Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Απόψε διανυκτερευω. Και σας το λέω όσο πιο ευγενικά γίνεται. Αν δεν μπορείτε να συζητάτε και να διαφωνείτε σωστά, μη συμμετέχετε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω ρε "παιδιά" τι πρόβλημα έχετε για το εαν η apple παρουσιάζεται καινοτόμος εταιρία, ενώ η σαμμυ ή η κάθε σάμμυ έχει το τάδε ή το δείνα χαρακτηριστικό ενσωματωμένο εδώ και 100000 χρόνια, ή τι σας κόφτει για το εάν το iOS τρέχει απροβλημάτιστα με μισό πυρήνα @5kHz ενώ το android χρειάζεται 1500 πυρήνες @50Ghz....
 
είναι σα να διαφωνείτε για το εάν έκανε καλύτερες μεταγραφές φέτος η ρεάλ ή η μπαρσελόνα...που στην τελική χέστηκε η φοράδα στ αλώνι...βρείτε τη συσκευή που ικανοποιεί εσάς(και την τσέπη σας) και αφήστε τους άλλους να κρίνουν για τους ιδίους...

 

εάν είστε μέτοχοι να ανοίξουμε κανα θρεντ στο φορουμ αποκλειστικά και μόνο για μετόχους εταιριών να βγάζετε τα απωθημένα σας
 

Μπραβο apple  για ακομη μια φορα εισαι ηγετης στον κοσμο τον gadget! Μπραβο γιατι εισαι μια εταιρια εμπιστοσυνης και ηγετης και μπορεις να τουσ αποδειξεις ολους λαθος.! ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ

 
περίπτωση 1η: είσαι μέτοχος
my congratulations... μόλις ανέβηκαν οι αξίες των μετοχών της apple κατα 0.01$ μπορείς να πουλήσεις αβέρτα πλέον, για να εξαργυρώσεις το κέρδος σου...
 
περίπτωση 2η: δεν είσαι μέτοχος
τότε είσαιιιιι... είσαι λίγο... λίιιιγο μόνο... λιγουλάαααακι υπερβολικός

NOT Sent from my Nokia 101 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω μερικους που συγκρινουν τα σπεκς και βγαζουν ακυρο το iphone.μιλαμε για διαφορετικα λογισμικα ρε παιδια,χαλαρωστε με τα gb και τους επεξεργαστες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το είδα ΠΟΥΘΕΝΑ. Αυτό που λέει το ίδιο το site της apple είναι:

 

https://www.apple.com/apple-pay/
Passbook already stores your boarding passes, tickets, coupons, and more. Now it can store your credit and debit cards, too. To get started, you can add the credit or debit card from your iTunes account to Passbook by simply entering the card security code.

 

 

Η έμφαση δική προφανώς. Δεν βλέπω γιατί κάνει κάτι διαφορετικό από το G-Wallet. Το σημαντικό είναι πως το 42% των χρηστών smartphones θα αποκτήσει αυτό το πράγμα. Σας είπα πόσα μύρια είναι αυτά, μη τα ξαναλέμε. Η Apple είναι σημαντική στην Αμερική, άρα ΠΑΝΤΟΥ.

 

 

 

νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι είναι το ipay  και τι σημαίνει για τους Αμερικάνους που απευθήνεται κυρίως. το wallet ως πρόγραμμα (και ναι υπάρχει σε όλα τα φορμάτ εδώ και λίγα χρόνια) αποθηκεύει τον αριθμό της κάρτας σου και με αυτόν κάνει συναλλαγή στέλνοντας τα δεδομένα χρέωσης. το ipay σε συνεργασία με τις τράπεζες στέλνει ένα μοναδικό αριθμό, ο οποίος όμως δεν αναλογεί σε αριθμό κάρτας αλλά συναλλαγής. πρακτικά δημιουργεί μία δικλίδα ασφαλείας, ώστε να διασφαλίσει ότι ακόμα και αν σου κλέψουν την συσκευή ή ανασύρουν τα δεδομένα σου, δεν θα έχουν στοιχεία λογαριασμών σου.

αυτό πλάσαρε και κατ' εμέ αρκετά σημαντικό ως υπηρεσία για όσους χρησιμοποιούν τέτοιες συναλλαγές. 

τώρα για όσους συγκρίνουν ακόμα specs είναι σαν να σας πάω βόλτα στον κοτσόβολο, να σας βάλω μπροστά από τις τηλεοράσεις και να σας πω. 'Να ρε η funai έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από την samsung εσύ γιατί θες να αγοράσεις την πρώτη'

κοινώς καλά τα χαρακτηριστικά αλλά δεν μετράει ποτέ αυτό ως κριτήριο αγοράς. για 99% των χρηστών μετράει η αίσθηση, η ευκολία, αυτό που βλέπουν και αισθάνονται.

και εκεί αν και χρήστης wp οφείλω να ομολογήσω ότι η apple είναι πολύ μπροστά από όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μου ένα παράδειγμα δυνατότητας που κάνει το android και δεν το κάνει το iPhone σε λογικά πλάισια.

 

Εγώ θα σου δώσω δυο πολύ σημαντικά που μόνο τώρα στο IOS 8 τα κάνει και τόσα χρόνια δεν τα έκανε. Widgets και Cross App Communication, τα οποία αφορούν και τον μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το είδα ΠΟΥΘΕΝΑ. Αυτό που λέει το ίδιο το site της apple είναι:

 

 

Η έμφαση δική προφανώς. Δεν βλέπω γιατί κάνει κάτι διαφορετικό από το G-Wallet. Το σημαντικό είναι πως το 42% των χρηστών smartphones θα αποκτήσει αυτό το πράγμα. Σας είπα πόσα μύρια είναι αυτά, μη τα ξαναλέμε. Η Apple είναι σημαντική στην Αμερική, άρα ΠΑΝΤΟΥ.

 

To 42 τοις εκατό χρηστών smartphone από που προκύπτει; Ή μιλάμε μόνο για ΗΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μόνο για Αμερική αρχικά. Το είπε και στην παρουσίαση.

 

Η διαφορά με τα υπόλοιπα συστήματα είναι η ευκολία χρήσης. Πλησιάζεις τη συσκευή με τον αντίχειρα στο Touch ID, έγκριση, τέλος.

 

Η σύγκριση, ειδικά με το ελληνικό σύστημα, είναι τουλάχιστον αστεία. Πρέπει να πάρεις ειδική SIM και να πας και στην τράπεζα και δεν συμμαζεύεται. Ταλαιπωρία. Εδώ, καταχωρείς την πιστωτική στο Passbook και τέλος.

 

Παρόμοιο σύστημα είναι και το Google Wallet (λίγο πιο πολύπλοκο αλλά οκ). Αυτό που θα κάνει το Apple Pay επιτυχημένο σε σχέση με το Wallet και θα δημιουργήσει ένα πραγματικά ψηφιακό πορτοφόλι είναι το closed ecosystem που τόσο πολύ κατηγορείται. Οι εταιρείες που έκαναν τη συμφωνία με την Apple είναι βέβαιοι ότι οι κάτοχοι iPhone θα το χρησιμοποιήσουν γιατί όλο το πακέτο (hardware/softare) ελέγχεται από μια εταιρεία της οποίας η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών έχει ΗΔΗ περασμένη μια πιστωτική στο Apple ID σε αντίθεση με τα Gmail accounts του play store όπου συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Σε συνδυασμό με το ότι ΚΑΘΕ νέο iPhone από εδώ και πέρα θα έχει NFC εν αντιθέσει με το χάος στο Android όπου μια συσκευή μπορεί να έχει αλλά... μπορεί και όχι, το πλεονέκτημα του Apple Pay είναι τεράστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πρόβλημα με την apple βρε παιδιά, μιας και έχω ipad air, πότε θα μπορώ να ανοίγω 3-4 tab στον browser μου και αυτά να μην κάνουν reload κάθε φορά που αλλάζω tab;

Μιλάμε για το βασικό των βασικών!Πώς μπορείς να δικαιολογήσεις την apple γιαυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)amoled έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ κατασκευαστής σε android, από αυτό έβγαλες κανόνα για το android;

 

2) έχεις δουλέψει ποτέ swype; επειδή πιθανότατα κάποια στιγμη θα βγει και σε ios, ίσως τότε καταλάβεις τι εννοούσαμε τόσα χρόνια καλό πληκτρολόγιο σε σχέση με το ανέκδοτο του ios, ειδικά σε ο,τι αφορά το ελληνικό λεξικό του είναι κορυφή

Δεν με ενδιαφερει να βγάλω κανένα κανόνα για τα android. Η άποψη μου ειναι για τις amoled, τις οποίες χρησιμοποιεί 1 απο τις κορυφαίες εταιρείες android κινητών.

 

Πληκτρολόγιο: έχω δοκιμάσει swype και δεν μου άρεσε/ βόλεψε. Αντίθετα το predictive text της bberry θεωρώ οτι ειναι καταπληκτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Xiaomi πούλησε 1εκ συσκευές σε 9Ο δευτερόλεπτα...

Είπατε τίποτα;

Λέω να πω εγώ..Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου! Mi3, σίγουρα και mi4 αργότερα..

Ναι ξέρω πολύ off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ το android είναι άριστο και δεν έχει κανεεενα πρόβλημα και ούτε ένα bug....!! Και το apple maps το φτιάξανε στο 2 udpate του iOS 6 αν θυμάμαι καλά.Sent from my iPhone using Insomnia

Για τα bezels συμφωνώ αν και δεν ξέρω πως θα ήταν εμφανισιακαπ αν θα φαινόταν όμορφο δν ξερω.. Τώρα για τις τρομερές αναλυσάρες που θα ήθελες στις οθόνες σκέψου και το εξής: μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης χρειάζεται μεταπ και μεγαλύτερη ταχύτητα GPU για να αποδώσει το ίδιο με τώρα. Που σημαίνει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης+ταχύτερη CPU = μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας. Η μπαταρία να μεγαλώσει δυστυχώς δεν μπορεί. Πράγμα που σημαίνει ότι αν οι οθόνες του iPhone 6 και 6 Plus είχαν τις αναλυσάρες που θα ήθελες, το κινητό θα είχε πολύ μιλρότερη διάρκεια μπαταρίας. Προσωπικά το προτιμωπ όπως είναι διότι από τα 400ppi και άνω η διαφορά είναι πραγματικαπ απειροελάχιστη, ενώ αντίθετα έστω και 2 ώρες παραπάνω να κρατάει η μπαταριπα παίζει σημαντικό λόγο. Βέβαια εσύ μπορει να προτιμούσες 4K ανάλυση και μισή διάρκεια μπαταρίας δικό σου θέμα.. Πάντως η apple προτίμισε να δώσει έμφαση στη μπαταρία μιας και για τους περισότερους παίζει σημαντικότερο ρόλο από το αν η οθόνη θα έσει 400 ή 500ppi μιας και όπως είπα είδη τα 400 είναι υπέρ- ικανοποιητικά!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μόνο που το android είναι λειτουργικό δεν είναι υλοποίηση κινητού. Αν έχεις πρόβλημα με την κεραία στο Sony κινητό σου κατηγορείς τη Sony όχι το android... Το θέμα είναι ότι έχουν μια κλειστή πλατφόρμα που μόνο απροβλημάτιστη δεν είναι κατά  καιρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πεθαινα στο γελιο αν το σχολιο αυτο δεν το ειχα διαβασει τοσες δεκαδες φορες. θεωρεις οτι εστω και ενα 20% οσων αγοραζουν iPhone (δεν θα ασχοληθω καν με το 100% που το θεωρεις εσυ) θεωρουνε το κινητο πως εχει quality contol ενω το Android οχι, πως ειναι πιο γρηγορο για τους πυρηνες του και γενικα εχει τοσο ψαγμενη αποψη? τι quality control και τριχες, εδω ενα χαοτικο ποσοστο που παιρνει iphone δεν ξερει τι εστι smartphone και ενα ακομα μεγαλο ποσοστο νομιζει οτι το iPhone εφερε τα προγραμματα στα κινητα (και τι προγραμματα, office, internet, multimedia, games, για προγραμματα συστηματος που ειναι και αυτα που κανουν ενα κινητο smartphone δεν υπαρχει ουτε δειγμα, αυτο ειναι το quality control της apple και οι αναγκες ενος ατομου που αγοραζει smartphone χωρις το smart, αυτα τα ειχαν και τα java κινητα μου προ 10ετιας).

 

τι να τους κανεις του 2 πυρηνες οταν τους πληρωνεις 3πλασια απο οτι πληρωνεις τους 8 στο android? τοσο αξιζει αυτο το quality control? γιατι εγω προτιμω να φαω εναν ιο τον χρονο (και αν, γιατι εχω κυριολεκτικα λιωσει τα apk blogs τοσα χρονια και δεν εχω φαει ουτε εναν) απο το να εχω μια συσκευη των 1000 ευρω που τρεχει οτι το ps vita μου και θυμιζει μπλιμπλικι αντι για υπολογιστη οπως το android. (να συμπληρωσω πως ενα jailbroken iphone (μονο jailbroken κανει καποιες προσπαθειες να φτασει τις δυνατοτητες του android) μου πεταγε τοσα σφαλματα σε ενα μηνα οσα δεν μου εχει πεταξει το android σε 4 χρονια κατι εντελως ανεπιτρεπτο για ενα λειτουργικο που υπαρχει σε ελαχιστα κινητα και με προκαθορισμενο hardware) και η google θα μπορουσε να πει στις εταιρειες "μονο εγω θα βγαζω κινητα με android", να το χιλιοκλειδωσει να μοιαζει με fischer price, και να δεις με 200 ευρω τι ωραιο 8πυρηνο που δεν κολλαει πουθενα θα ειχες. μπορει να ητανε σαν παιχνιδακι για μικρα παιδια, αλλα θα επαιζε το asphalt 15 σφαιρα.

 

τελος πριν ξαναναφερθει το υποτιθεμενο κολλημα επειδη μια ζωη ειμαι με android των 200-250 ευρω μεταχειρισμενο (ουτε των 50 ουτε των 600) και δεν εχω δει το παραμικρο κολλημα, καλο θα ειναι καποιος να μαθει την διαφορα ενος java λειτουργικου με ενος c++ καθως και την διαφορα των 1000 ευρω με τα 50. θα ηθελα πολυ να δω ενα 2πυρηνο iphone των 100 ευρω ποσο ανετα θα ετρεχε το οτιδηποτε.

 

 

ΥΓ) δεν ειμαι κατα του iphone αλλα ειμαι κατα της αθλιας τιμης του. ο ορος smartphone απλα δεν βρισκει νοημα στο iPhone αφου ειναι το λειτουργικο με τις πιο childish δυνατοτητες και η apple φροντιζει να το κραταει ετσι απορριπτοντας καθε προγραμμα που θυμιζει smartphone (εξαλλου για αυτο και βγηκαν τα καταστηματα τυπου Cydia). εχει ωραια εμπειρια χρησης αλλα συμφωνα με αυτα που προσφερει το κατατασσω στις συσκευες των 250 ευρω. ο καθενας βεβαια επιλεγει οτι του αρεσει αλλα δεν αλλαζει το γεγονος πως η τιμη του ειναι το ανεκδοτο των τελευταιων ετων το οποιο ανεκδοτο καθε χρονο γινεται και πιο αστειο.

Για πες μου το κόστος κατασκευής των 8πύρηνων και 4πύρηνων android (160-180 usd) και πόσο πωλούνται την πρώτη μέρα ή και τώρα αν θες (επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδος, galaxy s5 750euros?????) και επίσης πες μου ποια android κινητά είχες και δεν σου κολλούσαν γιατί μάλλον εγώ είχα και έχω άλλα πράγματα...(s2,s3,gnexus και τώρα nexus 5) Κατώτερη εμπειρία χρήσης από ios όπως και να το κάνεις..όταν δεν θα υπάρχει fragmentation (ποτέ δηλαδή) τότε κάτι θα γίνει..και όλα αυτά απλά για να μη κατηγορούμε μόνο την apple λες και οι άλλοι είναι σωστοί ή καλύτεροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...