Προς το περιεχόμενο

Φωτα led για το αυτοκινητο


k30taas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Καμία λάμπα παραγωγής δεν έχει έγκριση για κυκλοφορία σε δημόσιο δρόμο, ούτε για τα συμβατικά φανάρια, ούτε για αυτά που έχουν προτζέκτορες φακούς.

Ούτε οι λάμπες αλογόνου με φίλτρα έχουν πιστοποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Για να βγάζουν πιο λευκό φώς.

Ποιός σου είπε ότι δεν έχουν πιστοποιήσεις?

Έχεις να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα?

Το λευκό φως έχει να κάνει με το αέριο που έχει μέσα η λάμπα και όχι με κάποιο φίλτρο. Όλες οι λάμπες αυτές είναι νόμιμες για κυκλοφορία στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ποιός σου είπε ότι δεν έχουν πιστοποιήσεις?

Έχεις να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα?

Το λευκό φως έχει να κάνει με το αέριο που έχει μέσα η λάμπα και όχι με κάποιο φίλτρο. Όλες οι λάμπες αυτές είναι νόμιμες για κυκλοφορία στην Ευρώπη.

Πχ οι Philips Crystal Vision δεν πληρούν τις προϋποθέσεις της ΕΕ.
Αυτό γιατί ορίζεται οτί οι λάμπες αλογόνου αυτοκινήτων δεν πρέπει να ξεπερνάνε σε θερμότητα δέσμης τα 4300K και σε φωτεινότητα τα 1700 lumens (καθώς και κάποια όρια ανοχής για την διάθλαση).


Το πρόβλημα με τις πιστοποιήσεις στα pnp leds είναι οτι πωλούνται ως αντικατάστασης για λάμπες αλογόνου, ως εκ τούτου για να χαρακτηριστούν road-legal πρέπει να πληρούν τα παραπάνω χαρακτηριστικά, πράγμα αδύνατο εφόσον τα led έχουν καταρχήν θερμότητα δέσμης ~6000Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πχ οι Philips Crystal Vision δεν πληρούν τις προϋποθέσεις της ΕΕ.
Αυτό γιατί ορίζεται οτί οι λάμπες αλογόνου αυτοκινήτων δεν πρέπει να ξεπερνάνε σε θερμότητα δέσμης τα 4300K και σε φωτεινότητα τα 1700 lumens (καθώς και κάποια όρια ανοχής για την διάθλαση).

Οι Philips Crystal Vision δεν υπάρχουν καν σαν επιλογή στο Ευρωπαϊκό site της εταιρείας. Αν κάποιος μπει στο site της Ινδίας και διαβάσει θα δει ότι δεν έχουν καν ομολογκασιόν!!!

 

Και μιας και που ανέφερες για τις προϋποθέσεθις της Ε.Ε. : Η Osram σε λάμπα της που είναι σχεδιασμένη για χρήση εκτός δρόμου το αναφέρει μέσα: (Τώρα θα μου πεις σιγά που θα το ψάξει ο κάθε αγοραστής)image.png.5651792b2470dc891b999a9bccc89fba.png

 

 

20 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Το πρόβλημα με τις πιστοποιήσεις στα pnp leds είναι οτι πωλούνται ως αντικατάστασης για λάμπες αλογόνου, ως εκ τούτου για να χαρακτηριστούν road-legal πρέπει να πληρούν τα παραπάνω χαρακτηριστικά, πράγμα αδύνατο εφόσον τα led έχουν καταρχήν θερμότητα δέσμης ~6000Κ.

Και να ήταν μόνο αυτό το θέμα?!!! 

Π.χ. στις LED της Philips σου εμφανίζει κάτω τέρμα:

image.png.d16918dbd12acb6003a097257aaeb365.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Οι Philips Crystal Vision δεν υπάρχουν καν σαν επιλογή στο Ευρωπαϊκό site της εταιρείας. Αν κάποιος μπει στο site της Ινδίας και διαβάσει θα δει ότι δεν έχουν καν ομολογκασιόν!!!

Και μιας και που ανέφερες για τις προϋποθέσεθις της Ε.Ε. : Η Osram σε λάμπα της που είναι σχεδιασμένη για χρήση εκτός δρόμου το αναφέρει μέσα: (Τώρα θα μου πεις σιγά που θα το ψάξει ο κάθε αγοραστής)image.png.5651792b2470dc891b999a9bccc89fba.png

Δεν υπάρχουν πλέον... Παλαιότερα υπήρχαν και στην Ελλάδα υπάρχουν ακόμη...

 

6 λεπτά πριν, plasTOST είπε

 

Και να ήταν μόνο αυτό το θέμα?!!! 

Π.χ. στις LED της Philips σου εμφανίζει κάτω τέρμα:

image.png.d16918dbd12acb6003a097257aaeb365.png

Ναί...υποτίθεται οτι φέγγουν και πάνω από τα όρια των 1700 lumens αλλά αυτό είναι πολύ σχετικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλημέρα παιδια!

Έχω ένα 206 του 2006 κ θέλω να αναβαθμίσω τους προβολείς διασταυρώσεως Η7 από αλογόνου (Oshram Night Breaker 150) σε led!

Έχει τοποθετήσει κάποιος σε 206, Η7 Led μόνος του?  Διαβάζοντας πιο πάνω, κατάλαβα ότι πρέπει να λάβεις πολλά πράγματα υπόψη σου !!!

Χωράνε με το καπάκι του φαναριού; Με την θερμοκρασία υπήρξε πρόβλημα; Με το focus ή γενικά με τον φωτισμό όλα ήταν οκ;

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι που έχει δοκιμάσει;;;

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2014 στις 10:15 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Led για προβολείς αυτοκίνητου aftermarket δεν υπάρχουν στο εμπόριο και να υπάρχουν ειναι ακομα σε πολύ πρόχειρο στάδιο, εδω ακόμα την παλεύουν για τα αυτοκίνητα τους εταιρείες οπως η bmw, Mercedes, vw κλπ ή ειναι πολύ νωρίς για τέτοια λύση

μην μου καταστρεφεις τα ονειρα.

τοσο καιρο προσπαθω να παρω αυτα: https://zefkas.gr/mini-cooper-r56-06-14-projector-led-bar-5509.html

για να τα βαλω στο r56 να παρει μια πιο μοντερνα εμφανιση

 

 

Αλλα δεν εχω καταλαβει κατι:

Αν τις βαλω μπορει να μου βγανει μηνυμα βλαβης στο αμαξι επειδη δεν τις αναγνωριζει;

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2021 στις 10:05 ΠΜ, TREXONAPROLAVW είπε

καλημέρα παιδια!

Έχω ένα 206 του 2006 κ θέλω να αναβαθμίσω τους προβολείς διασταυρώσεως Η7 από αλογόνου (Oshram Night Breaker 150) σε led!

Έχει τοποθετήσει κάποιος σε 206, Η7 Led μόνος του?  Διαβάζοντας πιο πάνω, κατάλαβα ότι πρέπει να λάβεις πολλά πράγματα υπόψη σου !!!

Χωράνε με το καπάκι του φαναριού; Με την θερμοκρασία υπήρξε πρόβλημα; Με το focus ή γενικά με τον φωτισμό όλα ήταν οκ;

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι που έχει δοκιμάσει;;;

Ευχαριστώ !

Εχει φιλος σχεδον 4 χρονια nighteye a315... πλεων novsight a315.. Δεν στραβωνουν ουτε για αστειο, εχουν καλη δεσμη στα γνησια φαναρια του 206, εχουν παραπανω φως απο αλογονου αλλα οχι κατι το παρα πολυ "ΟΥΑΟΥ". Σιγουρα ειναι και πιο ξεκουραστες λογο χρωματος... Πριν λιγο καιρο εβαλε αλλος φιλος σε καινουργια φαναρια DEPO τις Α344.. τις κοκκινες.. απο φωτο που τις εχω δει δειχνουν πολυ οκ! Επισης δεν χωραει καμια να κλεισουν και τα καπακια σου πισω απο τα φαναρια.. θελουν κοψιμο και καποια "προεκταση" κολλητη απεξω για να κλεισουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 12:45 ΠΜ, nick#18 είπε

Εχει φιλος σχεδον 4 χρονια nighteye a315... πλεων novsight a315.. Δεν στραβωνουν ουτε για αστειο, εχουν καλη δεσμη στα γνησια φαναρια του 206, εχουν παραπανω φως απο αλογονου αλλα οχι κατι το παρα πολυ "ΟΥΑΟΥ". Σιγουρα ειναι και πιο ξεκουραστες λογο χρωματος... Πριν λιγο καιρο εβαλε αλλος φιλος σε καινουργια φαναρια DEPO τις Α344.. τις κοκκινες.. απο φωτο που τις εχω δει δειχνουν πολυ οκ! Επισης δεν χωραει καμια να κλεισουν και τα καπακια σου πισω απο τα φαναρια.. θελουν κοψιμο και καποια "προεκταση" κολλητη απεξω για να κλεισουν.. 

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου! Είχα την ελπίδα ότι τα καινούργια leds με ψήκτρες χωρίς ανεμιστηράκια θα χωρούσαν χωρίς να κόψω το καπάκι από τα φανάρια.

Τελικά αξίζει να μπω στον κόπο;;; Η διαφορά στον φωτισμό στον δρόμο είναι αισθητά καλύτερη;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα nighteye a315 τα εχω βαλει και εγω αλλα σε nissan micra . Για τα λεφτα τους ειναι αρκετα καλες .. φως περισσοτερο απο απλες αλογονου 60w , h δεσμη δεν ειναι η καλυτερη αλλα οκ..παιζει ρολο και το φαναρι.

Θετικο οτι μπαινουν χωρις καμια πατεντα, ακριβως οπως οι αλογονου. Ξεκουμπωνεις την βαση απο την λαμπα , την κουμπωνεις στο φαναρι βαζεις το λαστιχο και μετα την λαμπα .Η μαλακια ειναι οτι το peugeot εχει καπακι .

Ο φιλος απο πανω λεει οτι χωρανε με πατεντα αλλα προσωπικα ακομα και με πατεντα αν κλεισεις το καπακι η ψυκτρα δεν θα κανει την δουλεια της θεωρω.. ολη η θερμοτητα θα παγιδευεται στο καπακι;!

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, visualizer είπε

Tα nighteye a315 τα εχω βαλει και εγω αλλα σε nissan micra . Για τα λεφτα τους ειναι αρκετα καλες .. φως περισσοτερο απο απλες αλογονου 60w , h δεσμη δεν ειναι η καλυτερη αλλα οκ..παιζει ρολο και το φαναρι.

Θετικο οτι μπαινουν χωρις καμια πατεντα, ακριβως οπως οι αλογονου. Ξεκουμπωνεις την βαση απο την λαμπα , την κουμπωνεις στο φαναρι βαζεις το λαστιχο και μετα την λαμπα .Η μαλακια ειναι οτι το peugeot εχει καπακι .

Ο φιλος απο πανω λεει οτι χωρανε με πατεντα αλλα προσωπικα ακομα και με πατεντα αν κλεισεις το καπακι η ψυκτρα δεν θα κανει την δουλεια της θεωρω.. ολη η θερμοτητα θα παγιδευεται στο καπακι;!

Όσον αφορά την ψύξη και εγώ αυτό σκέφτομαι. Πολλοί το αφήνουν ανοικτό το φανάρι χωρίς να βάλουν το καπάκι, αλλά τότε αυξάνεται ο κίνδυνος για βραχυκύκλωμα στις υπόλοιπες λάμπες που δεν έχουν αδιαβροχοποίηση όπως αρκετές νέες υλοιποιήσεις led. Από την άλλη αν μπει κάποια προέκταση αυτοσχέδια στο καπάκι πάλι δεν ξέρω αν χωράει γιατί όλα είναι τσιμα τσιμα, άσε που δεν έχω και τον χρόνο δυστυχώς για να ασχοληθώ. ; Αν τα έχει καταφέρει κάποιος σε 206 χωρίς να πειράξει τα καπάκια ας μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του. 

Επεξ/σία από TREXONAPROLAVW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...