Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>είναι ένα υπερβολικά απλό πληκτρολόγιο (με τη κακή έννοια), όταν έχεις μάθει να δουλεύεις αστραπή με κάποιο από τα δημοφιλή που κυκλοφορούν στο android (ακόμα και το στοκ έχει κάνει τεράστια βήματα και στα ελληνικά), του ios μοιάζει σε λειτουργικότητα σαν αυτό που είχαμε κάποτε στην eclair. δεν έχουν βελτιώσει τίποτα το ουσιαστικό τόσα χρόνια </p>

Ναι σε αυτό συμφωνώ ότι δεν έχουν κάμει και καμιά βελτίωση από τόυε που βγήκε, αλλά παρόλα αυτά σε εμένα ισχύει το αντίθετο πιο αργά έγραφα με τα άλλα πληκτρολόγια του android παρά με του iOS! Αφου μάλιστα θυμάμαι καθαρά όταν γύρισα (ξαναπ) σε iOS από android μου φάνηκε τρομερό το πόσο γρήγορα μπορούσα να γράφω σε σχέση με πρην. Βέβαια αυτά είναι γούστα και όπως βολεύει τον καθένα! Αλλά τώρα θα μπορείς να αλλάξεις και από τετάρτη με το iOS 8 πληκτρολόγια οπότε κομπλέ :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το ότι μπορεί να μη είχες δουλέψει κάποιο αρκετό καιρό ώστε να το μάθεις ή δε σου ταίριαζε, δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό και αποτελεσματικό 

 

κι εμένα άλλωστε μερικά που βολεύουν άλλους δε βολεύουν εμένα και το αντίθετο

 

το θέμα είναι να μπορείς να επιλέξεις. ο μέσος χρήστης ios και ειδικά αυτός που έχει δουλέψει κυρίως σε ios απλά δέχεται κάποιες καταστάσεις και αδιαφορεί (εθελοτυφλεί μάλλον) για τον ανταγωνισμό λέγοντας ότι δεν τον ενδιαφέρει.

 

όταν όμως η apple φέρνει έστω και με καθυστέρηση κάποια πράγματα, φυσικά και τα χρησιμοποιεί γιατί αν και προερχόμενα από το android είναι πραγματικά καλές ιδέες (βλέπε notifications, quick toggles, kill apps  και πλέον επιλογή πληκτρολογίου ή ίσως και widget που νομίζω ότι θα μπουν στο 8 ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω μια ιδέα.
Να στήσουμε έναν μεγάλο πίνακα, με τις απόψεις των δυο στρατοπέδων για apple/android. Να μαζέψουμε όλα τα επιχείρηματα, να τα βάλουμε σε μια σελίδα, και να τελειωνουμε με αυτην την ιστορία.

 

Δεν μπορει να βγαινει ειδηση για την Apple και να μπαινω να διαβαζω οτι δεν στελνει mp3 over bluetooth. Το διαβαζω χρόνια και χρόνια, έχω κουραστεί. Ειλικρινά, οι moderators πρεπει να βρείτε έναν τρόπο να τελειώσει αυτη η ψυχοφθόρα διαδικασία, και να συζητάμε πλέον επι της ΟΥΣΙΑΣ ενός topic και όχι για την αναμασημένη άποψη τους καθενός μας για το αντίπαλο στρατόπεδο.

Εδώ έβαλαν πχ βαρόμετρο στο iPhone 6 και δεν έχουμε πει ο καθένας για το τι apps θα μπορούσε να πυροδοτήσει αυτη η ... προσθήκη (πήγα να πω "καινοτομία" αλλά προκαλεί αλλεργία στους haters οποτε την απέφυγα.

Πραγματικά: moderators, αποφασίστε τι είδους insomnia θέλετε. Μπορείτε να το έχετε σε επίπεδο MEGA/ΣΚΑΙ, ως ένα σοβαρό τεχνολογικό φόρουμ, αλλά μπορεί να το αφήσετε να γινει (για να μην πω ότι ήδη τα πλησιάζει) STAR/Kontra και να ξεκατινιαζόμαστε ως την αιωνιότητα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα στο χαλάσω αλλά βαρόμετρο είχε μπει σε συσκευή android πριν 3 χρόνια τουλάχιστον και εφαρμογές που το εκμεταλλεύονται υπάρχουν ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε θα καταλάβετε πως ο κόσμος αγοράζει με βάση το overall experience οχι τους αριθμούς. Η μαγκιά της apple είναι πως έχει βρει το balance μεταξύ hardware-software. Τι να κάνω τους 8 πυρήνες αν το λειτουργικό ειναι μαύρη τρύπα και προπαντώς δεν υπάρχει quality control στις εφαρμογές που τρέχω. Ναι η apple ειναι μαντρί σε σχέση με το android ... ωχ βαρέθηκα, τα ιδια και τα ίδια , παω να πιώ καφε.

Όσες φορές και να σας το πουν δεν μπορείτε να το καταλάβετε αυτό: Έχει βρει το balance μεταξύ hardware-software η Apple

Και 100 πυρήνες να βάλετε στα android σας το ίδιο θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,ειμαι ακροατης σας σε αυτες τις μαχες πολλα χρονια.Ειμαι κατοχος μονο iphone απο το 2g απο τις πρωτες μερες του κυκλοφοριας στην Αμερικη και ισως απο τους πρωτους στην Ελλαδα που το σπασανε (οχι μονος μου,με καρτα sim ειδικη κτλπ κτλπ).Εχω κουραστει να διαβαζω και το μονο που μπορω να πω ειναι αυτο.Οπως εχει μαθει ο καθενας,οτι μπορει να διαθεσει ο καθενας για να αγορασει.Επιλογες υπαρχουν πολλες για ολα τα γουστα κ ολες τις τσεπες,οπως επισης και λειτουργικα,οθονες,μνημες ,cpu,χωρητικοτητες κτλπ κτλπ ατελειωτα.Απλα διαθεστε λιγο χρονο απο την ζωη σας (γιατι ωραια τα φορουμ και οι κοντρες και τα trolling) για να κανετε κατι σοβαροτερο στην ζωη σας απο το να ειστε μπροστα απο φορουμ και φεισμπουκ,και δεν τα λεω αυτα επειδη ειμαι ο εξυπνος αλλα ΝΟΙΩΘΩ οτι μας εχουν γαμησει το μυαλο ολα αυτα και παμε πισω σαν γενια με τους μαλακες αυτους (google,facebook,mp3,full hd κτλπ κτλπ)

Πολυ πληροφορια για το ανθρωπινο μυαλο....αυτα και συγγνωμη αν προσεβαλα καποιον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το ότι μπορεί να μη είχες δουλέψει κάποιο αρκετό καιρό ώστε να το μάθεις ή δε σου ταίριαζε, δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό και αποτελεσματικό </p> <p> </p> <p>κι εμένα άλλωστε μερικά που βολεύουν άλλους δε βολεύουν εμένα και το αντίθετο</p> <p> </p> <p>το θέμα είναι να μπορείς να επιλέξεις. ο μέσος χρήστης ios και ειδικά αυτός που έχει δουλέψει κυρίως σε ios απλά δέχεται κάποιες καταστάσεις και αδιαφορεί (εθελοτυφλεί μάλλον) για τον ανταγωνισμό λέγοντας ότι δεν τον ενδιαφέρει.</p> <p> </p> <p>όταν όμως η apple φέρνει έστω και με καθυστέρηση κάποια πράγματα, φυσικά και τα χρησιμοποιεί γιατί αν και προερχόμενα από το android είναι πραγματικά καλές ιδέες (βλέπε notifications, quick toggles, kill apps και πλέον επιλογή πληκτρολογίου ή ίσως και widget που νομίζω ότι θα μπουν στο 8 ) </p>

Ναι έχεις δίκιο. Widgets θα υπάρχουν αλλά όχι στη home screen, θα υπάρχουν στο notification center ως custom notifications αν εχω καταλάβει καλά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

<p>Ρε παιδιά, έχω μια ιδέα.<br> Να στήσουμε έναν μεγάλο πίνακα, με τις απόψεις των δυο στρατοπέδων για apple/android. Να μαζέψουμε όλα τα επιχείρηματα, να τα βάλουμε σε μια σελίδα, και να τελειωνουμε με αυτην την ιστορία.</p> <p> </p> <p>Δεν μπορει να βγαινει ειδηση για την Apple και να μπαινω να διαβαζω οτι δεν στελνει mp3 over bluetooth. Το διαβαζω χρόνια και χρόνια, έχω κουραστεί. Ειλικρινά, οι moderators πρεπει να βρείτε έναν τρόπο να τελειώσει αυτη η ψυχοφθόρα διαδικασία, και να συζητάμε πλέον επι της ΟΥΣΙΑΣ ενός topic και όχι για την αναμασημένη άποψη τους καθενός μας για το αντίπαλο στρατόπεδο.<br><br> Εδώ έβαλαν πχ βαρόμετρο στο iPhone 6 και δεν έχουμε πει ο καθένας για το τι apps θα μπορούσε να πυροδοτήσει αυτη η ... προσθήκη (πήγα να πω "καινοτομία" αλλά προκαλεί αλλεργία στους haters οποτε την απέφυγα.<br><br> Πραγματικά: moderators, αποφασίστε τι είδους insomnia θέλετε. Μπορείτε να το έχετε σε επίπεδο MEGA/ΣΚΑΙ, ως ένα σοβαρό τεχνολογικό φόρουμ, αλλά μπορεί να το αφήσετε να γινει (για να μην πω ότι ήδη τα πλησιάζει) STAR/Kontra και να ξεκατινιαζόμαστε ως την αιωνιότητα...</p>

Πες τα ρε φίλε :P Μιας και ανέφερες το βαρόμετρο πάντως πιστεύω θα έχει αρκετά μεγάλη εφαρμογή στην ακριβή μέτριση του υψομέτρου, αυτό θα είναι χρίσημο όχι μονο για να ξέρεις πόση ανηφόρα έχεις αναίβει κατά τη διάρκεια της μέρας (άρα και πόσες θερμίδες έκαψες) αλλά και να παρέχει πληροφορίες πχ αμα είσαι σε ένα βουνό να ξέρεις σε τι ύψος είσαι!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει το balance μεταξυ λειτουργικου - hardware, με τις εφαρμογες τριτων ισχυει το ιδιο ;

Ναι, το 99% των εφαρμογών δουλεύουν άψογα σε όλα τα επίπεδα!! Και αυτό το 1% που θα έχει προβλήματα, bugs κλπ δεν θα σου καταστρέφει/αργεί στο σύστημα απλά η εφαρμογή θα είναι λίγο χάλια μόνια την κλείσεις όμως δεν θα υπάρχει καμία διαφορά!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iPhone δεν παίζουν τόσο ρόλο τα specs.. Ξέρεις ότι θα πάρεις μια συσκευή ταχύτατη η οποία θα διυλεύει άριστα χωρίς bugs ή προβλήματα. Βάλε δίπλα δίπλα ένα iPhone 5S και ένα άλλο κινητό με καλύτερα specs και θα δεις ότι παρόλα αυτά το iPhone θα αποκρύνεται πολυπ πιο ομαλά και γρήγορα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Άμα έχει προβλήματα (που θα έχει συνήθως στην αρχή δυστυχώς έχουν) η apple σου κάνει δωρεάν αντικατάσταση οπότε δεν έχεις θέμα!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πρώτον software τέτοιας κλίμακας χωρίς bugs δεν υπάρχει, αυτά είναι για να τα πιστεύουν αυτοί που δεν έχουν ιδέα....

 

Δεύτερον

Αντικατάσταση στον πρώτο χρόνο και μόνο για αυτά που θεωρεί η apple προβλήματα. Π.χ ένα καμμένο πιξελ οθόνη σου κάνει αλλαγή;;;;

Γιατί οι άλλοι κάνουν....

Επίσης. Στη samsung (δεν είμαι καν φαν της) αν είσαι Αθήνα σε μία ώρα έχεις πίσω το κινητό σου φτιαγμένο....

Σε Apple πόσους μήνες θες αν είσαι εκτός DOA;;;;....

Επίσης. Όλα τα παραπάνω για τον πρώτο χρόνο, ενώ οι άλλοι δίνουν το λιγότερο δύο.

Αν π.χ σου χαλάσει η μπαταρία, τότε σκας 2 κατοστάρικα έτσι για πλάκα. Για οθόνη τα διπλα/τριπλα. κλπ, ενώ οι άλλοι επιδιορθώνουν τσάμπα και στο δεύτερο χρόνο....

 

Η νομική εξήγηση της εγγύησης λέει πως η εγγύηση είναι το χρόνικο διάστημα το οποίο ο κατασκευαστής σου εγγυάται ότι το προϊόν του δεν θα πάθει τίποτα. Η apple που λέει ότι τα προϊόντα της κρατάνε γιατί δίνει ένα χρόνο εγγύησης και όχι παραπάνω;;;;....

 

Στο λέω ως πρώην καταναλωτής της Apple που έπρεπε να την πατήσω δύο φορές για να καταλάβω ότι οι τύποι είναι τελείως άσχετοι στην τεχνική υποστήριξη της συσκευής αφού την αγοράσεις.... Μιλάω για Ελλάδα....

Μιλάμε 0 πραγματικά....

 

Δεν λέω μερικά προϊόντα της είναι πολυ πολυ καλά και ίσως από τα καλύτερα στον ανταγωνισμό (όχι το iPhone, τα macbook ίσως και κάποτε ήταν και το iPod πριν εξαληφθεί η κατηγορία mp3 players).

 

Συγκρίνουμε τώρα το service της lg και της samsung με της apple;;;;.... Ούτε για πλάκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς σε άλλες χώρες εχουν χρήματα για να ξοδέψουν και εμείς περιμένουμε να δούμε πως θα βγούμε απο την κρίση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,ειμαι ακροατης σας σε αυτες τις μαχες πολλα χρονια.Ειμαι κατοχος μονο iphone απο το 2g απο τις πρωτες μερες του κυκλοφοριας στην Αμερικη και ισως απο τους πρωτους στην Ελλαδα που το σπασανε (οχι μονος μου,με καρτα sim ειδικη κτλπ κτλπ).Εχω κουραστει να διαβαζω και το μονο που μπορω να πω ειναι αυτο.Οπως εχει μαθει ο καθενας,οτι μπορει να διαθεσει ο καθενας για να αγορασει.Επιλογες υπαρχουν πολλες για ολα τα γουστα κ ολες τις τσεπες,οπως επισης και λειτουργικα,οθονες,μνημες ,cpu,χωρητικοτητες κτλπ κτλπ ατελειωτα.Απλα διαθεστε λιγο χρονο απο την ζωη σας (γιατι ωραια τα φορουμ και οι κοντρες και τα trolling) για να κανετε κατι σοβαροτερο στην ζωη σας απο το να ειστε μπροστα απο φορουμ και φεισμπουκ,και δεν τα λεω αυτα επειδη ειμαι ο εξυπνος αλλα ΝΟΙΩΘΩ οτι μας εχουν γαμησει το μυαλο ολα αυτα και παμε πισω σαν γενια με τους μαλακες αυτους (google,facebook,mp3,full hd κτλπ κτλπ)

Πολυ πληροφορια για το ανθρωπινο μυαλο....αυτα και συγγνωμη αν προσεβαλα καποιον

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ με αυτά που λες!!

+100 από μένα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.. είναι και οι χρήστες του android troll και haters αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτοί του ios δεν τρολλάρουν,αλλά ειλικρινά τα πιστεύουν αυτά που λένε

 

 

Και επιτέλους...ΤΟ ANDROID ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΙΟ ΑΡΓΟ ΕΙΝΑΙ(στις high-end συσκευές)

 

 

Και ναι.. ΤΟ ANDROID ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 4 ΠΥΡΗΝΕΣ ΚΑΙ 2GB RAM ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΩΣΤΑ

 

Ο καθένας επιλέγει συσκευή ανάλογα με τις ανάγκες του(ναι! και η μόστρα είναι ανάγκη..)

 

Όποια high-end συσκευή απο των τριών λειτουργικών και να αποκτήσει κάποιος,δεν νομίζω ότι θα στερηθεί κάποια εκ των βασικών λειτουργιών που μπορεί να κάνει ένα smartphone σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους τους androidακηδες: όταν και μόνο όταν ένα απο τα flagship οποιασδήποτε εταιρείας που πουλάει android κάνει έστω και τα μισά σε 24 ώρες απο οτι το iPhone 6 , τότε θα έχετε δικαίωμα κριτικής! Εώς τότε είστε πουθενακηδες....... Άντε για να σας βοηθήσω ας κάνουν όλες μαζί με τις ναυαρχίδες τους τις πωλήσεις των 4 εκ. Σε 24 ώρες. Άντε γεια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...