Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, stavrakas92 είπε

Εδω λεμε τα περιεργα προβληματάκια μας;

Έκανα αναβάθμιση cpu-mb-ram,
και κρατησα την 1080ti. Φρέσκα windows, αυθεντικά. Μονο xmp για την ωρα.

 

Το προβλημα της gpu, δεν πιανω το OC που ειχα σταθεροτατα μεχρι την προηγούμενη μέρα πριν την αλλαγή, αλλα κρασαρει ακομα και με ελάχιστο (+50mhz).

Δοκιμασα τα παντα σε software, αλλαξα καλώδια στο τροφοδοτικο, εβγαλα εβαλα τα πάντα για να καθονται καλύτερα, εστησα τα fan και fan curves στο κουτι ωστε η καρτα να μενει κατω απο 75.

 Αυτό που τελικα δούλεψε ειναι να κανω undervolt, απο 1.050mV που ηταν και επιανε στο παλιο συστημα 2025 με 2050Mhz, ειμαι στα 1.031mV και σταθερά 2012-2025Mhz(~+150).

Μπορεί να εχει θεμα το ττροφοδοτικ, μητρική ή όπως την έβγαλα καθάρισα εβαλα κουνησα κατιό Θερμοκρασιες σε καποιο σημείο που δεν εχει αισθητηρα;

 αν μας έλεγες τι σύστημα είχες πριν και τι μετά θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

 αν μας έλεγες τι σύστημα είχες πριν και τι μετά θα βοηθούσε.

7700K - ASUS Ζ270 PRIME

5900x - MSI B550 TOMAHAWK

 

Τροφοδοτικό ειναι της corsair το HX750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, αυτό το θέμα με το freesync γενικά με έχει ταλαιπωρήσει πολύ. Όταν παίζει σωστά, είναι απόλαυση, αλλά όταν δεν παίζει, σου σπάει μπαλάκια.

Συγκεκριμένα, παίζω τις τελευταίες μέρες το hellblade με το σύστημα της υπογραφής με freesync στα 73Hz και όλα καλά, παίζει από 50-73 και η κίνηση πολύ ωραία. Τις τελευταίες όμως μέρες βλέπω πως η κάρτα τεμπελιάζει και πέφτει το ποσοστό χρήσης του πυρήνα, ή ακόμη και των μνημών της και τα fps στα τάρταρα και φυσικά το παιχνίδι δεν παίζεται. Και αν βγω windows με ctrl+alt+del κατευθείαν η κάρτα γκαζώνει πάλι. Μόλις ξαναμπώ στο παιχνίδι, η κάρτα τεμπελιάζει. Τόσο ανάξια είναι η AMD να βγάλει έναν σωστό driver;

Και αυτά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ καμία ρύθμιση από πριν. Έχω κάνει UV, OC και το powerlimit στο +30%. Αυτό το πρόβλημα το παρατηρούσα και παλιότερα σε άλλα παιχνίδια. Πώς λύνεται άραγε;

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τσεκαρε το καλωδιο σου, περιεργα μου γινονταν και μενα καποτε γιατι το καλωδιο δεν ηταν καλό.

Δεν αλλαξα καλωδιο απλα αλλαξα τη συνδεση (αλλο βυσμα στην οθονη αλλο στη καρτα)

για κανε μια δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ασφαλες να ανεβασω το power limit στην rx570 msi armor 4gb oc ?και μεχρι ποσο πχ εμενα παει στο 50 βοηθαει σε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά , Καλησπέρα εχω μια asus gtx 1650 super και πριν μια εβδομαδα μου κάηκε το monitor, Πήρα ένα άλλο monitor Mi Desktop Monitor 1C 23.8’’ το σύνδεσα και δεν βρίσκει το hdmi του pc .
Με ενα laptop που έχω δουλέυει μια χαρά οταν το συνδέω με hmdi στο monitor δουλευει μια χαρά . 
Υπάρχει περίπτωση όταν κάηκε η οθόνη να μου έκαψε και την κάρτα ; ( επεξεργαστης Ryzen 5 2600X)

 

Επεξ/σία από pascuale14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pascuale14 είπε

Υπάρχει περίπτωση όταν κάηκε η οθόνη να μου έκαψε και την κάρτα ;

Μπορεί. Μπορεί να έκαψε απλά τη θύρα. Άλλες θύρες HDMI έχει η κάρτα; Αν ναι δοκιμάστε εκεί. Αν όχι μπορείτε να πάρετε αντάπτορα από Display port σε HDMI. Πριν την αγορά όμως ελέγξτε αν:

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

σου κάηκε η μητρική.

Για να πάρετε μια ιδέα για την κατάστασή της μπορείτε να δείτε να κολλάει κάποιο debug led. Αν δεν έχει τέτοια led, δείτε αν ανταποκρίνεται το Caps/ Num Lock στο πληκτρολόγιο.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια θυρα hdmi δεν παίζει , θα δοκιμάσω αυτο με το caps/Num Lock σε περίπτωση που δεν βλέπω αλλαγή στο πληκτρολόγιο ειναι πολύ πιθανό να έχει καεί η μητρική ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2022 στις 7:55 ΜΜ, pascuale14 είπε

ειναι πολύ πιθανό να έχει καεί η μητρική ;

Πολλά μπορεί να είναι... Το πιθανότερο είναι η GPU που ήρθε σε άμεση επαφή με τη προβληματική οθόνη. Το καλύτερο είναι να το πάτε σε κάποιο τεχνικό που λογικά θα έχει spare parts να δει τι λειτουργεί ως και τι όχι. Ο επεξεργαστής σας δεν έχει γραφικά, οπότε μην δοκιμάσετε να δείτε αν δίνει σήμα η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...