Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρή εγκατάσταση και μ$$κίζεται...

Έχω όλους τους προσωπικούς φακέλλους στο δίκτυο (mapped network drive) και όταν κάνει login ο χρήστης, βγάζει μήνυμα "Could not connect to all network drives", με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα icons στο desktop, σκατά και να χάνει κι όλα όσα είναι pinned στο Taskbar.

Αν πας να ανοίξεις οποιοδήπτε drive ή φάκελλο μετά, τους ανοίγει κανονικά!!!

Με την προηγούμενη έκδοση, δούλευε μια χαρά με ακριβώς το ίδιο στήσιμο 😡

Επεξ/σία από Zaytsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Καθαρή εγκατάσταση και μ$$κίζεται...

Έχω όλους τους προσωπικούς φακέλλους στο δίκτυο (mapped network drive) και όταν κάνει login ο χρήστης, βγάζει μήνυμα "Could not connect to all network drives", με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα icons στο desktop, σκατά και να χάνει κι όλα όσα είναι pinned στο Taskbar.

Αν πας να ανοίξεις οποιοδήπτε drive ή φάκελλο μετά, τους ανοίγει κανονικά!!!

Με την προηγούμενη έκδοση, δούλευε μια χαρά με ακριβώς το ίδιο στήσιμο 😡

Και'γω δικτυακούς δίσκους έχω, δουλεύω απο το nas μόνο, αλλά δούλεψαν τέλεια (καθαρή εγκατάσταση)

Μια φορά έβαλα όνομα χρήστη και κωδικό του nas, τίποτε άλλο δεν χρειάστηκε!

 

 

Παιδιά η μπάρα φωτεινότητας της οθόνης σας δουλεύει κανονικά;;

Εδώ όχι!

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Da_rudakos said:

Και'γω δικτυακούς δίσκους έχω, δουλεύω απο το nas μόνο, αλλά δούλεψαν τέλεια (καθαρή εγκατάσταση)

Μια φορά έβαλα όνομα χρήστη και κωδικό του nas, τίποτε άλλο δεν χρειάστηκε!

Επειδή το "εμένα δεν το κάνει", το θεωρώ εντελώς ανούσια απάντηση, όταν μιλάμε για χιλιάδες παράγοντες που μπορεί να το επηρεάζουν, δες πόσοι άλλοι έχουν το ίδιο θέμα:

https://community.spiceworks.com/topic/2166508-windows-10-1809-bugs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περασα με Clean install με MCT!!!ολα καλα και φυσηκα windows optimized!!Αν και οσο βγαζει builds η microsoft ολοι θα εχουν τα θεματακια στο Gaming κομματι οσο διαβαζω εκει εξω,ολοι λενε Version 1607 Τωρα για να δουμε τι λενε αυτα τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτίθεται οτι με αυτό το update θα μπορούσαμε να βλέπουμε και το ποσοστό της μπαταρίας για τις Bluetooth συσκευές. Με XBox One S controller συνδεδεμένο με bluetooth δεν φαίνεται κάτι τέτοιο...

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ολα πανε καλα δεν ξεχναμε να κανουμε disk cleanup να αδειασει 28γιγα απο την προηγουμενη εγκατασταση που την κραταει για λογους ασφαλειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το κατέβασα εγώ, σε 3' είχε κατέβει και σε 20' είχε εγκατασταθεί. Σε εμένα έφτιαξε το να βλέπουν ο ένας υπολογιστής τον άλλον στο δίκτυο και να έχουν πρόσβαση. Το dark theme εντάξει, το ήξερα από όταν ήμουν insider απλά βλέπω το βελτιώσανε κάπως, προβλήματα με άλλα προγράμματα ή συσκευές δεν αντιμετώπισα. Είναι γρήγορα, μου αρέσει το search bar, βελτιώθηκαν στο μάτι σε 4κ ανάλυση. Αυτά εχω δει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, M@dB0x said:

Αν φτιαχτηκε το δικτυο με αυτο το update ειναι ολα τα λεφτα................ παιδευομαστε σε εταιρειες σα μαλακες με τα smb κ.λ.π.

Με την ελπίδα θα μείνεις... Χειρότερα τα κάνανε ειδικά αν παίζεις σε domain...

Τα περισσότερα προγράμματα, σκάνε στην εγκατάσταση αν τρέξεις τον installer από network share ακόμα κι αν είναι mapped drive.

Αν πας να αντιγράψεις κάποιο αρχείο μέσα στο Program Files, πχ License, ξεκινάει, βγάζει το admin prompt, και μόλις πατήσεις "Yes", σκάει και λέει ότι ο δικτυακός δίσκος δεν είναι διαθέσιμος.

Σε άλλο πρόγραμμα, η εγκατάσταση έγινε, αλλά κατά τη διάρκεια μου είπε ότι υπάρχει νεότερη έκδοση για να κατεβάσει. Αν επιλέξω "ναι", σκάει πάλι ότι δε βρίσκει το δικτυακό δίσκο.

Αν μιλάμε για εταιρία, δε θα συνιστούσα να τα βάλεις πριν λυθούν αυτά τα θέματα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zaytsev said:

Σε άλλο πρόγραμμα, η εγκατάσταση έγινε, αλλά κατά τη διάρκεια μου είπε ότι υπάρχει νεότερη έκδοση για να κατεβάσει. Αν επιλέξω "ναι", σκάει πάλι ότι δε βρίσκει το δικτυακό δίσκο.

Πιθανόν κάποια διεργασία να τον κρατά απασχολημένο και να μην αποκρίνεται, κοίταξε τα services σου μπας και βρεις την αιτία γιατί σε εμένα μια χαρά δουλεύει. Επίσης πρέπει και οι 2 ή περισσότεροι υπολογιστές να έχουν το ίδιο update αλλιώς δεν "παίζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ένα bug το οποίο μου εμφανίστηκε μετά το upgrade σε 1809 χτες. Θέλω να δω αν το έχει και κανείς άλλος ή μόνο εγώ. Στην ουσία όταν παίζει ένα βίντεο (δοκίμασα με MPC-BE και MPV) αν κάνω διπλό κλικ για να γίνει fullscreen όλα μια χαρά. Αν όμως πριν το κάνω fullscreen το έχω κάνει snap σε κάποια γωνία τότε όταν πάω να το κάνω fullscreen δεν πιάνει όλη την οθόνη, αφήνει ένα περίγραμμα γύρω γύρω και επίσης φαίνεται και η taskbar κάτω. Προς το παρόν έχω απενεργοποιήσει το native snap και έχω βάλει το AquaSnap το οποίο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω ότι φαίνεται να είναι πρόβλημα με το Snap συγκεκριμένα επειδή παιχνίδια αλλά και βίντεο στο Youtube γίνονται fullscreen κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mindtrapper said:

Έχω βρει ένα bug το οποίο μου εμφανίστηκε μετά το upgrade σε 1809 χτες. Θέλω να δω αν το έχει και κανείς άλλος ή μόνο εγώ. Στην ουσία όταν παίζει ένα βίντεο (δοκίμασα με MPC-BE και MPV) αν κάνω διπλό κλικ για να γίνει fullscreen όλα μια χαρά. Αν όμως πριν το κάνω fullscreen το έχω κάνει snap σε κάποια γωνία τότε όταν πάω να το κάνω fullscreen δεν πιάνει όλη την οθόνη, αφήνει ένα περίγραμμα γύρω γύρω και επίσης φαίνεται και η taskbar κάτω. Προς το παρόν έχω απενεργοποιήσει το native snap και έχω βάλει το AquaSnap το οποίο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω ότι φαίνεται να είναι πρόβλημα με το Snap συγκεκριμένα επειδή παιχνίδια αλλά και βίντεο στο Youtube γίνονται fullscreen κανονικά.

Μόλις έκανα δοκιμές με MPC, VLC και Windows Player και δεν εχω τέτοιο θέμα μήπως να πείραζες τις ρυθμίσεις για video από το πρόγραμμα της κάρτας γραφικών σου; ή ένα update στο MPC, δοκίμασε και με άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindtrapper είπε

Έχω βρει ένα bug το οποίο μου εμφανίστηκε μετά το upgrade σε 1809 χτες. Θέλω να δω αν το έχει και κανείς άλλος ή μόνο εγώ. Στην ουσία όταν παίζει ένα βίντεο (δοκίμασα με MPC-BE και MPV) αν κάνω διπλό κλικ για να γίνει fullscreen όλα μια χαρά. Αν όμως πριν το κάνω fullscreen το έχω κάνει snap σε κάποια γωνία τότε όταν πάω να το κάνω fullscreen δεν πιάνει όλη την οθόνη, αφήνει ένα περίγραμμα γύρω γύρω και επίσης φαίνεται και η taskbar κάτω. Προς το παρόν έχω απενεργοποιήσει το native snap και έχω βάλει το AquaSnap το οποίο δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω ότι φαίνεται να είναι πρόβλημα με το Snap συγκεκριμένα επειδή παιχνίδια αλλά και βίντεο στο Youtube γίνονται fullscreen κανονικά.

Εμένα αυτό μου το έκανε πριν αλλάξω PC, στην 1803. Δεν το έχω δει έκτοτε, ούτε με το καινούριο update... Δεν πρέπει να είναι θέμα του update, αλλά γενικό της MS και παρουσιάζεται όποτε του καπνίσει :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...