Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάλογα ποιος είναι ο πελάτης σου. Αν είναι και αυτός σχετικός με software πιθανόν να γνωρίζει πόσο θα σου πάρει χοντρικά.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η πληρωμή ανά project, όπου δηλαδή θα προσυμφωνήσεις τι έχει να γίνει και πόσο θα πληρωθείς για να το κάνεις.

Εμπιστοσύνη σε τυχαία άτομα που γνωρίζει στο ίντερνετ, προφανώς δεν βάζει κανείς. Στην δικιά μου περίπτωση, όπως έγραψα, χτίστηκε σταδιακά καθώς έχουμε αρκετό καιρό που συνεργαζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το θεμα της εμπιστοσυνης μεσω Ιντερνετ ειναι αρκετά αισιόδοξο. Εγω δεν θα ειχα αμα δεν υπήρχε κάποια αξιοπιστη φόρμουλα που να με καλύπτει. Εσυ μπορει να μην το κάνεις γιατι δεν οδηγει πουθενα ο αλλος ομως πως θα ειναι καλλυμένος ? και επισης δεν καταλαβα καλά αν πχ εμενα μου πει κάποιος θέλω να φτιάξεις το τάδε προγραμμα και εγω το σπάσω σε αρχεια και συναρτήσεις ο άλλος θα ξέρει ποσο περιπου (πελάτης) κανει να μου πάρει εμενα ολο αυτο? μα αν ηξερε δεν θα το έφτιαχνε και μονος του? Μπορει να υπολογισει ποσο θα κάνει να μου πάρει εμενα να γράψω την μια απο τις πολλές συναρτησεις του προγράμματος ? 

 

Το μονο που καπως μου φαινεται οκ ειναι οση ωρα εισαι μέσα εσυ και δουλευεις να πληρώνεις κάποιο ποσο το οποιο θα πάρεις μετα πιο αυξημένο(για κάθε ωρα) αμα το προτζεκτ τελικα δοθει και δουλευει. Πληρωνεις 5 ευρω την ώρα πχ και θα πάρεις 20 κάπως ετσι μονο σε δεσμευει. Αλλιως μου εισαι στην τάδε πλατφορμα μου λες οτι δουλεψες 3 ωρες την έχεις απλα ανοιχτει και εσυ μπορει να δουλεψες 1 (οχι εσυ συγκεκριμένα) αλλα αλλοι μπορει να το κανουν αυτο.

 

 

Για πλάκα το έγραψα το livestreaming, γι' αυτό έβαλα και spoilers. Και ο πελάτης-εταιρεία που δουλεύει έτσι έχει προγραμματιστές, αναλυτές κλπ που ξέρουν πάνω-κάτω πόσο χρόνο και χρήμα χρειάζεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καλη ειναι η συμφωνια ανα προτζεκτ πιστευω πχ σου λεει ο άλλος θέλω αυτο μεχρι ποτε μπορεις να το έχεις έτοιμο? και κανονιζετε μια τιμή. Τωρα αν εσυ φάς μια παραπάνω ώρα απο δικό σου λάθος εγω θα το χρεωθώ? και δειξει το συστημα οτι δουλεψες 4 ωρες που μεταξυ μας εκτος και αν υπάρχει στο σαιτ ενσωματωμένος μεταγλωτιστής που να δειχνει ξερω γω οτι εσυ έγραφες τοσες ωρες αλλιως δεν φαινεται ποσο δουλεψες πραγματικα μπορει να έχεις απλα ανοιχτη την καρτέλα και να χαζευεις στο φβ. Και θα το σκεφτούν και άλλοι έτσι αυτο το ενδεχομενο. 


Για πλάκα το έγραψα το livestreaming, γι' αυτό έβαλα και spoilers. Και ο πελάτης-εταιρεία που δουλεύει έτσι έχει προγραμματιστές, αναλυτές κλπ που ξέρουν πάνω-κάτω πόσο χρόνο και χρήμα χρειάζεται κάτι.

 

Η εταιρεια θα ξέρει και αυτος που το αναλαμβάνει αλλα ο πελάτης δεν ξέρει ωστε να υπολογισει την ώρα και να δει οτι οντως του λένε αληθεια. Πχ ερχεται εσενα ο άλλος και σου λεει δουλεψα 10 ωρες θελω 200 ευρω ωραια πως το ξέρεις εσυ? αυτο λεμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ούτε εγώ ξέρω όταν πάω στο γιατρό ότι μου λέει αλήθεια. Είναι δουλειά του πελάτη να ρωτήσει και να μάθει πόσο κάνει αυτό που θέλει άμα δεν πιστεύει εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ ξέρω όταν πάω στο γιατρό ότι μου λέει αλήθεια. Είναι δουλειά του πελάτη να ρωτήσει και να μάθει πόσο κάνει αυτό που θέλει άμα δεν πιστεύει εσένα.

 

Ο γιατρος χρεωνει με την επισκεψη ή αμα σε πηγαινει με την ώρα ξέρεις ποση ώρα έκατσε μαζι σου. Ο μονος τροπος που μπορεις να αποδειξεις οτι οντως δουλεψες 1 ώρα ειναι αμα κάνεις μαθημα σε κάποιον απο αποσταση ή σε κάποιους οποτε ο χρονος φαινεται σε ολους. Εμενα ο προβληματισμος μου ειναι στην ωριαια χρεωση ενος προτζεκτ απο το Ιντερνετ. Μονο σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

ερχεται εσενα ο άλλος και σου λεει δουλεψα 10 ωρες θελω 200 ευρω ωραια πως το ξέρεις εσυ? αυτο λεμε.

 

Κι ο γιατρός σου λέει ότι έχεις την Α' ασθένεια. Εκεί σου είπα πώς τον πιστεύεις. Σου εξήγησε ο kagelos πώς γίνεται για software. Τι παραπανω ρωτάς, δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ με κοροιδευεις τωρα ή οντως δεν καταλαβαινεις τι σου γραφω? ο γιατρος ειναι επώνυμος ξέρεις την πραγματική του έδρα τον βλεπεις μπροστα σου έχει να σου δειξει εξετάσεις χρεώνει με την επισκεψη και ξέρεις ποση ωρα διαρκει η επισκεψη σου. Θα πας να κάνεις εξετάσεις δεν θα στο βγάλει αυθορμητα και τι σχέση εχει ο γιατρος με αυτο που λέω εγω? το ωριαίο μεσω Ιντερνετ δεν μπορει να αποδειχθει αυτο σου ειπα. Εχεις τροπο να το αποδειξεις? για να μην χανομαστε σε θεωριες επι θεωριων. Αν ναι δειξτο. Δειξε οτι οντως δουλεψες 5 ωρες για να γράψεις το ένα αρχειο και μετα προσθεσε ολες τις ωρες και βγαλε τιμή ε δεν γινονται αυτα. Καλυτερα να βγει συνολικη τιμή για το προτζεκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται ν αποδείξεις τίποτα. 

Σε πολλές από αυτές οι δουλειές, οι ώρες είναι προσυμφωνημένες. Σου λέει ο πελάτης θέλω αυτό, πόσες ώρες θέλεις για να το κάνεις (γνωρίζοντας το ωρομίσθιό σου), λες θέλω 3 ώρες, δε πα να σου πάρει μια βδομάδα μέρα-νύχτα, 3 ώρες θα πληρωθείς. Επίσης ο πελάτης θα χει ρωτήσει άλλους 10 για το πόσο πάνω-κάτω θα πάρει το project, αν είσαι 100% πάνω απ το μέσο όρο θα σε προτιμήσει μόνο αν είσαι υπερβολικά γαμάτος στη δουλειά σου και το ξέρει, αλλιώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές. Κατα συνέπεια δε μπορείς να κοπανάς στον πελάτη σου 10ωρα για πράγματα που σου παίρνουν 2 ώρες, γιατί μόλις το πάρει χαμπάρι 1) έχασες τον πελάτη, 2) έχασες πελάτες που θα σου έφερνε αυτός, 3) παίζει και να δυσφημιστείς. Καταλήγουμε στο ότι οι ελληνικές λαμογιές δεν περνάνε σ' ένα εργασιακό περιβάλλον που είναι παγκόσμιο και πολλές φορές απρόσωπο. Η εμπειρία σου θα σου δείξει πόσο αξίζεις, πόσα μπορείς να χρεώσεις και με αυτά θα πορευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πούμε ότι εμείς είμαστε "Πακιστανοί" για όλους αυτούς. Ψωνίζουν developer με 15/20 ανα ώρα αντί για 100. Άρα και να "κλέψεις" εσύ μερικές ώρες δεν είναι τίποτα.

 

Κατα τ'άλλα ναι υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη (και εμένα μου φαινόταν περίεργο στην αρχή). Εγώ προσωπικά συμπληρώνω timesheet και λέω:

Το Χ functionality - 5 ώρες. Το άν θα "έπρεπε" να μου πάρει 2 ή 3 δεν λέει και τίποτα. Αν έγραφα 2 μέρες οκ...

 

Το ανα project αποδεδειγμένα δεν σε συμφέρει γιατί ως συνήθως ο πελάτης "ανακαλύπτει" ότι τελικά ήθελε κάτι διαφορετικό απο ότι σου είχε ζητήσει. Οπότε όταν θα σου πεί "ναι αλλά θέλω να μου κάνει και Φραπέ" λες "μάλιστα" αφού η ταρίφα γράφει.

 

Επίσης συνήθως όλα αυτά καταλήγουν σε μόνιμη συνεργασία γιατί έχει μάθει ο ένας τον άλλο, γνωρίζεις τον κώδικα και ουσιαστικά έχεις το πάνω χέρι.

 

Στην τελική αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει τον πελάτη είναι να δουλεύει σωστά αυτό που του έφτιαξες αφού θα βγάλει υπερπολλαπλάσια απο ότι ξόδεψε.

 

Μόλις τώρα για πλάκα μπήκα vWorker και στη πρώτη σελίδα έχει 2 jobs για AngularJS+JavaEE backend γύρω στα 25$/h, όχι άσχημα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αυτο με τις ώρες με μπερδευει. Γιατι δεν θα σου πω ποσες ωρες θέλεις αλλα ποσες μέρες ποσο καιρο τελοςπαντων σιγα τωρα πελατης (άσχετος με αυτα) μην γυρισει να σου πει ποσες ωρες θέλεις δηλαδη αμα θες 2 μερες θα του πεις θελω 48 ώρες? :P

 

Το πιο πιθανο ειναι να σου πει την Δευτερα ή την Πέμπτη τοσο του μηνός το θέλω. Οι ωρες ειναι δικο σου θεμα εμενα βγαλε μου μια τιμή. Εγω τουλαχιστον ετσι θα ελεγα σαν πελάτης. Θα με προδιέθετε αρνητικα αν καποιος με ζάλιζε με τις ώρες. Οπως ενας γιατρος παλιά που ειχα πάει τον ξαδερφο μου επειδη ειχε κατι στομαχικά θέματα. Αρχισε να του λεει τρως πολυ? λεει αυτος μετρια.

 

Τωρα του λεει θα καθορισουμε το μετρια και αρχισε να του μετραει τις μπουκιές ρε φιλε τρελάθηκα χαχαχ μετα το γυρισε στα μαθηματικα συνολα καλα του λεω μολις φυγαμε αυτος μου φαινεται οτι έχει λαλησει στοιχημα οτι σου ειπε ενα καρο βλακειες. Τρελος μου φαινεται. Και τελικα οντως αποδειχτηκε λάθος διαγνωση απο τον συγκεκριμενο. Μια και ο Ker ανεφερε τους γιατρους. 

 

Για το ωρομισθιο θα ενδιαφερομουν μονο αν εψαχνα για ιδιαιτερα μαθηματα μεσω Ιντερνετ εκει ειναι πιο λογικο να μιλάς για ωρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανα project αποδεδειγμένα δεν σε συμφέρει γιατί ως συνήθως ο πελάτης "ανακαλύπτει" ότι τελικά ήθελε κάτι διαφορετικό απο ότι σου είχε ζητήσει. Οπότε όταν θα σου πεί "ναι αλλά θέλω να μου κάνει και Φραπέ" λες "μάλιστα" αφού η ταρίφα γράφει.

 

Μια χαρά είναι το "ανα project". Και είναι και πιο ξεκάθαρη συμφωνία για μένα. Λες πόσο θέλεις για τον κόπο σου, λέει κι ο πελάτης πόσο θα πλήρωνε γι' αυτό, κι αν συμφωνήσετε (σας συμφέρει και τους δύο) όλοι ξέρουν εκ των προτέρων τι έχουν λαμβάνειν.

 

Τώρα, αν εσένα σου πάρει μία μέρα, μαγκιά σου. Αν σου πάρει ένα μήνα, too bad, την επόμενη φορά θα ξέρεις καλύτερα.

 

Και αν σου πει εκ των υστέρων "θέλω να κάνει και φραπέ", του λες "στη v2.0 μεγάλε, που θα τη συζητήσουμε σε άλλη οικονομική βάση!"

 

Απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγχεεις το deadline με τις άνθρωπο ώρες. Θα πεις οκ θα στο παραδώσω την Χ ημερομηνία αλλά θα εργαστώ 40 ώρες μέσα σε αυτό το διάστημα. Η πρακτική του ωρομισθίου είναι ευρέως αποδέκτη στον πολιτισμό δυτικό κόσμο Μόνο στην Ελλάδα έχουμε τα ωραία με τα 13ωρα που αμοιβονται για 4ωρα

Μια χαρά είναι το "ανα project". Και είναι και πιο ξεκάθαρη συμφωνία για μένα. Λες πόσο θέλεις για τον κόπο σου, λέει κι ο πελάτης πόσο θα πλήρωνε γι' αυτό, κι αν συμφωνήσετε (σας συμφέρει και τους δύο) όλοι ξέρουν εκ των προτέρων τι έχουν λαμβάνειν.

 

Τώρα, αν εσένα σου πάρει μία μέρα, μαγκιά σου. Αν σου πάρει ένα μήνα, too bad, την επόμενη φορά θα ξέρεις καλύτερα.

 

Και αν σου πει εκ των υστέρων "θέλω να κάνει και φραπέ", του λες "στη v2.0 μεγάλε, που θα τη συζητήσουμε σε άλλη οικονομική βάση!"

 

Απλό.

Όπως βολεύει τον καθένα. Προσωπικά η εμπειρία μου με προσυμφωνημένα ποσά δεν ήταν ή καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγχεεις το deadline με τις άνθρωπο ώρες. Θα πεις οκ θα στο παραδώσω την Χ ημερομηνία αλλά θα εργαστώ 40 ώρες μέσα σε αυτό το διάστημα. Η πρακτική του ωρομισθίου είναι ευρέως αποδέκτη στον πολιτισμό δυτικό κόσμο Μόνο στην Ελλάδα έχουμε τα ωραία με τα 13ωρα που αμοιβονται για 4ωρα

 

Ωραια και θα σου ελεγα και εγω τι με ενδιαφερει ποσες ωρες θα εργαστεις? :P

 

40 * 20 = 800 ευρω ας πουμε. Εξαρχης δεν μπορουσες να μου πεις θελω 800 ευρω και να τελειωνει χωρις να ανακατευεις ωρες μεσα κτλπ? :P στανταρ θα σου κανω πλακα οταν το παραδοσεις μηπως σου πηρε 41.5 ωρες θα σου πω? 

 

ασε στην Ελλαδα δεν πας σε τέτοιες εταιρειες και τελειωνει το θεμα γιατι αν πας θα σκεφτει ο εργοδοτάκος α ωραια αυτος μου ηρθε εδω δεν έχει να πάει καπου καλυτερα αρα θα παιξουμε μπάλα συμφωνα με τους ορους μου. Βεβαια αν εχεις τρομερη αναγκη θα πας και εκει βασιζονται πλεον ολοι αυτοι. Απλα επειδη ειναι μεγαλυτεροι και οσο να ναι εχουν εμπειρια και ειναι μέσα στην πιάτσα ενω εσυ πάς απευθειας απο το πανεπιστημιο και δεν εισαι ψημένος σε αυτά σου λεει εφοσον ηρθε σε μενα και δεν τον πηρε πχ καμια Google ε σημαινει οτι προς το παρον δεν ειναι για παραπανω αρα μην μου ερθει να το παιξει και μάγκας εγω τοσα του δινω και να ειναι και ευχαριστημενος που έχει δουλεια. εΤΣΙ ΣΚΈΦΤΟΝΤαι δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βολεύει τον καθένα. Προσωπικά η εμπειρία μου με προσυμφωνημένα ποσά δεν ήταν ή καλύτερη.

 

Ε, με μένα πάλι, πάντα συνέβαινε το αντίθετο. Γι αυτό και κατέληξα να απλοποιήσω τη σκέψη μου. Το μόνο που παίζει πλεον είναι (1) πόσο "πολύτιμη" είναι συνολικά η δουλειά μου για τον πελάτη και (2) πόσο είμαι διατεθειμένος να την πουλήσω. Ούτε ώρες, ούτε ωρομίσθια δεν ενδιαφέρουν κανέναν στη διαπραγμάτευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...