Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσαμε να το συζητάμε πολλή ώρα αλλά η ουσία είναι μία: αυτό που ρωτάς δε μετριέται σε κιλά και ακόμα κι αν μετριόταν, όχι απλά δεν ξέρουμε τις τιμές των αγνώστων που μπαίνουν στην εξίσωση αλλά ούτε καν πόσοι και ποιοί είναι οι άγνωστοι. Η ερώτηση δεν είναι απαντήσιμη, και η όποια απάντηση θα είχε μέσα τόσες υποθέσεις και προσεγγίσεις που θα ήταν άχρηστη για πρακτικές εφαρμογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ, πάντως, ήδη κατάλαβα ότι οι απαιτούμενες γνώσεις πρέπει να είναι πολύ σύνθετες και πολύπλοκες και πολύ χρονοβόρο να τις αποκτήσει κάποιος, για να μην μπορεί κανείς να προσδιορίσει με λόγια ή με νούμερα, στο περίπου, το φόρτο τους.

Ένας φίλος μου, μου έδωσε αυτό το link και μου είπε "εμένα μου πήρε 6 μήνες επί 6 ώρες τη μέρα για να τα μάθω αυτά". Επειδή εγώ έχω μια επαφή, θα μπορούσε να μου πάρει το μισό χρόνο, αλλά πήρα μια ιδέα, ότι δεν είναι κάτι φοβερό να μαθευτούν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις "ατόφιες γνώσεις" σε επίπεδο τα γράφω σε slide deck πολλές φορές μπορείς να τις χαρακτηρίσεις παιδικού επιπέδου, ειδικά αν τα ξέρεις ήδη και απαντάς σε τέτοια ερώτηση τρίτου. Αλλά υπάρχουν θέματα, π.χ.:

  • Από αυτό το σημείο μέχρι το να γίνουν οι γνώσεις πρακτικά αξιοποιήσιμες για κάποιον μπορεί να είναι μια στιγμή και για κάποιον άλλο μια αιωνιότητα. Δοκίμασε να εξηγήσεις σε κάποιον άσχετο πώς δουλεύει ένα απλό for με μία μεταβλητή και σταθερό βήμα (αλλά όχι απαραίτητα ίσο με 1) και μετά ζήτα του το κλασικό "γράψε μου τώρα ένα που να τυπώνει τους ζυγούς χαρακτήρες του string από το τέλος προς την αρχή" να δεις τι θα γίνει.
  • Ο προγραμματισμός είναι και τέχνη. Παραλληλίζω με τη μαγειρική: αυτό είναι το νερό, έτσι βράζει, αυτό είναι το κρέας, αυτό είναι το αλάτι, κλπ κλπ. Για φτιάξε μου τώρα ένα κοκκινιστό που να τρώγεται.

Είδα λίγο το link που έδωσες -- είναι φανταστικό που υπάρχουν τέτοιες πηγές για εκμάθηση, αλλά ελπίζω να μην πιστεύεις ότι ακόμα και ο καλύτερος των μαθητών που βγαίνει από αυτό το crash course μπορεί να κάνει οτιδήποτε που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "επαγγελματικό" έστω και καταχρηστικά. Γιατί υποτίθεται πως όταν λες "να σε πάρουν για remote" έμμεσα αποδίδεις στον εαυτό σου αρκετή αξία ούτως ώστε να μπορεί να δουλέψει αυτόνομα και να παράγει ένα αποδεκτό αποτέλεσμα, είσαι ήδη δηλαδή σε journeyman επίπεδο.

 

Για μένα η αξία του crash course είναι ότι σου δίνει τα τελείως απαραίτητα εφόδια για να πας να διαβάσεις μετά κάτι λίγο πιο προχωρημένο χωρίς να αισθάνεσαι ότι στις 10 έννοιες οι 11 είναι άγνωστες. Για παράδειγμα, τα slides του κεφαλαίου 20 (security) μπορεί να είναι καλά για εισαγωγή, αλλά α) παρόλα αυτά γράφουν μέσα "λάθος" πράγματα και β) δε φτάνουν ούτε κατά διάνοια για να αντιληφθεί κανείς με τη μία όλες τις παγίδες που πρέπει να αποφύγει (πόσο μάλλον να το πράξει κιόλας). Ή τα περι "this" στο slide 40 του κεφ. 21 -- είναι τελείως λάθος, άσχετα που το συγκεκριμένο παράδειγμα που δίνει λειτουργεί όντως όπως περιγράφεται επειδή είναι η απλούστερη των περιπτώσεων.

 

Οπότε: 6 μήνες επί 6 ώρες την ημέρα -- συγχαρητήρια, έμαθες αρκετά για να μπορείς να παρακολουθήσεις το επόμενο μάθημα. Αλλά μην ακούσω να λες ότι έμαθες PHP, JS και δε συμμαζεύεται και ότι είσαι έτοιμος να αναλάβεις project γιατί θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο.

 

 

 

Στο slide 48 του security βλέπω... γνώριμα ονόματα...  ;)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που κάνει κάθε επιστήμονας ανεξαρτήτως ειδικότητας είναι το "dealing with uncertainty". Οπότε μεγαλώνοντας θα μάθεις ότι για πολλά πράγματα δεν υπάρχει απάντηση, πρέπει να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με την περίπτωσή μου.

Βρήκα δουλειά ως web developer σε μια εταιρία πληροφορικής αλλά δεν έχουμε συμφωνήσει ακόμα για τα χρήματα. Εχω ξαναδουλέψει σε παρόμοια θέση στο παρελθόν στα πλαίσια της πρακτικής μου άσκησης (είμαι απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής) και έχω φτιάξει κάποια sites σε wordpress & drupal αλλά αυτή θα είναι η πρώτη μου "κανονική" δουλειά (με ένσημα) . Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πόσα πρέπει να ζητήσω ως πρώτο μισθό.

Γνωρίζω πολύ καλά php,jquery,angular js, html, css και αυτά είναι που ζητάνε και αυτοί πάνω-κάτω. 

Δεν ξέρω ακόμα τι μισθό θα μου προτείνουν άλλα πόσα πιστεύετε ότι πρέπει να ζητήσω ως νέος developer?

τί μισθοί παίζουν στην αγορά για νέους προγραμματιστές όπως εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με την περίπτωσή μου.

Βρήκα δουλειά ως web developer σε μια εταιρία πληροφορικής αλλά δεν έχουμε συμφωνήσει ακόμα για τα χρήματα. Εχω ξαναδουλέψει σε παρόμοια θέση στο παρελθόν στα πλαίσια της πρακτικής μου άσκησης (είμαι απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής) και έχω φτιάξει κάποια sites σε wordpress & drupal αλλά αυτή θα είναι η πρώτη μου "κανονική" δουλειά (με ένσημα) . Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πόσα πρέπει να ζητήσω ως πρώτο μισθό.

Γνωρίζω πολύ καλά php,jquery,angular js, html, css και αυτά είναι που ζητάνε και αυτοί πάνω-κάτω. 

Δεν ξέρω ακόμα τι μισθό θα μου προτείνουν άλλα πόσα πιστεύετε ότι πρέπει να ζητήσω ως νέος developer?

τί μισθοί παίζουν στην αγορά για νέους προγραμματιστές όπως εγω?

 

Από τη στιγμή που ειναι η πρωτη σου κανονικη δουλεια 99.999% θα σου δώσουν/προτείνουν το βασικο μισθο ,εκτος εαν μιλαμε για καποια πολυ top/εξειδικευμένη εταιρεία.Τώρα το ποσα θα ζητησεις εσυ ,για εμενα σαν πρωτη δουλεια θα εξαρτοταν απο το φορτο εργασιας που θα αναλαβεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που έχεις να υπολογίσεις είναι το πόσα χρειάζεσαι εσύ για να τη βγάζεις σε ετήσια βάση (φόρο, ασφάλιση (αν είσαι με μπλοκάκι), νοίκια, φαγητό, μετακινήσεις, ...+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ειναι η πρωτη σου κανονικη δουλεια 99.999% θα σου δώσουν/προτείνουν το βασικο μισθο ,εκτος εαν μιλαμε για καποια πολυ top/εξειδικευμένη εταιρεία.Τώρα το ποσα θα ζητησεις εσυ ,για εμενα σαν πρωτη δουλεια θα εξαρτοταν απο το φορτο εργασιας που θα αναλαβεις 

 

Θα είναι web developer και θα του προτείνουν τον ίδιο μισθό που θα του έδιναν αν ήταν καθαρίστρια;

 

Οι καιροί αλλάζουν, οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, ΟΚ, αλλά τέτοια πρόταση μου φαίνεται απο αστεία ως προσβλητική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε νομίζω κανείς να σου γράψει νούμερα, απλά για να έχεις κάτι στο μυαλό σου.

 

Στην ερώτηση με πόσα θα ήσασταν ικανοποιημένος εγώ στη θέση σου θα έλεγα 1000 ευρώ καθαρά(για να πέσουν στα 900).

Για εμένα μην πέσεις κάτω από 750 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο:

Τι αρμοδιοτητες/καθηκοντα θα σου αναθεσουν και αν θα μπορεις να ανταπεξελθεις. Π.χ μπορει μετα απο το προγραμματισμο να χρειαζεται να ανεβασεις/ασφαλισεις/συντηρησεις το σαιτ/εφαρμογη σε server. Θα μπορεις να ανταπεξελθεις;

Εχεις πραγματι τις γνωσεις/ικανοτητες που απαιτουνται κ μπορεις να τις αποδειξεις; Κοινως εχεις πορτοφολιο;

Απαντωντας σε αυτα μπορεις να βγαλεις μια σουμα σε μισθο. Π.χ αν δεν ικανοποιεις τη μια συνθηκη πας για βασικο μισθο, 500 ευρω καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές δίνονται ανάλογα με τη προσφορά και τη ζήτηση. Δεν ισχύει τα περί κατώτατου μισθού.

Κανόνας πρώτος...Δεν παντρεύεται κανείς τη δουλειά. Το σύνθημα είναι Όπου βρω καλύτερα θα πάω. Το ξέρουν οι εργοδότες και αν θέλουν να κρατήσουν τον υπάλληλο φροντίζουν να τον έχουν ικανοποιημένο. Αν μπορούν να το κάνουν ακόμα και δίνοντας λιγότερα...θα το κάνουν. Πχ μπορεί να πιάσει στα λόγια τον υπάλληλο ότι για καλό όλων μας θα πρέπει να κόψουμε το μισθό, ενώ παράλληλα το λέει ενώ τρώνε κάπου έξω με έξοδα της επιχείρησης...

Αν όμως έχει ξεκαθαρίσει ο υπάλληλος ότι ο λόγος που μένει είναι γιατί δεν βρήκε κάτι καλύτερο...αλλάζει το πράγμα.

Ο εργοδότης δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα να πάρει έναν άλλο υπάλληλο, να υποχρεώσει το παλιό να τον ενημερώσει και στο τέλος να διώξει τον παλιό.

Όποιος εργοδότης λέει ότι είμαστε μια οικογένεια, απλά τον συμφέρει για να τον λέει. Αν γκρινιάζει, πάλι τον συμφέρει και το κάνει. Ο τρόπος σχεδιάζεται ανάλογα με ποιον έχουν να κάνουν. Ο καλός αλλά κουκουρούκου από πονηριά, θα είναι στις φωνές, ενώ ο καλός και πονηρός, θα χαιδευεται λεκτικά, το καμάρι μας, θα κοιτάζει ο διευθυντής τον προϊστάμενο σαν μπροστά τους να έχουν τον ξάδερφο του ΕΤ. Ο υπάλληλος θα πετάει στα σύννεφα γιατί αναγνωρίζουν το πόσο καλός είναι. Αυτός αν τη δεδομένη στιγμή..πει: "έχω θέμα με τις αποδοχές δείτε παρακαλώ τι μπορείτε να κάνετε, γιατί από αύριο ψάχνω για κάτι καλύτερο" τότε ίσως καταφέρει να πάρει κάτι. Αλλά το ψάξιμο δεν πρέπει να το αφήσει. Δηλαδή όχι μόνο να το λέει αλλά να το εννοεί και να το κάνει πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αρμοδιότητες εμπεριέχουν και server administration αλλά δεν εχω κάποιο πρόβλημα πανω σ αυτό καθώς εχω απασχοληθεί στο παρελθον και γνωρίζω απο linux.

Επίσης εχουν δεί το portfolio μου και ξέρουν τι ξέρω. Στην συνέντευξη μου έκαναν και κάποιες τεχνικές ερωτήσεις και είδαν ότι εχω τις κατάλληλες γνώσεις.

Μου είπαν οτι θα με προσλάβουν και ότι ο μισθός ειναι συζητήσιμος. Μέσα στις επόμενες μέρες θα ξαναπάω για να μιλήσουμε γι αυτό το θέμα.

 

Πριν κανένα μήνα είχα ξαναπεράσει απο συνέντευξη σε μια άλλη εταιρία και όταν τους ρώτησα για το πόσα χρήματα δίνουν μου είπαν <<όσο προβλέπει η εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας>>. Μετά που το τσέκαρα σπίτι είδα ότι είναι 510 ευρώ! (είμαι κάτω των 25 και δεν εχω ξανακολλήσει ενσημα).

 

Εγώ προσωπικά υπολογίζω ότι αξίζω γύρω στα 700-800 ευρώ για τα Ελληνικά δεδομένα. Μπορεί να μην είμαι expert αλλα δεν είμαι και κανένας άσχετος. Οτι και αν μου έχουν ζητησει να φτιάξω ποτέ δεν είπα "δεν ξέρω". Μπορεί όντως σε καποιες περιπτώσεις να μην ηξερα αλλα με λιγο ψαξιμο στο google και stackoverflow τα έβγαζα.

 

Επίσεις έφαγα 4 χρόνια απο την ζωή μου για να σπουδάσω πληροφορική και οι γονείς μου έδωσαν σχεδον μια περιουσια στα νοικια κτλ που το δουλεύω για 500 ευρω μετα απο τόσα χρόνια πήξημο στο pc μου φαίνεται ξεφτίλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ξεφτίλα...αν κάνουν τη δουλειά τους. Μην μασάς, πιάσε μια δουλειά και κοίτα για μια άλλη. Ποιο εύκολα βρίσκεις δουλειά όταν έχεις ήδη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μασάς, πιάσε μια δουλειά και κοίτα για μια άλλη. Ποιο εύκολα βρίσκεις δουλειά όταν έχεις ήδη δουλειά!

Και δεν μετράει τι έχει να πει ο προηγούμενος εργοδότης σου για σένα, αν σηκωθείς και φύγεις μετά από ένα μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με το web development ειναι οτι η τεχνολογια σε ξεπερναει διαρκως κ πρεπει να προφταινεις. Π.χ αυριο για το project που κανεις δε θα φτανει το angular.js αλλα θα πρεπει να μαθεις το knockup.js η το x framework. Το ερωτημα ειναι κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να μαθενεις διαρκως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...