Προς το περιεχόμενο

Φωτα led για το αυτοκινητο


k30taas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Led για προβολείς αυτοκίνητου aftermarket δεν υπάρχουν στο εμπόριο και να υπάρχουν ειναι ακομα σε πολύ πρόχειρο στάδιο, εδω ακόμα την παλεύουν για τα αυτοκίνητα τους εταιρείες οπως η bmw, Mercedes, vw κλπ ή ειναι πολύ νωρίς για τέτοια λύση

η οπελ ειναι ακομα πιο μπροστα

το νεο κορσα νομιζω εχει φωτα laser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η bmw πειραματιζόταν μόνο με φώτα lazer (i8) και δεν της έκατσε τελικώς. πολλά δεν της κάθονται τις τελευταίες δεκαετίες γενικώς. ας είναι καλά η ορμή που έχει κτίσει το όνομα της και μόνο.

το opel corsa E είναι το ίδιο με το D με ένα εκτεταμένο facelift και ηλεκτρονικά καλούδια τύπου renault clio βγαλμένα από playstation. κατά τα άλλα συμβατικά φώτα αλογόνου έχει και οι πιο ακριβές εκδόσεις αερίου ξένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιήστε στα φώτα του αυτοκινήτου σας αυτά που έχει βάλει ο κατασκευαστής. Έαν δε βλέπετε φτιάξτε τα φανάρια σας ή βάλτε γυαλιά. Οι υπόλοιποι χρήστες του δρόμου σε φταίμε σε τίποτα να μας στραβώνετε με τα κινεζόxenon σε απλά φανάρια. Τη "στυλιστική" παρέμβαση την αφήνω ασχολίαστη. Τα φώτα στο αυτοκίνητο είναι θέμα ασφάλειας. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιήστε στα φώτα του αυτοκινήτου σας αυτά που έχει βάλει ο κατασκευαστής. Έαν δε βλέπετε φτιάξτε τα φανάρια σας ή βάλτε γυαλιά. Οι υπόλοιποι χρήστες του δρόμου σε φταίμε σε τίποτα να μας στραβώνετε με τα κινεζόxenon σε απλά φανάρια. Τη "στυλιστική" παρέμβαση την αφήνω ασχολίαστη. Τα φώτα στο αυτοκίνητο είναι θέμα ασφάλειας.

Γράφεις να χρησιμοποιούμε τα φώτα που έχει το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο και όχι κινέζικα. Σ' αυτό συμφωνούμε. Αλλά που είναι το κακό άμα τοποθετήσω στο αυτοκίνητό μου ΚΑΛΕΣ, ΣΩΣΤΕΣ λάμπες(π.χ PIAA), που φωτίζουν πολύ καλύτερα και είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τις μαμίσιες; Αυτό που λες, κατά την γνώμη μου ισχύει μόνο για τα κινεζοxenon όπως λες και όχι ότι, γενικώς, η αλλαγη της λάμπας που έχει το αυτοκίνητο από την μάνα του με μια καλύτερη, είναι κακή και επικίνδυνη για τους άλλους οδηγούς. Θέλω να πιστεύω ότι απλώς το διατύπωσες λάθος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το διατύπωσε. Ίσως δεν τον κατάλαβες σωστά.

Το πρόβλημα είναι στον τύπο λάμπας για το υπάρχον κάτοπτρο.

 

Έχει αλογόνου, ξαναβάζεις αλογόνου. Και άλλη μάρκα να είναι η λάμπα, σωστή δέσμη θα έχεις.

Έχει κάτοπτρο για λάμπα αλογόνου και βάζεις ξένον, εκεί η δέσμη πάει όπου να 'ναι και τυφλώνεις τους απέναντι.

Τα ξένον θέλουν projectors για να φτιάξεις σωστή δέσμη.

 

 

/sc

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το διατύπωσε. Ίσως δεν τον κατάλαβες σωστά.

Το πρόβλημα είναι στον τύπο λάμπας για το υπάρχον κάτοπτρο.

 

Έχει αλογόνου, ξαναβάζεις αλογόνου. Και άλλη μάρκα να είναι η λάμπα, σωστή δέσμη θα έχεις.

Έχει κάτοπτρο για λάμπα αλογόνου και βάζεις ξένον, εκεί η δέσμη πάει όπου να 'ναι και τυφλώνεις τους απέναντι.

Τα ξένον θέλουν projectors για να φτιάξεις σωστή δέσμη.

 

 

/sc

Μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος... Συμφωνώ σε αυτά που λες. Εγώ κατάλαβα από αυτα που έγραψε ότι δεν πρέπει να βάζουμε άλλης μάρκας λάμπα εκτός από τις μαμίσιες, όχι όπως εσύ σωστά λες, ότι όταν αλλάζουμε πρέπει να βάζουμε τον ίδιο τύπο λάμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, μιας που έχω τις απλές λάμπες με τον κλασικό κίτρινο φωτισμό, ποιες πρέπει να πάρω για να έχω καλύτερο και πιο καθαρό φωτισμό με λευκό φως φυσικά; Το αμάξι που έχω είναι ένα renault clio μοντέλο του 2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, μιας που έχω τις απλές λάμπες με τον κλασικό κίτρινο φωτισμό, ποιες πρέπει να πάρω για να έχω καλύτερο και πιο καθαρό φωτισμό με λευκό φως φυσικά; Το αμάξι που έχω είναι ένα renault clio μοντέλο του 2003.

 

 

Όσο πιο λευκό να ξέρεις ότι χάνεις σε φωτεινότητα κ θες μεγαλύτερες λάμπες σε βατ. Τα πιο κοντινά στο λευκό είναι τα λαμπάκια με το blue tint. Άλλα βρες κάτι ενδιάμεσο.

 

http://www.powerbulbs.com/eu/store/category/car-bulbs/fitting/h7-499

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος να φανταστώ είναι ο H7 έτσι; Μη τα αγοράσω και μου μείνουν στο χέρι επειδή δε θα μου κάνουν; Για αυτά τι λέτε;

 

http://www.powerbulbs.com/eu/product/philips-whitevision-h7-twin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος να φανταστώ είναι ο H7 έτσι; Μη τα αγοράσω και μου μείνουν στο χέρι επειδή δε θα μου κάνουν; Για αυτά τι λέτε;

 

http://www.powerbulbs.com/eu/product/philips-whitevision-h7-twin

 

Έχεις 2 διαφορετικούς τύπους έναν για τη μεσαία σκάλα τον H7 κ έναν για την μεγάλη τον H1. Στη μεγάλη μη βάζεις λάμπες με tint δε θα φωτίζουν. ΠΡΟΣΟΧΗ πρώτα θα βεβαιωθείς για τις λάμπες σου βγάζοντάς τες κ μετά θα αγοράσεις. Δες το βιβλιαράκι του κατασκευαστή για τον τυπο της λάμπας. Κατ εμέ αυτός ο τύπος που βρήκες είναι ο ιδανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι Whitevision, πολυ καλο φως αλλα μου καηκαν 2 λαμπες σε 0,5 χρόνο και άλλη μια στον 1,5 χρόνο οποτε σταματησα να πληρώνω (στο προηγούμενο αυτοκίνητο) ενώ οι εργοστασιακές (που τις ξαναβαλα αναγκαστικά) μεχρι που το εδωσα (στη δεκαετία του) δεν ειχαν θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κάπου είδα ότι οι WhiteVision δεν βγάζουν λευκό φως. Από την άλλη αρκετά καλή είδα και την X-Treme Vision +130% και ίσως να επιλέξω αυτή. Βλέπω όμως στην μια περίπτωση της WhiteVison να έχει 4300Κ ενώ από την άλλη η X-Treme 3700Κ. Είναι σημαντικός παράγωντας αυτός, όσον αφορά τη φωτεινότητα της λάμπας; Αλλά από την άλλη θέλω να είναι και λευκό το φως και όχι "απομίμηση" λευκού.

 

Τη μεγάλη σκάλα λέω να την αφήσω με αυτές που έχω, γιατί εξάλλου είναι για ειδικές περιπτώσεις (δε την έχεις αναμένη όλη την ώρα) και όσον αφορά το οπτικό κομμάτι είναι μια χαρά στο φωτισμό. Το δικό μου πρόβλημα είναι στη μεσαία σκάλα που δε βλέπω και τόσο καλά, όσο θα ήθελα εγώ τουλάχιστον.

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στις Crystal Vision... 4300k και λευκο φως.. daylight τυπου.. παντως απο τα "μαμα" ειναι way λευκοτερο και καλυτερο το φως τους..

 

Αυτό που με "τρομάζει" λίγο είναι αυτό που γράφει Not road legal in EU. Γιατί; Τι διαφορετικό έχει και δεν τις κάνει νόμιμες; Τυφλώνουν τον απέναντι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το καταλαβα και εγω ποτε... εχω βαλει 2 σετ απο αυτες.. το ενα το εγραφε, το αλλο οχι... Δεν ξερω το γιατι αλλα δεν στραβονουν καθολου τους απεναντι η μπροστα αν και γενικα λογο "υψους" των φαναριων μουν δεν στραβωνω ευκολα... Στην τελικη.. ακομα και ετσι να ειναι, ποιος θα σου βγαλει τη λαμπα να τη δει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...