Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

σε 5-6 χρόνια θα τον έχεις αλλάξει μόνος σου, είτε για λόγους χωρητικότητας είτε για λόγους ταχύτητας...

 

btw o 850 Pro είναι με 10 χρόνια εγγύηση ή 150ΤΒ writes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε 5-6 χρόνια θα τον έχεις αλλάξει μόνος σου, είτε για λόγους χωρητικότητας είτε για λόγους ταχύτητας...

 

btw o 850 Pro είναι με 10 χρόνια εγγύηση ή 150ΤΒ writes...

Έχω ακόμα το seagate 250GB που αγόρασα πριν από 6 χρόνια, παρέα με τον seagate 500GB, που αγόρασα πριν από 5 χρόνια στο pc της γυναίκας μου. Δουλεύουν μια χαρά και οι δύο. Η υγεία τους είναι 99%, σύμφωνα με το HDD \sentinel (εδώ και 2 χρόνια σταθερά). Διαβάζουν πάνω από 100MB/s (110 και 125MB/Sec αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Επίσης είναι SATA 1 και μπαίνουν ακόμα και στα σημερινά μηχανήματα.

Μάντεψε ποιο από τα δύο θα τελειώσει πρώτο... 150ΤΒ είναι ανέκδοτο και όχι εγγύηση.... Στο pc ενός heavy gamer αυτό το νούμερο καταναλώνεται "χαλαρά" σε 1-1,5 χρόνο με page file ενεργή. Το 10 χρόνια είναι marketing, κατι σαν το zero pixel των οθονών. Να μαντέψω ότι η διαφήμιση είναι του τύπου :

αγοράστε τον νέο 850 Pro που έχει 10 χρόνια εγγύηση ή 150ΤΒ writes.

:-D :-D :-D :-D :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει SSD προσωπικά. Στο pc μου έχω 2Χ 1TB WD black SATA σε RAID με ταχύτητες ανάγνωσης ~250ΜΒ/sec (κόστος 150€) με 5 έτη εγγύηση εργοστασίου. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ταχύτητας και το pc μου δεν κόλλησε ποτέ. Έχω τροποποιήσει τον αριθμό των προγραμμάτων που φορτώνουν με τα Win7 (βάζοντας να φορτώνουν μόνο αυτά που μου χρειάζονται και όχι ότι σαβούρα υπάρχει) και το boot γίνεται μέσα σε λίγα sec. Στα παιχνίδια χρησιμοποιώ RAMdisk, σε όσα έχουν απαιτήσεις από σκληρό. Στα περισσότερα δεν έχω δει διαφορά, παρόλο που η RAM διαβάζει 40-50 φορές γρηγορότερα από έναν SSD, εκτός από λίγα games. Πόση θα ήταν η διαφορά με SSD που είναι μόνο 2 φορές γρηγορότερος σε σχέση με RAID μχανικών; Το pc μου είναι ι7 4770Κ με 32GB RAM (2400MHz). Σε όσα pc έχω δει καθυστέριση από το 1994 μέχρι σήμερα, το λάθος ήταν καθαρά του χρήστη και κάποιες, λίγες, φορές οφείλονταν σε ελλαττωματικό hardware. Ο καθένας φορτώνει 500 προγράμματα στην εκκίνηση και έχει και καμια 50αριά malware στο backround και διαμαρτύρεται ότι το pc σέρνεται. Το αστείο είναι ότι τα περισσότερα από τα προγράμματα αυτά δεν γνωρίζει καν τί κάνουν... Δεν είναι τυχαίο που μετά από format τα περισσότερα pc "πετάνε".

Σε laptop Sony Vaio 3ετίας ενός φίλου του χάλασαν και οι 2 SSD που είχε και έτσι διάβασα σχετικά με τα προβλήματα που έχουν και επιμελώς αποσιωπούνται από όλες τις παρουσιάσεις...

Για μένα η αξιοπιστία είναι σημαντικότερη από την ταχύτητα. Απ' όσο διαβάζω, για να μετριάσουν το πρόβλημα των εγγραφών, που έχουν όλοι οι SSD, χρησιμοποιούν software που εγγράφει σε διαφορετικά τσιπάκια (θέσεις μνήμης) κάθε φορά, έτσι ώστε να επιμερίζεται η καταπόνηση και να φθείρεται ομοιόμορφα. Παρόλα αυτά οι εταιρείες πρότειναν (τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) να μην έχεις το page file στον SSD, αφού με τυπική λειτουργία, γράφεται πολύ συχνά και φθείρει το SSD πολύ γρήγορα.

Δεν είμαι κατά των SSD. Ίσα ίσα που θεωρώ ότι είναι μια πολλά υποσχόμενη τεχνολογία... Αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα για να γίνει πραγματικά χρήσιμη. Θα πρέπει να γίνει πιο φθηνή η παραγωγή (για να πέσουν οι απαράδεκτες τιμές τους) και να βελτιωθεί η αντοχή τους στο χρόνο. Προς το παρόν τους βλέπω σαν "παιχνιδάκια", δηλ. αγοράζεις-παιζεις- χαλάνε- πετάς, παρά σαν εργαλεία δουλειάς, που θα πρότεινα σε μία εταιρεία για παράδειγμα... ;Έχω μηχανικό σκληρό από το 2000 (seagate 20GB) και δουλεύει μια χαρά, πολύ αμφιβάλλω ότι θα μπορώ να πω το ίδιο και για ένα SSD μετά από 14 χρόνια... Δεν κατηγορώ όσους τους αγόρασαν και ούτε τους λέω "άχρηστους", απλά δεν αντικαθιστούν (ακόμα) έναν μηχανικό, λόγω χωρητικότητας, τιμών και αξιοπιστίας. Αν κάποιος το δει μόνο από τον τομέα των επιδόσεων, τότε σίγουρα, είναι μονόδρομος.

μαρεσει που επιμενεις να κρινεις κατι που δεν εχεις δει..και επιμενεις σε αυτο!

Αυτα που λες δεν ισχυουν, αλλο το να μην εχεις προβλημα ταχυτητας και αλλο το να δεις τι παει να παει αποκριση και μηδεν lag.

Δεν μπορεις να το κατανοησεις αν δεν το ζησεις..

Μιλας για ασχετα πραγματα, αρχεια στο μπουταρισμα κτλ.. 

Μου θυμιζεις αυτους που παιρνουν smartphone και εχουν μονιμως κλειστο 3G/wifi για να μην τρωει μπαταρια κτλ..τοτε τι το πηρες ρε φιλε? να σου στελνω στο viber και να το βλεπεις μεθαυριο?

Εχεις το υπερτουμπανο και απλα του εχεις κοψει τις μισες ευκολιες (πχ προγραμματα που σχεδον παντα χρησιμοποιεις και δεν τα βαζεις στην εκκινηση) για να ανοιγει πιο γρηγορα?

Αυτο ειναι που γουσταρω με τον ssd, εχω βαλει το kaspersky και δεν αλλαξε η συμπεριφορα καθολου,εχω βαλει να ανοιγουν skype, σημειωσεις, ρυθμισεις..και απλα δεν αλλαξε τιποτα..

Αν δεν μπορεις να το κατανοησεις μην μιλας για μια τεχνολογια που δεν ξερεις.

Οσο για το κοστος, με 160 ευρω παιρνεις 250GB με 10 χρονια εγγυηση, και με αλλα 50 παιρνεις 1ΤΒ μηχανικο..και τον εχεις αποθηκη, τον εχεις back UP κτλ.

Εσυ που ξερεις να στηνεις pc θες να μου πεις οτι φοβασαι την χαμηλη αξιοπιστια του ssd ο οποιος απλα δεν μπορει να γραφτει οταν χαλασει, οταν αντιθετα ο μηχανικος σκαει?

Επισης θες να σου πω ποσοι φιλοι εχουν χασει δεδομενα απο μηχανικους που σκασανε?

Ας μιλαμε λοιπον λογικα και κυριως με γνωση..οχι μονο θεωρητικη!

 

Αν εισαι εξυπνος λοιπον, μην χαραμιζεις το μηχανακι που εχεις με μηχανικους..κρατα τους για αποθηκεςκαι ριξε εναν καλο SSD.

 

Προσωπικα καθε 5 χρονια αγοραζω μηχανικο,γιατι και αυτοι ετσι μας ελεγαν οτι αντεχουν 5-7 χρονια, τους εχω ριξει μεσα ολα τα σημαντικα αρχεια, και στον παλιο και στον καινουριο, εχω μονο προγραμματα/λειτουργικο στον SSD και δεν φοβαμαι τιποτα..

Γελοια πραγματα για να τα σκεφτεις, με 100% εξασφαλιση και χωρις πολυπλοκες διαδικασιες.

 

Οσο για το pagefile, απλα δεν το χρειαζεσαι..και ναι ο samsung εχει εφαρμογη που σου κανει αυτες τις 2-3 ρυθμισεις αυτοματα για αυξηση της διαρκειας ζωης του και καθαρισες, αν βαριεσαι να κανεις εσυ..

Εγω που τις ειχα κανει μονος δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα σε σχεση με την power mode κατασταση

 

Οσο για τα 150ΤΒ που λες, ειναι 15ΤΒ το χρονο, για τον μεσο power user ειναι υπεραρκετα..και στην τελικη, προτιμω να χαλασει πριν τα 10 χρονια να μου δωσουν αλλον..που τοτε θα ειναι καλυτερος μιας και δε θα υπαρχει ο ιδιος! 

 

ή μηπως θεωρεις οτι δεν θα σε καλυψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο με το θέμα, κανείς δεν μίλησε για RAM Drive

 

Καθόλου άσχετο. Αν φορτωσεις ενα ramdrive απο ενα κλασικό ssd η hdd, σε μερικά sec με αυτά που θες θα δεις ταχυτητες 5-6gb/sec για πλάκα. Και δεν θα αγχωνεσαι για την πτώση της υγειας και ταχύτητας του ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο NAS test PC μου (δηλαδή το κύριο PC για δοκιμή NAS) έχω έναν SSD που τον έχω σκίσει στις εγγραφές μιας και σε κάθε NAS test γράφω 200-300 GB δεδομένων (ίσως και παραπάνω). Ούτε κιχ δεν έχει βγάλει ακόμη.

 

Οι SSDs διετίας κτλ. δεν έχουν πρόβλημα με τη διάρκεια ζωής τους και θα βαστάξουν πολύ περισσότερο από τον οποιοδήποτε μηχανικό που χτυπάει για πλάκα. Ένας κοινός χρήστης θα έχει αλλάξει προ πολλού τον SSD του προτού αυτός ξεμείνει από κελιά μνήμης προς εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

150ΤΒ είναι ανέκδοτο και όχι εγγύηση.... Στο pc ενός heavy gamer αυτό το νούμερο καταναλώνεται "χαλαρά" σε 1-1,5 χρόνο με page file ενεργή.

όχι, 19TB στον 840 Pro και σε 2 μήνες κλείνω 2 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει που επιμενεις να κρινεις κατι που δεν εχεις δει..και επιμενεις σε αυτο!

Αυτα που λες δεν ισχυουν, αλλο το να μην εχεις προβλημα ταχυτητας και αλλο το να δεις τι παει να παει αποκριση και μηδεν lag.

Ενώ εσύ έχεις raid και ξέρεις. Το youtube είναι γεμάτο από live test με ssd. Η φιλοσοφία συζήτησης σου είναι φασιστική : ή αγόρασέ το ή σκάσε... Λυπάμαι, αλλά δε μου ταιριάζει.

Εχω μηδέν lag και με raid σε επίπεδο λειτουργικού. Σε επίπεδο gaming έχω ram disk στα απαιτητικά, δηλαδή 25GB/sec σε αντίθεση με το 0,5GB/sec που έχουν οι SSD... Μη μου μιλάς για lag, γιατί δεν ξέρω τί είναι αυτό στο δικό μου pc!

 

Μιλας για ασχετα πραγματα, αρχεια στο μπουταρισμα κτλ.. 

Μου θυμιζεις αυτους που παιρνουν smartphone και εχουν μονιμως κλειστο 3G/wifi για να μην τρωει μπαταρια κτλ..τοτε τι το πηρες ρε φιλε? να σου στελνω στο viber και να το βλεπεις μεθαυριο?

Και μένα μου θυμίζεις αυτούς που πορώνονται και απαντάνε σε posts χωρίς να έχουν γνώσεις και χωρίς να τα διαβάζουν καλά. Αν σου φαίνονται άσχετα αυτά που γράφω έχεις έλλειψη γνώσεων για να μου απάντήσεις προφανώς.

 

Εχεις το υπερτουμπανο και απλα του εχεις κοψει τις μισες ευκολιες (πχ προγραμματα που σχεδον παντα χρησιμοποιεις και δεν τα βαζεις στην εκκινηση) για να ανοιγει πιο γρηγορα?

Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. Έγραψα ότι έβγαλα από την εκκίνηση όσα προγράμματα δεν χρησιμοποιώ τόσο συχνά ώστε να θέλω να ξεκινάνε με τα windows. Τί δεν κατάλαβες;

 

Αυτο ειναι που γουσταρω με τον ssd, εχω βαλει το kaspersky και δεν αλλαξε η συμπεριφορα καθολου,εχω βαλει να ανοιγουν skype, σημειωσεις, ρυθμισεις..και απλα δεν αλλαξε τιποτα..

Αν δεν μπορεις να το κατανοησεις μην μιλας για μια τεχνολογια που δεν ξερεις.

Αυτά τα κάνω και εγώ. Δεν μπορώ να καταλάβω : δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σκληρούς σε raid; Κάνουν κι αυτοί γρήγορη εκκίνηση και μπορούν να ανοίξουν και πάνω από 1 πρόγραμμα χωρίς lag. Επίσης υπήρχαν pc επιδόσεων και πριν τους SSD...Έτσι πληροφοριακά στο λέω...

 

Οσο για το κοστος, με 160 ευρω παιρνεις 250GB με 10 χρονια εγγυηση, και με αλλα 50 παιρνεις 1ΤΒ μηχανικο..και τον εχεις αποθηκη, τον εχεις back UP κτλ.

1) Δεν έχει 10 χρόνια εγγύηση, έχει εγγύηση με τον όγκο δεδομένων write. Διάβασε παραπάνω. Το χρονικό διάστημα είναι marketing, αφού σε αυτή την τεχνολογία η φθορά είναι με τα writes και όχι με το χρόνο λειτουργίας... Αφού είσαι τόσο σχετικός με την τεχνολογία πώς και σου διέφυγε αυτή η βασική παράμετρος;...

2) Από τη στιγμή που δεν μπορεί να σταθεί μόνος του δεν αντικαθιστά τους HDD, απλά αυξάνει την ταχύτητα με επιπλέον κόστος και έλλειψη αξιοπιστίας. Τα υπόλοιπα διάβασέ τα και στα προηγούμενα σχόλιά μου.

 

Εσυ που ξερεις να στηνεις pc θες να μου πεις οτι φοβασαι την χαμηλη αξιοπιστια του ssd ο οποιος απλα δεν μπορει να γραφτει οταν χαλασει, οταν αντιθετα ο μηχανικος σκαει?

Επισης θες να σου πω ποσοι φιλοι εχουν χασει δεδομενα απο μηχανικους που σκασανε?

Ας μιλαμε λοιπον λογικα και κυριως με γνωση..οχι μονο θεωρητικη!

Σε περίπτωση που δεν οφείλεται σε ελαττωματική κατασκευή, ο HDD σε προειδοποιεί όταν είναι να "χτυπήσει" (δεν σκάει). Επίσης υπάρχει και software που σε ενημερώνει για την κατάσταση της υγείας του πχ HDD sentinel. Οπότε προετοιμάζεσαι και κάνεις backup. To άλλο με τη γνώση δε το σχολιάζω, γιατί δε μπαίνω στη φιλοσοφία "ποιος την έχει μεγαλύτερη"... Αυτό το ύφος διαλόγου είναι για παιδάκια δημοτικού.

 

Αν εισαι εξυπνος λοιπον, μην χαραμιζεις το μηχανακι που εχεις με μηχανικους..κρατα τους για αποθηκεςκαι ριξε εναν καλο SSD.

 

Προσωπικα καθε 5 χρονια αγοραζω μηχανικο,γιατι και αυτοι ετσι μας ελεγαν οτι αντεχουν 5-7 χρονια, τους εχω ριξει μεσα ολα τα σημαντικα αρχεια, και στον παλιο και στον καινουριο, εχω μονο προγραμματα/λειτουργικο στον SSD και δεν φοβαμαι τιποτα..

Γελοια πραγματα για να τα σκεφτεις, με 100% εξασφαλιση και χωρις πολυπλοκες διαδικασιες.

Δε έχω να πω κάτι... Απαντάς μόνος σου : αξιοπιστία. Το πετυχαίνω και χωρίς να είμαι 150-200€ φτωχότερος, ευχαριστώ.

 

Οσο για το pagefile, απλα δεν το χρειαζεσαι..και ναι ο samsung εχει εφαρμογη που σου κανει αυτες τις 2-3 ρυθμισεις αυτοματα για αυξηση της διαρκειας ζωης του και καθαρισες, αν βαριεσαι να κανεις εσυ..

Εγω που τις ειχα κανει μονος δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα σε σχεση με την power mode κατασταση

Ανάλογα με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, κάποια από αυτά χρησιμοποιούν το pagefile για να αποθηκεύσουν δεδομένα, τα οποία μπορούν να ανακτήσουν σε περίπτωση πχ απώλειας ρεύματος. Αυτό είναι μόνο ένα σενάριο χρησιμότητάς της. Διάβασε λίγο την άξία της και μετά γράψε.

Μην προσπαθείς να μου το περιγράψεις ως άχρηστο, όπως κάνουν οι εταιρείες των SSD, γιατί μου θυμίζεις το μύθο του Αισώπου "Η αλεπού με την κομμένη ουρά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, 19TB στον 840 Pro και σε 2 μήνες κλείνω 2 χρόνια...

Πάει ανάλογα με τη χρήση. Σε άλλον μπορεί να είναι 15ΤΒ σε 3 μήνες... Δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο και είναι ανάλογα με τη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσύ έχεις raid και ξέρεις. Το youtube είναι γεμάτο από live test με ssd. Η φιλοσοφία συζήτησης σου είναι φασιστική : ή αγόρασέ το ή σκάσε... Λυπάμαι, αλλά δε μου ταιριάζει.

 

Εχω μηδέν lag και με raid σε επίπεδο λειτουργικού. Σε επίπεδο gaming έχω ram disk στα απαιτητικά, δηλαδή 25GB/sec σε αντίθεση με το 0,5GB/sec που έχουν οι SSD... Μη μου μιλάς για lag, γιατί δεν ξέρω τί είναι αυτό στο δικό μου pc!

 

Και μένα μου θυμίζεις αυτούς που πορώνονται και απαντάνε σε posts χωρίς να έχουν γνώσεις και χωρίς να τα διαβάζουν καλά. Αν σου φαίνονται άσχετα αυτά που γράφω έχεις έλλειψη γνώσεων για να μου απάντήσεις προφανώς.

Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. Έγραψα ότι έβγαλα από την εκκίνηση όσα προγράμματα δεν χρησιμοποιώ τόσο συχνά ώστε να θέλω να ξεκινάνε με τα windows. Τί δεν κατάλαβες;

 

Αυτά τα κάνω και εγώ. Δεν μπορώ να καταλάβω : δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σκληρούς σε raid; Κάνουν κι αυτοί γρήγορη εκκίνηση και μπορούν να ανοίξουν και πάνω από 1 πρόγραμμα χωρίς lag. Επίσης υπήρχαν pc επιδόσεων και πριν τους SSD...Έτσι πληροφοριακά στο λέω...

 

1) Δεν έχει 10 χρόνια εγγύηση, έχει εγγύηση με τον όγκο δεδομένων write. Διάβασε παραπάνω. Το χρονικό διάστημα είναι marketing, αφού σε αυτή την τεχνολογία η φθορά είναι με τα writes και όχι με το χρόνο λειτουργίας... Αφού είσαι τόσο σχετικός με την τεχνολογία πώς και σου διέφυγε αυτή η βασική παράμετρος;...

 

2) Από τη στιγμή που δεν μπορεί να σταθεί μόνος του δεν αντικαθιστά τους HDD, απλά αυξάνει την ταχύτητα με επιπλέον κόστος και έλλειψη αξιοπιστίας. Τα υπόλοιπα διάβασέ τα και στα προηγούμενα σχόλιά μου.

Σε περίπτωση που δεν οφείλεται σε ελαττωματική κατασκευή, ο HDD σε προειδοποιεί όταν είναι να "χτυπήσει" (δεν σκάει). Επίσης υπάρχει και software που σε ενημερώνει για την κατάσταση της υγείας του πχ HDD sentinel. Οπότε προετοιμάζεσαι και κάνεις backup. To άλλο με τη γνώση δε το σχολιάζω, γιατί δε μπαίνω στη φιλοσοφία "ποιος την έχει μεγαλύτερη"... Αυτό το ύφος διαλόγου είναι για παιδάκια δημοτικού.

Δε έχω να πω κάτι... Απαντάς μόνος σου : αξιοπιστία. Το πετυχαίνω και χωρίς να είμαι 150-200€ φτωχότερος, ευχαριστώ.

Ανάλογα με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, κάποια από αυτά χρησιμοποιούν το pagefile για να αποθηκεύσουν δεδομένα, τα οποία μπορούν να ανακτήσουν σε περίπτωση πχ απώλειας ρεύματος. Αυτό είναι μόνο ένα σενάριο χρησιμότητάς της. Διάβασε λίγο την άξία της και μετά γράψε.

Μην προσπαθείς να μου το περιγράψεις ως άχρηστο, όπως κάνουν οι εταιρείες των SSD, γιατί μου θυμίζεις το μύθο του Αισώπου "Η αλεπού με την κομμένη ουρά"...

 

Μπαρουφολογία στο άπειρο.

 

Δεν έχεις μηδεν lag ακόμα και με raid. Αν δεν δοκιμάσεις ssd μπορείς να λες οτι θες, και εγω τα ίδια έλεγα για τις οθόνες ips μέχρι που πήρα μία (άσχετο).

 

Όσο για την εγγύηση, γράψε 150ΤΒ ή αν θέλεις 150.000GB πρώτα για να καταλάβεις πόσο μεγάλο νούμερο είναι και μετά έλα πες μας.

 

Επίσης αυτό για την αξιοπιστία που λες δεν ισχύει καθώς ο μηχανικός σκληρός δίσκος μπορεί να χαλάσει και απο ένα απλό τράνταγμα. Μην μιλήσω για  την "προειδοποίηση" που λες. Ξέρεις πόσες φορές έχουν σκάσει στο έτσι σκληροί δίσκοι (ένα απλό search να κάνεις στο forum θα έχεις μια καλή εικόνα); Το οτι κάποιοι ελάχιστοι αρχίζουν και βογκάνε πριν τα τινάξουν δεν σημαίνει οτι όλοι κάνουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές των SSD δεν έχουν πέσει, ακόμα, σε λογικά επίπεδα. Μην ξεχνάμε, ότι το κόστος παραγωγής ενός SSD, είναι κατά πολύ μικρότερο, από αυτό ενός HDD. Αλλά το marketing καλά κρατεί.... Η φυσιολογική τιμή για έναν SSD πρέπει να είναι, κάτω από 60€ το terabyte!!! Το ότι συμβιβαζόμαστε λόγο ταχύτητας, δεν σημαίνει ότι είμαστε και ηλίθιοι...!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο NAS test PC μου (δηλαδή το κύριο PC για δοκιμή NAS) έχω έναν SSD που τον έχω σκίσει στις εγγραφές μιας και σε κάθε NAS test γράφω 200-300 GB δεδομένων (ίσως και παραπάνω). Ούτε κιχ δεν έχει βγάλει ακόμη.

 

Οι SSDs διετίας κτλ. δεν έχουν πρόβλημα με τη διάρκεια ζωής τους και θα βαστάξουν πολύ περισσότερο από τον οποιοδήποτε μηχανικό που χτυπάει για πλάκα. Ένας κοινός χρήστης θα έχει αλλάξει προ πολλού τον SSD του προτού αυτός ξεμείνει από κελιά μνήμης προς εγγραφή.

Πάει ανάλογα με τη χρήση. Η φθορά με τα writes προσωπικά μου δημιουργεί άγχος. Δε μπορώ να σκέφτομαι τον τρόπο με τον οποίο θα τον χρησιμοποιώ, αν θα γράφω ή όχι. Οι μηχανικοί είναι κατά κανόνα πιο αξιόπιστοι, λόγω τεχνολογίας. Δεν είναι δική μου άποψη. Είναι κατασκευαστικό το θέμα...

Τέλοσπάντων. Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα. Απλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να αναφερθεί στην παρουσίαση η αδυναμία αυτή των SSD. Προσωπικά θα αγοράσω SSD σε καμιά 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρουφολογία στο άπειρο.

 

Ευγενέστατος!.. Με σεβασμό στη γνώμη του άλλου πάνω απ'όλα.

 

Δεν έχεις μηδεν lag ακόμα και με raid. Αν δεν δοκιμάσεις ssd μπορείς να λες οτι θες, και εγω τα ίδια έλεγα για τις οθόνες ips μέχρι που πήρα μία (άσχετο).

Αν έχεις φορτώσει το pc σου με βλακείες δεν έχεις μηδέν lag ούτε με SSD. Απλά έχεις μεγαλύτερα περιθώρια.

 

Όσο για την εγγύηση, γράψε 150ΤΒ ή αν θέλεις 150.000GB πρώτα για να καταλάβεις πόσο μεγάλο νούμερο είναι και μετά έλα πες μας.

Όταν μαθαινα άλγεβρα boole ήσουν αγέννητος. Δεν είναι μεγάλο νούμερο με δεδομένα του 2014. Έχεις δει τα μεγέθη κάποιων προγραμμάτων και κάποιων παιχνιδιών τελευταία;

 

Επίσης αυτό για την αξιοπιστία που λες δεν ισχύει καθώς ο μηχανικός σκληρός δίσκος μπορεί να χαλάσει και απο ένα απλό τράνταγμα. Μην μιλήσω για  την "προειδοποίηση" που λες. Ξέρεις πόσες φορές έχουν σκάσει στο έτσι σκληροί δίσκοι; Το οτι κάποιοι ελάχιστοι αρχίζουν και βογκάνε πριν τα τινάξουν δεν σημαίνει οτι όλοι κάνουν το ίδιο.

Αν δεν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα, έγραψα, μπορείς να [αρακολουθήσεις τη φθορά τους με software (HDD sentinel). Προς θεού : ΔΕΝ ΣΚΑΝΕ, "χτυπάνε". Ακόμα και όταν βογγάνε ή χαλάσουν υπάρχει η δυνατότητα να ανακτήσεις κάποια δεδομένα, ανάλογα την περίπτωση. Απαιτεί λίγο εξειδικευμένη γνώση, αλλά γίνεται.

Τέλος δεν παίζουμε ποδόσφαιρο με τον HDD. Αυτό με το τράνταγμα ισχύει θεωρητικά, στην πράξη πρέπει να είναι κάτι πολύ παραπάνω από "απλό"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγενέστατος!.. Με σεβασμό στη γνώμη του άλλου πάνω απ'όλα.

Αν έχεις φορτώσει το pc σου με βλακείες δεν έχεις μηδέν lag ούτε με SSD. Απλά έχεις μεγαλύτερα περιθώρια.

Όταν μαθαινα άλγεβρα boole ήσουν αγέννητος. Δεν είναι μεγάλο νούμερο με δεδομένα του 2014. Έχεις δει τα μεγέθη κάποιων προγραμμάτων και κάποιων παιχνιδιών τελευταία;

Αν δεν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα, έγραψα, μπορείς να [αρακολουθήσεις τη φθορά τους με software (HDD sentinel). Προς θεού : ΔΕΝ ΣΚΑΝΕ, "χτυπάνε". Ακόμα και όταν βογγάνε ή χαλάσουν υπάρχει η δυνατότητα να ανακτήσεις κάποια δεδομένα, ανάλογα την περίπτωση. Απαιτεί λίγο εξειδικευμένη γνώση, αλλά γίνεται.

Τέλος δεν παίζουμε ποδόσφαιρο με τον HDD. Αυτό με το τράνταγμα ισχύει θεωρητικά, στην πράξη πρέπει να είναι κάτι πολύ παραπάνω από "απλό"...

 

Οχι δεν είναι μόνο τα περιθώρια. Δοκίμασε να αντιγράψεις 100GB ταινίες σε raid και σε ssd. Χάος!

 

Και βεβαια είναι μεγάλο νούμερο. Επειδή ανέφερθηκαν τα παιχνίδια, πες οτι ένα παιχνίδι είναι 35GB περίπου. Στα 150ΤΒ μπορείς να εγκαταστήσεις 4285 τέτοια παιχνίδια.

 

Ναι υπάρχει δυνατότητα να ανακτήσεις κάτι  αν δώσεις κάνα 1000ρικο ενω με τους ssd συνεχίζεις να έχεις πρόσβαση σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάει ανάλογα με τη χρήση. Σε άλλον μπορεί να είναι 15ΤΒ σε 3 μήνες... Δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο και είναι ανάλογα με τη χρήση.

ούτε το νούμερο που έγραψες πιο πάνω αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο, δεν βλέπω όμως να σε εμπόδισε από να το αναφέρεις σαν "επιχείρημα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...