Lumia 735 priced at 219 euros before taxes

 

--------------------------------------------------------------

 

Η γνωστή ποιότητα των πλαστικων της nokia σε αυτου του επιπεδου τα κινητα ειναι ιδια ή καμμια φορα χειροτερη απο του moto g που έλεγες φθηνοκατασκευη/πλαστικουρα.(που φυσικα δεν ισχύει)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς πολλοί μπερδεύουν το πλαστικό με την φθηνοκατασκευή. Γι αυτούς ποιοτικό πλαστικό είναι μόνο οι κουμούτσες block της Nokia επειδή το αισθάνονται πιο στιβαρό ενώ το τσιγαρόχαρτο της Samsung πχ που γίνεται για πρακτικούς λόγους λόγω removable battery και μικρότερο βάρος ονομάζεται πλαστικούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς πολλοί μπερδεύουν το πλαστικό με την φθηνοκατασκευή. Γι αυτούς ποιοτικό πλαστικό είναι μόνο οι κουμούτσες block της Nokia επειδή το αισθάνονται πιο στιβαρό ενώ το τσιγαρόχαρτο της Samsung πχ που γίνεται για πρακτικούς λόγους λόγω removable battery και μικρότερο βάρος ονομάζεται πλαστικούρα.

Όχι φίλε μου. Μπερδεύεσαι. Για παράδειγμα το 1cm πλαστικού ειναι ίδιο με τα 2cm ιδίου πλαστικού??? Για παράδειγμα το s3 ειναι ίδιο με το 1020? Μη σε μπερδεύει το βάρος αλλα το τσιγαρόχαρτο όπως ορθώς είπες......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου. Μπερδεύεσαι. Για παράδειγμα το 1cm πλαστικού ειναι ίδιο με τα 2cm ιδίου πλαστικού??? Για παράδειγμα το s3 ειναι ίδιο με το 1020? Μη σε μπερδεύει το βάρος αλλα το τσιγαρόχαρτο όπως ορθώς είπες......

 

Για το S III μπορεί κανείς να του προσάψει οτι είναι glossy στην υφή αλλά μην βάζεις μόνο το S3, βάλε S4, S5, Note 3. Δεν βλέπω που είναι η πλαστικούρα που θα έπρεπε να θεωρήσω το 1020 ή το 920 με το οποίο είχα προσωπική επαφή ποιοτικότερα. Το τσιγαρόχαρτο τι σημαίνει; Μεγαλύτερη ευελιξία του back cover για να μπορείς να το βγάζεις εύκολα και να το ξαναβάζεις χωρίς να το χαλάς και άμα το χαλάσεις/χαράξεις αγοράζεις καινούργιο με 10 ευρώ και είσαι κύριος. Ένα Lumia πχ μοιάζει πιο στιβαρό λόγω του unibody αλλά δεν έχει να κάνει με το υλικό του. Για μένα ποιότητα σημαίνει να μην βγαίνουν κατασκευαστικά προβλήματα, η removable battery είναι τεράστιο πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγαρόχαρτο ειναι τσιγαρόχαρτο.- Σου είπα και πριν. Άλλο το 1cm του Α πλαστικού και αλλο τα 2cm του ιδιου πλαστικού. Έτσι δεν είναι?

 

Τι θα πάθει το τσιγαρόχαρτο ακριβώς όταν το ένα σου προσφέρει την δυνατότητα αποσπώμενης μπαταρίας και το άλλο αν πάθει κάτι δεν θα μπορείς ούτε να το αλλάξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πάθει το τσιγαρόχαρτο ακριβώς όταν το ένα σου προσφέρει την δυνατότητα αποσπώμενης μπαταρίας και το άλλο αν πάθει κάτι δεν θα μπορείς ούτε να το αλλάξεις; 

 

Εξαρταιται τα λεφτα που πληρωνεις. Αν ειναι να πληρωσω μαλιοκεφαλα για τσιγαροχαρτα (ακομα και για function over form) ε οπως και να το κανουμε αισθανεσαι και καπως οτι πληρωνεις πολλα για τσιγαροχαρτο. Δεν διαφωνω οτι πλαστικο με πλαστικο εχει διαφορα, υπαρχει πλαστικο ποιοτικο που το αισθανεσαι και ποιοτικο στο χερι και υπαρχει το πλαστικο τυπου Samsung και LG G2 που το πιανεις και θες να το πεταξεις απο το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...