Προς το περιεχόμενο

Φωτα led για το αυτοκινητο


k30taas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, fabiars είπε

Πως να χαμήλωσω τα φανάρια ; 

αφηνεις το αυτοκινητο σε αποσταση 7-8 μετρα απο εναν τοιχο και μετρας 80 εκατοστα υψος και σημαδευεις... αππ τον διακοπτη που εχεις μεσα για τα φωτα τον βαζεις οσο πιο ψηλα παει... στα φαναρια εχει βιδες για πανω κατω και δεξια αριστερα... μονο πανω κατω θα πειραξεις... η δικια μου σε lanos ειναι στο μοτερακι λογικα ετσι ειναι και σε σενα... αφου φερεις το υψος στα 80 εκατοστα θα γυρνας την λαμπα για να δεις που θα σου βγαζει καλυτερο φως και οχι ψηλα... η σωστη δεσμη ειναι μια ευθεια και στα δεξια ανεβαινει ελαφρως για να βλεπεις την ακρη του δρομου... τωρα αυτος ειναι ενας τροπος να ρυθμισεις αλλα θελει υπομονη..αν πας σε ηλεκτρολογο πιθανοτατα δε θα σε χρεωσει για ρυθμιση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Λίγο παλιό το θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο. Έχω ενα Peugeot 206 του 2006 και σκέφτομαι να βάλω αυτές τις led μπροστά

https://www.skroutz.gr/s/16888122/Nighteye-H4-A344-Headlight-12V-24V-2τμχ.html

Καμιά άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannis2429 είπε

Το δικο μου φοράει h7, υπάρχει τρόπος να παρει h4?

Δυστυχώς όχι. Είναι διαφορετικές λάμπες φυσες. Και να μπουν (που η βάση νομίζω είναι ίδια) δε θα λειτουργούν όπως πρέπει. Γιατί θες να το κανείς αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2019 στις 4:30 ΜΜ, paylidis είπε

Δυστυχώς όχι. Είναι διαφορετικές λάμπες φυσες. Και να μπουν (που η βάση νομίζω είναι ίδια) δε θα λειτουργούν όπως πρέπει. Γιατί θες να το κανείς αυτό;;

Επειδή έπεσε στα χέρια μου ένα ζευγάρι ακριβό.

 

Στις 12/6/2019 στις 6:11 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Με κάτι τέτοιες ερωτήσεις τρελαίνομαι :) :)

Γιατί φίλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, giannis2429 είπε

 

 Γιατί φίλος;

Γιατι εχει σχεση με ολη τη δομη του φωτιστικού, αν αλλάξεις και βαλεις(λεμε τωρα) πρέπει μα αλλάξεις φωτιστικά μην σου πω και αυτοκίνητο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Γιατι εχει σχεση με ολη τη δομη του φωτιστικού, αν αλλάξεις και βαλεις(λεμε τωρα) πρέπει μα αλλάξεις φωτιστικά μην σου πω και αυτοκίνητο. :)

Υπέθεσα μήπως υπάρχει κάποιος ανταπτορας. Thanks πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια κουλη ερώτηση? Πρώτη φορά θα βάλω led. Eμένα το αυτοκινητο λεει να βάζω 55w λάμπα, η led που έχω ζαχαρώσει ειναι 35w η κάθε μια, θα έχει κάπου θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, θα θελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι στην αναζήτηση λεντ λάμπας για το αυτοκίνητο μ και θα θελα να μου πείτε 2-3 πραγματάκια που πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικα!

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jacksonas είπε

Καλησπέρα, θα θελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι στην αναζήτηση λεντ λάμπας για το αυτοκίνητο μ και θα θελα να μου πείτε 2-3 πραγματάκια που πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικα!

Ευχαριστώ! 

Κατ'αρχήν μην βάζεις φτηνιάρικα - no name LED…

Τα λούμεν που αναγράφουν ή το χρώμα του φωτός δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Επίσης στις φτηνιάρικες κατασκευές μόλις ζεσταθούν ελάχιστα τα LED στραβώνουν κάποια χιλιοστά με αποτέλεσμα οι ακτίνες του LED να χτυπούν μέσα στο φανάρι σου οπουδήποτε, με αποτέλεσμα να κάνεις την ζωή των άλλων οδηγών κόλαση γιατί θα τους στραβώνεις…

Σημασία μεγάλη πρέπει να δώσεις στο φανάρι που έχεις: Projector ή Reflector…;;;

Άλλο LED ταιριάζει στο ένα και άλλο στο άλλο…

Σημασία έχει από ποια εταιρία προμηθεύονται LED και ποιο συγκεκριμένα είναι… πχ philips, cree…;;;

Αν δεν “επενδύσεις” σε τουλάχιστον 80-100-120 euro (+ μεταφορικά από εξωτερικό και εκτελωνισμό) κάθισε καλύτερα με τις αλογόνου και απλά αγόρασε κάποια καλύτερη ποιότητα τους πχ Osram night breaker laser.

.

.

Αν θέλεις να δεις συγκριτικά σε LED για όλες τις τσέπες μπες πχ εδώ

Επέλεξε το φανάρι που έχεις (projector ή reflector) και δες τι φως βγάζουν και πως είναι το αποτέλεσμα από το φως τους…

Μόλις δεις κάτι που έχει μεγάλη βαθμολογία και πολύ καλό αποτέλεσμα στο να μην τυφλώνει.. δες την τιμή του… μπες μετά στο ιντερνετ ή στο YouTube και διάβασε - δες σχόλια από άτομα που τα έχουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία λάμπα παραγωγής δεν έχει έγκριση για κυκλοφορία σε δημόσιο δρόμο, ούτε για τα συμβατικά φανάρια, ούτε για αυτά που έχουν προτζέκτορες φακούς. Η τεχνολογία και η υλοποίηση των λαπτήρων που έχουν τα νέα μοντέλα δεν έχει καμία σχέση με τις λάμπες led που κυκλοφορούν στην αγορά.

Λυπήσου τους υπόλοιπους που θα τυφλώνεις.

Βάλε ένα καλό σετ λάμπες αλογόνου σε συνδιασμό με ένα καλό τσεκάρισμα των ρευμάτων σου - γραμμών που πάνε στα φανάρια για να βρεις την υγειά σου. 

Στα λέω εντελώς φιλικά & εμπειρικά καθότι είχα αγοράσει της Philips led H4 κόστους +200€. Καλό φώς αλλά η διάθλαση είχε θέματα, τόσο σε κανονικά φανάρια όσο και σε projector. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...