Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Η ASUS από αυτά που έχω βρει και διαβάσει μέχρι τώρα έχει καλύτερο σύστημα ψύξης, είναι αθόρυβη όταν είναι idle και κάνει ελάχιστο θόρυβο σε max load. Το direct cu ii κάνει φοβερή δουλειά (έχω μια 670 τώρα). Αν θέλει κάποιος λίγα mhz παραπάνω στον πυρήνα και την μνήμη για 1.5 – 3 fps παραπάνω και σε συγκεκριμένες αναλύσεις πάω πάσο. Από εγγύηση δεν είχα ποτέ πρόβλημα για να έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο τα reviews που εχω διαβασει ολοι λενε πως οι καρτες εχουν μεγαλη αντοχη στο overclock. Αρα οποια και να παρουμε το οτι θα αντεξει ενα overclock 50 mhz αν οχι λιγο παραπανω ειναι βεβαιο. Εδω η δικια μου msi 560 ti που ειναι καρτα του 2011 και εχω κανει 50 mhz overclock στον πυρηνα δουλευει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν είναι 1.5-3FPS αλλά και 10 κάποιες φορές..Άλλο να έχεις 50 και άλλο 60.

 

Δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές στο OC για να πάρεις τόσα fps. Τουλάχιστον στις προηγούμενες σειρές 670/680, 770 κτλ αυτό ίσχυε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι GTX 900 πάνε στο Θεό, και ναι παίρνεις 10 ή και παραπάνω FPS πολλές φορές.Το 50-60 ήταν παράδειγμα, μπορεί να 'ναι 70-80, πάντως ανεβαίνουν κάμποσο.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_970_g1_gaming_review,26.html

 

Hitman Absolution 2560*1600 :

 

GTX970(stock): 54

GTX970(oc'ed): 63

 

Το ενδιάμεσο δεν το βάζω γιατί η Gigabyte είναι ήδη ελαφρώς ανεβασμένη από τη reference 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν αντιλέγω.Όπως και το 200ρι για μια 670.Πάντως εμένα πιο πολύ απ' όλα με εντυπωσίασε η τιμή της 970.Και η κατανάλωση βέβαια, αλλά ρε φίλε ποιός να το περίμενε από την πράσινη να έχει 10% παραπάνω επιδόσεις από την αντίστοιχη της κόκκινης, σχεδόν μισή κατανάλωση και να βάλει τιμή κατά 50€ χαμηλότερη.Εγώ προσωπικά με όσα μας είχε συνηθίσει μέχρι τώρα, με τέτοιες επιδόσεις, την 970 την περίμενα στο 450-480ρι!Πιστεύω θα γίνει μάχη μέσα στο επόμενο 6μηνο με τις τιμές.

Απο την 760/770 εδωσε θετικα δειγματα η NV. Το οτι συνεχιζει στο ιδιο στυλ, με καταλοιπα του αμαρτωλου παρελθοντος βεβαια (τιμη της 980), ειναι κατι αν μη τι αλλο θετικο, Απ την αλλη δεν υπαρχει και λογος να χαρισει την 980, ειδικα αν πουλησει σε αυτην την τιμη.

 

Μεταξύ μιας 980 και μιας 970 η διαφορά επιδόσεων είναι μονοψήφιο ποσοστό, ενώ η 980 είναι κατά 60% ακριβότερη. Σαφέστατα λοιπόν η 970 έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής. Φόλοου γιορ χαρτ φυσικά, αλλά μια που ρώτησες είπα να πετάξω και εγώ την μπούρδα μου.

It is NOT marketing. It is NOT marketing. It is NOT marketing. It is NOT marketing. It is NOT marketing.....!

:P

Οι GTX 900 πάνε στο Θεό, και ναι παίρνεις 10 ή και παραπάνω FPS πολλές φορές.Το 50-60 ήταν παράδειγμα, μπορεί να 'ναι 70-80, πάντως ανεβαίνουν κάμποσο.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_970_g1_gaming_review,26.html

 

Hitman Absolution 2560*1600 :

 

GTX970(stock): 54

GTX970(oc'ed): 63

 

Το ενδιάμεσο δεν το βάζω γιατί η Gigabyte είναι ήδη ελαφρώς ανεβασμένη από τη reference 970.

Τσηροιζουν ει πεικνοταις ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι GTX 900 πάνε στο Θεό, και ναι παίρνεις 10 ή και παραπάνω FPS πολλές φορές.Το 50-60 ήταν παράδειγμα, μπορεί να 'ναι 70-80, πάντως ανεβαίνουν κάμποσο.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_970_g1_gaming_review,26.html

 

Hitman Absolution 2560*1600 :

 

GTX970(stock): 54

GTX970(oc'ed): 63

 

Το ενδιάμεσο δεν το βάζω γιατί η Gigabyte είναι ήδη ελαφρώς ανεβασμένη από τη reference 970.

για τις διαφορες λεω αναμεσα σε oc editions, σε stock καταστασεις και σε max oc.Αν και σε "max oc" δεν παιζεις παιχνιδια benchareis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι GTX 900 πάνε στο Θεό, και ναι παίρνεις 10 ή και παραπάνω FPS πολλές φορές.Το 50-60 ήταν παράδειγμα, μπορεί να 'ναι 70-80, πάντως ανεβαίνουν κάμποσο.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_970_g1_gaming_review,26.html

 

Hitman Absolution 2560*1600 :

 

GTX970(stock): 54

GTX970(oc'ed): 63

 

Το ενδιάμεσο δεν το βάζω γιατί η Gigabyte είναι ήδη ελαφρώς ανεβασμένη από τη reference 970.

 

Τι κοιτάμε τώρα stock fps με OC ; εγώ λέω για custom cooler εκδόσεις που σηκώνουν όπως και οι κάρτες της EVGA άνετα OC (άντε ελάχιστα παρακάτω), άπλα για να μην περιμένουν όλοι την FTW λες και αποτελεί μονόδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κοιτάμε τώρα stock fps με OC ; εγώ λέω για custom cooler εκδόσεις που σηκώνουν όπως και οι κάρτες της EVGA άνετα OC (άντε ελάχιστα παρακάτω), άπλα για να μην περιμένουν όλοι την FTW λες και αποτελεί μονόδρομο.

Ειναι πολυ κοντα οι custom oc versions με την FTW. Δεν μπορει να μην ειναι αλλωστε. Μια χαρα επιλογη ειναι η G1 της Giga, υπερπληρης και με το backplate της, οπως εχει ηδη γραφει πιο πισω απο αλλους.

Απλα οσοι ενδιαφερεστε, περιμενετε λιγο ακομα να παρετε και τις πρωτες εντυπωσεις απο χρηστες ωστε να εχετε ολοκληρωμενη αποψη και να αποφυγετε τυχον προβληματικα μοντελα (ψιλο-δυσκολο αλλα δεν αποκλιεται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματικό μοντέλο από καμιά Asus μπορεί :D Η EVGA αποτελεί top nVidia vendor, δεν είναι ερασιτέχνες εκεί..


για τις διαφορες λεω αναμεσα σε oc editions, σε stock καταστασεις και σε max oc.Αν και σε "max oc" δεν παιζεις παιχνιδια benchareis

Του Guru3D δεν είναι max O/C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματικό μοντέλο από καμιά Asus μπορεί :D Η EVGA αποτελεί top nVidia vendor, δεν είναι ερασιτέχνες εκεί..

Του Guru3D δεν είναι max O/C.

αλλα τι ειναι? εχουν δωσει και τερμα ρευμα βλεπω,μπορει για bench να ανεβενει +40mhz

Το θεμα ειναι αλλο ομως,διαβασε καλυτερα τι λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα τι ειναι? εχουν δωσει και τερμα ρευμα βλεπω,μπορει για bench να ανεβενει +40mhz

Το θεμα ειναι αλλο ομως,διαβασε καλυτερα τι λεμε

+12% power, +87mV. Αν αυτο ειναι το "τερμα", ψοφιες οι πρασινες Κυριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 970 FTW και οι SC(Both ACX 2.0) είναι οι μοναδικές που πάνε 1.21V + πάντως, άρα έχουν πιο πολύ ψωμί και θα δούμε τι θα παιχτεί και με τα custom bios.Πάντως ο Jacob της EVGA είπε ότι η FTW δεν είναι διαθέσιμη πουθενά αυτή τη στιγμή, η πρώτη διαθεσιμότητα θα αρχίσει τέλος του μήνα.

 

http://forums.evga.com/FindPost/2220356

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω δει μέχρι τώρα, η Asus έχει κάνει τη χειρότερη υλοποίηση.

Η καλύτερη είναι της Zotac και ακολουθεί της Gigabyte

Επίσης στο site της EVGA φάνηκε στη λίστα η FTW αλλά το link της ακόμα δεν λειτουργεί!

ftw.png

Από θερμοκρασίες, ποιας εταιρίας θα είναι καλύτερη λέτε;

Εγώ μέχρι τώρα είχα μόνο Windforce της Gigabyte και μπορώ να πω σε idle και απλά ακούγοντας μουσική ή απλές εργασίες είμαι σε ~28-30 και full load πάω 75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...