Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2) έχεις δουλέψει ποτέ swype; επειδή πιθανότατα κάποια στιγμη θα βγει και σε ios, ίσως τότε καταλάβεις τι εννοούσαμε τόσα χρόνια καλό πληκτρολόγιο σε σχέση με το ανέκδοτο του ios, ειδικά σε ο,τι αφορά το ελληνικό λεξικό του είναι κορυφή

 

Το swype βγήκε στο iOS, θα δούμε πως είναι υλοποιημένο.

Έρχεται και το  Predictive text(Quick type).

 

 

Μια χαρά είναι το πληκτρολόγιο του iOS.. Απλό και καλό. Γράφεις και τέλος. Έχω δοκιμάσει πολλά πληκτρολόγια στο android (και το swipe) και τι να πω δε με βόλεψαν... Πολύ περίπλοκα, άσχημο design δεν ξέρω....αλλά μην λέμε και ανέκδοτο το πληκτρολόγιο του iOS.. Είναι ένα απλό πληκτρολόγιο.Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το swype ίσως στην αρχή όταν το πρώτο -χρησιμοποιήσει κανείς του φαίνεται διαφορετικό από το απλό πληκτρολόγιο, όμως μετά από μερική χρήση είναι πολύ γρήγορο και αποτελεσματικό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Το swype βγήκε στο iOS, θα δούμε πως είναι υλοποιημένο.

Έρχεται και το  Predictive text(Quick type).

 

 

Το swype ίσως στην αρχή όταν το πρώτο -χρησιμοποιήσει κανείς του φαίνεται διαφορετικό από το απλό πληκτρολόγιο, όμως μετά από μερική χρήση είναι πολύ γρήγορο και αποτελεσματικό.  

 

Το default Ελληνικό πληκτρολόγιο στο ios απο  την έκδοση 7 και μετά δεν έγινε καλύτερο αλλά χειρότερο... Όλο και πιο συχνά τελευταία βρίζω προσπαθώντας να "κάνω καλά" τον κορέκτορα. Το αντίστοιχο default πληκτρολόγιο στο android τα πάει αρκετά καλύτερα (και ναι εγώ το λέω αυτό ε...)

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας αναλύσουμε το argument "εμείς είχαμε τεχνολογίες απο το 1821 ενώ η apple τις υοθέτησε τωρα"

 

ναι η apple εδωσε τώρα το NFC αλλά πως το έδωσε ; ΠΑΚΕΤΟ με Apple Pay, σου παρουσίασε λύση out of the box , day one (για αμερική τουλάχιστον) πληρωμές με NFC. Ποια άλλη εταιρία έχει κάνει κάτι τέτοιο ; Πως να μην έχει απήχιση η apple όταν στη παρουσίαση του hardware σου δίχνει και το service! Γιατι ξανά, τι να το κάνω το NFC όταν στη καθημερινότητα μου δεν έχει εφαρμογη; H apple το πηρε και απο gimmick το μετέτρεψε σε daily activity για τους users της. Tο πακετάρισε ωραία, το παρουσίασε και να σου οι πωλήσεις.

 

κρύωσε και ο καφές...

Φίλε μου και εγώ περιμένω το iphone 6 plus διότι αυτό ήθελα από μια συσκευή της apple. Κάτι μεταξύ ipad mini και iphone. Τώρα όσον αφορά το NFC είσαι λάθος. Το NFC έδωσε out of the box και day one την άμεση μεταφορά δεδομένων από συσκευή σε συσκευή, wireless charging και tap to pay. Επίσης θεωρώ, ως συνήθως, ότι το applepay στην Ελλάδα θα κάνουμε χρόνια να το χρησιμοποιήσουμε. Εδώ μετά από 3 χρόνια ακόμα δεν έχουμε λάβει support για να χρησιμοποιήσουμε το siri (κοινώς πρέπει να κάνουμε τους καραγκιόζηδες μιλώντας αγγλικά συνέχεια και όσον αφορά POI και ομάδες @@ρια). Δυστυχώς είμαστε σε δεύτερη-τρίτη μοίρα ως χώρα και αγοραστικό κοινό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πρόβλημα με την apple βρε παιδιά, μιας και έχω ipad air, πότε θα μπορώ να ανοίγω 3-4 tab στον browser μου και αυτά να μην κάνουν reload κάθε φορά που αλλάζω tab;

Μιλάμε για το βασικό των βασικών!Πώς μπορείς να δικαιολογήσεις την apple γιαυτό;

Και εδώ είναι που φωνάζουμε και λέμε...ΒΑΛΤΕ ΡΑΜ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ! Αλλά οι αδαείς φανμπόιζ (όχι οι συνεσταλμένοι χρήστες) λένε συνεχώς "Δε χρειάζεται παραπάνω ραμ το ios...είναι ανώτερη ποιότητα τροφής". Άιντε μην πω τίποτα άλλο. Καλή, χρυσή η apple αλλά σε αυτό το θέμα το έχει παρατραβήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και εδώ είναι που φωνάζουμε και λέμε...ΒΑΛΤΕ ΡΑΜ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ! Αλλά οι αδαείς φανμπόιζ (όχι οι συνεσταλμένοι χρήστες) λένε συνεχώς "Δε χρειάζεται παραπάνω ραμ το ios...είναι ανώτερη ποιότητα τροφής". Άιντε μην πω τίποτα άλλο. Καλή, χρυσή η apple αλλά σε αυτό το θέμα το έχει παρατραβήξει.

 

Και εσύ θεωρείς πως αν η apple έβλεπε πως η νέα της συσκευή χρειάζεται επιπλέον ram, θα το προσπερνούσε? Να μου πεις πως το θέλουμε για ψυχολογικούς λόγους, να συμφωνήσω και γω μαζί σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μου το κόστος κατασκευής των 8πύρηνων και 4πύρηνων android (160-180 usd) και πόσο πωλούνται την πρώτη μέρα ή και τώρα αν θες (επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδος, galaxy s5 750euros?????) και επίσης πες μου ποια android κινητά είχες και δεν σου κολλούσαν γιατί μάλλον εγώ είχα και έχω άλλα πράγματα...(s2,s3,gnexus και τώρα nexus 5) Κατώτερη εμπειρία χρήσης από ios όπως και να το κάνεις..όταν δεν θα υπάρχει fragmentation (ποτέ δηλαδή) τότε κάτι θα γίνει..και όλα αυτά απλά για να μη κατηγορούμε μόνο την apple λες και οι άλλοι είναι σωστοί ή καλύτεροι!

Nexus 4, Nexus 5 = 0 lag. Χάλια μπαταρία αλλά...0 lag. Oneplus one = 0 lag. HTC One = 0 lag. LG G2 με aosp = 0 lag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ θεωρείς πως αν η apple έβλεπε πως η νέα της συσκευή χρειάζεται επιπλέον ram, θα το προσπερνούσε? Να μου πεις πως το θέλουμε για ψυχολογικούς λόγους, να συμφωνήσω και γω μαζί σου.

Το προσπερνάει προς το παρόν όπως προσπερνούσε τόσο καιρό τις μεγαλύτερες οθόνες

 

Για να το δώσει σε κάποιο μελλοντικό μοντέλο

 

Το ίδιο και για την κάμερα, το ίδιο και για την μπαταρία..

 

Στη τελική μειώνει και το κόστος παραγωγής της έτσι για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της και να κρατάει τους πελάτες της σε αγωνία για το επόμενο μοντέλο.

 

Στο android έχουν δώσει τόσα πράγματα που για παράδειγμα οι φετινές ναυαρχίδες σε σχέση με τις περσινές είναι σχεδόν αδιάφορες σε πολλές περιπτώσεις, μιας και δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν επιπλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts, και σχεδόν όλοι οι κάτοχοι-fans του iPhone, εκθειάζουν το υπέροχο software που τους δίνει αυτή η τέλεια εταιρεία, ώστε να είναι απόλυτα smooth, χωρίς lags και άλλα κολλήματα. Μάλλον δεν ξέρουν τι θα πει smartphone εν έτη 2014, και το μπερδεύουν με την εποχή του Symbian. Στο nexus 5, που έχω, έχω βάλει custom rom, την έχω παραμετροποιήσει όπως ακριβώς με βολεύει, κάνω ότι ακριβώς κάμνω και στο laptop μου, και για θέματα lag ή smoothness, ας μην πω...άγνωστα. Α, ξέχασα να πω ότι τρέχω και dual boot, Kali Linux(ή όποιο άλλο βολεύει στον καθένα). Όλα αυτά(και άλλα που δε μου έρχονται),με 300€. IPhone, και να μην κάνει ούτε τα μισά, με διπλάσια και βάλε τιμή? Όχι Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το προσπερνάει προς το παρόν όπως προσπερνούσε τόσο καιρό τις μεγαλύτερες οθόνες

 

Για να το δώσει σε κάποιο μελλοντικό μοντέλο

 

Το ίδιο και για την κάμερα, το ίδιο και για την μπαταρία..

 

Στη τελική μειώνει και το κόστος παραγωγής της έτσι για να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της και να κρατάει τους πελάτες της σε αγωνία για το επόμενο μοντέλο.

 

Στο android έχουν δώσει τόσα πράγματα που για παράδειγμα οι φετινές ναυαρχίδες σε σχέση με τις περσινές είναι σχεδόν αδιάφορες σε πολλές περιπτώσεις, μιας και δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν επιπλέον

 

Κάτσε ρε συ δεν είναι το ίδιο! Το μέγεθος της οθόνης δεν προκαλεί πρακτικά προβλήματα στη συσκευή όσο με το να μην του έφτανε η ram. Ειδικά η ram θα είχε σχεδόν μηδενικό κόστος στο σύνολο για να πάει απο το 1 στα 2gb. Στην καθημερινή χρήση δεν με απασχόλησε ποτέ η ram σε καμία ios συσκευή και δεν περιμένω κάτι διαφορετικό και στο iphone 6.

 

Αλήθεια επιβεβαιώθηκε η ram στο plus ή όχι ακόμη?

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts, και σχεδόν όλοι οι κάτοχοι-fans του iPhone, εκθειάζουν το υπέροχο software που τους δίνει αυτή η τέλεια εταιρεία, ώστε να είναι απόλυτα smooth, χωρίς lags και άλλα κολλήματα. Μάλλον δεν ξέρουν τι θα πει smartphone εν έτη 2014, και το μπερδεύουν με την εποχή του Symbian. Στο nexus 5, που έχω, έχω βάλει custom rom, την έχω παραμετροποιήσει όπως ακριβώς με βολεύει, κάνω ότι ακριβώς κάμνω και στο laptop μου, και για θέματα lag ή smoothness, ας μην πω...άγνωστα. Α, ξέχασα να πω ότι τρέχω και dual boot, Kali Linux(ή όποιο άλλο βολεύει στον καθένα). Όλα αυτά(και άλλα που δε μου έρχονται),με 300€. IPhone, και να μην κάνει ούτε τα μισά, με διπλάσια και βάλε τιμή? Όχι Ευχαριστώ!!

 

Εντάξει και μεις έχουμε nexus 5 αλλά δεν είδαμε όλα αυτά τα super wow που περιγράφεις. Είπαμε πολύ καλό για την τιμή και τα specs του αλλά μέχρι εκεί! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts, και σχεδόν όλοι οι κάτοχοι-fans του iPhone, εκθειάζουν το υπέροχο software που τους δίνει αυτή η τέλεια εταιρεία, ώστε να είναι απόλυτα smooth, χωρίς lags και άλλα κολλήματα. Μάλλον δεν ξέρουν τι θα πει smartphone εν έτη 2014, και το μπερδεύουν με την εποχή του Symbian. Στο nexus 5, που έχω, έχω βάλει custom rom, την έχω παραμετροποιήσει όπως ακριβώς με βολεύει, κάνω ότι ακριβώς κάμνω και στο laptop μου, και για θέματα lag ή smoothness, ας μην πω...άγνωστα. Α, ξέχασα να πω ότι τρέχω και dual boot, Kali Linux(ή όποιο άλλο βολεύει στον καθένα). Όλα αυτά(και άλλα που δε μου έρχονται),με 300€. IPhone, και να μην κάνει ούτε τα μισά, με διπλάσια και βάλε τιμή? Όχι Ευχαριστώ!!

 

Φιλε για να μην κανουμε ακριβως ολα αυτα που περιγραφεις, αγοραζουμε apple.

Εσυ μπορει να την βρισκεις και δικαιωμα σου , αλλοι εχουμε αλλα πραγματα να αφιερωσουμε τον προσωπικο μας χρονο και οταν πληρωνουμε για μια συσκευη θεωρουμε οτι πρεπει να λειτουργει σωστα from day one και οχι να την σεταρουμε εμεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ δεν είναι το ίδιο! Το μέγεθος της οθόνης δεν προκαλεί πρακτικά προβλήματα στη συσκευή όσο με το να μην του έφτανε η ram. Ειδικά η ram θα είχε σχεδόν μηδενικό κόστος στο σύνολο για να πάει απο το 1 στα 2gb. Στην καθημερινή χρήση δεν με απασχόλησε ποτέ η ram σε καμία ios συσκευή και δεν περιμένω κάτι διαφορετικό και στο iphone 6.

 

Αλήθεια επιβεβαιώθηκε η ram στο plus ή όχι ακόμη?

 

Εντάξει και μεις έχουμε nexus 5 αλλά δεν είδαμε όλα αυτά τα super wow που περιγράφεις. Είπαμε πολύ καλό για την τιμή και τα specs του αλλά μέχρι εκεί! :)

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_6_plus-6665.phpμαλλον ναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπανω ram χρειαζονται οι ios συσκευες για να μην lagαρουν. Με 1gb ram lagαρουν ακομα και στο browsing που κανουν refresh συνεχως τις ιστοσελιδες αν ανοιξεις αλλες στο μεταξυ. Ειδικα στις 64bit ios συσκευες (ειναι λιγο πιο απαιτητικες σε ram οι 64bit εφαρμογες ) το προβλημα ειναι πιο συχνο.

Καθε φορα που επιστρεφω στο safari εχοντας ανοιξει μερικες αλλες εφαρμογες στο ipad air, υπαρχει lag μεχρι να εμφανισει την σελιδα(την ξαναφορτωνει λογω μικρης ram) που ειχα ανοιχτη.

 

Πχ:

 

 

Ειναι αυτο που περιεγραψε προηγουμενως ο χρηστης CarbonFibre:

http://www.insomnia.gr/topic/541662-αριθμός-ρεκόρ-4-εκατομμυρίων-προπαραγγελιών-σε-24/?p=53468347

Χωρίς να έχω πρόβλημα με την apple βρε παιδιά, μιας και έχω ipad air, πότε θα μπορώ να ανοίγω 3-4 tab στον browser μου και αυτά να μην κάνουν reload κάθε φορά που αλλάζω tab;

Μιλάμε για το βασικό των βασικών!Πώς μπορείς να δικαιολογήσεις την apple γιαυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο ατού της apple στα προϊόντα της ειναι το software η στιβαρότητα και και η συνεχής αναβάθμισης του είτε αυτο έχει σχέση με κινητα είτε κανονικών υπολογιστών, ακόμα θυμάμαι όταν για πρώτη μου φορά με το os9, πόσο ευχάριστη εμπειρία ηταν σε σχέση με τα windows!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά έχω να προσθέσω τα εξής. Περίμενα με συγκρατημένη αγωνία τα καινούργια devices μήπως και έχουμε κάτι νέο που θα με έκανε να πω Μπράβο ρε Apple τα κατάφερες ... απογοήτευση ... όμως 4 εκατομμύρια προπαραγγελιες !!!! Έχω καταλάβει κάτι λάθος ; είναι τόσο απίθανο κινητό ; δεν ξέρω . Για ένα πράγμα ομως είμαι απόλυτα σίγουρος . Θα πρέπει το 6 να είναι τόσο απίστευτα φοβερό κινητό , ώστε να υπέρ νικήσει αυτό το συναίσθημα του: " με πιάσανε μ@λ@κ@ " όταν θα απομακρυνθω από το ταμείο. Προς το παρών λοιπών και επειδή α) βαριέμαι να περιμένω β) η Microsoft παίρνει τον ύπνο του δικαίου( με τρελά ροχαλητα όμως έτσι ) θα βολευτώ με ένα S5 στα 444€ που το βρήκα εχτές και βλέπουμε

 

...Επιτέλους ξεφορτωθηκα το ATIV S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...