Προς το περιεχόμενο

Driveclub [PS4]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ, πλέον, έχοντας αφιερώσει αρκετές ώρες σε αυτό, και προβλέποντας να αφιερώσω πολλές ακόμα. Καταλαβαίνω την γκρίνια αν δε λειτουργούσε τίποτα από τα online features στην αρχή. Τώρα που το παιχνίδι έχει στρώσει και που προσθέτουν συνεχώς υλικό, νομίζω ότι είναι άξιος πνευματικός διάδοχος του PGR. 

 

Τώρα, για τον χειρισμό, η αλήθεια είναι πως πέρα από GTA, NFS και Blur είχα πολλά χρόνια να παίξω racing game οποιασδήποτε μορφής με χειριστήριο. Σύγκριση με αυτά τα τρία δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει, καθώς είναι τελείως διαφορετικής νοοτροπίας παιχνίδια. Σίγουρα μου αρέσει ο χειρισμός του, αφότου τον συνήθισα, κι αφότου έτρεξα με αρκετά αμάξια ώστε να βρω ποια μου αρέσουν/ταιριάζουν κλπ. 

 

Αυτό το τελευταίο ίσως είναι και το κλειδί για να καταλάβουμε όσους το έπαιξαν λίγο και τους φάνηκε κακό. Το πρώτο αμάξι με το οποίο σε ξεκινάει το παιχνίδι δε μου άρεσε καθόλου. Και κάποια άλλα από τα πρώτα ήταν λίγο ύψους/βάθους. Είναι σίγουρα μεγάλο συν ότι υπάρχει τόση διαφορά μεταξύ αμαξιών, αλλά αυτό σημαίνει ότι ένα 2ωρο παιχνίδι από νοίκιασμα δεν αρκεί για να σχηματίσεις γνώμη για το πώς παίζει. 

 

Να πω επίσης ότι προχτές δοκίμασα το motion control scheme και ήταν πολύ καλύτερο απ' ό,τι περίμενα. Δε βολεύει καθόλου για drifting, αλλά άμα οδηγήσεις "ήσυχα" λειτουργεί αρκετά καλά. Το δοκίμασα με την BMW 235 και με τη Lotus της ίδιας κατηγορίας. Με την πρώτη δυσκολευόμουν πολύ, η Lotus πήγαινε πολύ καλύτερα. Χάνεται τελείως η αίσθηση στα ανάποδα και δεν κρατιέται/μαζεύεται το αμάξι με το motion control. 

 

Δεν κρύβω ότι έχω αρχίσει να σκέφτομαι την T80. 300άρα δε σκάω πάντως γι' αυτό το παιχνίδι, δε νομίζω ότι θα κάνει και καμία διαφορά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 884
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ, πλέον, έχοντας αφιερώσει αρκετές ώρες σε αυτό, και προβλέποντας να αφιερώσω πολλές ακόμα. Καταλαβαίνω την γκρίνια αν δε λειτουργούσε τίποτα από τα online features στην αρχή. Τώρα που το παιχνίδι έχει στρώσει και που προσθέτουν συνεχώς υλικό, νομίζω ότι είναι άξιος πνευματικός διάδοχος του PGR. 

 

Τώρα, για τον χειρισμό, η αλήθεια είναι πως πέρα από GTA, NFS και Blur είχα πολλά χρόνια να παίξω racing game οποιασδήποτε μορφής με χειριστήριο. Σύγκριση με αυτά τα τρία δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει, καθώς είναι τελείως διαφορετικής νοοτροπίας παιχνίδια. Σίγουρα μου αρέσει ο χειρισμός του, αφότου τον συνήθισα, κι αφότου έτρεξα με αρκετά αμάξια ώστε να βρω ποια μου αρέσουν/ταιριάζουν κλπ. 

 

Αυτό το τελευταίο ίσως είναι και το κλειδί για να καταλάβουμε όσους το έπαιξαν λίγο και τους φάνηκε κακό. Το πρώτο αμάξι με το οποίο σε ξεκινάει το παιχνίδι δε μου άρεσε καθόλου. Και κάποια άλλα από τα πρώτα ήταν λίγο ύψους/βάθους. Είναι σίγουρα μεγάλο συν ότι υπάρχει τόση διαφορά μεταξύ αμαξιών, αλλά αυτό σημαίνει ότι ένα 2ωρο παιχνίδι από νοίκιασμα δεν αρκεί για να σχηματίσεις γνώμη για το πώς παίζει. 

 

Να πω επίσης ότι προχτές δοκίμασα το motion control scheme και ήταν πολύ καλύτερο απ' ό,τι περίμενα. Δε βολεύει καθόλου για drifting, αλλά άμα οδηγήσεις "ήσυχα" λειτουργεί αρκετά καλά. Το δοκίμασα με την BMW 235 και με τη Lotus της ίδιας κατηγορίας. Με την πρώτη δυσκολευόμουν πολύ, η Lotus πήγαινε πολύ καλύτερα. Χάνεται τελείως η αίσθηση στα ανάποδα και δεν κρατιέται/μαζεύεται το αμάξι με το motion control. 

 

Δεν κρύβω ότι έχω αρχίσει να σκέφτομαι την T80. 300άρα δε σκάω πάντως γι' αυτό το παιχνίδι, δε νομίζω ότι θα κάνει και καμία διαφορά. 

H t80 υποθετω θα ειναι ποιοτικοτατη κατασκευη αλλα οπως η 430 που πηρα για το 360 θα εχει νεκρο feeling χωρις FF,περιμενε το project cars αν ψαχνεις αφορμη για τιμονι αλλα imo δεν αξιζουν ουτε 50 ευρω τιμονια χωρις ff,βεβαια τα 300 για εναν που δεν ειναι καψαλο νομιζω ειναι πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H t80 υποθετω θα ειναι ποιοτικοτατη κατασκευη αλλα οπως η 430 που πηρα για το 360 θα εχει νεκρο feeling χωρις FF,περιμενε το project cars αν ψαχνεις αφορμη για τιμονι αλλα imo δεν αξιζουν ουτε 50 ευρω τιμονια χωρις ff,βεβαια τα 300 για εναν που δεν ειναι καψαλο νομιζω ειναι πολλα.

Το ξέρω, γι' αυτό και διστάζω πάρα πολύ να πάρω την T80. Από την άλλη, πλέον δεν έχω το χρόνο που είχα κάποτε για να καίγομαι στα racing sims, οπότε τα 300 μάλλον δε θα πιάσουν τόπο. Πολύ μεγάλο κρίμα κι απώλεια που το mid-range wheel της Logitech δεν αποτελεί πια επιλογή, ήταν το sweet spot για κάποιον που θέλει κάτι παραπάνω από τα entry wheels, αλλά δεν είναι σε θέση χρηματικά ή χρονικά να επενδύσει στα top range wheels.

 

Ξέρω, βέβαια, ότι αν το δω καθαρά όσον αφορά το fun factor, θα διασκεδάζω περισσότερο παίζοντας DriveClub με ένα τιμόνι, έστω και χωρίς FF, απ' ό,τι με το χειριστήριο.

 

HHHhhhnnnnnngnggg FIRST WORLD PROBLEMS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, γι' αυτό και διστάζω πάρα πολύ να πάρω την T80. Από την άλλη, πλέον δεν έχω το χρόνο που είχα κάποτε για να καίγομαι στα racing sims, οπότε τα 300 μάλλον δε θα πιάσουν τόπο. Πολύ μεγάλο κρίμα κι απώλεια που το mid-range wheel της Logitech δεν αποτελεί πια επιλογή, ήταν το sweet spot για κάποιον που θέλει κάτι παραπάνω από τα entry wheels, αλλά δεν είναι σε θέση χρηματικά ή χρονικά να επενδύσει στα top range wheels.

 

Ξέρω, βέβαια, ότι αν το δω καθαρά όσον αφορά το fun factor, θα διασκεδάζω περισσότερο παίζοντας DriveClub με ένα τιμόνι, έστω και χωρίς FF, απ' ό,τι με το χειριστήριο.

 

HHHhhhnnnnnngnggg FIRST WORLD PROBLEMS!

 

Προτεινω να περιμενεις,και εγω ηθελα τιμονι για το ps4 αλλα επειδη δε μου αρεσε η αισθηση του 430 που ειναι ιδιο με το τ80 λεω να αραξω μπας και αλλαξει τπτ και βγει κατι ενδιαμεσο στα 150 αντε 200 ευρω,αλλωστε ακομα games δεν υπαρχουν περα απο το drive club.Και εγω φανταζομουν οτι θα διασκεδαζω αλλα δεν καταλαβαινα τι γινονταν στο αμαξι στο forza που επαιζα,βασιζομουν στον ηχο απο τα ελαστικα μονο,deep fail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα reviews λένε ότι λειτουργεί και στο DC και ότι έχουν πει ότι θα λειτουργεί και στο Project Cars. Μάλλον θα περιμένω ώς τότε για να είναι 100% σίγουρη η συμβατότητα με το P.C. 

 

 

For the people concerned about the whole ps4 compatibility etc (not many wheels are listed as compatible), i emailed thrustmaster, as it is not listed as ps4 compatible on their official site, they got back to me, they say "it has the potential to work, should developers support it". Project cars dev's already stated it works with Project cars ps4

[...]

This wont operate the ps4 menus/or share buttons etc, it will work in game, but you will need a Dual Shock 4 on ps4, to start and navigate to the game, then the wheel will be recognized. Hope this helps anyone with a ps4 wondering if this wheel is for them. Very solid wheel, work great on pc, my ps3 also, installing on pc was simple, no issues.

UPDATE : wheel works fine with drive club, the directional pad, the buttons (square, cross, triangle, circle), obviously there is no options or share button, use the dualshock 4 for those features, but everything else works, Thrustmaster told me i would need to use dual shock 4 to navigate menus etc, this is false, once you start the game, the t100 is fully functional within the game, so hope this helps, this wheel works fine with ps4.

 

Πιο κάτω άλλος ένας λέει ότι λειτουργεί και στα NFS και Crew, επίσης.

 

 

EDIT: Το ότι η T100 είναι συμβατή με το DC και θα είναι και με το pCARS με έβαλε σε σκέψεις. Αν ίσχυε αυτό που είχε πει η Logitech περί security chip, η Τ100 δε θα έπρεπε να λειτουργεί. Το έψαξα λίγο λοιπόν και φαίνεται πως ήταν bs δικαιολογία μάλλον αυτή της Logitech. Υπάρχει, μάλιστα, και μια conspiracy theory ότι ίσως η Logitech να ετοιμάζει νέο τιμόνι παρά το γεγονός ότι είχε πει πως σταματά να βγάζει τιμόνια, κι πως όλο αυτό γίνεται για να σπρώξει το νέο τιμόνι. Αν και το πιο πιθανό είναι πως δεν τα έχουν βρει στα licenses. 

 

Οποιος ενδιαφέρεται, εδώ υπάρχει αρκετό ζουμί

 

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=124893194&postcount=732

Επεξ/σία από Vole Maulder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα reviews λένε ότι λειτουργεί και στο DC και ότι έχουν πει ότι θα λειτουργεί και στο Project Cars. Μάλλον θα περιμένω ώς τότε για να είναι 100% σίγουρη η συμβατότητα με το P.C. 

 

 

 

Πιο κάτω άλλος ένας λέει ότι λειτουργεί και στα NFS και Crew, επίσης.

 

 

EDIT: Το ότι η T100 είναι συμβατή με το DC και θα είναι και με το pCARS με έβαλε σε σκέψεις. Αν ίσχυε αυτό που είχε πει η Logitech περί security chip, η Τ100 δε θα έπρεπε να λειτουργεί. Το έψαξα λίγο λοιπόν και φαίνεται πως ήταν bs δικαιολογία μάλλον αυτή της Logitech. Υπάρχει, μάλιστα, και μια conspiracy theory ότι ίσως η Logitech να ετοιμάζει νέο τιμόνι παρά το γεγονός ότι είχε πει πως σταματά να βγάζει τιμόνια, κι πως όλο αυτό γίνεται για να σπρώξει το νέο τιμόνι. Αν και το πιο πιθανό είναι πως δεν τα έχουν βρει στα licenses. 

 

Οποιος ενδιαφέρεται, εδώ υπάρχει αρκετό ζουμί

 

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=124893194&postcount=732

Δεν ξερω αν η Logitech φτιαξει τιμονι αλλα αυτα με τα τσιπακια ειναι big time φιφες,απλα υπαρχουν συμφωνιες,νομιζω οτι η thrustmaster ειναι φαση timed exclusive εις βαρος μας φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω επίσης σε πολλά μέρη ότι οι πατέντες της Immersion λήγουν στο τέλος του '15, και πολλοί θεωρητικολογούν ότι ίσως αρχίσουν να υποστηρίζονται τα τιμόνια της Logitech μετά από τότε. Κάτι που συνάδει και με αυτό που λες, ότι ίσως η TM έχει timed exclusivity. 

 

Αναμονή ώς τότε για μένα. Αρνούμαι να παίξω το παιχνίδι τους, ειδικά όταν έχω μια χαρά τιμόνι της Logitech ήδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάτε ματια ψαρια βγήκαν τα καινούργια αμάξια/tours

 

Screenshot που έβγαλα απο το One:1

 

99c081f5_16019735034_f900fe5d68_o.jpeg

16204063_16454644190_de0eb065a4_o.jpeg

d249f7f2_16640616831_980fb58001_o.jpeg

64893ecd_16454643910_5d696a20ee_o.jpeg

d6210a20_16454465708_daac62cab5_o.jpeg

 

Ωραίες, τις κατέβασα για wallpaper στο κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Αρχαριος στο DriveClub και δυστυχως με λιγο χρονο, οποτε ανεβαινω level αργα.

Υπαρχει κανενα club για μπαμπαδες χωρις χρονο? :D ;)

Εχω εγώ ένα για εργένηδες χωρίς χρόνο, αλλά δεν κάνω διακρίσεις :D

 

Κάνε με add στο PSN και μπες, έχει 3 θέσεις κενές τελευταία φορά που κοίταξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...