Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφορά είναι ανάλογα του Ελλάδα - ΗΠΑ. Συν του ότι έχει δικό της νόμισμα κ είναι όσο ανταγωνιστική μπορεί, ενώ εμείς είμαστε για να κονομάνε οι Γερμανοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aυτος ειμαι μισθος προγραμματιστη full time αδερφε?Τρωνε δηλαδη τα παιδια 4 χρονια να βγαζουνε τα ματια τους πανω στα pc για να παρουν αυτα τα λεφτα?ελεος...

 

Καλα ειναι για την εποχη. Αλλοι δεν παιρνουν τιποτα και ειναι άνεργοι.

Μαλλον πλακα κανετε και απο οτι καταλαβαινω δεν εχετε δουλεψει πραγματικα...

 

Εμεις οταν βγηκαμε απο την σχολη μαγειρικης παρακαλουσαμε να παμε διπλα απο κανενα μεγαλο μαγειρα να μαθουμε και ας μην πληρωνομασταν.....

Δηλαδη ο γιατρος που εφαγε 7 χρονια διαβασμα με το που βγει θα κανει εγχειριση ανοικτης καρδιας, ολοι γεννηθηκαν γιακουμπ?

 

Για σοβαρευτειτε λιγο!!!

 

Η μηπως οι φιλοι σου εκαναν κανενα μεγαλο προτζεκτ χωρις λαθη ?

 

Οσο για την αμερικη να ειστε σιγουροι οτι ολοι εμας περιμενουν για να δωσουν τα $$$$

 

 

Τωρα φιλε για εσενα που δουλευεις ντελιβερας και μπορει να βγαλεις και 1500 τον μηνα για πες για τις βροχες, για το κρυο, για τους κινδυνους στον δρομο ποσοι περνανε με κοκκινο η παραβιαζουν το στοπ και πανε να σε σκοτωσουν....η ακομα χειροτερα μεχρι ποτε θα μπορεις να κανεις την συγκεκριμενη δουλεια.?

 

Μεινε μέσα στο σπιτι εσυ μη βγεις καθολου έξω. Μπορει να σε πατήσουν.

Φιλε ακουσε με

 

Ξεχνα αυτους τους μισθους ειδικα ελλαδα και ειδικα χωρις προυπηρεσια

για να παρει σερβιτορος 2000 θα πρεπει να ειμαι Ο ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ (και δεν μιλάω για εποχικη δουλεια των 3 μηνων μιλαμε για σταθερη δουλεια) και θα πρεπει να εχει την αναλογη πειρα.

Να εισαι σιγουρος για τους φιλους σου οτι οταν ερθει η ωρα και εαν το αξιζουν τα 2000 θα ειναι στο 15μερο τους αλλα μιλαμε τουλαχιστον , ε καποια στοιχειωδη πειρα και γνωσεις....

 

1500 παιρνει ενας φιλος με 5 φορες την εβδομάδα δουλεια και ωραριο 12-13 ωρες την ημέρα. Πληροφορικη τελειωσε αλλα καλα ειναι να πας να βγάλεις τα δικα σου φράγκα απο το να κάθεσαι σπιτι να προγραμματιζεις ολη μέρα και να σε ταιζουν οι γονεις. Τα χρονια περνάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι για την εποχη. Αλλοι δεν παιρνουν τιποτα και ειναι άνεργοι.

 

Και θα περιμένουμε να περάσει η κακή αυτή εποχή και να φτιάξουν τα πράγματα. Του χρόνου που θα δίνουν 200€, φαντάζομαι θα λες και πάλι "καλά είναι, άλλοι δεν παίρνουν τίποτα". Μετά από 5 χρόνια που θα δίνουν κουπόνι για κεφτεδάκια στο ΙΚΕΑ θα λες ξανά "καλά είναι, άλλοι δεν έχουν να φάνε" ... και η εξαθλίωση θα συνεχίζεται αέναα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα περιμένουμε να περάσει η κακή αυτή εποχή και να φτιάξουν τα πράγματα. Του χρόνου που θα δίνουν 200€, φαντάζομαι θα λες και πάλι "καλά είναι, άλλοι δεν παίρνουν τίποτα". Μετά από 5 χρόνια που θα δίνουν κουπόνι για κεφτεδάκια στο ΙΚΕΑ θα λες ξανά "καλά είναι, άλλοι δεν έχουν να φάνε" ... και η εξαθλίωση θα συνεχίζεται αέναα.

 

Εγω άλλαξα κλάδο αν και υπάρχουν ελπιδες να μπω σε τμήμα που ασχολειται με την Πληροφορικη εδω που ειμαι τωρα. Ο καθενας οτι νομιζει. Και αν δεν εμπαινα εδω που ειμαι τωρα μαλλον θα επιχειρουσα να ανοιξω μια επιχειρηση γυρω απο τον τουρισμο ωστε να δουλεψω με ταξιδιωτικα γκρουπακια και να μην παρακαλαω για ενα πελατη καθε φορά. Γιατι προσεξε να δεις τι γινεται στη Πληροφορικη οι σοβαρες εταιρειες στην Ελλαδα ειναι λιγες. Αυτες παιζουν βυσματικά δηλαδη πρεπει να έχεις γνωριμιες για να σε πάρουν και βιογραφικο.Με το να στειλεις μονο βιογραφικο και να εισαι άγνωστος θελει να εισαι εξαιρετικά τυχερος.

 

Τωρα να πας να δουλεψεις σε κανα μαγαζι μικρομάγαζο ο αλλος δεν θα βγαινει και θα ξεσπάει πανω σου δεν θα εχει καλο κλιμα εργασιας οποτε εσυ μετα θα φορτωνεσαι και θα ξεσπάς αλλου οποτε δεν εχει νοημα για 5 κατοσταρικα αυτη η μιζέρια. Για μενα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τωρα να πας να δουλεψεις σε κανα μαγαζι μικρομάγαζο ο αλλος δεν θα βγαινει και θα ξεσπάει πανω σου δεν θα εχει καλο κλιμα εργασιας οποτε εσυ μετα θα φορτωνεσαι και θα ξεσπάς αλλου οποτε δεν εχει νοημα για 5 κατοσταρικα αυτη η μιζέρια. Για μενα πάντα. 

 

Περίεργο. Γιατί όσοι συμφοιτητές/φίλοι/γνωστοί μου δουλεύουν σε αυτές τις "μικρές εταιρείες" μου λένε τα καλύτερα. Μην είσαι τόσο απόλυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Γιατί όσοι συμφοιτητές/φίλοι/γνωστοί μου δουλεύουν σε αυτές τις "μικρές εταιρείες" μου λένε τα καλύτερα. Μην είσαι τόσο απόλυτος.

 

Κοιτα το 12ωρο και το 13ωρο αν συνοδευεται απο μισθο κατω των 800-900 ευρω δεν ειναι καθολου καλά. Απλα ως εκει ειναι το ανεκτό. Οποτε δεν ξερω τι σου λενε και με τι δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ζούμε στην εποχή του remote working. Καθήστε 1-2 χρόνια στα 12-13 άωρα και μάθετε πολύ καλά τις τεχνολογίες και χτυπήστε μετά remote θέσεις. Σε μία που εργάζομαι εγώ (ως εξωτερικός) πληρώνομαι 15€/ώρα που είναι εξαιρετικά για Ελλάδα και σχεδόν τίποτα γι'αυτούς. Άλλοι γνωστοί που έχω χτυπάνε έως 20/ώρα. Όλα αυτά απο την άνεση του γραφείου μέσα στο σπίτι φορώντας πιτζάμες.

 

Δυστυχώς με το πτυχίο απλά της σχολής δεν πάτε πουθενά. Καθήστε λιώστε να μάθετε γλώσσες/frameworks τα πάντα, για να γίνετε ανταγωνιστικοί.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 3 ongoing project (1 από Βέλγιο, 2 από Αυστραλία) για περισσότερο από 2 χρόνια το καθέ ένα, στα οποία χρεώνω 20€/ώρα, με τιμολόγιο κανονικό όμως.

Αρχικά τα βρήκα μέσω vWorker (νυν freelancer.com) και πολύ σύντομα αρχίσαμε να δουλεύουμε απευθείας με κανονικό συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύουμε πλέον 2 άτομα, γιατί δεν βγαίνει. Τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα.

 

Και πως μπορει να αποδειχθει οτι εσυ πχ σημερα δουλέψες 10 ωρες αρα θές 200 ευρω? πως μπορεις να το δειξεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Και πως μπορει να αποδειχθει οτι εσυ πχ σημερα δουλέψες 10 ωρες αρα θές 200 ευρω? πως μπορεις να το δειξεις αυτο?

 

Κάνει livestreaming.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει livestreaming και βλέπει ο άλλος με τι ασχολεισαι στην επιφάνεια εργασιας? εχω μεινει λιγο πισω σε αυτα δεν καταλαβαινω πως δουλευει το ωριαίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, όπως έγραψα, δούλευα μέσω vWorker, το οποίο είχε ένα ηλίθιο σύστημα να καταγράφει τι κάνεις και άρα πόσες ώρες δούλεψες. Στη συνέχεια απλά υπάρχει εμπιστοσύνη εκατέρωθεν, λόγω της συνεργασίας ως τώρα.

 

Θεωρητικά θα μπορούσα να χρεώσω όσες ώρες θέλω, πρακτικά όμως:

 

1) Δεν το κάνω γιατί δεν οδηγεί πουθενά

2) Ο πελάτης γνωρίζει περίπου πόσο παίρνει το κάθε task ή το συζητάμε εκ των πρωτέρων


Στα project χρησιμοποιούμε Link.png Site: JIRA (το οποίο είναι και συνδεδεμένο με το Link.png Site: SVN repository του κώδικα). Ότι χρειάζεται να γίνει καταγράφεται και συζητιέται εκεί και στη συνέχεια υλοποιείται. Ανάλογα πόσο θα σου πάρει γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα της εμπιστοσυνης μεσω Ιντερνετ ειναι αρκετά αισιόδοξο. Εγω δεν θα ειχα αμα δεν υπήρχε κάποια αξιοπιστη φόρμουλα που να με καλύπτει. Εσυ μπορει να μην το κάνεις γιατι δεν οδηγει πουθενα ο αλλος ομως πως θα ειναι καλλυμένος ? και επισης δεν καταλαβα καλά αν πχ εμενα μου πει κάποιος θέλω να φτιάξεις το τάδε προγραμμα και εγω το σπάσω σε αρχεια και συναρτήσεις ο άλλος θα ξέρει ποσο περιπου (πελάτης) κανει να μου πάρει εμενα ολο αυτο? μα αν ηξερε δεν θα το έφτιαχνε και μονος του? Μπορει να υπολογισει ποσο θα κάνει να μου πάρει εμενα να γράψω την μια απο τις πολλές συναρτησεις του προγράμματος ? 

 

Το μονο που καπως μου φαινεται οκ ειναι οση ωρα εισαι μέσα εσυ και δουλευεις να πληρώνεις κάποιο ποσο το οποιο θα πάρεις μετα πιο αυξημένο(για κάθε ωρα) αμα το προτζεκτ τελικα δοθει και δουλευει. Πληρωνεις 5 ευρω την ώρα πχ και θα πάρεις 20 κάπως ετσι μονο σε δεσμευει. Αλλιως μου εισαι στην τάδε πλατφορμα μου λες οτι δουλεψες 3 ωρες την έχεις απλα ανοιχτει και εσυ μπορει να δουλεψες 1 (οχι εσυ συγκεκριμένα) αλλα αλλοι μπορει να το κανουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...