Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ενώ το android είναι άριστο και δεν έχει κανεεενα πρόβλημα και ούτε ένα bug....!! Και το apple maps το φτιάξανε στο 2 udpate του iOS 6 αν θυμάμαι καλά.Sent from my iPhone using Insomnia

Για τα bezels συμφωνώ αν και δεν ξέρω πως θα ήταν εμφανισιακαπ αν θα φαινόταν όμορφο δν ξερω.. Τώρα για τις τρομερές αναλυσάρες που θα ήθελες στις οθόνες σκέψου και το εξής: μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης χρειάζεται μεταπ και μεγαλύτερη ταχύτητα GPU για να αποδώσει το ίδιο με τώρα. Που σημαίνει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης+ταχύτερη CPU = μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας. Η μπαταρία να μεγαλώσει δυστυχώς δεν μπορεί. Πράγμα που σημαίνει ότι αν οι οθόνες του iPhone 6 και 6 Plus είχαν τις αναλυσάρες που θα ήθελες, το κινητό θα είχε πολύ μιλρότερη διάρκεια μπαταρίας. Προσωπικά το προτιμωπ όπως είναι διότι από τα 400ppi και άνω η διαφορά είναι πραγματικαπ απειροελάχιστη, ενώ αντίθετα έστω και 2 ώρες παραπάνω να κρατάει η μπαταριπα παίζει σημαντικό λόγο. Βέβαια εσύ μπορει να προτιμούσες 4K ανάλυση και μισή διάρκεια μπαταρίας δικό σου θέμα.. Πάντως η apple προτίμισε να δώσει έμφαση στη μπαταρία μιας και για τους περισότερους παίζει σημαντικότερο ρόλο από το αν η οθόνη θα έσει 400 ή 500ppi μιας και όπως είπα είδη τα 400 είναι υπέρ- ικανοποιητικά!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Δεν έχεις πολύ άδικο, αλλά ξέχασα να αναφέρω και το σημαντικότερο... Γιατί ένα τόσο ώριμο λειτουργικό όπως το iOS να μην υποστηρίζει multitasking και διαχείριση παραθύρων όπως το note 4; Όσον αφορά τη μπαταρία η Samsung έβαλε 3400+ mAh. Η Apple γιατί δε μας λέει τα δικά της specs; Άμα έχει παρόμοια μπαταρία, με αποτέλεσμα να έχει πολύ καλύτερη αυτονομία, τότε ναι θα συμφωνούσα άνετα μαζί σου.

 

Όσον αφορά τα bezels θα ήταν προτιμότερα τα μικρότερα... Δεν είναι δυνατόν στις 5,5 ίντσες το iphone να είναι μεγαλύτερο από το note 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δώσε μου ένα παράδειγμα δυνατότητας που κάνει το android και δεν το κάνει το iPhone σε λογικά πλάισια

Στελνει με bluetooth φωτο,τραγουδια κτλ :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, τα ποστ που λένε ΜΟΝΟ "η Apple σκίζει και οι υπόλοιποι δεν υπάρχουν" είναι απλά αστεία και απλώς κάνουν την Apple να φαίνεται αστεία και γελοία. Και δεν βοηθούν εμάς που θέλουμε να απολαμβάνουμε την τεχνολογία συνολικά και προσπαθούμε να μιλήσουμε λίγο λογικά και λίγο εκτός φανατισμού, να συζητήσουμε ανθρώπινα. Γιατί θα γυρίσει κι ο άλλος να σου πει "H Apple παίζει τα 2 "o" και το "l" της Google" και τελικά θα λέμε όλοι μακακίες. 

 

Επίσης, οικονομική κρίση δεν υπάρχει παντού και για όλους. από τα 4 εκ. τα 3 μπορεί να είναι στην Κίνα π.χ.

 

Το iPhone ήταν και θα είναι και αξεσουάρ και νομίζω και η ίδια η Apple το αντιμετωπίζει έτσι σε ένα βαθμό (δείτε τη συνέντευξη του Cook εκεί που μιλάει για το Watch). Πράγματι το παίρνουν και οι γκόμενες. Και γιατί να μην το εκμεταλλευτεί αυτό η Apple; Λεφτά στα ταμεία της είναι.  

 

Αλλά παράλληλα το iPhone είναι μια συσκευή με προσοχή στη λεπτομέρεια, στην εργονομία και με ένα οικοσύστημα καθαρό και φιλικό. Και νομίζω δουλεύουν απροβλημάτιστα. 

 

Δεν έχω τα γκαφρά να πάρω Apple αλλά δε θα τα χώσω στην Apple για να νιώθω απλώς ωραιότερος.

Ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών μας βοηθάει όλους. Είμαστε τεχνολογικό φόρουμ. Απολαύστε την τεχνολογία. Απολαύστε το νέο iPhone και αυτά που φέρνει στο παιχνίδι όπως και κάθε άλλη συσκευή. Μην φανατίζεστε αμφότεροι

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, τα ποστ που λένε ΜΟΝΟ "η Apple σκίζει και οι υπόλοιποι δεν υπάρχουν" είναι απλά αστεία και απλώς κάνουν την Apple να φαίνεται αστεία και γελοία. Και δεν βοηθούν εμάς που θέλουμε να απολαμβάνουμε την τεχνολογία συνολικά και προσπαθούμε να μιλήσουμε λίγο λογικά και λίγο εκτός φανατισμού, να συζητήσουμε ανθρώπινα. Γιατί θα γυρίσει κι ο άλλος να σου πει "H Apple παίζει τα 2 "o" και το "l" της Google" και τελικά θα λέμε όλοι μακακίες. 

 

Επίσης, οικονομική κρίση δεν υπάρχει παντού και για όλους. από τα 4 εκ. τα 3 μπορεί να είναι στην Κίνα π.χ.

 

Το iPhone ήταν και θα ήταν και αξεσουάρ και νομίζω και η ίδια η Apple το αντιμετωπίζει έτσι σε ένα βαθμό (δείτε τη συνέντευξη του Cook εκεί που μιλάει για το Watch). Πράγματι το παίρνουν και οι γκόμενες. Και γιατί να μην το εκμεταλλευτεί αυτό η Apple; Λεφτά στα ταμεία της είναι.  

 

Αλλά παράλληλα το iPhone είναι μια συσκευή με προσοχή στη λεπτομέρεια, στην εργονομία και με ένα οικοσύστημα καθαρό και φιλικό. Και νομίζω δουλεύουν απροβλημάτιστα. 

 

Δεν έχω τα γκαφρά να πάρω Apple αλλά δε θα τα χώσω στην Apple για να νιώθω απλώς ωραιότερος.

Ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών μας βοηθάει όλους. Είμαστε τεχνολογικό φόρουμ. Απολαύστε την τεχνολογία. Απολαύστε το νέο iPhone και αυτά που φέρνει στο παιχνίδι όπως και κάθε άλλη συσκευή. Μην φανατίζεστε αμφότεροι

Και εξαλου το καθενα κανει την δουλεια του,και τα 2 εχουν τα θετικα και αρνητικα,και ο καθενας επιλεγει το τι θα παρει αναλογα με το τι χρειαζετε και με την τσεπη που διαθετει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εξαλου το καθενα κανει την δουλεια του,και τα 2 εχουν τα θετικα και αρνητικα,και ο καθενας επιλεγει το τι θα παρει αναλογα με το τι χρειαζετε και με την τσεπη που διαθετει.

Ε αυτό λέμε ρε φίλε μερικοί αλλά δεν τον ξεπερνάς τον φανατισμό. Αυτό που είπες είναι η ουσία.

 

Βγάζει η Apple Touch-ID βγάζει μετά και η Samsung κάτι αντίστοιχο. Προχωράει η τεχνολογία κι εμείς έχουμε συνεχώς καλύτερα προϊόντα να διαλέξουμε, Το καθένα έχει τα χαρακτηριστικά του. Διαλέγεις και παίρνεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iPhone δεν παίζουν τόσο ρόλο τα specs.. Ξέρεις ότι θα πάρεις μια συσκευή ταχύτατη η οποία θα διυλεύει άριστα χωρίς bugs ή προβλήματα.

μεχρι να βγαλουν την επομενη εκδοση ios οπου θα σου το κανουν να σερνεται επιτηδες για να παρεις το iphone7.Εδω ειμαστε και τα βλεπουμε καθε μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

. Η μπαταρία να μεγαλώσει δυστυχώς δεν μπορεί.

Says who;
Με τις διαστάσεις που έχει η συσκευή πιστεύεις να μπορεί να μεγαλώσει η μπαταρία? Ειδικά στο απλό 6. Μόνο αν έκαναν πιο χοντρή τη συσκευή. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@simos

 

Καλά ας μάθουμε πρώτα ακριβώς πόσο θα είναι

 

Το μεγάλο δε νομίζεις ότι πρέπει να είναι πάνω από 3000;

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να είναι άνετα και αερατα πάνω από τον ανταγωνισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι ενώ το android είναι άριστο και δεν έχει κανεεενα πρόβλημα και ούτε ένα bug....!! Και το apple maps το φτιάξανε στο 2 udpate του iOS 6 αν θυμάμαι καλά.Sent from my iPhone using Insomnia

Για τα bezels συμφωνώ αν και δεν ξέρω πως θα ήταν εμφανισιακαπ αν θα φαινόταν όμορφο δν ξερω.. Τώρα για τις τρομερές αναλυσάρες που θα ήθελες στις οθόνες σκέψου και το εξής: μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης χρειάζεται μεταπ και μεγαλύτερη ταχύτητα GPU για να αποδώσει το ίδιο με τώρα. Που σημαίνει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης+ταχύτερη CPU = μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας. Η μπαταρία να μεγαλώσει δυστυχώς δεν μπορεί. Πράγμα που σημαίνει ότι αν οι οθόνες του iPhone 6 και 6 Plus είχαν τις αναλυσάρες που θα ήθελες, το κινητό θα είχε πολύ μιλρότερη διάρκεια μπαταρίας. Προσωπικά το προτιμωπ όπως είναι διότι από τα 400ppi και άνω η διαφορά είναι πραγματικαπ απειροελάχιστη, ενώ αντίθετα έστω και 2 ώρες παραπάνω να κρατάει η μπαταριπα παίζει σημαντικό λόγο. Βέβαια εσύ μπορει να προτιμούσες 4K ανάλυση και μισή διάρκεια μπαταρίας δικό σου θέμα.. Πάντως η apple προτίμισε να δώσει έμφαση στη μπαταρία μιας και για τους περισότερους παίζει σημαντικότερο ρόλο από το αν η οθόνη θα έσει 400 ή 500ppi μιας και όπως είπα είδη τα 400 είναι υπέρ- ικανοποιητικά!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Δεν έχεις πολύ άδικο, αλλά ξέχασα να αναφέρω και το σημαντικότερο... Γιατί ένα τόσο ώριμο λειτουργικό όπως το iOS να μην υποστηρίζει multitasking και διαχείριση παραθύρων όπως το note 4; Όσον αφορά τη μπαταρία η Samsung έβαλε 3400+ mAh. Η Apple γιατί δε μας λέει τα δικά της specs; Άμα έχει παρόμοια μπαταρία, με αποτέλεσμα να έχει πολύ καλύτερη αυτονομία, τότε ναι θα συμφωνούσα άνετα μαζί σου.

 

Όσον αφορά τα bezels θα ήταν προτιμότερα τα μικρότερα... Δεν είναι δυνατόν στις 5,5 ίντσες το iphone να είναι μεγαλύτερο από το note 4.

Μπορεί να είναι πιο χοντρές οι άλλες συσκευές δεν ξέρω.. Άμα δεις τις μπαταρίες των iPhone πάντως ειπναι τρομεράλεπτές σαν χοντρό χαρτί λόγο λεπτής συσκευής. Πάντως δεν πιστεύω να μπορούσε η Apple στο ίδιο μέγεθος να "χωρέσει" περισότερα mAh! Είναι σίγουρα πιο μεγάλο το 6 Plus από το Note 4? Επίσης τα specs του iPhone έχουν αναφερθεί έχει dual core 1.4Ghz 64bit A8 CPU και 1GB ram. Multitasking από το iOS 7 και μετά υποστιρίζει κανονικά δηλαδή εγώ δεν έχω δει θέμα σε σχέση με άλλες android συσκευές, τώρα για διαχείριση παραθύρων ναι θα μπορούσε στο 5.5" και θα ήταν πολύ βολικό! Γενικά όμως το iOS όπως έχουμε πει έχει άλλα καλά. Μπορεί να είναι πιο "απλό" από το Android αλλά είναι απλό με την καλή ένοια. Δηλαδή είναι αυτό που λέμε "όσο-όσο", η Apple έχει βρει τη χρυσή τομή μεταξύ "πλήθους λειτουργιών συστήματος" και "ομαλότητας/ταχύτητας/ασφάλειας/ευχριστίας συστήματος". Οκ με το Android μπορείς να κανεις κάποια βολικά πραγματάκια και κάποια άλλα πολύ ειδικά πραγματάκια επίσης που δεν μπορείς στο iOS. Όμως αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που το android είναι πιο βαρύ (οπότε έσει μεγάλη ανάγγη από specs) και λαγκάρει/καθυστερεί πιο συχνά παρά τα μεγάλα specs. Με λίγα λόγια άμα κάποιος πει "θέλω ένα καλό/το καλύτερο κινητό να κάνω τη δουλειά μου" θα του προτείνω το iPhone 6/6 Plus. Αν πάλι μου πει "θέλω ένα καλό/το καλύτερο κινητό να κάνω καλά τη δουλειά μου και μεταξύ των άλλων να κάνω και το ταδε πράγμα" που το iOS δεν προσφέρει τότε ναι θα προτείνω κάποιο Android.Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Δώσε μου ένα παράδειγμα δυνατότητας που κάνει το android και δεν το κάνει το iPhone σε λογικά πλάισια

Στελνει με bluetooth φωτο,τραγουδια κτλ :P :P

Ναι οκ αν και στην εποχή μας αυτή η λειτουργία δεν είναι τόσο απαραίτιτη.. Δηλαδή είναι τόσοι πολλοί οι τρόποι να στείλεις κάτι που ντάξει.. Αλλά ναι οκ το δέχομαι όντως κι εγώ που εχω iPhone μοα δυο φορές χρειάστικα αυτή τη δυνατότητα και δεν την είχα.. Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>με απλα λογια:apple και μετα το χαος,δηλαδη το android ειναι εαν μηδεν μπροστα στο ios</p>

Όχι.. το Android είναι πολυπ καλό λειτουργικό. Απλά λόγο κάποιον πιο "ειδικών" λειτουργιών που δεν μπορεί να κάνει το iOS, είναι και πιο βαρύ άρα έχει ανάγγη πάρα πολλά specs. Επίσης είναι και λιγάκι κακογραμμένο (μέχρι το 4.3 δηλαδή με

το kitkat δεν ξέρω τι παίζει). Οπότε αν δεν έχει κάποιος ανάγγη (που είναι πολλοί) αυτές τις 5-10 παραπάνω ειδικές δυνατότητες που έχει το android είναι κρίμα να έχει μια συσκευή που να λαγκάρει/υπερθερμένεται/καιυστερεί χωρίς λόγο. Δεν μπορεία όμως να λες οτι το iOS δεν είναι τόσο καλό όσο το android ούτε το αντίθετο. Το καθένα έχει μια αναλογία δυνατοτήτων/επίδωσης. Όσο πιο πολλέα δυνατότητες τόσο πιο κακή επίδωση. Όμως για τους περισότερος χρήστες οι παραπάνω δυνατότητες που έχει το android είναι λίγο έως εντελώς άχρηστες οπότε τσάμπα χαραμίζεται η επίδωση.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

<p>παιδια κατι ασχετο, θα ερθει ελληνικη αναγνωριση ομιλιας στο ios 8? ξερει κανεις?</p>

Ναι αλλά μόνο στην υπαγόρευση κειμένου. Το Siri ακόμα δεν υποστιρίζει ελληνικά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...