Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέο firmware update για το Pro 3

 

November 2014 updates

 

The following updates will be listed as “System Firmware Update – 11/18/2014” within the Windows Update History

 

Note

When Surface updates are provided via the Windows Update service, they are delivered in stages to Surface customers. As a result, not every Surface will receive the update at the same time, but the update will be delivered to all devices. If you have not received the update then please manually check Windows Update later.

Surface Pro UEFI update (v3.11.350.0) enhances the system stability, optimizes the boot time with fast boot enabled, and resolves date and time accuracy when the battery level falls below 3%. Also addresses compatibility with McAfee Defense Encryption 7.1.1.

Surface Home Button driver update (v2.0.1174.0) enables future functionality for the Surface Hub app.

Surface Pen Settings driver update (v2.5.14.0) enables future functionality for the Surface Hub app.

Ε

Wireless Network Controller and Bluetooth driver update (v15.68.3066.135) enhances Wi-Fi throughput, especially after waking up from Connected Standby, reduces instances of system instability, increases the connectivity performance and also addresses connectivity while using 5ghz DFS channel.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Άλλη μια είδηση ότι όλο και περισσότερες αεροπορικές εταιρίες επιλέγουν το Surface Pro 3 ως τη βασική συσκευή για το πιλοτήριο για την καλυψει των αναγκών τους.

 

Lufthansa and Austrian Airlines Choose Surface Pro 3 for their Pilots

http://blog.surface.com/2014/11/lufthansa-austrian-airlines-choose-surface-pro-3/

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μόλις παρέλαβα το δικό μου pro 3. Αυτά τα σημάδια τι μπορεί να είναι; Δεν εμφανίζονται σε όλες τις οθόνες. Μόνο στο metro Όχι στο desktop.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι αυτές οι γραμμές κουνιούνται.Πχ αν πάω από landscape σε portrait πάνε σε άλλο σημείο σχεδόν τυχαίο. Έχετε καμιά πρόταση; 

 

 

Δεν το έχω αγοράσει από MS store αλλά μου είπαν να το πάω για αλλαγή!

Μετά από αυτή την ατυχία ήρθε η ώρα για την συνέχεια. Το επέστρεψα στο Electronic King από όπου το είχα αγοράσει με best offer 650λίρες+100 ευρώ cover keyboard (πολύ σωστός. Δεν πλήρωσε τα 150 ευρώ μεταφορικά αλλά μου τα έκοψε από το rebuy δηλαδή 500+20 λίρες αποστολή).Μου ήρθε το καινούργιο.

 

Με κανα διήμερο της ασχολίας μου μαζί του έχω να πω τα εξής:

-Σαν tablet μέτριο.Βαρύ και μεγάλο.Δεν συγκρίνεται με ipad.

-Σαν laptop μακράν ότι καλυτέρο έχω χρησιμοποιήσει(δεν παίζω παιχνίδια στο surface όποτε δεν μπορώ να βοηθήσω).πανάλαφρο και όσο πρέπει μεγάλο. πολύ καλή μπαταρία και γρήγορο.

-Σαν notebook, επειδή είχα και θεωρητικά το καλύτερο stylus για ipad(evernote jot) το pen είναι κλάσεις ανώτερο. Snappy και ακριβέστατο. Το μόνο πρόβλημα που είναι καθαρά προσωπικό είναι ότι είχα συνηθίσει στο goodnotes και τώρα στο microsoft notes μου φαίνεται περίεργο (το application).

 

Γενικά ναι είναι ακριβό. ΑΛΛΑ δεν βρήκα κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής στα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

......Σαν tablet μέτριο.Βαρύ και μεγάλο.Δεν συγκρίνεται με ipad.....

 

Μια ερώτηση μόνο στην οποία θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά γιατί και εγώ ψάχνομαι. Πόση ώρα μπορείς να το κρατήσεις στο ένα χέρι διαβάζοντας ένα PDF αρχείο μέχρι που να μην μπορείς άλλο; Γιατί 800γρ. εμένα μου ακούγωντε πάρα πολλά.  

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Lenovo Thinkpad 10 αλλά το μετάνιωσα καθώς είναι πανάκριβο και έχει και κάποιες ελλείψεις. Τώρα ψάχνομαι για τις εναλλακτικές.

Θα περιμένω την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο στην οποία θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά γιατί και εγώ ψάχνομαι. Πόση ώρα μπορείς να το κρατήσεις στο ένα χέρι διαβάζοντας ένα PDF αρχείο μέχρι που να μην μπορείς άλλο; Γιατί 800γρ. εμένα μου ακούγωντε πάρα πολλά.  

 

 Kαθιστος δε θα διαβαζεις? Καπου θα "ακουμπαει" ελαφρως η συσκευη,δε μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα σε μια συσκευη με εξαιρετικο form factor για αναγνωση PDF !

 Kαι ειλικρινα τα 800 γραμμαρια ειναι λιγα αν αναλογιστει κανεις τις 12 ιντσες και τον εξαιρετικα λεπτο σχεδιασμο του Surface ! To βαρος μαλιστα λογω του μεγεθους καταναμεται πιο ομοιομορφα απ'οτι σε tablet με λιγοτερες ιντσες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παιδιά μόλις παρέλαβα το δικό μου pro 3. Αυτά τα σημάδια τι μπορεί να είναι; Δεν εμφανίζονται σε όλες τις οθόνες. Μόνο στο metro Όχι στο desktop.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι αυτές οι γραμμές κουνιούνται.Πχ αν πάω από landscape σε portrait πάνε σε άλλο σημείο σχεδόν τυχαίο. Έχετε καμιά πρόταση;

 

Δεν το έχω αγοράσει από MS store αλλά μου είπαν να το πάω για αλλαγή!

Μετά από αυτή την ατυχία ήρθε η ώρα για την συνέχεια. Το επέστρεψα στο Electronic King από όπου το είχα αγοράσει με best offer 650λίρες+100 ευρώ cover keyboard (πολύ σωστός. Δεν πλήρωσε τα 150 ευρώ μεταφορικά αλλά μου τα έκοψε από το rebuy δηλαδή 500+20 λίρες αποστολή).Μου ήρθε το καινούργιο.

 

Με κανα διήμερο της ασχολίας μου μαζί του έχω να πω τα εξής:

-Σαν tablet μέτριο.Βαρύ και μεγάλο.Δεν συγκρίνεται με ipad.

-Σαν laptop μακράν ότι καλυτέρο έχω χρησιμοποιήσει(δεν παίζω παιχνίδια στο surface όποτε δεν μπορώ να βοηθήσω).πανάλαφρο και όσο πρέπει μεγάλο. πολύ καλή μπαταρία και γρήγορο.

-Σαν notebook, επειδή είχα και θεωρητικά το καλύτερο stylus για ipad(evernote jot) το pen είναι κλάσεις ανώτερο. Snappy και ακριβέστατο. Το μόνο πρόβλημα που είναι καθαρά προσωπικό είναι ότι είχα συνηθίσει στο goodnotes και τώρα στο microsoft notes μου φαίνεται περίεργο (το application).

 

Γενικά ναι είναι ακριβό. ΑΛΛΑ δεν βρήκα κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής στα λεφτά του.

Άντε καλοδουλευτο το εργαλείο.Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.Sent from my iPad using Insomnia

 

 

 

......Σαν tablet μέτριο.Βαρύ και μεγάλο.Δεν συγκρίνεται με ipad.....

 

Μια ερώτηση μόνο στην οποία θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά γιατί και εγώ ψάχνομαι. Πόση ώρα μπορείς να το κρατήσεις στο ένα χέρι διαβάζοντας ένα PDF αρχείο μέχρι που να μην μπορείς άλλο; Γιατί 800γρ. εμένα μου ακούγωντε πάρα πολλά.

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Lenovo Thinkpad 10 αλλά το μετάνιωσα καθώς είναι πανάκριβο και έχει και κάποιες ελλείψεις. Τώρα ψάχνομαι για τις εναλλακτικές.

Θα περιμένω την απάντησή σου.

Να ξέρεις για 12 ίντσες tablet το βάρος του είναι μια χαρά βολικό.Συμφωνώ ότι 8 η 10 ιντσών βολεύει περισσότερο πράγμα βέβαια λογικό και αναμενόμενο.Όσον αφορά διάβασμα η σερφάρισμα η OneNote ενασχόληση με γραφίδα,βολεύει παρά πολύ είτε στα γόνατα είτε πάνω σε γραφείο είτε στην πολυθρόνα και δεν θα σε προβληματίσει.Οι 12 ίντσες είναι ιδιαίτερα χορταστικές θα έλεγα και για κατανάλωση περιεχόμενου και μην ξεχνάς ότι έχεις το κορυφαίο panel στην κατηγορία των tablet-ultrabook γενικότερα.Μην ξεχνάς ότι και το form factor με το aspect ratio των 3:2 είναι μανούλα για PDF/Browsing/OneNote.Σε αποζημιώνει με το παραπάνω.Sent from my iPad using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο στην οποία θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά γιατί και εγώ ψάχνομαι. Πόση ώρα μπορείς να το κρατήσεις στο ένα χέρι διαβάζοντας ένα PDF αρχείο μέχρι που να μην μπορείς άλλο; Γιατί 800γρ. εμένα μου ακούγωντε πάρα πολλά.  

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Lenovo Thinkpad 10 αλλά το μετάνιωσα καθώς είναι πανάκριβο και έχει και κάποιες ελλείψεις. Τώρα ψάχνομαι για τις εναλλακτικές.

Θα περιμένω την απάντησή σου.

Αν το θες μόνο για να διαβάζεις pdf οχι.παρε ipad η κάποιο ελαφρύτερο.αν θες να σημειώνεις πανω στα PDFs surface χωρίς δεύτερη σκεψη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες μόνο για να διαβάζεις pdf οχι.παρε ipad η κάποιο ελαφρύτερο.αν θες να σημειώνεις πανω στα PDFs surface χωρίς δεύτερη σκεψη

Ακριβώς έτσι.

Όπως έχω πει το Pro 3 το επιλέγουμε περισσότερο ως ultrabook/laptop replacement μιας και εκεί στοχεύει σαν προϊόν στην αγορά και λιγότερο ως tablet replacement.

Βέβαια να αναφέρω ότι για οποιον θέλει να καλύψει με μια συσκευή οσο τον δυνατόν περισσότερη γκάμα δραστηριοτήτων σε καθημερινή βάση τότε το Pro 3 είναι ότι πιο κοντά στο ιδανικό που δεν μπορεί να το παρέχει ούτε ένα λαπτοπ μεμονωμένα η ένα οποιοδήποτε άλλο tablet με mobile OS.

 

Άρα όσοι ενδιαφέρονται κυρίως για διάβασμα,σερφαρισμα κατανάλωση περιεχομένου γενικότερα(εχοντας ήδη είτε σταθερο είτε λαπτοπ στην κατοχή τους)τότε 8 έως 10 ιντσών βολεύει πολύ περισσότερο.

 

Και στις 8-10 ίντσες το form factor των iPad η του nexus 9 ειδικότερα βολεύει επίσης περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στις ίδιες ίντσες άλλα με 16:9/16:10 aspect ratio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορές Black Friday στα Fnac με το Surface Pro 3

http://www.fnac.com/Tablette-Microsoft-Surface-Pro-3-12-256-Go-Intel-Core-i5/a7402262/w-4(από 1299 σε 1199 ευρώ)

http://www.fnac.com/Tablette-Microsoft-Surface-Pro-3-12-128-Go/a7402261/w-4(από 999 σε 899 ευρώ)

Και στο γαλλικό ms store παίζουν προσφορές εξίσου και στις 2 εκδόσεις με i5

http://www.microsoftstore.com/store/msfr/fr_FR/pdp/productID.300215500?icid=home_triple_1_SP3_27112014

 

Μόνο για σήμερα οι προσφορές.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Και στο γερμανικό ms store η ίδια προσφορά για σήμερα Black Friday

http://www.microsoftstore.com/store/msde/de_DE/pdp/productID.300213900?icid=home_triple_1_SP3_P985_27112014

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Από το dealextreme αγοράστηκε mini displayport to hdmi adapter (sku 34025) και δουλεύει κανονικά με το surface pro, καθώς λόγω της γωνίας που έχει το περίβλημα πολλοί adapters δεν κάνουν καλή επαφή με την υποδοχή. Προσπάθησα να το συνδυάσω και με ένα micro hdmi to vga adapter αλλά αυτός ο συνδυασμός δεν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτα εδω απο το Pro 2 και τώρα το 3 και άψογα 1 χρόνο τώρα.

http://www.amazon.de/gp/product/B00CQ56ICQ?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o02_s00

http://www.amazon.de/gp/product/B00EYDJRG2?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o02_s00

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα από ebay αυτό. 

 

http://www.ebay.com/itm/390977208279?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Όταν μου έρθει θα σας πω αν αξίζει ή αν σπατάλησα ένα πότο και ένα σφηνάκι  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια λύση για όσους είχαν πάρει το ιταλοισπανικοπορτογαλικό surface pro από mediamarkt. Έχοντας usb stick με τα windows pro 64 bit 8.1 us english ξεκίνησα εγκατάσταση μέσα από τα windows τρέχοντας το setup.exe. Με επιλογή keep nothing έχω επιτέλους αγγλικά windows και όχι συνοθύλευμα αγγλικών - ιταλικών όπως γινόταν με την εγκατάσταση language pack πριν την εγκατάσταση των 8.1 μέσα από το store. Απλά θέλει υπομονή για να ολοκληρωθούν τα updates (τρως χαλαρά μισή μέρα με το σετάρισμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια λύση για όσους είχαν πάρει το ιταλοισπανικοπορτογαλικό surface pro από mediamarkt. Έχοντας usb stick με τα windows pro 64 bit 8.1 us english ξεκίνησα εγκατάσταση μέσα από τα windows τρέχοντας το setup.exe. Με επιλογή keep nothing έχω επιτέλους αγγλικά windows και όχι συνοθύλευμα αγγλικών - ιταλικών όπως γινόταν με την εγκατάσταση language pack πριν την εγκατάσταση των 8.1 μέσα από το store. Απλά θέλει υπομονή για να ολοκληρωθούν τα updates (τρως χαλαρά μισή μέρα με το σετάρισμα).

Με απλό recover δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλό recover δεν γίνεται;

To recover το γυρίζει πάλι σε ιταλοϊσπανικοπορτογαλικό όπως και το recovery image που κατεβάζεις από την microsoft με χρήση του σειριακού αριθμού της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...