Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Αν με αυτο το τροπο εξακολουθουμαι να βλεπουμε τα κοινα αρχεια................ ε θα ζησουμε ετσι μεχρι να βρουν το τροπο δικτυωσης.

Δηλαδη? Αν δεν εχεις καποιο samba share (= κοινοχρηστο φακελο με απλα ελληνικα) στο δικτυο σου ΚΑΙ αυτο το share να ειναι σε συστημα με xp ή με παλιο nas, δεν ασχολεισαι με το smb1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, jim_p said:

Δηλαδη? Αν δεν εχεις καποιο samba share (= κοινοχρηστο φακελο με απλα ελληνικα) στο δικτυο σου ΚΑΙ αυτο το share να ειναι σε συστημα με xp ή με παλιο nas, δεν ασχολεισαι με το smb1. 

Ναι το γνωριζω φιλε........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To shut down μου καθυστερει ξαφνικα, χανεται και το σημα στην οθονη και κανει κανα λεπτο να κλεισει οτι να ναι.

Επεξ/σία από bvb7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Zaytsev said:

Είναι ήδη reported bug σε Technet, Spiceworks και StackOverflow, εγώ έκανα δύο διαφορετικές καθαρές εγκαταστάσεις, αλλά φαίνεται εσύ ξέρεις καλύτερα γιατί σε εσένα δουλεύει...

 

11 hours ago, Zaytsev said:

Προφανώς και σε κάποιους δουλεύει. Αν δε, θα είχε βουήξει το internet.

Αλλά για πείτε μου σε τι ακριβώς εξυπηρετεί να λέει ο Α, έχω πρόβλημα και να έρχονται ο Β & Γ και να λένε "εμένα δουλεύει" ;

Δε γνωρίζετε τη λύση, προσπεράστε και μη γεμίζετε το thread με ανούσια σχόλια.

 

7 minutes ago, Zaytsev said:

Αυτό που εσύ λες "μουρμούρα", είναι απλή παρατήρηση για όποιον ενδιαφέρεται να τα βάλει, ώστε να έχει υπόψη του, τι μπορεί να αντιμετωπίσει. Άλλωστε για αυτό είναι το thread, γενικές πληροφορίες για τα 10. Για λύση, άνοιξα θέμα στο Technet που έχω συνδρομή κι όχι φυσικά εδώ που πετάγεται ο κάθε άσχετος και λέει τη βλακεία του.

Πιθανή λύση ΔΕΝ πρότεινε, γιατί απλά δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα, αλλά εντελώς γενικά, σε "κάποιο service". Τρέχουν περίπου 80 services από default κι εσύ έχεις την εντύπωση ότι το "κάποιο..." αποτελεί βοήθεια...;

Η διαφορά ποιότητας ενός ανθρώπου από έναν άλλον. 

1 hour ago, SeXBOX said:

Δεν πειράζει, ίσως να είχε μια κακή ημέρα και του βγήκε ετσι. Καλή και μεγάλη καρδιά να έχουμε! Λοιπόν κλείνω, σε 3 ώρες πετάμε η οικογένεια για Ελ. Βενιζέλος! :)

Μπραβο @SeXBOX για τη ηρεμία σου και ανοχή σου. 🙏Respect! Αν ήμουν εγώ στην θέση του θα είχα καταραστεί το σύμπαν.

Στο θέμα μας... την πέρασα την αναβάθμιση σε ένα PC μου σήμερα, όσο την έχω δουλέψει δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μου αρέσει το HDR, η αναβάθμιση δεν φαίνεται να έχει καθόλου διαφορά με ένα Clean Install όλα τρέχουν ρολόι και ταχύτατα, και το δίκτυο μια χαρά. Αν και αναφέρθηκε νομίζω ήδη, 2 φίλοι μου κάνανε καθαρή εγκατάσταση αντί για αναβάθμιση και έχουν προβληματάκια που με λίγη αναζήτηση λύνονται, στον έναν δεν έβλεπε ένα υπολογιστή το δίκτυο του(λάπτοπ συγκεκριμένα) και του πέρασε αναβάθμιση και το είδε και αυτό στο δίκτυο κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bvb7 είπε

To shut down μου καθυστερει ξαφνικα, χανεται και το σημα στην οθονη και κανει κανα λεπτο να κλεισει οτι να ναι.

Έχεις ενεργό το fast startup από τα power options? Μήπως για κάποιο λόγο σου κάνει hibernate; Μετά ανοίγει κανονικά ο υπολογιστής;

 

8 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Άλλωστε για αυτό είναι το thread, γενικές πληροφορίες για τα 10

Το λες μόνος σου. Αυτό λέω κι εγώ. Λέμε το ίδιο :lol:  Ότι είναι γενικό. Για ειδικότερα πράγματα, κάνεις ένα νέο θέμα για περισσότερο εξειδικευμένες απαντήσεις. Οποιαδήποτε λύση και αν βρεθεί εδώ, θα είναι μόνο για σένα που το παρακολουθείς. Κάποιος άλλος μεθαύριο, θα ξαναρωτήσει. Σε ένα θέμα μαζεμένο το πρόβλημα, θα εξυπηρετήσει και περισσότερο κόσμο ;) 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω επειδή βιαζόμουνα κατεβασα σε ESD απο λινκ εδω μεσα και το εγκατέστησα.Ολα καλα απλα απο κει που ειχα κανονικο λογαριασμο μου ανοιξε και την επιλογη για insider.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, tommybertsen said:

Για ειδικότερα πράγματα, κάνεις ένα νέο θέμα για περισσότερο εξειδικευμένες απαντήσεις.

Υπόδειξέ μου σε παρακαλώ, που ακριβώς έχω βάλει ερωτηματικό...

Quote

Καθαρή εγκατάσταση και μ$$κίζεται...

Έχω όλους τους προσωπικούς φακέλλους στο δίκτυο (mapped network drive) και όταν κάνει login ο χρήστης, βγάζει μήνυμα "Could not connect to all network drives", με αποτέλεσμα να κάνει όλα τα icons στο desktop, σκατά και να χάνει κι όλα όσα είναι pinned στο Taskbar.

Αν πας να ανοίξεις οποιοδήπτε drive ή φάκελλο μετά, τους ανοίγει κανονικά!!!

Με την προηγούμενη έκδοση, δούλευε μια χαρά με ακριβώς το ίδιο στήσιμο

Ρητορική ερώτηση... Πουθενά. Δεν ρωτάω, δε χρειάζομαι βοήθεια, δε ζήτησα βοήθεια. Απλώς έγραψα την εμπειρία μου από τη νέα έκδοση που βγήκε.

Είσαι και moderator σε γειτονικό forum και ούτε καν ξέρεις να διαβάζεις σωστά πριν αρχίσεις τις παρατηρήσεις και υποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνει κάποιος το λάθος και μπει σε safe mode από το msconfig, αν έχει αλλάξει κωδικό Microsoft Account μετά την εγκατάσταση των 10. Δεν πρόκειται να δεχτεί τον κωδικό με καμία Παναχαϊκή και θα κλειδωθείτε απ' όξω, αφού δεν δουλεύει τίποτα χωρίς κωδικό στα recovery options. Το λέω για να προσέχετε γιατί την πάτησα σα μαλ...κας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό μέρος, αλλά αν είμαι λάθος θα μου πείτε. 

Χτες έκανα καθαρή εγκατάσταση σε ένα καινούριο Laptop, για να απαλλαγώ από τη σαβούρα της εταιρείας και μου ζήτησε τον λογαριασμό Microsoft. Έβαλα το password που θυμόμουν, αλλά μάλλον θυμόμουν λάθος. Μπορώ να κάνω ανάκτηση κωδικού εύκολα, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο να περάσω τον λογαριασμό. Τι χρησιμότητα έχει;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Υπόδειξέ μου σε παρακαλώ, που ακριβώς έχω βάλει ερωτηματικό...

Ρητορική ερώτηση... Πουθενά. Δεν ρωτάω, δε χρειάζομαι βοήθεια, δε ζήτησα βοήθεια. Απλώς έγραψα την εμπειρία μου από τη νέα έκδοση που βγήκε.

Είσαι και moderator σε γειτονικό forum και ούτε καν ξέρεις να διαβάζεις σωστά πριν αρχίσεις τις παρατηρήσεις και υποδείξεις.

Ας μην παίζουμε με τις λέξεις και την νοημοσύνη των μελών, please. Θες να έχεις την τελευταία λέξη, δεν θα σου το στερήσω. Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Έχεις ενεργό το fast startup από τα power options? Μήπως για κάποιο λόγο σου κάνει hibernate; Μετά ανοίγει κανονικά ο υπολογιστής;

 

Ναι ενεργο ειναι desktop. Kαι ανοιγει και κλεινει απλα στο κλεισιμο κανει υπερβολικα πολλη ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bvb7 είπε

Ναι ενεργο ειναι desktop. Kαι ανοιγει και κλεινει απλα στο κλεισιμο κανει υπερβολικα πολλη ωρα

Δοκίμασε μία να το κλείσεις, μπας και... Μου έχει δημιουργήσει στο παρελθόν πολλά κουφά προβλήματα :) 

Επίσης αν έχεις ξεχάσει κάποιο usb δίσκο ή usb flash disk αφαίρεσέ το πριν κλείσεις το PC :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό μέρος, αλλά αν είμαι λάθος θα μου πείτε. 

Χτες έκανα καθαρή εγκατάσταση σε ένα καινούριο Laptop, για να απαλλαγώ από τη σαβούρα της εταιρείας και μου ζήτησε τον λογαριασμό Microsoft. Έβαλα το password που θυμόμουν, αλλά μάλλον θυμόμουν λάθος. Μπορώ να κάνω ανάκτηση κωδικού εύκολα, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο να περάσω τον λογαριασμό. Τι χρησιμότητα έχει;;; 

Δεν είναι απαραίτητο.

Εφόσον δεν γνωρίζεις τη χρησιμότητα σημαίνει ότι εσένα δεν σου χρειάζεται.

Φτιάξε local account.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω αν είναι χαζό. Έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με win και εδώ και 1 εβδομάδα που τα έβαλα είμαι γενικά στο ψάξιμο.

Διαμορφώνω τα πλακάκια στην έναρξη(σβήνω και αρκετά) αλλά μετά από επανεκκίνηση βγαίνουν πάλι. Πρώτα έχουν το βελάκι που δείχνει ότι κατεβάζει την εφαρμογή και μετά εμφανίζονται.

 

Γιατί δεν κρατάει την δική μου διαμόρφωση; Τι δεν κάνω καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...