Προς το περιεχόμενο

Φωτα led για το αυτοκινητο


k30taas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι σωστά αυτό σκέφτηκα και εγώ. Σιγά μην έχει κάποιος τόσο καλό μάτι που να ξεχωρίζει τις λάμπες. Για τις Diamond Vision τι λέτε; Έχει πιο καλό και δυνατό φως; Έχω μπερδευτεί, δε ξέρω ποίες να επιλέξω...

 

Λοιπόν για ξεκαθάρισμα είμαι ανάμεσα σε αυτές:

 

01. Philips X-treme Vision +130%

02. Philips Diamond Vision H7

03. Philips Crystal Vision

04. Philips WhiteVision (αν και διαβάζω πως δεν έχουν εντελώς λευκό φωτισμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

01. Καλυτερες απο τις κλασσικες απο αποδοση με ελαφρα πιο λευκο φως 

02. Ξεχασε τις.. καταλευκες μονο για "μοστρα" χωρις αποδοση για εκτος πολης. (και εντος δλδ.. χανονται) Τις ηθελα και εγω αλλα το εψαξα πολυ 

03. Ευχαριστημενος 100%, τα σχολια μου παραπανω

04. Δεν τις εχω ψαξει καθολου

 

Αλλος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστική απάντηση. Ωραία λοιπόν, άρα μέχρι στιγμής καταλαβαίνω πως οι Crystal Vision μάλλον είναι οι καλύτερες. Ελπίζω να με ικανοποιήσουν και όσον αφορά στο λευκό φωτισμό καθώς μια φορά θυμάμαι είχα πάει σε ένα ηλεκρολογείο να δοκιμάσω λάμπες με λευκό φωτισμό, τις δοκίμασα αλλά δεν τις αγόρασα γιατί δεν ήταν τόσο αισθητή η διαφορά χρώματος με τις κλασικές.

 

Θα περιμένω μερικές ακόμη απόψεις και μετά πάω για παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Philips x-treme vision για περισσότερο κ δυνατότερο φως

Philips crystal vision για λιγότερο κ πιο λευκό φώς

Πάντα σε σύγκριση με τις original.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τις Philips X-treme Vision 100%. Αυτές οι 130% τι είναι, καινούριο φρούτο;

 

Πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις δικές μου σε φωτεινότητα. Σε πολλά σημεία έκαναν τη διαφορά από το αν πρέπει να ανάψω μεγάλη σκάλα ή όχι. Έχουν λίίίγο πιο λευκό φως από τις κλασικές, αλλά πάλι κιτρινίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για την πληροφορια... πριν τις crystal vision ειχα 1μιση χρονο αυτες http://www.ebay.com/itm/2x-H4-Super-Bright-White-Fog-Halogen-Bulb-100W-Car-Head-Light-Lamp-12V-/251192133781?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a7c37c895&vxp=mtrΑστερια! Και λευκες σαν τις crystal..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Που μπορώ να μάθω τι τύπου λάμπες παίρνει το αυτοκίνητό μου (π.χ. Η7); Ή, σε όλα τα αμάξια μπαίνει ο ίδιος τύπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπαίνει ο ίδιος σε όλα τα αμάξια. Ψάξε στο Google. Και πολλά μαγαζιά έχουν λίστες με το τι λάμπα θέλει κάθε όχημα.

 

EDIT: Και φυσικά λέει και το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αρκετές εύλογες απορίες. Θα απαντήσω σε όσες προλαβαίνω. 

 

Το χρώμα του λευκού στις λάμπες (η θερμοκρασία τεχνικά) μετριέται σε Kelvin.

 

Στα 2700-3700 Kelvin οι λάμπες κιτρινίζουν. Θεωρούνται ιδανικές για φωτισμό σε συνθήκες υψηλής υγρασίας/ομίχλης.

Στα 4000-4300 Kelvin το χρώμα είναι λευκό. Τοποθετούνται στα περισσότερα οχήματα σαν εργοστασιακές πλέον

καθώς σε απόλυτα νούμερα αυτό το χρώμα δίνει τη μεγαλύτερη φωτεινότητα σε ένταση (Lumen).

Στα 6000-6400 Kelvin το χρώμα στις λάμπες είναι παγωμένο λευκό (μπλεδίζει). Θεωρούνται non road legal στην Ευρώπη

καθώς δεν βλέπεις σωστά σε συνθήκες υψηλής υγρασίας/ομίχλης. Επίσης κουράζουν πολύ πιο γρήγορα το μάτι του οδηγού

σε σχέση με τα χαμηλότερα Kelvin.

 

Λάμπες οχήματος προτιμήστε στα 4000 - 4300Κ.  

Είσαστε και καθόλα νόμιμοι και βλέπετε τα πάντα μπροστά σας πιο φωτεινά, πιο καθαρά.

 

Για τις επώνυμες λάμπες που υπόσχονται 50%, 100%, 150% περισσότερο φως στον ίδιο τύπο και στα ίδια watt.

Το κάνουν. Θα πάρετε ότι ακριβώς σας υπόσχονται. Αυτό που επίσης θα πάρετε είναι αρκετά μειωμένο χρόνο ζωής.

Όσο ανεβάζουμε την απόδοση έντασης σε μια λάμπα, ρίχνουμε αντίστοιχα τις ώρες ζωής της.

 

 

/sc  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα και τις extreme power και τις extreme vision. οι πρώτες υπόσχονταν 80% περισσότερο φως και 3700κ θερμοκρασία λευκου. η θερμοκρασία ήταν σωστή καθώς επίσης και το 80% . όμως δεν είχαν καλή μεγάλη σκάλα. τί εννοώ; η μεσαία με τη μεγάλη είχαν ακριβώς το ίδιο μήκος δεσμης. αυτό που άλλαζε ήταν το ύψος της δέσμης. στη μεγάλη σκάλα έβλεπα και τα κλαδιά των δέντρων αλλά από μήκος ήταν ακριβώς το ίδιο.οι θερμοκρασίες που έπιαναν ήταν απαγορευτικές για πλαστικό φανάρι. Αφήστε που χρειάστηκε ρύθμση το φανάρι για να μην τυφλώνει.δεν ήταν δηλαδή ακριβώς plug n play. τώρα χρησιμοποιώ τις extreme vision και σίγουρα δεν αποδίδουν 100% πάνω. ένα 20 με 25% πιάνουν και αυτό με μεγάλη επιείκεια καθώς επίσης δεν είναι λευκές.ίσως ένα τόνο παραπάνω από τις εργοστασιακές. τουλάχιστον πλέον υπάρχει διαχωρισμός στο μήκος της δέσμης μεταξύ μεσαίας και μικρής σκάλας. παίζει ρόλο και ο τύπος της λάμπας. χρησιμοποιώ δυστυχως Η4.


Πάντως δε λέω κι εγώ στο scooter έχω λευκά φώτα, προς τι το μένος με αυτά που κιτρινίζουν;  :devil:

αυτό δεν το κατάλαβα ούτε και εγώ. μάλλον λόγω του κάποτε  τα φώτα αερίου ξένου τα χρησιμοποιούσαν μόνο πολύτελή και ακριβά αυτοκίνητα και όλοι ήθελαν μία δόση πολυτελούς εξοπλισμού στο αυτοκίνητο τους αλλά χωρίς να ξοδέψουν "πολυτελή" ποσά. τα κίτρινα μία χαρά φωτίζουν και επιπλέον είναι ασφαλέστερα σε συνθήκες βροχής-ομίχλης και δεν κουράζουν το μάτι καθόλου..

τέλος οι καλλίτερες λάμπες από άποψη λευκού ,της philips, ήταν οι bluevision. γενικότερα όμως οι piaa και hella είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Οι Extreme Vision +100% μου κάηκαν. Άντεξαν 1,5 χρόνο. 

 

Ήμουν ανάμεσα στις Extreme Vision +130% και τις White Vision +60%. Τελικά πήρα τις 2ες, που έχουν λευκό φως, έτσι γι αλλαγή. Αν και προσωπικά δε με τρελαίνει το λευκό, παίζει να τις αλλάξω και να ξαναβάλω κίτρινες πριν καούν. :P

 

Εντυπώσεις μόλις έρθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφες. Έχουν καθαρό και ωραίο λευκό, δεν μπλεδίζει, όπως με τα ψευτο-Xenon ή άλλες "Xenon-effect" λάμπες. Πάει δηλαδή πιο πολύ προς το κίτρινο παρά το μπλε.

 

Από ένταση ίσως το ίδιο με τις "απλές". Σίγουρα λιγότερο φως απ'τις Extreme Vision που είχα.

 

Θα τις ξανάβαζα πάντως, μ' άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αυτο http://www.philips.co.uk/legacy/content/gb/automotive-car-lights/www/en/carlights/headlights.html?int_origin=2_LI_all_slot1_gb_en_carlights_sparekits_headlightscategory.htmlπρεπει να ειναι οι αντικαταστατες των crystal vision.. 

 

Αν και πρεπει να χανονται στα κιτρινα φωτα των δρομων οπως και οι crystal που εχω.. στο σκοταδι πρεπει να ειναι μια χαρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...