Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά αυτό με τα specs άαααααααααλλη ιστορία. Κατασκήνωση είμαστε; Να τα μετράμε; Πόσα τα 'χεις τα MegaPixel, τόση την έχω την RAM. Ενδεικτικά, στο Lumia 925 που έχω το έχουν πάρει φίλοι με άλλα κινητά καλά και ολίγο προς το high-end και μου έχουν πει "ρε συ, αυτό δεν κολλάει καθόλου". Η κάμερα είναι 8άρα και είναι πάρα πάρα πολύ καλή. Βέβαια ίσως όλοι οι Android Users δουλεύον σε εταιρίες με αφίσες, οπότε πάω πάσο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου αρέσει όλη η κακία που βγαίνει εδώ μέσα. Αλλά δεν είναι ζήλια όχιιιιι..

 

 

τα apple watch και google glasses με ενδιαφερει να δω πως θα πανε, και αν θα καταφερουν να δημιουργησουν δυο νεες αγορες.

Το γοογλε γλας όχι, το apple watch ίσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε θα καταλάβετε πως ο κόσμος αγοράζει με βάση το overall experience οχι τους αριθμούς. Η μαγκιά της apple είναι πως έχει βρει το balance μεταξύ hardware-software. Τι να κάνω τους 8 πυρήνες αν το λειτουργικό ειναι μαύρη τρύπα και προπαντώς δεν υπάρχει quality control στις εφαρμογές που τρέχω. Ναι η apple ειναι μαντρί σε σχέση με το android ... ωχ βαρέθηκα, τα ιδια και τα ίδια , παω να πιώ καφε.

 

θα πεθαινα στο γελιο αν το σχολιο αυτο δεν το ειχα διαβασει τοσες δεκαδες φορες. θεωρεις οτι εστω και ενα 20% οσων αγοραζουν iPhone (δεν θα ασχοληθω καν με το 100% που το θεωρεις εσυ) θεωρουνε το κινητο πως εχει quality contol ενω το Android οχι, πως ειναι πιο γρηγορο για τους πυρηνες του και γενικα εχει τοσο ψαγμενη αποψη? τι quality control και τριχες, εδω ενα χαοτικο ποσοστο που παιρνει iphone δεν ξερει τι εστι smartphone και ενα ακομα μεγαλο ποσοστο νομιζει οτι το iPhone εφερε τα προγραμματα στα κινητα (και τι προγραμματα, office, internet, multimedia, games, για προγραμματα συστηματος που ειναι και αυτα που κανουν ενα κινητο smartphone δεν υπαρχει ουτε δειγμα, αυτο ειναι το quality control της apple και οι αναγκες ενος ατομου που αγοραζει smartphone χωρις το smart, αυτα τα ειχαν και τα java κινητα μου προ 10ετιας).

 

τι να τους κανεις του 2 πυρηνες οταν τους πληρωνεις 3πλασια απο οτι πληρωνεις τους 8 στο android? τοσο αξιζει αυτο το quality control? γιατι εγω προτιμω να φαω εναν ιο τον χρονο (και αν, γιατι εχω κυριολεκτικα λιωσει τα apk blogs τοσα χρονια και δεν εχω φαει ουτε εναν) απο το να εχω μια συσκευη των 1000 ευρω που τρεχει οτι το ps vita μου και θυμιζει μπλιμπλικι αντι για υπολογιστη οπως το android. (να συμπληρωσω πως ενα jailbroken iphone (μονο jailbroken κανει καποιες προσπαθειες να φτασει τις δυνατοτητες του android) μου πεταγε τοσα σφαλματα σε ενα μηνα οσα δεν μου εχει πεταξει το android σε 4 χρονια κατι εντελως ανεπιτρεπτο για ενα λειτουργικο που υπαρχει σε ελαχιστα κινητα και με προκαθορισμενο hardware) και η google θα μπορουσε να πει στις εταιρειες "μονο εγω θα βγαζω κινητα με android", να το χιλιοκλειδωσει να μοιαζει με fischer price, και να δεις με 200 ευρω τι ωραιο 8πυρηνο που δεν κολλαει πουθενα θα ειχες. μπορει να ητανε σαν παιχνιδακι για μικρα παιδια, αλλα θα επαιζε το asphalt 15 σφαιρα.

 

τελος πριν ξαναναφερθει το υποτιθεμενο κολλημα επειδη μια ζωη ειμαι με android των 200-250 ευρω μεταχειρισμενο (ουτε των 50 ουτε των 600) και δεν εχω δει το παραμικρο κολλημα, καλο θα ειναι καποιος να μαθει την διαφορα ενος java λειτουργικου με ενος c++ καθως και την διαφορα των 1000 ευρω με τα 50. θα ηθελα πολυ να δω ενα 2πυρηνο iphone των 100 ευρω ποσο ανετα θα ετρεχε το οτιδηποτε.

 

 

ΥΓ) δεν ειμαι κατα του iphone αλλα ειμαι κατα της αθλιας τιμης του. ο ορος smartphone απλα δεν βρισκει νοημα στο iPhone αφου ειναι το λειτουργικο με τις πιο childish δυνατοτητες και η apple φροντιζει να το κραταει ετσι απορριπτοντας καθε προγραμμα που θυμιζει smartphone (εξαλλου για αυτο και βγηκαν τα καταστηματα τυπου Cydia). εχει ωραια εμπειρια χρησης αλλα συμφωνα με αυτα που προσφερει το κατατασσω στις συσκευες των 250 ευρω. ο καθενας βεβαια επιλεγει οτι του αρεσει αλλα δεν αλλαζει το γεγονος πως η τιμη του ειναι το ανεκδοτο των τελευταιων ετων το οποιο ανεκδοτο καθε χρονο γινεται και πιο αστειο.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η τιμή από όλες τις Android ναυαρχίδες πέφτει έως και 300 ευρώ μετά από λίγους μήνες δεν οφείλεται αποκλειστικά στον εσωτερικό ανταγωνισμό αλλά και στο ότι ένα τεράστιο κομμάτι κοινού με μεγάλη αγοραστική δύναμη επιλέγει iPhone οπότε εμάς τους χρήστες Android μας συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[.....]

τελος πριν ξαναναφερθει το υποτιθεμενο κολλημα επειδη μια ζωη ειμαι με android των 200-250 ευρω μεταχειρισμενο (ουτε των 50 ουτε των 600) και δεν εχω δει το παραμικρο κολλημα, καλο θα ειναι καποιος να μαθει την διαφορα ενος java λειτουργικου με ενος c++ καθως και την διαφορα των 1000 ευρω με τα 50. θα ηθελα πολυ να δω ενα 2πυρηνο iphone των 100 ευρω ποσο ανετα θα ετρεχε το οτιδηποτε.

Μα ρε φίλε, αυτή είναι η διαφορά της εταιρίας. Βγάζει 1 iPhone που δεν τρέχει το οτιδήποτε. Τρέχει συγκεκριμένα πράγματα. Η εμπειρία που προσφέρει το iPhone και τα Mac είναι θέμα intergration. Φαντάσου το σαν 2 εταιρίες. Την Apple Hardware και την Apple Software. Και παίρνουν και οι δύο το ρίσκο να έχουν μόνο έναν συνεργάτη. Ε και τους βγαίνει. Ο κόσμος το ανταμείβει αυτό. ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι και θέμα μόδας. Αλλά μην αναιρούμε την τεχνολογική του αρτιότητα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καταλαβετετο η apple ηταν ειναι και θα ειναι παντα πρωτη.Γιστι σπλα φτιαχνει το κσλυτερο smartphone. Ας βαλουν οι αλλοι 4 πυρινες 8 ,20 ας βαλουν 25 mp καμερες δεν θα ειναι apple ομως.Παρτε ενα φερραρι και ενα ενα νισσαν GTR, αν βαλεις 1000000 ατομα να διαλεξουν το φερραρι θα διαλεξουν και οχι την ντατσουνα και ας ειναι πιο γρηγορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έβγαζαν στην Ελλάδα με 199$ με συμβόλαιο θα είχαμε 10 εκατομμύρια προπαραγγελιες

Χαχαχα sure και μετά το 50% "μη εκτελεστές" επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καταλαβετετο η apple ηταν ειναι και θα ειναι παντα πρωτη.Γιστι σπλα φτιαχνει το κσλυτερο smartphone. Ας βαλουν οι αλλοι 4 πυρινες 8 ,20 ας βαλουν 25 mp καμερες δεν θα ειναι apple ομως.Παρτε ενα φερραρι και ενα ενα νισσαν GTR, αν βαλεις 1000000 ατομα να διαλεξουν το φερραρι θα διαλεξουν και οχι την ντατσουνα και ας ειναι πιο γρηγορο.

Είσαι λάθος , διότι βάζεις τη λέξη "καλύτερο". Τι σημαίνει καλυτερο; Τα λειτουργικά καλύπτουν διαφορετικές άνάγκες και έχουν όλα τα συν και τα πλην τους. Δεν υπάρχει καλύτερο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμή που η Apple ανακοινώνει πωλήσεις ρεκόρ σε μόλις 24ις ώρες (το προηγούμενο ρεκόρ κρατά το 5S με 2εκ πωλήσεις) η Google λανσάρει το πρόγραμμα Android One για οικονομικές συσκευές. Η Google θέλει όσο το δυνατόν περισσότερες φθηνές συσκευές εκεί έξω που να συνδέονται στις υπηρεσίες της για να χτυπάει με διαφημίσεις.... μόνο που στο mobile η Facebook είναι αυτή με τον μεγάλυτερο ρυθμό αύξησης στα κέρδη από τις διαφημίσεις. Δεν θα παίξει μπάλα μόνη της. Ξεκάθαρη διαφορά στρατηγικής του που στοχεύουν οι 2 εταιρίες... και ένα ακόμα οικονομικό τρίμηνο ρεκόρ αναμένεται για την Apple.... Μην περιμένετε να ακούσετε ανακοινώσεις από την Samsung για τις πωλήσεις (συγνώμη αποστολές εννοούσα) του Note 4.... αναλυτές προβλέπουν ότι για ένα ακόμα τρίμηνο η Sammy θα σημειώσει χαμηλότερα κέρδη συνεχίζοντας το μέχρι στιγμής αρνητικό σερί των 3ων τριμήνων.Καταλαβαίνετε βέβαια ότι αν η Apple μπορούσε να ετοιμάσει μεγαλύτερο stock αυτό το νούμερο θα ήταν υψηλότερο. Ολα καλά όλα Ανθηρά :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και οταν ανακαλυφθηκε ο τροχος υπαρχαν ατομα σαν και εσας και κανατε hating k flaming τον πιο πρωτοπορο ανθρωπο εκεινης τισ στιγμης για ολο τον κοσμο για παντα! Ντροπη σας μονο αυτο εχω να πω ισως καμια φορα πρεπει να κατεβαζεται τα κεφαλια σας και να κοιτατε ισια εκει που ειναι το μελλον και οχι οπου θελουν οι αλλοι! Μπραβο apple για ακομη μια φορα εισαι ηγετης στον κοσμο τον gadget! Μπραβο γιατι εισαι μια εταιρια εμπιστοσυνης και ηγετης και μπορεις να τουσ αποδειξεις ολους λαθος.! ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ

Κλαίω :lol:
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, χωρίς ίχνος διάθεσης να σε προσβάλω, αλλά είσαι σοβαρός;!;!;!:!;

 

Ξέρεις πόσα χρόνια υπάρχουν eWallets? Ξέρεις πότε το ξεκίνησε η Google? Για δες λίγο εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_wallet

Ποιος σου είπε πως το Nexus ή το S3 ΔΕΝ είχε και το service day-one που λέμε εδώ στο Ελλάντα!

 

Προς άλλο φίλο: Ξέρεις, συνήθως δεν υπάρχει κάποιο θέμα με την Apple. O κόσμος δεν είναι apple-haters. Apple-fan-boys haters είναι. Κι από το παραπάνω σχόλιό μου καταλαβαίνεις γιατί. Η "σκιά", χωρίς να έχει άποψη (είτε γιατί δεν βρίσκεται στις ΗΠΑ είτε γιατί έχει Apple), θεώρησε αυτόματα πως όλοι οι άλλοι δεν είχαν ολοκληρωμένη υπηρεσία. Και πως μόνο η "ΘΕΑ" το έφτιαξε...

 

 

ας αναλύσουμε το argument "εμείς είχαμε τεχνολογίες απο το 1821 ενώ η apple τις υοθέτησε τωρα"

 

ναι η apple εδωσε τώρα το NFC αλλά πως το έδωσε ; ΠΑΚΕΤΟ με Apple Pay, σου παρουσίασε λύση out of the box , day one (για αμερική τουλάχιστον) πληρωμές με NFC. Ποια άλλη εταιρία έχει κάνει κάτι τέτοιο ; Πως να μην έχει απήχιση η apple όταν στη παρουσίαση του hardware σου δίχνει και το service! Γιατι ξανά, τι να το κάνω το NFC όταν στη καθημερινότητα μου δεν έχει εφαρμογη; H apple το πηρε και απο gimmick το μετέτρεψε σε daily activity για τους users της. Tο πακετάρισε ωραία, το παρουσίασε και να σου οι πωλήσεις.

 

κρύωσε και ο καφές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η google δεν είχε το wallet διαθέσιμο (τουλάχιστον στην αμερική) από την πρώτη μέρα για πληρωμές μέσω του κινητού. Ξαφνικά σήμερα ανακαλύφθηκαν οι πληρωμές μέσω κινητού. Εδώ μέχρι και η visa και mastercard έχουν βγάλει ανέπαφες πληρωμές μέσω smartphone. Αλλά ξέχασα... καινοτομία της apple.

νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι είναι το ipay  και τι σημαίνει για τους Αμερικάνους που απευθήνεται κυρίως. το wallet ως πρόγραμμα (και ναι υπάρχει σε όλα τα φορμάτ εδώ και λίγα χρόνια) αποθηκεύει τον αριθμό της κάρτας σου και με αυτόν κάνει συναλλαγή στέλνοντας τα δεδομένα χρέωσης. το ipay σε συνεργασία με τις τράπεζες στέλνει ένα μοναδικό αριθμό, ο οποίος όμως δεν αναλογεί σε αριθμό κάρτας αλλά συναλλαγής. πρακτικά δημιουργεί μία δικλίδα ασφαλείας, ώστε να διασφαλίσει ότι ακόμα και αν σου κλέψουν την συσκευή ή ανασύρουν τα δεδομένα σου, δεν θα έχουν στοιχεία λογαριασμών σου.

αυτό πλάσαρε και κατ' εμέ αρκετά σημαντικό ως υπηρεσία για όσους χρησιμοποιούν τέτοιες συναλλαγές. 

τώρα για όσους συγκρίνουν ακόμα specs είναι σαν να σας πάω βόλτα στον κοτσόβολο, να σας βάλω μπροστά από τις τηλεοράσεις και να σας πω. 'Να ρε η funai έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από την samsung εσύ γιατί θες να αγοράσεις την πρώτη'

κοινώς καλά τα χαρακτηριστικά αλλά δεν μετράει ποτέ αυτό ως κριτήριο αγοράς. για 99% των χρηστών μετράει η αίσθηση, η ευκολία, αυτό που βλέπουν και αισθάνονται.

και εκεί αν και χρήστης wp οφείλω να ομολογήσω ότι η apple είναι πολύ μπροστά από όλους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...