Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλοί έχουν πρόβλημα με την κάρτα γραφικών τους και απεγνωσμένα προσπαθούν να λύσουν το θέμα ενώ η συνήθης συμβουλή είναι αλλαγή κάρτας.

Οπότε πριν αναγκαστούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη, αποφάσησα να γράψω το ακόλουθο κείμενο, μιας και βοήθησε ήδη κάμποσους που είχαν προβλήματα.

 

Ας ελπίσω ότι οι mods το κάνουν sticky, και φυσικά μπορώ να βοηθήσω μέσω της συζήτησης.


Τρεις είναι οι λόγοι γιατί θα κρασάρει ο driver της κάρτας γραφικών.  

α) Θερμοκρασία.

β) Ενέργεια που τραβά η κάρτα.

γ) Προβληματική κάρτα. (σπάνια)


Πριν κάνετε κάτι άλλο, κοιτάχτε αν η κάρτα είναι καλά κλειδωμένη επάνω στην μητρική και όλα τα σχετικά καλώδια στην σωστή θέση.


Θερμοκρασία.

Πριν κάνετε τίποτα άλλο, κατέβασε το MSI Afterburner. Βάλτε το overlay να δείχνει τις θερμοκασίες στην οθόνη, όταν είστε μέσα σε παιχνίδι. (θα παραθέσω screenshots).

 

Έτσι θα πρέπει να ρυθμίσετε το overlay,  για να βλέπετε τα στατιστικά εν όσο είστε σε ένα παιχνίδι.

Τα δεδομένα θα είναι επάνω αριστερά την οθόνη.

Overlay_zpsb5216816.jpg

 

 

Αν η idle θερμοκρασία σας είναι 50C, προχωρίστε κατευθείαν στον καθαρισμό και δημιουργία fan profile παρακάτω.....


Ξεκινήστε ένα παιχνίδι που είχατε προβήματα και παίξτε κανονικά. Κοιτάχτε τις θερμοκρασίες επάνω αριστερά στην οθόνη.
Όταν κρασάρει το παιχνίδι και οι θερμοκρασίες ήταν κάτω από τους 63C τότε το πρόβλημα είναι στο ρευμα που τραβά η κάρτα γραφικών. Αν έχετε πάνω από τους 63C υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία.
(ναι ναι τα thermals είναι μεγάλα για GPU αλλά ας είμαστε σίγουροι).

Λύση.

      1) Εν όσο ο ΗΥ είναι κλειστός καθαρίστε την ψύκτρα της κάρτας με πεπιεσμένο αέρα (φιάλη). Καλύτερα εκτός του δωματίου και του κουτίου γιατί μπορεί να βγάλει πάρα πολύ σκόνη. ΠΡΟΣΟΧΗ. Πολλά μπουκάλια καθαρισμού είναι με προπάνιο και όχι με αέρα.
Δεν έχει σημασία τί είναι το καθένα. Πάντα ο ΗΥ κλειστός και εκτός μπρίζας.


    2) Στο MSI AB, πηγαίντε στο fan tab, και κάντε το curve να χτυπάει 100% fan speed στους 70C.
    (για αρχή είναι καλά, αργότερα όταν σταθεροποιείται η κάρτα σε κάποια θερμοκρασία, μπορείτε να κατεβάσετε την ταχύτητα του ανεμηστήρα για λιγότερο θόρυβο).

Αν τα προβλήματα συνεχιστούν ανοίξτε τα πλευρά του κουτιού να μπει καθαρός αέρας και κοιτάξτε αν έχετε καλή ροή αέρα γενικά. Για αυτή θα χρειαστήτε ανεμηστήρες όχι μόνο με καλή ροή (CFM) αλλά και στατική πίεση (mm H20)


Ρεύμα

ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν φέρω καμμία ευθύνη αν κάψετε την κάρτα.

Στο MSI AB, επιλέξτε όλα τα overclocking settings.
Ανεβάστε την ενέργεια κατά 5mV την φορά.

Παίξτε ένα παιχνίδι, και συνέχηστε έτσι μέχρι η κάρτα να σταματήσει να κρασάρει. Για καλό και για κακό, ανεβάστε και την ταχύτητα του ανεμηστήρα όπως παραπάνω για να μειώσετε την θερμοκρασία.

Δεν θα συμβούλευα να ανεβάσετε πάνω από 10mV αν δεν ξέρετε τί κάνετε στην περιοχή αυτή, και όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα για εσας. Κατεβάστε την ταχύτητα της κάρτας αν χρειαστεί.

Σημείωση : Δεν είναι το καλύτερο άρθρο που θα βρείτε, ούτε είμαι τρομερός συγγραφέας σχετικά. Το έγραψα στα γρήγορα. Θα το βελτιώσω και θα σηκώσω και screenshots με Nvidia & AMD settings και power options στο MSI AB.

 

Καλοπροαίτερη κριτική είναι καλοδεχούμενη για να βελτιωθεί το άρθρο.

Αν όλα τα παραπάνω δεν δουλέψουν, ρίχτε ένα post να βοηθήσουμε

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγότερες ερωτήσεις FTW :)

 

Επίσης να πούμε ότι και οι drivers πολλές φορές παίζουν ρόλο σημαντικό στα temps/crashes και κάποια συγκεκριμένα updates των Windows μπορεί να δημιουργήσουν θέματα.Γενικά για τους drivers της GPU(Κάρτας γραφικών) προτείνεται η χρήση DDU για να ακολουθήσει ένα καλό clean installation των νεότερων ή και των ίδιων οδηγών.Γενικά πάντως επειδή πολλοί φοβούνται τις θερμοκρασίες να πούμε ότι οι GPU δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και αν χτυπάνε 90άρες στα παιχνίδια, βέβαια καλό είναι να είναι ακόμα πιο κάτω αλλά και 90 να βαράει σε κάποιο παιχνίδι σταθερά, δεν έχεις λόγο να φοβηθείς.Επίσης, αν δείτε 50-55C σε idle μην τρομοκρατηθείτε, βεβαιωθείτε ότι(Αν έχετε nVidia) δεν έχει επιλέξει στο Manage 3D Settings -> Control panel -> Power management mode -> ''Prefer maximum performance'' διότι αν είναι επιλεγμένο αυτό, ακόμα και το skype να είναι ανοιχτό η κάρτα θα δουλεύει με 3D ρολόγια και η θερμοκρασία θα είναι ανεβασμένη.Βέβαια η επιλογή αυτή συνιστάται γιατί μερικά παιχνίδια ρίχνουν τα ρολόγια της κάρτας την ώρα που παίζεις με αποτέλεσμα να έχεις θέματα με το performance.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης να πούμε ότι και οι drivers πολλές φορές παίζουν ρόλο σημαντικό στα temps/crashes και κάποια συγκεκριμένα updates των Windows μπορεί να δημιουργήσουν θέματα.Γενικά για τους drivers της GPU(Κάρτας γραφικών) προτείνεται η χρήση DDU για να ακολουθήσει ένα καλό clean installation των νεότερων ή και των ίδιων οδηγών.

 

Βασικα τις προαλλες εχοντας την ολοκαινουρια Asus Radeon R9 270 στη 2η μερα, μια ωρα αφου κατεβασα τα τελευταια drivers απο το site του asus καηκε (μαλλον, παντως εβγαζε μαυρη οθονη) η καρτα γραφικων και την εστειλα για αντικατασταση.

 

Δηλαδη λετε να φταινε τα τελευταια drivers; Θα ηθελα να ξερω για να ειμαι προετοιμασμενος, μη καψω την επομενη που θα ερθει.. Να βαλω δλδ τα παλια drivers :)

 

Ευχαριστω και πολυ ενδιαφεροντα τα post σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίγεται έτσι ''απλά'' μια GPU.Οι οδηγοί δεν μπορούν να σου κάψουν την GPU(Πλην σπάνιας περίπτωσης GTX590, αλλά και πάλι είχε υποστεί υπερχρονισμό) αλλά κατά 99,9% δεν θα συμβεί, το πιο πιθανό είναι να βγει κάποιος οδηγός και απλά να έχεις αυξημένες θερμοκρασίες, σε καμία περίπτωση να σου καεί η GPU όμως, αν χτυπήσει το όριο που είναι 105C απλά θα σβήσει ο υπολογιστής για ασφάλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τις προαλλες εχοντας την ολοκαινουρια Asus Radeon R9 270 στη 2η μερα, μια ωρα αφου κατεβασα τα τελευταια drivers απο το site του asus καηκε (μαλλον, παντως εβγαζε μαυρη οθονη) η καρτα γραφικων και την εστειλα για αντικατασταση.

 

Δηλαδη λετε να φταινε τα τελευταια drivers; Θα ηθελα να ξερω για να ειμαι προετοιμασμενος, μη καψω την επομενη που θα ερθει.. Να βαλω δλδ τα παλια drivers :)

 

Ευχαριστω και πολυ ενδιαφεροντα τα post σας!

 

Όχι δεν φταίνε οι drivers. Κάτι άλλο έγινε, μπορεί και προβληματική κάρτα.

Τί μοντέλο PSU έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν φταίνε οι drivers. Κάτι άλλο έγινε, μπορεί και προβληματική κάρτα.

Τί μοντέλο PSU έχεις;

 

Psycho_Warhead, Apoll μου λυσατε την απορια, σας ευχαριστω.

 

οσο για το PSU μου, ειναι το Corsair CX430.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο thread για το προβλημα μου.Ας το μετακινησουν οι mods αν κρινουν απαραιτητο.

 

Λοιπον εχω το συστημα της υπογραφης.Δουλευει μια χαρα κομπλε ολα.Οταν βγαλω ομως την 560 gtx απο το συστημα  και μπουταρω με intel hd4000 ,αρχιζουν τα κολληματα.Κολλαει ο σκληρος(caviar black fzex) , τα φανακια που εχω πανω σε fan controller μια σταματανε τελειως , μια πεφτουν οι στροφες..οταν ομως την ξαναβαλω ολα ειναι οκ ,σαν να μην συμβαινει τπτ. Πριν λιγο καιρο ημουνα με την onboard μονο και δεν ειχα κανενα προβλημα , τωρα τι κουλο ειναι αυτο? 

 

Εχετε ξανακουσει κατι τετοιο?

Αυριο με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω με αλλη gpu(430 gt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ενεργοποιημένη την IGP στο BIOS; Δοκίμασες όταν βγάλεις την 560 να κάνεις ένα BIOS reset;

 

Επίσης δοκίμασες να βγάλεις πρώτα τους drivers με DDU και μετά την 560.

Και όταν εννοείς την βγάζεις, φυσικά αναφέρεσαι σε ολόκληρη την κάρτα και όχι απλά στα καλώδια ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ενεργοποιημένη την IGP στο BIOS; Δοκίμασες όταν βγάλεις την 560 να κάνεις ένα BIOS reset;

 

Επίσης δοκίμασες να βγάλεις πρώτα τους drivers με DDU και μετά την 560.

Και όταν εννοείς την βγάζεις, φυσικά αναφέρεσαι σε ολόκληρη την κάρτα και όχι απλά στα καλώδια ναι;

 

Ειναι ενεργοποιημενη ναι.Bios reset δεν εκανα οχι.

Τους drivers τους εβγαλα κανονικα οπως τους βγαζω εδω κ χρονια και δεν ειχα προβλημα ποτε.Για την ακριβεια μετα περασα και τους τελευταιους official με clean install και μετα τους εβγαλα κ αυτους.

 

Ναι φυσικα την εβγαλα κανονικα.

Λοιπον τωρα δοκιμασα με μια 430 gt και ηταν κομπλε παλι.Μετα δοκιμασα χωρις τον fan controller και με onboard ,ηταν καλυτερα καπως αλλα παλι ειχε κατι μικροκολληματακια.

 

Drivers της onboard εβαλα τους τελευταιους.Ξεχασα να πω οτι καμια φορα χανοταν και ο δισκος κ με restart τον ξαναεβρισκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν πρόβλημα με την μητρική. Οπότε δεν έχει κάποια σχέση με την κάρτα γραφικών.... Αφού μάλιστα αυτή δεν είναι στο σύστημα όταν έχεις τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν πρόβλημα με την μητρική. Οπότε δεν έχει κάποια σχέση με την κάρτα γραφικών.... Αφού μάλιστα αυτή δεν είναι στο σύστημα όταν έχεις τα προβλήματα.

 

Βρηκα τι εφταιγε..ευτυχως δεν ειναι μητρικη. Εμενα το μυαλο μου στο psu πηγαινε δεν ξερω..

 

Αυτην την στιγμη ειμαι με την onboard αλλα χωρις drivers(μονο των win 7 εχω) και ολα δουλευουν ρολοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας! πολύ ωραίο άρθρο εξηγεί πολλά πράγματα και βοηθάει πολύ εμάς τους άσχετους! παρόλου που ακολούθησα τον οδηγό όμως δεν καταφερα τπτ και συνεχίζω να έχω πρόβλημα!

αν μπορείτε να με βοηθήσετε κάπως θα το εκτιμούσα πολύ...τα πράγματα έχουν ως εξής:

εγώ και η κοπέλα μου έχουμε 2 μηχανήματα και τα 2, 4 χρόνον αγορασμένα με διαφορα 1 μηνα. το ένα με geforce gts 250 το άλλο με geforce gts 450.

πριν από 2 μήνες και ενώ ποτε δεν είχαν κάποιο πρόβλημα το μηχάνημα με την gts 450 ξεκίνησε καμια φορα όταν έτρεχε για πρώτη φορα κάποιο game η ακόμα και μόλις άνοιγε το pc έσβηνε η οθόνη, ξανά άναβε μετά από 10 sec και έγραφε κάτω δεξιά ( το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης NVIDIA windows kernel mode driver, Version 344.11 σταμάτησε να ανταποκρίνεται και ανακτήθηκε με επιτυχία) δεν πολύ έδωσα σημασία μιας και το έκανε σπανια και αργότερα που η nvidia έβγαλε νέους driver κατεβάζοντας τους σταμάτησε να το κάνει οποτε το αφισα ετσι.

 

Ακριβώς 1 μηνα μετά κάνει το ίδιο πράγμα και στο μηχάνημα με την 250 με την διαφορα πως μετά από κάνα 2 μέρες ενώ έπαιζε κανονικά η κοπέλα μου στο pc wow έβγαλε κάτι ροζ κίτρινα και έσβησε! το πήρα να το ρίξω μια ματια έβγαλα την κάρτα την φύσηξα την ξαναέβαλα μου έβγαλε την εικόνα αλλα παντού γραμμές και περίεγα χρώματα! βάζω μια παλιά 8800gt που είχα πεταμένη και δουλεύει μια χαρά!

τη πηγαίνω λοιπον σε ένα γνωστό με μαγαζι υπολογιστών και μου λέει μαλον λόγο θεμοκρασίας καικε και οτι το παθενουν μετα παο καπια χρονια αν δουλεβουν σε ψιλες θεμοκρασιες,

και λέμε μιας και βγαίνουν τώρα νέες κάρτες να περιμένουμε να πεσουν λιγο οι τιμες ωστε να παρουμε καπια καινουρια και να δουλέψει το μηχάνημα με την 8800gt. δυστυχώς όμως ακόμα και με την 8800gt που και που σβήνει η οθόνη όταν ξεκινάει κάποιο game για πρώτη φορα και μάλιστα καμια φορα ενώ παίζει freezarei και το μονο που μπορεί να κάνει είναι επανεκινης!

 

οι drivers και στις 2 περιπτώσεις ήταν ενημερωμένοι...

ακολούθησα τον οδηγό αλλα δεν κατάφερα κάτι οι θεμοκρασιες που άρχισα να καταγράφω την τελευταία εβδομάδα αφού κατέβασα το overley που λέει ο οδηγός είναι στην gts 450 χωρίς να κάνει κάτι 40-45 και με max load 65-69, και στην 8800gt 45-50 και με max 70-75

φταίνε οι θεμοκρασιες? έχετε να μου προτείνεται κάτι αλλο? σε 1 μηνα το πολύ θα αλλαχτούν και οι 2 κάρτες με gtx 760 η 770, και ανησυχώ πως θα τις αλλάξουμε και θα συνεχίσουμε να έχουμε πρόβλημα...

 

είναι κάτι για το οποιο θα πρέπει να ανησυχούμε και να το κοιτάξουμε πριν αλλάξουμε τις κάρτες μας?! ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το πρήξιμο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...