Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>1900 μπαταρια με Full Hd νερακι θα πηγαινει εν αποδειξεως του αντιθετου!!!ΒΕβαια κτ θα εχει η μηλοεταιρια για εξοικονομηση αλλα δινω 800 για να εχω ενα κινητο με τα ολα του και οχι σε εξοικονομηση!!!Αυτο ειν το μονο προβλημα μ!!!!Και το οτι το IOS ειναι χιλιοκλειδωμενο!!!!Η τιμη ειναι προβλημα ολων των εταιρια και σιγουρα το Iphone 6 υατη την στιγμη μονο vfm δν ειναι</p>

Η μπαταρία με τα 1900mAh θα κρατάει τόσο και περισότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα Full HD Smartphones. Ο λόγος είναι ότι τα υπόλοιπα smartphones έχουν διπλάσια specs (άρα και διπλάσια κατανάλωση ενέργειας). Παρόλα αυτά το android είναι διπλάσια βαρύ από το iOS. Αν τα βάλεις κάτω όλα αυτά το αποτέλεσμα είναι ένα: το iPhone είναι ταχύτατο και smooth και η μπαταρία του κρατάει όσο και των υπόλοιπον android συσκευών, και φυσικά όμως παρόλα τα specs τους οι υπόλοιπες συσκευές θα έχουν και το lag τους και την μικρή καθυστέρηση απόκρισης λόγο android. Και όχι η apple δεν έχει λειτουργία εξοικονόμισης. Τώρα για αυτό που λες οτι το iOS είναι χιλιοκλειδωμένο θα σου πω τα εξής: πρώτον αυτό βοηθάει πολύ στην ασφάλεια και στο οτι οι εφαρμογές που κατεβάζεις δεν επιρεάζουν το υπόλοιπο σύστημα και τη λειτουργία του. Δεύτερον το iOS 8 πισεύω είναι κλειδωμένο μέχρι εκεί που χρειάζεται ο μέσος χρίστης. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις hacking από το κινητό σου αυτό είναι άλλο θέμα, το iPhone όμως απευθύνεται στον μέσο χρήστη που θέλει μια καλή και δυνατή συσκευή απλή στη λειτουργία και χωρίς προβλήματα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου αρέσει όλη η κακία που βγαίνει εδώ μέσα. Αλλά δεν είναι ζήλια όχιιιιι..

 

Και που είσαι ακόμα. Σε κάποιο mychinandroid.gr έκαναν προβλέψεις ότι θα πάνε άπατα κιόλας. Αντί να συζητούν για τα προϊόντα που παρουσίασε η Apple είχε στηθεί χορός από haters με την συνδρομή των mods βεβαίως βεβαίως. Kαμία άλλη ναυαρχίδα δεν θα σημειώσει σημαντικές πωλήσεις ούτε καν κοντά στο πιο επιτυχημένο android premium το GS3. H Αpple θα συνεχίσει με το μικρό της μερίδιο να συγκεντρώνει τα περισσότερα κέρδη και οι υπόλοιποι όπως και με τα  PC θα περιοριστούν στα ψίχουλα.... μένει να κάνουμε την αντιστοίχιση για το ποια θα είναι η Dell των mobile, ποια η Toshiba και πια η  turbo x (καλά αυτή η εταιρία είναι ανέκδοτο :P) κτλ.... η Samsung έχασε την αγορά της Kίνας από την Xiaomi, θα χάσει και με την βούλα την Premium από την Apple και έχασε της Ινδίας από την Micromax.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοικουν στην ιδια κατηγορια προϊόντων αλλα οχι στον ίδιο τύπο προϊοντος..
Εννοείται οτι θα παει καλά στις πωλήσεις..
πολύ καλο λογισμικό, οχι τόσο δυνατα χαρακτηριστικα..
Και εμένα μου κανει εντυπωση που πάει ΤΟΣΟ καλα στις πωλήσεις και στις προ-παραγγελιες αλλα για αυτους που ζουν στο εξωτερικο και δεν τους νοιαζει το κόστος της συσκευής ούτε το αν θα δώσουν 2-3-4€ για να αγοράσουν μια εφαρμογή λογικο να το προτιμουν..
Οχι σαν κι εμας που ψαχνουμε να βαλουμε καμια custom rom για να αναστησουμε το android μας που η samsung και η καθε samsung μετα απο 1 χρονο το εχει ξεχασει 
( κατοχος galaxy s4 )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι παίρνουν τις αναβαθμίσεις όλα τα ''πρόβατα'' ''iFans'' κλπ προσωνυμία σε σχέση με το android που πρέπει να έχεις Nexus δεν μετράει στις πωλήσεις;

κορόιδα είναι τα παράθυρα και τα βατόμουρα που έχουν επιλέξει το ''μάντρωμα'' στον Ελεύθερο πλανήτη και οι μόνοι που κάνουν αντίσταση είναι οι κάτοχοι android με custom roms ήμαρτον που λέει και ο φαφούτης ας αγοράσει ο καθένας ότι θέλει να σχολιάσει ότι θέλει αλλά αυτά τα iFan και ι......... καταντάνε κουράστηκά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να την προτιμαει τοσο πολλυ ο περισσοτερος κοσμος κατι λεει αυτο..δε μπορω να καταλαβω αυτο το μισος που εχουν μερικοι για την apple..αντιθετως τους διαφημιζεται κιολας ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ποτε θα καταλάβετε πως ο κόσμος αγοράζει με βάση το overall experience οχι τους αριθμούς. Η μαγκιά της apple είναι πως έχει βρει το balance μεταξύ hardware-software. Τι να κάνω τους 8 πυρήνες αν το λειτουργικό ειναι μαύρη τρύπα και προπαντώς δεν υπάρχει quality control στις εφαρμογές που τρέχω. Ναι η apple ειναι μαντρί σε σχέση με το android ... ωχ βαρέθηκα, τα ιδια και τα ίδια , παω να πιώ καφε.

 

θα πεθαινα στο γελιο αν το σχολιο αυτο δεν το ειχα διαβασει τοσες δεκαδες φορες. θεωρεις οτι εστω και ενα 20% οσων αγοραζουν iPhone (δεν θα ασχοληθω καν με το 100% που το θεωρεις εσυ) θεωρουνε το κινητο πως εχει quality contol ενω το Android οχι, πως ειναι πιο γρηγορο για τους πυρηνες του και γενικα εχει τοσο ψαγμενη αποψη? τι quality control και τριχες, εδω ενα χαοτικο ποσοστο που παιρνει iphone δεν ξερει τι εστι smartphone και ενα ακομα μεγαλο ποσοστο νομιζει οτι το iPhone εφερε τα προγραμματα στα κινητα (και τι προγραμματα, office, internet, multimedia, games, για προγραμματα συστηματος που ειναι και αυτα που κανουν ενα κινητο smartphone δεν υπαρχει ουτε δειγμα, αυτο ειναι το quality control της apple και οι αναγκες ενος ατομου που αγοραζει smartphone χωρις το smart, αυτα τα ειχαν και τα java κινητα μου προ 10ετιας).

 

τι να τους κανεις του 2 πυρηνες οταν τους πληρωνεις 3πλασια απο οτι πληρωνεις τους 8 στο android? τοσο αξιζει αυτο το quality control? γιατι εγω προτιμω να φαω εναν ιο τον χρονο (και αν, γιατι εχω κυριολεκτικα λιωσει τα apk blogs τοσα χρονια και δεν εχω φαει ουτε εναν) απο το να εχω μια συσκευη των 1000 ευρω που τρεχει οτι το ps vita μου και θυμιζει μπλιμπλικι αντι για υπολογιστη οπως το android. (να συμπληρωσω πως ενα jailbroken iphone (μονο jailbroken κανει καποιες προσπαθειες να φτασει τις δυνατοτητες του android) μου πεταγε τοσα σφαλματα σε ενα μηνα οσα δεν μου εχει πεταξει το android σε 4 χρονια κατι εντελως ανεπιτρεπτο για ενα λειτουργικο που υπαρχει σε ελαχιστα κινητα και με προκαθορισμενο hardware) και η google θα μπορουσε να πει στις εταιρειες "μονο εγω θα βγαζω κινητα με android", να το χιλιοκλειδωσει να μοιαζει με fischer price, και να δεις με 200 ευρω τι ωραιο 8πυρηνο που δεν κολλαει πουθενα θα ειχες. μπορει να ητανε σαν παιχνιδακι για μικρα παιδια, αλλα θα επαιζε το asphalt 15 σφαιρα.

 

τελος πριν ξαναναφερθει το υποτιθεμενο κολλημα επειδη μια ζωη ειμαι με android των 200-250 ευρω μεταχειρισμενο (ουτε των 50 ουτε των 600) και δεν εχω δει το παραμικρο κολλημα, καλο θα ειναι καποιος να μαθει την διαφορα ενος java λειτουργικου με ενος c++ καθως και την διαφορα των 1000 ευρω με τα 50. θα ηθελα πολυ να δω ενα 2πυρηνο iphone των 100 ευρω ποσο ανετα θα ετρεχε το οτιδηποτε.

 

 

ΥΓ) δεν ειμαι κατα του iphone αλλα ειμαι κατα της αθλιας τιμης του. ο ορος smartphone απλα δεν βρισκει νοημα στο iPhone αφου ειναι το λειτουργικο με τις πιο childish δυνατοτητες και η apple φροντιζει να το κραταει ετσι απορριπτοντας καθε προγραμμα που θυμιζει smartphone (εξαλλου για αυτο και βγηκαν τα καταστηματα τυπου Cydia). εχει ωραια εμπειρια χρησης αλλα συμφωνα με αυτα που προσφερει το κατατασσω στις συσκευες των 250 ευρω. ο καθενας βεβαια επιλεγει οτι του αρεσει αλλα δεν αλλαζει το γεγονος πως η τιμη του ειναι το ανεκδοτο των τελευταιων ετων το οποιο ανεκδοτο καθε χρονο γινεται και πιο αστειο.

Δώσε μου ένα παράδειγμα δυνατότητας που κάνει το android και δεν το κάνει το iPhone σε λογικά πλάισια (διότι οκ συμφωνώ ότι με το iphone δεν μπορείς να κάνεις hacking ούτε προγραμματισμό ούτε διαφορά τέτοια αλλά δεν απευθύνεται και σε τέτοιους χρήστες, απευθύνεται στον ΜΕΣΟ χρήστη που θέλει μια καλή και δυνατή συσκευή χωρίς προβλήματα να κάνει τη δουλειά του). Δε διαφωνώ καθόλου ότι το iPhone είναι κλειδωμένο και ότι δεν κάνει κάποια πράγματα που κάνει το android. Όμως πρέπει να παραδεχτείτε όλοι εσείς που λέτε οτι το android είναι smart ενώ το iOS όχι, ότι καταρχάς το android δεν είναι τόσο γρήγορο και smooth σε κινητά με διπλάσια specs από ότι το iPhone οπότε με λίγα λόγια τσάμπα πάνε τα spcs! επίσης αυτά τα 5 - 10 πράγματα παραπάνω που μπορεί να κάνει το android είναι καθαρά εξιδηκευμένα και ελάχιατοι χρήστες σε σχέση με την πλοιοψιφία τα χρειάζονται, όπως έδωσα παράδιεγμα παραπάνω. καναλέω το iPhone δεν είναι για τον εξιδηκευμένο χρήστη που θέλει να έχει κινητό αντί για υπολογιστή, το iPhone είναι φτιαγμένο για χρήστες που θέλουν μια γρήγορη δυνατή και καλή συσκευή χωρίς προβλήματα να κάνουν τη διυλειά τους. Τους περισότερους λοιπόν μια δαρά τους καλήπτει. αποιος ο λόγος το κινητοπ μου να λαγκάρει και να αργεί να αποκρυθεί (έστω και λίγο) και να υπερθερμένεται εξαιτίας των 8-πύρηνων επεξεργαστώ, για να μπορεί να κάνει λειτουργίες που τις χρειάζεται μόνο το 10% των χρηστών??? Εε αυτό το 10% ας πάρει Android και πολύ καλά θα κάνει. Για το μόνο που μπορώ να πω ότι υπερτερεί το android είναι καθαρά εμφανισιακό, αναφέρομαι στα widgets και στην ποικιλία που έχει σε θελματα κλπ αλλά αυτά είναι θελμα γούστου... Όσον αφορα την τιμή, όταν αγοράζεις ενα iPhone δεν αγοράζεις specs, αλλά αγοράζεις αξιοπιστία, ταχύτητα, δυνατοτητες που τους περισότερους χρήστες τους καλύπτουν στο έπαρκο, και φυσικά φοβερή ποιότητα κατασκευής. Ντάξει συμφωνώ είναι πολύ ακριβό αλλά πιστεύω ότι η αξία του θα ήταν 100-200 δολάρια λιγότερα όχι τρελή διαφορά, σε καμία περίπτωση 250 δολάρια που το κοστολογείς εσύ! Και ναι το quality control παίζει τεράστιο ρόλο. Έμα είναι ακόμα και οι official εφαρμογές του play store όπως facebook, youtube κλπ να λαγκάρουν τι να πω... Χέστηκα αν το android μπορεί να παίξει asphalt και από πάνω να παίχει στη γωνία και βιντεάκι.... Και πίστεψέ με οι περισότεροι δρήστες χέστηκαν. Αυτό που θέλει το 90% των δρηστών ειναι ένα κινητό που να μην παρουσιάζει προβλήματα, να μη λαγκάρει, να είναι γρήγορο και να έχει πολλέ λειτουργίες και δυνατότητες για ΚΙΝΗΤΟ. Και πίστεψέ με άλλο κινητό που να τα παρέχει αυτά δεν υπάρχει. Μην κρυπνεις λοιπόν εσύ βάση των δικών σου αναγκών. Είναι σαν να κράζεις έναν τύπο που πλήρωσε 4.000€ για να αγοράσει φεράρι και να του λες "φιλε εγώ με τα ίδια λεφτά αγοράζω εξκαφέα και γκρεμίζω πολυκατοικίας αμα θέλω". Δεν πάει έτσι όμως. Το android είναι για άλλες δουλειές και το iOS για άλλες δουλειές. Και τα δυο έχουν τα καλά τους και τα κακά τους.Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια η apple και τέλεια τα προϊόντα της... Αν έχει κανα θέμα η κεραία και δε πιάνει καλά θα σας δώσει τσάμπα θηκούλες... Και αν το apple maps (ή πως λέγεται) αντί για Κερατσίνι σας πάει Νέα Γουινέα κάτι θα ξέρει καλύτερα γιατί είναι apple...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπήρχε περίπτωση ένας φυσιολογικός άνθρωπος με βασική λογική (άσχετα με το αν ειναι φαν ή όχι), να μην περίμενε αυτά τα νούμερα από τις πρώτες παραγγελίες! Είναι επίσης σημαντικός ο μικρόκοσμος που ζει ο καθένας αλλά μην ξεχνάτε πως μιλάμε για μια παγκόσμια αγορά που ξεπερνάει κατά πολύ τα μικροσκοπικά μας ...σύνορα!  :)


Τέλεια η apple και τέλεια τα προϊόντα της... Αν έχει κανα θέμα η κεραία και δε πιάνει καλά θα σας δώσει τσάμπα θηκούλες... Και αν το apple maps (ή πως λέγεται) αντί για Κερατσίνι σας πάει Νέα Γουινέα κάτι θα ξέρει καλύτερα γιατί είναι apple...

 

Μάλλον κόλησε το ρολόι στο pc σου μερικά χρόνια πίσω. Πρέπει να κάνεις ένα refresh!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω τώρα που στο νέο ios θα μπορούν να αλλάζουν πληκτρολόγια, να σταματήσουν να μας βγάζουν τα μάτια οι χρήστες των i-τέτοιων

 

Αναβάθμιση όλοι, ζήτω το 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να την προτιμαει τοσο πολλυ ο περισσοτερος κοσμος κατι λεει αυτο..δε μπορω να καταλαβω αυτο το μισος που εχουν μερικοι για την apple..αντιθετως τους διαφημιζεται κιολας ;)

Οταν δεν μπορεις να παρεις κατι το θαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οταν δεν μπορεις να παρεις κατι το θαβεις.

 

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Αυτός που θα πάρει ενα Samsung Galaxy Note κλπ, μπορεί άνετα να πάρει και το iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Iphone εχει το καλυτερο οικοσυστημα εφαρμογων, τις καλυτερες και ποιοτικοτερες υλοποιησεις εφαρμογων, ειναι ενα κινητο εξαιρετικης ποιοτητας κατασκευης αν και λιγο  ευαισθητο.

Ειναι brand αμερικανικο, εχει συγκεκριμενη φιλοσοφια κλειστου συστηματος και αλλα πολλα καλά ή κακα για αλλους.

 

Το οτι ειναι τραγικα ακριβο δεν μου λεει κατι. Και εγω ειχα 250 φραγκα πηγα πηρα xiaomi mi3 και ειμαι πραγματικα 100% ευχαριστημενος απο το κινητο αλλα οχι απο το android το οποιο τρωει τρελους πορους και ειναι εξαιρετικα κατακερματισμενο με πολλα κακα αποτελεσματα του γεγονοτος αυτου.

 

Αν ειχα τα 800-900 φραγκα για ξοδεμα εχοντας λυσει ολες μου τις αλλες υποχρεωσεις και επιθυμιες θα το επαιρνα το Iphone  αλλα δεν εχω, αυτο ομως δεν δικαιολογει να ειμαι κομπλεξικος απεναντι σε αυτο το προιον.

 

Ειχα το 1ο iphone 8gb  και το 4s ...τοτε που το android ηταν συνονυμο του lag και του forced closed. Ακομα και σημερα βλεπεις τρομερες υλοποιησεις οπως note 4 gs5 που ειναι αντικειμενικα τερατα και ειναι εμφανες οτι υπαρχει lag . Ας ειμαστε ελαχιστα αντικειμενικοι εδω μεσα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν μπορεις να παρεις κατι το θαβεις.

Το κινητο δεν ειναι status symbol και ενδειξη πλουτου, ειναι ενα gadget που ικανοποιει καποιες αναγκες(πολυτελειας), οσο ασχημα ειναι τα post περι προβατων αλλο τοσο ειναι και κατι τετοια για εμενα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μάλλον κόλησε το ρολόι στο pc σου μερικά χρόνια πίσω. Πρέπει να κάνεις ένα refresh!

 

Φαντάζομαι ότι και τότε θα θεωρούσες τις συγκεκριμένες συσκευές τέλειες... Πριν 3-3,5 χρόνια... Ξέρεις όταν ζούσαν οι δεινόσαυροι.

Apple maps πριν κανα χρόνο... Ios 6... Ξέρεις όταν ζούσαν οι δεινόσαυροι...

Ζητούσαν συγνώμη όμως τους το δίνω αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...